Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

witam stukrotnie ;)

przy okazji pozdrawiam Forumowiczki & Forumowiczów (teraz rzadziej piszę, ale czytuję regularnie),

 

w piątek trafiło mi się okienko widocznościowe, jak wieczorem zjeżdżałem z Kubalonki widać było M.Fatrę 10/10,

tyle że z auta... pomknąłem więc na PO Ochodzita, z nadzieją obfocenia nowego sprzętu...

 

pod Karczmą na Ochodzitej byłem ok. 19:15 - tu było już gorzej, oto kilka fotek:

 

Tatry Wysokie były już kiepskie :( poniżej Tatry Zachodnie (Rohacze, Trzy Kopce, Banówka, Salatyn):

DSCN0022_1.jpg

Mała Fatra (Chleb?, Wlk.Krywań?):

DSCN0031.jpg

Mała Fatra (Rozsudziec, Stoh?):

DSCN0032.jpg

 

BTW: fotki wykonane Nikonem P510, to nowy kompakt o olbrzymim zoomie (24mm - 1000mm) !! 16Mpix z matrycą BSI i stabilizacją VR,

jak na sprzęt za 1500zł, jestem zadowolony, nie zawsze mam lustrzankę i szkła przy sobie...

trochę szkoda, bo strzelałem pierwsze fotki tym potForem :) na "auto", można by nieco polepszyć dając: MF, ISO100 i jakość Fine

Edytowane przez Jurek K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Jurku że wróciłeś. Zdjęcia powalają jak na 1000 mm. Po zmianie rozdziałki w dół zdjęcia wyglądają jeszcze lepiej, polecam. Jeśli będziesz wrzucał foty z tego "potwora" pomniejszone to zrób na dużym obrazku uśrednianie, potem w dół, powiedzmy do 640 pix wysokości i filtr ostrości. Sam zobaczysz że zdjęcia są miodzio. Potem jeszcze auto-kontrast lub auto-poziomy i oko nie będzie chciało się oderwać od takiego portretu ;)

DSCN0022_1e.jpg

Edytowane przez merti
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób na dużym obrazku uśrednianie, potem w dół, powiedzmy do 640 pix wysokości i filtr ostrości. Sam zobaczysz że zdjęcia są miodzio. Potem jeszcze auto-kontrast lub auto-poziomy i oko nie będzie chciało się oderwać od takiego portretu ;)

DSCN0022_1e.jpg

 

 

ok,

już wstępnie to obrobiiłem (crop lasów i nieba + lekki WB),

teraz nie zmniejszałem, aby była możliwość oceny tego sprzętu - mile widziane wszelkie uwagi ;)

mam dwa tygodnie w MM, na przetestowanie lub zwrot...

 

moja Sigma 120-400 zapięta do D7000, też traci kontrast na końcu ogniskowej (używana: była w cenie nowego P510),

tyle, że matryca w D7000 o lepsza niż w kompakcie, inna rzecz to kto codziennie taszczy lustrznkę i szklarnię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w piątek trafiło mi się okienko widocznościowe, jak wieczorem zjeżdżałem z Kubalonki widać było M.Fatrę 10/10,

tyle że z auta... pomknąłem więc na PO Ochodzita, z nadzieją obfocenia nowego sprzętu...

 

pod Karczmą na Ochodzitej byłem ok. 19:15 - tu było już gorzej, oto kilka fotek:

 

A widziałeś może dwóch rowerzystów zjeżdżających z Ochodzitej ? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś może dwóch rowerzystów zjeżdżających z Ochodzitej ? B)

 

hmmm... chyba przegapiłem ;)

my staliśmy na parkingu, tuż przy tarasie widokowym (czarne Sedici, SG...)

 

a jak Twoje wrażenia z Ochodzitej, faktycznie widoczność pogorszyła się pod wieczór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... chyba przegapiłem ;)

my staliśmy na parkingu, tuż przy tarasie widokowym (czarne Sedici, SG...)

 

a jak Twoje wrażenia z Ochodzitej, faktycznie widoczność pogorszyła się pod wieczór?

