Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

> Dzisiejsze z Pradziada.

Wygląda na środek dnia, a jest znakomicie. Dotrwałeś do wieczora (właściwie popołudnia, bo mówimy o godzinach 16-17), czy trzeba było wracać?

Byłem do wieczora, ale warunki coraz słabsze. Chmury się rozeszły i automatycznie warstwa brudnego powietrza poszła do góry. Zresztą musiałem szukać drona, który mi uciekł na silnym wietrze ;p

 

Dla mnie warunki nie były nadzwyczajne. Gdy patrzyłem przez wizjer to widziałem bardzo falujący obraz tak jakby się znajdował ponad rozgrzanym asfaltem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2020 o 13:47, Rambo75 napisał:

Dzisiejszy Schneeberg z Pradziada :) W końcu udało mi się dojrzeć ;)DSC_4768d.JPG.7d107b9c201c2367c6d67c2451910b62.JPGDSC_4797d.JPG.fac8e03f9ba2be6dea818b139117486c.JPG

Im dłużej się tym zdjęciom przyglądam, tym bardziej nabieram przekonania, że to płaskie na prawo od Schneebergu jest silnie zniekształconym optycznie masywem Rax. Kierunek doskonale się zgadza - po lewej stronie mamy płaski szczyt Proklest na Wyżynie Drahańskiej (azymut 201.2), a po prawej Brd (203.7).

Na porannym zdjęciu, zrobionym przez Roberta J., 3 lata temu, też coś takiego było. choć bardziej rozmazane. Mielibyśmy 289 km z Pradziada. Rambo75, puścić symulację? Która to była godzina?

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2020 o 21:18, Paweł W. napisał:

Pogoda 2 stycznia przyznam całkiem mi przeleciała bo byłem w pracy :icon_sad: Ale może krótkie podsumowanie jakie były warunki-wzrost temperatury rozumiem ponad 10 stopni od podnóży Sudetów aż po wierzchołek Śnieżnika? Wilgotność względna 5 procent. To jest ta sama wilgotność, którą podają na meteorogramach i nigdy nie widziałem żeby zeszła poniżej 25-30 procent? Brzmi wręcz niewiarygodnie! Czy taka wilgotność ma szansę pojawić się częściej niż co parę lat? No i koniecznie jakie było ciśnienie? Jeśli dobrze pamiętam 31 grudnia 2016 r. było bardzo wysokie, 1035-1040 hpa.

Rambo75-piękne zdjęcia! Czym poprawiane? Ja używam tylko suwaczków w programie Canona do RAWów.

Paweł,zdjęcia obrabiam w programie Photoscape,prosty,darmowy program,niewiele poprawiałem te fotki,tylko minimalnie wyostrzyłem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2020 o 18:28, Krzysiek_S napisał:

Im dłużej się tym zdjęciom przyglądam, tym bardziej nabieram przekonania, że to płaskie na prawo od Schneebergu jest silnie zniekształconym optycznie masywem Rax. Kierunek doskonale się zgadza - po lewej stronie mamy płaski szczyt Proklest na Wyżynie Drahańskiej (azymut 201.2), a po prawej Brd (203.7).

Na porannym zdjęciu, zrobionym przez Roberta J., 3 lata temu, też coś takiego było. choć bardziej rozmazane. Mielibyśmy 289 km z Pradziada. Rambo75, puścić symulację? Która to była godzina?

Krzysiek,jasne,że możesz puścić symulację. Pierwsze zdjęcie wykonane o godzinie 7:20,natomiast drugie wykonałem o godzinie 7:55 ;) Mam jeszcze kilka innych kadrów wykonanych w późniejszych godzinach,jak je ogarnę to wrzucę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bingo. Najlepszą zgodność obliczonych i obserwowanych pozycji gór otrzymałem, używając pionowego profilu temperatury z godziny 12 (Prostejov). Moja śnieżnicka, wieczorna modyfikacja spowodowała, że alpejskie szczyty wyszły trochę za wysoko, a symulacja z temperaturami pomiarowymi z sondowania, przeprowadzonego o północy z 1 na 2 stycznia, przewidziała całkiem inny obraz - Klosterwappen jeszcze wyżej, Waxriegel silnie zmirażowany (trzy linie widzenia), a Heukuppe niewidoczna. Gratulacje, mamy rekord z Pradziada.

