Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie - czy ktoś ma w miarę czytelne zdjęcia miast z Karkonoszy w kierunku północnym, np. Lubin, Legnica, Polkowice, Żagań, czy Zieloną Górę. Bolesławiec i Legnicę mam ze Stogu Izerskiego, ale dość słabej jakości.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, mam pytanie - czy ktoś ma w miarę czytelne zdjęcia miast z Karkonoszy w kierunku północnym, np. Lubin, Legnica, Polkowice, Żagań, czy Zieloną Górę. Bolesławiec i Legnicę mam ze Stogu Izerskiego, ale dość słabej jakości.

 

Niestety nigdy nie trafiłem na tyle dobre warunki z Karkonoszy w kierunku północnym, mam za to kilka zdjęć w tamtym kierunku ze Stogu Izerskiego.

 

2008 - w kierunku Niemiec, 250mm

stóg2008_1.jpg stóg2008_2.jpg

2006 - coś, co wygląda jak hałda, odpowiednik 135mm, Konica-Minolta Z-20

stóg2006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzecie to nie Niemcy. Wg mnie na pierwszym planie jest Gryfów Śląski, z bardzo charakterystyczną wieżą ratusza-pasuje też wzajemne położenie ratusza i zabytkowego kościoła. Hałda zaś leży pod Bolesławcem.

 

Tak, zapomniałem napisać o 3cim zdjęciu (tym z 2006) że nie jest robione w kierunku na Niemcy. Robione było właściwie bliżej Smreka niż Stogu, niedaleko czeskiej granicy. Nie wiedziałem że ta hałda jest ponad 50km, myślałem że najwięcej 30-40km. A widać ją było gołym okiem.

A czy ktoś wie może jaka to elektrownia (nie chodzi mi o wiatrową) i w jakiej odległości się znajduje? Zdjęcie jest robione spod masztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dawno tu nic nie napisano wiec coś skrobnę na szybko. W weekend silną grupą, z Romkiem vel. ORJ i kolegami z pracy, wybraliśmy się na Wielką Rycerzową od słowackiej strony. Na drugi dzień schodząc przez Muńcuł trafiło się kilka widoków, np taki:

Pieniny_spod_Muncola.jpg

 

Tatry były widoczne ale do połowy. Reszta Beskidu jak by stało obok... :) Jak znajdę czas na obróbkę to zapodam też panorki...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło by być, bo ten kierunek to praktycznie Alpy ale w rzeczywistości zaobserwowałeś powstawanie nowych komórek chmur, które wczoraj w sobotę dotarły na południowe krańce kraju, dając o sobie znać i odsuwając się na wschód, ustąpiły miejsca dzisiejszemu deszczowemu frontowi znad Francji...

Chmury oddalone o 700km od Diablaka 201105140500ire.jpg

Edytowane przez merti
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło by być, bo ten kierunek to praktycznie Alpy ale w rzeczywistości zaobserwowałeś powstawanie nowych komórek chmur, które wczoraj w sobotę dotarły na południowe krańce kraju, dając o sobie znać i odsuwając się na wschód, ustąpiły miejsca dzisiejszemu deszczowemu frontowi znad Francji...

 

OK, dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio koledzy Meri i ORJ wyczaili Dumbier na październikowych zdjęciach z Pradziada. Wielkie brawa, a ze swojej strony spieszę donieść, że obliczenia uwzględniające inwersję potwierdzają tę obserwację.

Zamieszczam opis uzyskany z wynikami sondowania atmosfery, wykonanego w Prostejovie nocą z 9 na 10 października 2010. Dumbier wyszedł nawet trochę za wysoko, ale i tak się cieszę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Miałem już dawno wkleić te zdjęcia na forum, ale jakoś czasu brakowało. Tak więc do rzeczy. Chwilę temu (tzn. 21 lub 22.09.1999), kiedy jeszcze sporo czasu spędzałem w górach, zdarzyło mi się napotkać turystę, który złamał nogę na Koziej Przełęczy. Obowiązkiem było pomóc, a że nastały już czasy komórek to można było zadzwonić do TOPR (zajęło to więcej czasu niż sam przylot śmigłowca, historia na inne forum :) i absolutnie nie wina TOPR tylko innych służB). Jak już wskazałem ratownikom, gdzie leży poszkodowany (podszedłem wyżej pod Kozi Wierch i jak podlecieli to z odległości kilkudziesięciu metrów wskazałem paluchem miejsce). Wtedy też przy pomocy aparatu analoga "małpki-zabawki" wykonałem m.in. te dwa zdjęcia - interesujące pod kątem DO.

 

Śmigłowiec TOPR w akcji, w tle Diablak i Polica (ok. 54km), a dopatrzeć się można również (próbować) Łamanej Skały i Potrójnej (75-78km) i Czupla 87km:

 

TOPR2.jpg

 

panoramka porównawcza

 

Oraz szersze spojrzenie na Podhale (od masywu Policy po Gorce i Beskid Wyspowy), przy lepszym sprzęcie tego dnia można było sięgnąć i po Kraków (?):

 

TOPR1.jpg

 

panoramka porównawcza

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zachętę przed wakacjami, zdjęcie z cyklu "czego oko nie widziało".