 

Byliśmy na szczycie pomiędzy 19:10, a 19:30 i faktycznie Tatry już powoli odpływały. Przydałoby się być tam tak z 1h wcześniej. Twojego samochodu nie widziałem bo szybciutko wjechaliśmy na szczyt i po sesji foto jeszcze szybciej pomknęliśmy w dół na Milówkę ;)

 

3_filtered.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy na szczycie pomiędzy 19:10, a 19:30 i faktycznie Tatry już powoli odpływały. Przydałoby się być tam tak z 1h wcześniej. Twojego samochodu nie widziałem bo szybciutko wjechaliśmy na szczyt i po sesji foto jeszcze szybciej pomknęliśmy w dół na Milówkę ;)

3_filtered.jpg

 

kurczę, chyba jednak Was mijałem !!

też zjeżdżałem w kierunku na Milówkę, aby tuż za odcinkiem z charakterystyczną kostką brukową skręcić z drogi głównej w prawo na Pańską Łąkę,

kończyłem focić koło 19:30... musiałem Was wyprzedzać ;) może Tobie coś się skojarzy?

świat jest mały... szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, chyba jednak Was mijałem !!

też zjeżdżałem w kierunku na Milówkę, aby tuż za odcinkiem z charakterystyczną kostką brukową skręcić z drogi głównej w prawo na Pańską Łąkę,

kończyłem focić koło 19:30... musiałem Was wyprzedzać ;) może Tobie coś się skojarzy?

świat jest mały... szkoda

 

Zdaje się, że właśnie na kostce wyprzedzał nas czarny samochód. Nie zwróciłem uwagi bo zbyt szybko wjechałem na wybrukowane serpentyny i zaczęło telepać rowerem ;)

 

Ale spoko jeszcze nadarzy się okazja bym odebrał obiecane piwo :flirt:

 

Dalecy obserwatorzy zawsze się mijają, przykładowo rok temu minąłem Roberta na Zamku w Toszku :D

 

Tak, pamiętam.

 

Tak się składa, że prawdopodobnie w niedzielę ponownie zawitam do Toszka

 

I dodam jeszcze jedną panoramę z soboty. Wykonana ze zbocza Jaworzyny 1170 m w B. Żywieckim. Warunki były już gorsze no i ten dym <_< , a najdalszym szczytem jest ledwo widoczna po lewej stronie Veľká Chochula, 1753 m 60 km.

 

fatra.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka fotek z moich ostatnich wypadów :)

 

Z wypadu w Góry Inowieckie (Słowacja) 30.03.2012

 

Małe Karpaty

 

Małe Karpaty.jpg

 

oraz w paśmie Małych Karpat - Veľký Javorník

 

Veľký Javorník.jpg

 

Z wypadu w Jaworniki (Czechy/Słowacja) 30.04.2012

 

Z wieży na szczycie Ćartak - widok na Małą Fatrę

 

IMG_0248.JPG

 

IMG_0232.JPG

 

Ze szczytu i z okolic szczytu Bobek - widok na Małą Fatrę oraz Tatry Zachodnie (ledwo, ledwo :))

 

Clipboard01.jpg

 

IMG_0278.jpg

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

3 fotki z pobytu na Równicy, widoczność była nienajgorsza, mocno wiało tak że udało się złapać Małą Fatrę (Velky Rozsutec i Stoh) i Lysą Horę.

jutro na Wielką Czantorię - może będzie widać Tatry..

20072012_Rownica_LysaHora.JPG

20072012_Rownica_MalaFatra1.JPG

20072012_Rownica_MalaFatra2.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dokładnie - Tatry Zachodnie, tylko ciut niższe. Beskidy to zupełnie inna bajka.

 

Nie miałem okazji chodzić po Tatrach, ale Mała Fatra urzekła mnie widokami i dostępnością dla "turysty" z dziećmi.

Na bank tam wrócę.

https://picasaweb.google.com/105742968935382444781/20111002MaAFatra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ciekaw jestem, bo nie byłem, jak się chodzi po Fatrze. To takie' beskidzkie Tatry', czy 'tatrzańskie Beskidy'?

Ja bym je porównał do Tatr Zachodnich smile.gif

Nawet Tatry Zachodnie potrafią zaskoczyć o czym przekonałem się podczas jednej z wakacyjnych wycieczek :)

 

