Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawe te zdjęcia. Zenit to było coś :D Normalnie gwoździe można było nim wbijać.

Sam od prawie dwóch lat przymierzam się do wyprawy w Himalaje, może w końcu pojadę.

 

Mam też zdjecia kumpla, który niedawno był na Triglavie i trafił na bardzo dobrą widoczność - nie wiem tylko w którym kierunku były robione te zdjęcia.

Ogniskowa nieduża, to kieszonkowy aparat.

 

1.

013triglavnpzachodslonc.th.jpg

2.

016alpyjulijskiepowscho.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też zdjecia kumpla, który niedawno był na Triglavie i trafił na bardzo dobrą widoczność - nie wiem tylko w którym kierunku były robione te zdjęcia.

Ogniskowa nieduża, to kieszonkowy aparat.

 

1.

013triglavnpzachodslonc.th.jpg

2.

016alpyjulijskiepowscho.th.jpg

No proszę, coś się ruszyło w tym wątku i to od razu z "grubej rury" - najpierw zdjęcia Himalajów autorstwa Witka, a teraz jeszcze te z Triglava. TWmichale - też mnie ciekawi, co to za kierunek, zwłaszcza drugie zdjęcie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pierwszy plan to Karawanki, góry na granicy SLO/A, czyli widok na N, ale to będzie raczej na pewno widok na SE i na najdalszym planie majaczy Sneznik, masyw górski na pograniczu Słowenii i Chorwacji. A może Twój kumpel ma wiecej takich ciekawych fotek z Triglava także w innych kierunkach (skądinąd wiadomo, że Triglav to świetny punkt do DO!)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, z "widokówek" ma tylko takie zdjęcia, reszta robiona jest na mniejszej ogniskowej i niestety nie widać z nich nic ciekawego.

Jakieś 10lat temu byłem w Chorwacji na wyspie Murter i pamiętam że raz było stamtąd widać Góry Dynarskie. Odległość. ok. 100km, niestety wtedy nikt nie myślał o cyfrówkach a film trzeba było oszczędzać.

 

Aha - i jeszcze jedno zdjęcie z Triglava (bo zapomniałem o nim)

012triglavnpzachodslonc.th.jpg

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - i jeszcze jedno zdjęcie z Triglava (bo zapomniałem o nim)

012triglavnpzachodslonc.th.jpg

Trudno mi coś z całą pewnoscią powiedzieć - nigdy nie byłem na Triglavie - ale niewątpliwie mamy tu widok na Alpy, prawdopodobnie austriackie - może to i coś z pasma Wysokich Taurów?

Aczkolwiek równie dobrze mogą to byc i Alpy włoskie, połozone znacznie blizej (jest na tym zdjęciu na tyle ciemno, że trudno z czymkolwiek to porównać) - nic sie raczej nie dowiesz, jeżeli kolega nie przypomni sobie w którym kierunku było robione to ujęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś z całą pewnoscią powiedzieć - nigdy nie byłem na Triglavie - ale niewątpliwie mamy tu widok na Alpy, prawdopodobnie austriackie - może to i coś z pasma Wysokich Taurów?

Aczkolwiek równie dobrze mogą to byc i Alpy włoskie, połozone znacznie blizej (jest na tym zdjęciu na tyle ciemno, że trudno z czymkolwiek to porównać) - nic sie raczej nie dowiesz, jeżeli kolega nie przypomni sobie w którym kierunku było robione to ujęcie.

 

Jest to robione po zach słońca a więc kierunek WNW do NW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zainspirowany tematem poszerzamy horyzonty dodaję zdjęcie wykonane ze szczytu Babiej góry czyli Diablaka. Niestety południe Polski prawie zawsze tonie w smogu, wystarczy spojrzeć na stronę słowacką , by się o tym przekonać - dlatego odległość nie jest imponująca, ale może na początek wystarczy ;)

Bielany z BG.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno być widać Góry Świętokrzyskie, ale nikt jeszcze nie dostarczył takiej fotki.

Kiedyś oglądałem b. ciekawy program telewizyjny o Babiogórskim Parku Narodowym i tam opowiadano m in. o historii turystyki górskiej w tym rejonie. Wymieniono także pierwsze "naukowe" wejście na szczyt Babiej (nie przypominam sobie, kto tego dokonał, ale miało to być w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - a więc koniec XVIII wieku!), podczas którego to uczestnicy mieli przez lunetę oglądać Kraków i klasztor na Św. Krzyżu! Jeśli to było możliwe już w tamtych czasach, to z pewnością jest i dzisiaj (abstrahując oczywiście od zanieczyszczenia powietrza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że się pojawił taki wątek, chociaż sama Babia nie oferuje jakiś ekstremalnie dalekich widoków. Dla mnie to "góra życia", bywam na niej najczęściej. Pokazywałem już tą inwersyjną panoramę - http://static.panoramio.com/photos/original/10798179.jpg , ostatnio na stronie turnia.pl pojawiła się mała galeria z grudniowej Babiej, w tym ciekawe spojrzenie na Jesioniki - http://www.turnia.pl/galerie_gor/4881.php?o=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elcupa , piękne zdjęcia przytoczyłeś. Tak jak już wspominałem wszystko zależy od zanieczyszczenia powietrza. Pomimo, że na Babiej byłem już około 20 razy to nigdy nie trafiłem na TAKĄ widoczność.

