Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, Robert. Czyli całe Jesioniki były w deszczu. To, co widzę, zgadywałem - widok z tamtej strony na Opawskie był dla mnie nowy. Przynajmniej nie muszę wybierać, Biskupia czy Solna - mam obie ;).

Wolwi - dziękuję za potwierdzenie Szarloty. A stackowanie jest po prostu nałożeniem wielokrotnie zarejestrowanego sygnału. Po raz pierwszy usłyszałem o jego odpowiedniku na studiach, bodajże na wykładzie z analizy instrumentalnej, w kontekście rejestracji słabych widm (w pojedynczym pomiarze nie odróżnialnych od szumu). Wystarczyło "tylko" wpaść na to, że można to samo zastosować do zdjęć.

Mateusz - gratuluję szybkiej decyzji o zmianie nazwy wątku, ale czy teraz nie jest on z kolei zbyt szeroki? Nie żebym się czepiał, ale o przyszłej obserwacji Schneebergu ze Śnieżnika będę pisał w wątku sudeckim ;).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne obrazki - tym razem zmiany sytuacji pogodowej między 13:30 a 14:00. Z Klimczoka był widoczny tylko Hawrań i początek stoku Jagnięcego, reszta siedziała w chmurach. Wkrótce potem z Magury zaczęła odsłaniać się grań Tatr Wysokich (tu w wersji hardcore, z obciętym dołem.

Przy okazji mamy ilustrację niepożądanych efektów pojawiających się przy nakładaniu klatek - kołyszące się na wietrze drzewa i rozmyte chmury, które zasuwały w takim tempie, że na zdjęciach robionych w odstępie kilku sekund już znajdowały się w różnych miejscach. Cóż, nie można mieć wszystkiego...

A tak ogólnie, to nasze doświadczenia widokowe z tego i zeszłego roku zadają kłam obiegowej opinii, że listopad to taki brzydki, pochmurny, deszczowy i zimny miesiąc.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna składanka z soboty - tym razem Kraków z Magury (tej obok Klimczoka).

 

Jaki wyraźny Kraków!

Widać bardzo dobrze wzniesienia w SW częsci miasta, gdzie m.in jest Kopiec Piłsudskiego i Kościuszki, bardzo wyraźnie widać też Klasztor Karmelitów.

Nie mówiąc o tym że widać malowanie kominów EC Łęg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wyraźny Kraków!

 

 

Silny wiatr skutecznie wywiał wszelkie pyły z powietrza. Wyraźnie było widać także GOP i Jaworzno. To nie są rejony, gdzie bywałbym jakoś specjalnie często, ale przypuszczam że przestrzeń miejsko-przemysłowa na północ od Bielska-Białej częściej tonie w - za przeproszeniem - syfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silny wiatr skutecznie wywiał wszelkie pyły z powietrza. Wyraźnie było widać także GOP i Jaworzno. To nie są rejony, gdzie bywałbym jakoś specjalnie często, ale przypuszczam że przestrzeń miejsko-przemysłowa na północ od Bielska-Białej częściej tonie w - za przeproszeniem - syfie.

 

Tu masz rację. Patrząc na północ najczęściej widzę syf. Aż się dziwie, że ludzie mogą tam mieszkać :))) A co jeszcze dziwniejsze, udaje im się zrobić niesamowite dalekie obserwacje poparte super zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale się gubię troche, więc tu

 

zdjęcia z Lysej Hory

 

po kolei :

1. kralova hola -143km

2. velka javorina (z jakimś nadajnikiem) - 95km

3. Pradziad - coś ponad 100km

4. Tatry - do Bielskich ok 130km

5. tak to ogólnie wyglądało dzisiaj

 

jak poskładam, to wrzucę parę panoram do odp wątku

kralova.jpg

javorina.jpg

pradziad2.jpg

tatry.jpg

ogolne.jpg

Edytowane przez tc_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek 27.12 dalekie widoki gór z Czantorii. Mała Fatra jak na dłoni. Tatry trochę zamglone. Przez lornetke widziałem Pradziada z otoczeniem. Jednak moja uwaga skierowała się na pasmo gór(grzbiet widziany jakby od frontu) jakieś 7 stopni na lewo od Pradziada i do tego na dalszym planie. Nie potrafię nic znaleźć w tamtym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, czy to odpowiedni wątek, ale się gubię troche, więc tu

 

zdjęcia z Lysej Hory

 

po kolei :

1. kralova hola -143km

2. velka javorina (z jakimś nadajnikiem) - 95km

3. Pradziad - coś ponad 100km

4. Tatry - do Bielskich ok 130km

5. tak to ogólnie wyglądało dzisiaj

 

jak poskładam, to wrzucę parę panoram do odp wątku

 

Miazga!!! Jak poskładasz to koniecznie podeślij na admin@dalekieobserwacje.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój wpis z 29 grudnia Mateusz napisał :"Na bank na lewo? Tak nic na 100% nie mogłeś zobaczyć z gór, może chmury ułożyły się w górki?.....".

 

Mogę odpowiedzieć tak:

1.Na bank na lewo.

2. To nie były chmury. Ogladałem to trzykrotnie przez lornetke 8x. Grzbiet był na lewo od Pradziada i wyraźnie dalej niz Pradziad.