PK-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wygląda sytuacja podczas całkowitego zaćmienia Słońca - w końcu forum astronomiczne.
Zasada podobna do świtu lub zmierzchu, kiedy Słońce jest pod horyzontem. Zwiększony kontrast pomiędzy nieboskłonem a horyzontem sprawia, że zakres widzialności poziomej zostaje w znaczący sposób wydłużony.

Szczegóły tutaj:
http://www.mkrgeo-blog.com/visual-range-changes-during-solar-eclipses/

Owl-Creek-Mts3.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia z Pradziadem w roli głównej wcale nie dobiegła końca. Kolego Rambo75, czy zrobiłeś jakieś zdjęcia w kierunku bardziej zachodnim (w prawo od Schneebergu i Raxa), w zakresie kątów azymutu 209-212°? Miałeś niezerową szansę na dostrzeżenie Ötschera (1893m npm, 287.7 km), a nawet Hochschwab (2277 m npm, 313.4 km)! Ten ostatni leży wprawdzie w tym samym kierunku, co Bukovec na Wyżynie Drahańskiej, ale w obliczeniach otrzymałem dla niego większą wysokość horyzontalną (-0.862° wobec -0.889°, Heukuppe ma -0.861°, Klosterwappen -0.852°), więc mógł być widoczny wyżej. Pomimo, że tak odległe, alpejskie szczyty wyglądałyby na rozwałkowane, jak naleśniki, to obserwacja byłaby wiekopomna!

Ze Śnieżnika ich nie widziałem, ale wysokość horyzontalna Hochschwab wyszła mi taka sama, jak zasłaniającego go kopca Kopaniny na Wyżynie Górnoswrateckiej. Niewiele brakowało!

Update: Drugiego stycznia "pewniakiem", do wieczornej, a może i porannej, obserwacji Hochschwab był nasz dobry znajomy - Keprnik, słynący, podobnie jak Pradziad, z pięknej panoramy Tatr. Czy na pewno nikt nie poszedł tam na wschód/zachód Słońca?

Edytowane przez Krzysiek_S
nowe wnioski z obliczeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.01 świtkiem fociłem sobie na Kralovej Holi. Generalnie górna granica Stratusa skutecznie zasłaniała większość szczytów - ciężko na zdjęciach rozróżnić, czy to akurat szczyt czy fragment chmury. Jednak zastanawia mnie to poniżej. Na głębszym planie widać nadajnik na Dubniku, na lewo na tej samej płaszczyźnie Simonka. Za Simonką na lewo na horyzoncie majaczy biała plama, odcinająca się od chmur. W tym miejscu powinna być Stinska na granicy SK/UA oraz ewentualnie Stińska na granicy PL/UA z Kińczykiem Bukowskim. Kińczyk wyłazi przy podniesieniu ponad 150m.

A6304034a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To białe jest dość "chmurzaste", ale przy takiej odległości już mogą dziać się cuda. Update: zrobiłem obliczenia, używając nocnych danych z Popradu. Kierunek, w stronę tego białego wybrzuszenia, jest bardziej na Przełęcz Użocką, wokół której szczyty ledwo przekraczają 1000 m i wychodzą poniżej linii chmur. Stinska pozostaje trochę na lewo od niego, Kińczyk Bukowski - bardzo na lewo (poza kadrem). Wszystko za niskie.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek_S dzięki. No to mam coś jeszcze. W ramce zaznaczony obszar, gdzie powinien znajdować się Stoj. Po zbliżeniu, coś tam wystaje - kierunek się zgadza. Po analizie zachmurzenia z tego dnia i +/- godziny, ciężko stwierdzić, czy Borżawa wystawała ponad pułap chmur.

Bieszczadów na 90% nie było widać, ale są niższe. Na innym zdjęciu mam też coś wyglądające na Połoninę Równą, ale to jeszcze muszę przeanalizować.