 

Poniżej jeszcze kilka niezbyt udanych zdjęć, bo tylko z widocznością na kilkadziesiąt kilometrów. Na zdjęciach prawdopodobnie widać Chrzanów, Kocierz, bardzo dobrze widać Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej, a za nim już dużo słabiej okolice Zabierzowa.

bg III.jpg

Chrznów z bg.jpg

bg w kier Kalwa.jpg

Klasztor w K z BG.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Elcupa, pozostałe zdjęcia, z Diablaka w tej galerii, tez sa niczego sobie...

 

>>JaLe, to nie Chrzanów tylko moja kochana Elektrownia Jaworzno 3 :) a po prawo widać EL2 - obie 74km od Babiej. Za "trójką" widać Sosnowiec, po lewo od niej chyba komin Huty Cedlera w Sosnowcu, a tam pod napisem są Mysłowice :) A po lewo, nad Jałowcem jeśli się nie mylę, prawdopodobnie widać czubki dwóch kominów w Zakładach Chemicznych Oświęcim :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>JaLe, to nie Chrzanów tylko moja kochana Elektrownia Jaworzno 3 :) a po prawo widać EL2 - obie 74km od Babiej. Za "trójką" widać Sosnowiec, po lewo od niej chyba komin Huty Cedlera w Sosnowcu, a tam pod napisem są Mysłowice :) A po lewo, nad Jałowcem jeśli się nie mylę, prawdopodobnie widać czubki dwóch kominów w Zakładach Chemicznych Oświęcim :D

Dzięki za edycje :notworthy: z ten sposób wiem, że złapałem obiekty dalej położone niż przypuszczałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Elcupa, pozostałe zdjęcia, z Diablaka w tej galerii, tez sa niczego sobie...

 

>>JaLe, to nie Chrzanów tylko moja kochana Elektrownia Jaworzno 3 :) a po prawo widać EL2 - obie 74km od Babiej. Za "trójką" widać Sosnowiec, po lewo od niej chyba komin Huty Cedlera w Sosnowcu, a tam pod napisem są Mysłowice :) A po lewo, nad Jałowcem jeśli się nie mylę, prawdopodobnie widać czubki dwóch kominów w Zakładach Chemicznych Oświęcim :D

 

Jeseniki z Diablaka wyglądają super!

32811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Rafale, link do tego zdjęcia podał właśnie elcupa ;)

 

>>JaLe, wyobraź sobie jakie musiały być widoki w okresie letniego przesilenie (6-14.06.09r w głównym wątku od 247 str.). Pewnie Częstochowa by się złapała...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak wchodziłem na Babią na wschód słońca, w lipcu jakieś 3-4lata temu. Gołym okiem było widać np. maszty Chorągwica czy Kosztowy, a nawet kominy EC Łęg. Tuż po wschodzie Słońca widoczność pogorszyła się na tyle że nawet Skrzyczne ledwo było widać. Ale przynajmniej pogoda była cały dzień super. A zrobiłem sobie wtedy przejście z Babiej na Pilsko.

Na Babiej byłem już niejeden raz ale niestety nie udało mi się tam trafić na doskonałą widoczność. Za to na inwersję trafiłem w Tatrach, a efekt był bardzo ciekawy - chmury były do wysokości ok. 1100mnpm i ponad chmury wystawała wieża tv na Gubałówce - a szczyt był pod chmurami.

DSC_0145.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak wchodziłem na Babią na wschód słońca, w lipcu jakieś 3-4lata temu. Gołym okiem było widać np. maszty Chorągwica czy Kosztowy, a nawet kominy EC Łęg. Tuż po wschodzie Słońca widoczność pogorszyła się na tyle że nawet Skrzyczne ledwo było widać. Ale przynajmniej pogoda była cały dzień super. A zrobiłem sobie wtedy przejście z Babiej na Pilsko.

Na Babiej byłem już niejeden raz ale niestety nie udało mi się tam trafić na doskonałą widoczność. Za to na inwersję trafiłem w Tatrach, a efekt był bardzo ciekawy - chmury były do wysokości ok. 1100mnpm i ponad chmury wystawała wieża tv na Gubałówce - a szczyt był pod chmurami.

Wygląda jak czubek startującej rakiety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to i ja dołożę coś od siebie.

t.jpg

tradycja

mf.jpg

Inwersja

lh.jpg

Lysa Hora

wf.jpg

Wielka fatra-wysoka inwersja

gs.jpg

A tam gdzieś z tyłu powinny być Góry Świętokrzyskie :szczerbaty:

 

..nie mam nic szczególnego, chociaż na Babiej byłem już z mniej więcej 20 razy... straciłem rachube jakoś po 13...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.