3.Zanim obejrzałem przesłaną przez Mateusza panoramę dla Czantorii próbowałem szukać na mapie. Wychodziło mi to w okolicy południowego krańca Worka Kłodzkiego. Moim zdaniem możliwe sa dwa miejsca; góra Jer^eb 1003 m/Hanus^ovicka Vrchovina/ albo Bukova Hora 958 m (Bukovohorsky Hrbet w południowej częsci Gór Orlickich). Obydwa szczyty porównywalne wysokościa z Czantoria. Po drodze nie ma nic równie wysokiego albo wyższego. Pierwszy w odległości 149 km drugi 154km od Czantorii. Odległośc kątowa od Pradziada bardziej wskazywałaby na Bukovą Horę.

4. Wykorzystując heywhatsthat wyglada na to, że z obu szczytów można zobaczyć najwyżej Beskid Slasko-Morawski. Obydwa szczyty zaś jeszcze z Łysej góry.

 

Ponieważ nie mam dokumentacji fotograficznej, pozostaje mi wracać na Czantorię z mocniejsza lornetka i liczyć na powtórna obserwację. Ale na wątku "Tatry i Beskidy z Katowic" jest zdjęcie Rafała ZOOM z 30 grudnia, na któym w lewo od Jesioników widać mniejsze górki i grzbiety.

 

pozdrawiam wszystkich i przesyłam trochę spóźnione życzenia noworoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój wpis z 29 grudnia Mateusz napisał :"Na bank na lewo? Tak nic na 100% nie mogłeś zobaczyć z gór, może chmury ułożyły się w górki?.....".

 

Mogę odpowiedzieć tak:

1.Na bank na lewo.

2. To nie były chmury. Ogladałem to trzykrotnie przez lornetke 8x. Grzbiet był na lewo od Pradziada i wyraźnie dalej niz Pradziad.

 

Tutaj fotki ze Skrzycznego 2010.12.30 na lewo od Jeseników. Było widać kilka górek, inwersja była bardzo nisko, ale te górki nie są dalelej niż Keprnik. Krzywizny ziemi (Heywhatsthat) nie oszukasz ;-D

 

 

dsc4877sh1resize.th.jpgdsc4879sh1resize.th.jpgdsc4880sh1resize.th.jpgdsc4881sh1resize.th.jpgdsc4882sh1resize.th.jpg

 

Na pewno widać Małego i Dużego Roudnego, ale reszty nie rozpoznaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, przenoszę się tutaj, bo w końcu nie znalazłeś własnych zdjęć w sieci ;).

Na początek zidentyfikowałem szczyty na lewo od Roudnego na zdjęciu ogólnym. Teraz pora na część ciekawszą (i trudniejszą) - co jest między Roudnym a Ostruzną? Mogą być niespodzianki inwersyjne, ale wczoraj już wymiękłem, bo dochodziła północ.

I jeszcze jedno - zdjęcia są z 29 czy z 30 grudnia?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, przenoszę się tutaj, bo w końcu nie znalazłeś własnych zdjęć w sieci ;).

Na początek zidentyfikowałem szczyty na lewo od Roudnego na zdjęciu ogólnym. Teraz pora na część ciekawszą (i trudniejszą) - co jest między Roudnym a Ostruzną? Mogą być niespodzianki inwersyjne, ale wczoraj już wymiękłem, bo dochodziła północ.

I jeszcze jedno - zdjęcia są z 29 czy z 30 grudnia?

 

 

Dzięki za identyfikację. Fotki są z 2010.12.30 z godziny 15:40-16:20

Najciekawsze jest to, że niższe góry podczas inwersji sprawiają wrażenie bardzo odległych, ponieważ ledwo wystają ponad chumury inwersyjne. Ale to tylko wrażenie.

Już kilka krotnie dałem się na to nabrać.

 

Pełne klatki z 500mm w tym kierunku.

 

dsc4909roudnyostruzna.th.jpg

 

dsc4909roudnymalyduzy.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niespodzianki nie ma - szczyty między Roudnym a Ostruzną znajdują się na południowo-zachodnim końcu głównego grzbietu Wysokiego Jesioniku. Tym niemniej odległość jest zacna, a zdjęcie bardzo ładne. Po cichu liczyłem na Jerab (ten na południe od Śnieżnika), ale jest schowany za zboczem Ostruznej.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, dodam tylko, że mógłbyś te zdjęcia złożyć w jakąś panoramę i wrzucić na DO. No bo jeśli te się nie nadają, to jakie się nadają? Nawet jeśli podobny temat już gdzieś jest, to warto go czymś takim uzupełnić.

Na koniec odnośnik literaturowy - w obliczeniach korzystałem ze współrzędnych zgromadzonych przez Roberta J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, dodam tylko, że mógłbyś te zdjęcia złożyć w jakąś panoramę i wrzucić na DO. No bo jeśli te się nie nadają, to jakie się nadają? Nawet jeśli podobny temat już gdzieś jest, to warto go czymś takim uzupełnić.

Na koniec odnośnik literaturowy - w obliczeniach korzystałem ze współrzędnych zgromadzonych przez Roberta J.

 

Postaram się przez weekend złożyć pełną panoramę Jeseniku małego + dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.