 

1aa.jpg

2aa.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wrzucam dalszą część zdjęć z Pradziada z pamiętnego 02.01.2020. Tym razem widok w kierunku RTCN Chorągwica(kadr trochę na prawo od El Łaziska Górne i Szarloty) i nawet mam świecący punkcik na granicy mgły inwersyjnej. Pamiętam,że kiedyś pisano na forum o tej obserwacji,że można uchwycić końcówkę nadajnika w Chorągwicy. Wrzucam zdjęcie.

Dodaję także zdjęcie Klaka Lucanskiego(1352m npm) w Małej Fatrze - dystans 159km. 

PS: Krzysiek,przejrzę dokładnie zdjęcia na prawo od Schneeberga i jeśli coś tylko znajdę od razu wrzucę,sam jestem ciekawy takiej obserwacji :) DSC_4743d.JPG.7e974d410a16d7187c5f04d8f86b26d4.JPGDSC_4751klak.JPG.6f841de210a63fad2d6795ad5b2566ef.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RadekW: Jeśli Stoj, to tylko ten dalszy - musiałby wystawać nad chmury na horyzoncie. Na obliczenia już dziś za późno, ale na pewno przydałoby się drugie, podobne zdjęcie, zrobione przynajmniej jakieś 10 minut później - jeśli góra, to będzie tkwić w tym samym miejscu, jeśli wybrzuszenie chmur, to prawie na pewno się przesunie.

Rambo75: Potrzebna jest fotka przy dłuższej ogniskowej! Na podstawie zamieszczonych zdjęć widzę tylko, że:

1. Bukovec nie zamyka horyzontu (a w symulacjach zamyka, nawet po podniesieniu obserwatora o 300 m),

2. W kierunku na Ötscher widać jakieś wybrzuszenie,

3. Być może mamy więcej miraży, na prawo od Raxa.

Zatem, być może mamy piękną panoramę Alp i mogę pogdybać (nie teraz, bo idę spać), ale nie podejmę się wiążącej identyfikacji, bo widać zbyt mało szczegółów. Dłuższa lufa!

Z drugiej strony, gratuluję Chorągwicy i Kl'aka. Ten ostatni wygląda, jakby był oddalony o 16 km, a nie o prawie 160 :-).

 

Update, niedziela:

RadekW, pomóż trochę - czy na środku Twojego zdjęcia jest Kojšovská hol'a? To nie są moje tereny :-)

 

Rambo75: Tak, jest panorama Alp. Jedno ze zdjęć, to z Klosterwappen z lewej, wystarczy. Opisane góry są orientacyjne, bo wszystko jest bardzo spłaszczone - światło przechodzi przez warstwę powietrza z wyjątkowo silną refrakcją i wysokości horyzontalne wychodzą prawie jednakowe dla szczytów, których wysokości różnią się o około 400m. Moim zdaniem, w tych warunkach były widoczne i Hochschwab, i Ötscher, tylko że są już poza kadrem (przypuszczalnie widać je na drugim zdjęciu, ale tam się nie da wyróżnić szczegółów). Pradziad w ten sposób awansuje na najbardziej widokowy szczyt Czech, a może i całej Europy Środkowej, bo żeby z jednej strony były Tatry, z drugiej Alpy, a z trzeciej okolice Olkusza, to drugiego takiego nie ma :-). Poza tym, 300 km nie wszędzie pęka, nawet w takim dniu.

PA-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
nowe wyniki
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! dzięki za wygenerowanie symulacji mojego zdjęcia :) 

Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie na prawo od wyższego w kierunku o którym mówisz. Zdjęcie z ogniskowej 500mm. Kurczę,gdybym wiedział,że poza Schneebergiem jest tam tyle innych szczytów to podłączyłbym telekonwerter x2 bo miałem go w plecaku. 

Podrzucam wspomniane zdjęcie ;) 

001_2723a.thumb.JPG.9ed2e061a7f6d1c64186f6255dcc8992.JPG

PS: znalazłem jeszcze wycinek na lewo od masztu Kolaj na Wyżynie Drahańskiej - strzałką zaznaczyłem jeszcze jeden rozpłaszczony szczyt który zauważyłem na zdjęciu ! 001_2656kolaj.thumb.JPG.38242a7094a5f9d6c760a0eaaad094dc.JPG

Edytowane przez Rambo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo75: 1. Jeśli panorama jest z ogniskowej 500mm, to bez wątpienia bardzo pomniejszona, bo w pionie ma 371 pikseli. Nawet moja stara Minolta robi zdjęcia z rozdzielczością 1536 pikseli w pionie, a nowe aparaty z 2 razy większą. Jeśli chcesz coś zidentyfikować, to musisz się przyjrzeć oryginalnym obrazkom.