Piątek i sobotę spędziłem z rodziną w Gorcach. W sobotę od rana przechodziły fale deszczu, więc dzień był "niegórski", ale wieczorem wyskoczyłem na polanę Jaworzyna Porębska, o której najwyższą część zahacza zielony szlak z Koninek na Tobołów. Wybór miejsca nie był przypadkowy - spytałem HWT przed wyjazdem o Góry Świętokrzyskie. W piątek też tamtędy przechodziłem i choć powietrze było wtedy dosyć mętne, to wiedziałem przynajmniej, że nic nie zasłania horyzontu.

Rewelacji niby nie było, ale po zeszłorocznych doświadczeniach z Babiej nie dałem się zwieść i zrobiłem kilka zdjęć, które po powrocie nałożyłem na siebie. To, co wyszło, możecie zobaczyć tutaj.

Szczyty Łysicy i Agaty są widoczne, choć wyglądają wyjątkowo niepozornie. Lepiej nie zrobiłbym i tak (chyba, że z zoomem cyfrowym ;), bo na tym kończą się możliwości mojego aparatu. Tak czy inaczej, 150 km pękło :). Zrobię jeszcze opis i dam znać.

AKTUALIZACJA, 29.VI.2011: dorzuciłem właśnie opis.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 czerwca uderzyłem z kumplami na Babią. Babia się fajnie prezentowała z Zawoji i jeszcze z Sokolicy - na fotce obok mnie (10kg nadwagi z przodu i 10kg sprzętu z tyłu) widać jedną niewinną chmurkę :szczerbaty:IMGP0215small.JPG Póżniej już się nie prezentowała wcale :huh:

 

A fotki robione przez chmury przy iso 200 wychodzą jak iso 800. Poniżej kilka przykładów.

 

Mosorny Groń : IMGP0220bsmall.JPG

 

Orawa,Magurka Wilkowicka,Namestowo : IMGP0283bsmall.JPG IMGP0344csmall.JPG IMGP0378_crsmall.jpg

 

Poziom chmur ze szczytu : IMGP0369bsmall.JPG

 

Ledwo widoczna El. Skawina : IMGP0445bsmall.JPG

 

Strzał w Bielsko : IMGP0486small.JPG IMGP0401bsmall.JPG IMGP0460bsmall.JPG

 

Ale generalnie fajny wypad : IMGP0509edismalt.JPG, teraz kombinujemy jechać na Baranią. Wie może ktoś, czy ta wieża widokowa na Baraniej jest użyteczna? Czy korona drzew już zasłoniła widoki?

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benji widok na płd-wsch, wsch oraz płn-wsch nie jest zasłonięty przez drzewa i nawet nie trzeba wchodzic na wieże widokową (fot 1).

Widok na płn, płn-zach, zach i dostepny jest tylko z wiezy widokowej ale korona drzew nie zasłania (fot 2).

Gorzej z widokiem na południe. Małą Fatrę trzeba łapać pomiędzy wierzchołkami drzew (fot 3).

Wszystkie foty z października ale byłem tam w maju tego roku i nie za wiele się zmieniło. :Salut:

 

Pozdrawiam :Beer:

post-16203-0-83900200-1309939483_thumb.jpg

post-16203-0-53550700-1309939812_thumb.jpg

post-16203-0-09828800-1309939950_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie foty z października ale byłem tam w maju tego roku i nie za wiele się zmieniło. :Salut:

 

Wielkie dzięki Sysiu. Widać miałeś dużo lepszą widoczność. Na Taterki można liczyć. Na północ też niczego sobie, może jakiś industrial się złowi, oby to nibył tylko maszt TV na skrzycznym. :szczerbaty: . Ten weekend odpadnie, ale nastepny raczej wyskoczę.

 

 

Dzięki i pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy wybrał się kilka dni temu w Małą Fatrę. Pogodę miał mało dalekoobserwacyjną (upał, mleko) ale jedno zdjęcie z Rozsutca mnie zainteresowało:

 

IMGP9913.JPG

 

Musiałem sobie to zwizualizować aby upewnić się czy dobrze widzę ;)

 

fatra.jpg

 

Odległość nie powala, ale zawsze to coś ;)

Cały album z wyprawy: https://picasaweb.google.com/PrestoGrzegorzK/MAAFATRANaWielkiRozsutec1609m

Edytowane przez vrg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej napisać w tym temacie ;) W ubiegły czwartek (14.07) z fortu Donjon w Srebrnej Górze mimo nienajlepszej pogody rozpościerał się dobry widok na północ i wschód. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale wygląda mi to na Górę Świętej Anny dsc03374o.jpg a to by było ok. 108 kilometrów. A tu chyba elektrowia Opole dsc03375dy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.