Zapewne dla większości niedzielnych turystów Tatry Zachodnie kojarzą się z łagodnymi choć wysokimi szczytami jak Ciemniak, Małołączniak, ewentualnie Wołowiec. Postanowiliśmy ze znajomymi troszkę zaprzeczyć tej teorii i pokonać grań Rohaczy. Słowackie Tatry Zachodnie to jednak troszkę inna bajka. Ostre podejścia, kilkudziesięciometrowe ściany jak w Tatrach Wysokich i kilometry łańcuchów, których o dziwo nawet wytrawnym wspinaczom miejscami bardzo brakowało! Ale słowackie góry to nie polskie i nikt tym się tam nie przejmuje bo na szlaku przez cały dzień można spotkać tyle ludzi co w ciągu piętnastu minut na Orlej Perci. Totalna pustynia, brak śmieci, ławek, szlabanów koniecznych do tonowania zapędów niesfornych turystów a nawet oznaczeń szlaków. Na podejściu do Banikovskiego sedla można kompletnie zgubić szlak! Niekończące się piargi (jub jak kto woli gołoborza) a w śród nich inaczej niż w polskiej części Tatr zupełny brak wyznaczonej ścieżki, tylko kamienie, kamienie i jeszcze raz kamienie. I o dziwo w tamtej części Tatr można bez problemu spotkać na szlaku świstaki czy kozicę. Kolejna różnica pomiędzy polskimi a słowackimi Tatrami - dojazd. Aby dostać się w Rohacze należy jadąc z Zuberca wjechać w Rohacką dolinę. Wąska, kręta asfaltowa droga, taka jak na Morskie Oko, jednak tutaj nikt nas nie zatrzymuje. Samochodem dojechać można aż za Zverovkę, do wylotu Salatyńskiej doliny na wys.1060m npm a tam co najmniej kilka dużych parkingów, przygotowanych oczywiście z myślą o zimowym sezonie narciarskim. Parking 3,50euro, za cały dzień - kolejne pozytywne zaskoczenie. Właściwie to można było zosawić samochód gdziekolwiek poza wyznaczonym parkingiem - nikt by tego nawet nie zauważył bo nikt niczego specjalnie nie pilnuje ;) Normalnie szok.

 

W temacie "Panoramy" zebrałem 10 widoczków z tej wycieczki. Co tam mamy dalekiego ? Niby niewiele bo ponad 30 stopniowy upał nie pozwalał na odległe obserwacje. Jeśli jednak jeszcze ktoś nie zwrócił uwagi to polecam przyjrzeć się dokładnie panoramie ze szczytu Banikova (pol: Banówki, wyjątkowo nie lubię jednak polskiej nazwy).

symulacja: udeuschle

 

Na 100% złapała się Lysa Hora (99km) i mniej wyraźne Knehyne (106km), jest także Babia (43km) i Pilsko (46km). Beskid Morawski czy Beskid Żywiecki to jednak nic oszałamiającego. Znacznie ciekawiej jednak robi się gdy spojrzymy w kierunku Tatr Niskich. Czy jednak możliwa była obserwacja na miarę tych poniższych ?

http://www.dalekieob...iane-z-lomnicy/

http://www.dalekieob...owskiego-tatry/

 

Trudno mi uwierzyć aby obserwacja była tego dnia możliwa, ale jeśli tak było to rekord został o kolejne kilka kilometrów pobity! Jeśli nie - trzeba to będzie kiedyś powtórzyć :D

Niestety nie byłem w ogóle świadomy iż Węgry z tej części Tatr będzie można dostrzeć i nie mam ani jednego zooma w tamtym kierunku a panorama była robiona na szerokim kącie. Zagadkę pozostaje mi poddać Waszym opiniom ;)

 

kekes_crop_hdr.jpg

kekes3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VRG - dalsze katowanie Twojego HDRa pozwala dostrzec (wątpliwy) zarys jakiegoś grzbietu, w postaci zgrupowania ciemniejszych pikseli wzdłuż dwóch kresek, ale to na pewno nie Kekes. W najlepszym razie są to wzgórza odległe o ok. 110 km.

 

Ja w zeszłym roku myślałem że pstrykłem G.Bukowe (Węgry) ze Skalnego Jeziora w drodze na Łomnicę.

Panorama 288small.JPG Panorama 290.JPG

Robert mnie uświadomił, że to jakiś masyw górski jeszcze na Słowacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virgo, powiedz mi że poszedłeś w góry i nie robiłeś zdjęć w rawach, hmm?

To nie była wycieczka dalekoobserwacyjna, poza tym jak już pisałem wyżej gdybym był świadomy że Węgry można stamtąd uchwycić to nawet bym się nie zastanawiał :) Nie mam ani rawa ani nawet żadnego przybliżenia w tym kierunku. Pięciogodzinna wędrówka a właściwie wspinaczka na Banikov przy +35'C daje tak w kość że człowiekowi się odechciewa robić zdjęć całego horyzontu na dłuższej ogniskowej.

 

Wrzucam oryginał zdjęcia składowego do rzeczonej panoramy:

dscf2436sr.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.