2. Może to jest Děvín (na południe od Brna)? Kompletnie brakuje mi "górskich" punktów orientacyjnych, a w masztach nie jestem biegły. Czy na bliskim planie mamy Velký Máj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzysiek_S napisał:

Rambo75: 1. Jeśli panorama jest z ogniskowej 500mm, to bez wątpienia bardzo pomniejszona, bo w pionie ma 371 pikseli. Nawet moja stara Minolta robi zdjęcia z rozdzielczością 1536 pikseli w pionie, a nowe aparaty z 2 razy większą. Jeśli chcesz coś zidentyfikować, to musisz się przyjrzeć oryginalnym obrazkom.

2. Może to jest Děvín (na południe od Brna)? Kompletnie brakuje mi "górskich" punktów orientacyjnych, a w masztach nie jestem biegły. Czy na bliskim planie mamy Velký Máj?

Krzysiek,tak,mocno skadrowana została ta panorama,niestety kurczę nie mam już więcej fotek w tamtym kierunku,na widok Schneeberga cieszyłem się jak małe dziecko. Mogłem zrobić panoramy tak jak miało to miejsce w kierunku Górnego Śląska i dlatego udało mi się zweryfikować Chorągwicę,fajnie by było jeszcze kiedyś trafić podobne warunki z Pradziada,ale sądzę,że nie prędko się takie powtórzą. Nie mniej jednak ten wypad zapamiętam na bardzo długo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ująłbym to tak: mamy, ale nie do końca pewne, bo z powodu niskiej rozdzielczości nie widać szczegółów, a bardzo silna refrakcja strasznie sprasowała obraz Alp. W sumie nie ma co na nią narzekać, bo bez niej widoku aż tak odległego mogło wcale nie być. Wziąłem tę skadrowaną panoramę pod lupę.  Po pierwsze, Hochschwab być może jeszcze jest, ale jako placuszek - na zdjęciu nic nie wystaje. Ten niepozorny widok zgadza się z obliczoną wysokością horyzontalną, prawie identyczną dla wszystkich szczytów alpejskich, oprócz Klosterwappen i Keiserstein. Na prawo od pozycji Hochschwab zaczyna się, moim zdaniem, grubsza warstwa mgły, która skutecznie zasłania Ötscher. Po drugie, od pozycji opisanej jako Göller, w prawo biegnie wyższa kreska, jakby miraż(?) albo artefakt, bo na poprzednim zdjęciu, które opisywałem, czegoś takiego nie ma. Rambo75 powinien się wypowiedzieć, bo może panorama jest znacznie późniejsza i zmieniły się warunki termiczne.

Przypuszczam, że wieczorem, przy innym oświetleniu, sprawa by się ostatecznie wyjaśniła, ale chyba już nikogo zainteresowanego nie było na miejscu.

PA3-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2020 o 12:05, RadekW napisał:

@Krzysiek_S dzięki. No to mam coś jeszcze. W ramce zaznaczony obszar, gdzie powinien znajdować się Stoj. Po zbliżeniu, coś tam wystaje - kierunek się zgadza. Po analizie zachmurzenia z tego dnia i +/- godziny, ciężko stwierdzić, czy Borżawa wystawała ponad pułap chmur.

RadekW - niestety, nie ma go, chociaż niewiele do szczęścia zabrakło. Wychodzi schowany, dosłownie o włos, no i żadnej góry w odpowiednim miejscu nie widać.

Kr-opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji ostatnich rekordów przypomniałem sobie sensację jaka wybuchła kilka, tfu! Już kilkanaście lat temu. Większość z was pewnie pamięta sprawę. Żeby było śmieszniej, to przy sporym podniesieniu z tego miejsca widać Alpy, przy czym wcale nie chodzi o Schneeberga.

 

http://www.dalekieobserwacje.eu/alpy-austriackie-z-malej-fatry-spod-wielkiego-krywania/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.