Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Piątek 13-tego tego miesiąca.Data która będzie się powtarzała często po tym co można było zobaczyć.

Jeseniki z Beskidu Małego - Leskowiec (922m npm). Serak 173 km, Keprnik 172km i Pradziad 163 km.

 

Świetne zdjęcia, jednak piątek 13 był udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota, 14tego - ostatni dzień fantastycznej widoczności. Tego nie można było przegapić, wybrałem się więc na Wielką Raczę:

 

Zaczynamy od najbliższych:

 

Lysa Hora

web.jpg

Velka Luka

web_velka_luka.jpg

Klak Luciansky

web_klak.jpg

Panorama Tatr (max. 87km)

web_tatry.jpg

Jesioniki - Pradziad, 154km

web_jeseniky250.jpg

Jesioniki - teraz już na 500mm

web_jeseniky1.jpg

Jesioniki - Serak (158km) i Jeleni Louky

web_jeseniky2.jpg

Velka Javorina? - ponad 150km

web_javorina.jpg

 

 

Edytowane przez twmichal
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny strzał Tomek! Gratulacje! Pradziad jak na dłoni.

Z Beskidu Małego dalej już się chyba nie da?

Teraz przydałoby się by Robert pokazał Leskowiec z Jeseników:)

Potwierdzam to już jest max ze wschodniej części Beskidu Małego! 173 km to najdalsza możliwa obserwacja naziemna) z Leskowca i 147 km z Potrójnej. Oba udało mi się w tym roku ustrzelić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny strzał Tomek! Gratulacje! Pradziad jak na dłoni.

Z Beskidu Małego dalej już się chyba nie da?

Teraz przydałoby się by Robert pokazał Leskowiec z Jeseników:)

 

Z soboty to będzie ciężko bo miałem tylko zwykłego kompakta. Ale raczej będzie gdzieś na starych archiwalnych zdjęciach ;)

Świetne zdjęcia, jednak piątek 13 był udany.

Zależy dla kogo. Mój nikon nie dotrwał do wschodu słońca. Przesądny nie jestem, ale.... piątek 13-go :/

 

Sobota, 14tego - ostatni dzień fantastycznej widoczności. Tego nie można było przegapić, wybrałem się więc na Wielką Raczę:

Velka Javorina? - ponad 150km

attachicon.gifweb_javorina.jpg

O której Javorinie piszesz? Czergowskiej czy Białokarpackiej ? Bo to żadna z nich. No chyba, że jest jeszcze jakaś inna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to może być szczyt? Bo kierunek jest podobny, ale na Vielkiej Javorinie jest jedna wieża TV. Może to coś z Pogórza Hustyńskiego. Dwa obiekty nadawcze są na szczycie Nad Oborou k Trencinu ale on jest za niski żeby wystawać ponad inwersję.

Chyba że te obiekty na tym szczycie to jakaś elektrownia wiatrowa.

 

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to może być szczyt? Bo kierunek jest podobny, ale na Vielkiej Javorinie jest jedna wieża TV. Może to coś z Pogórza Hustyńskiego. Dwa obiekty nadawcze są na szczycie Nad Oborou k Trencinu ale on jest za niski żeby wystawać ponad inwersję.

Masz jakiś szerszy kadr w tamtym kierunku obejmujący te górki?

 

Ja nie widziałem Javoriny(tej Białokarpackiej) z Pradziada, więc Ty tym bardziej nie mogłeś jej dojrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam. Ostatni wysoki szczyt to Inovec, ale na jego szczycie nie ma żadnych takich obiektów.

 

Robert - a o której byłeś na Pradziadzie? Inwersja około południa, czyli wtedy kiedy byłem na Raczy była sporo poniżej 1000mnpm, co można zobaczyć na zdjeciach i Sudetów i Tatr. Dopiero w okolicach zachodu Słońca zaczęła się podnosić a w okolicach 19tej już było mleko.

 

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to może być szczyt? Bo kierunek jest podobny, ale na Vielkiej Javorinie jest jedna wieża TV. Może to coś z Pogórza Hustyńskiego. Dwa obiekty nadawcze są na szczycie Nad Oborou k Trencinu ale on jest za niski żeby wystawać ponad inwersję.

Chyba że te obiekty na tym szczycie to jakaś elektrownia wiatrowa.

 

Mnie to wygląda na Vielką Javorinę.

http://www.dalekieobserwacje.eu/panorama-velkiej-javoriny-z-radhost/

 

Z Babiej Góry prezentuje się praktycznie tak samo.

http://www.gigapan.com/gigapans/146692

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie mieliśmy świetne warunki dalekoobserwacyjne w górach. Wybrałem się na piwo na Biskupią Kopę, a skończyłem na zachodzie słońca na Orliku(1204 m). Tatry pięknie widoczne w promieniach zachodzącego słońca. Próbka w postaci Małej Fatry.

 

Po raz pierwszy użyłem filtra polaryzacyjnego w DO i dziwne kolory wyszły.

 

DSC_1697.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie mieliśmy świetne warunki dalekoobserwacyjne w górach. Wybrałem się na piwo na Biskupią Kopę, a skończyłem na zachodzie słońca na Orliku(1204 m).

 

Nie tylko w górach panowały dobre warunki, sprawdź czy Cię nie ma na zdjęciu, bo tak wyglądał wczoraj Orlik z Wrocławia chwilę po zachodzie. Skoro już byłeś na Orliku to może pomożesz mi rozwikłać zagadkę: wczoraj nieco na na wschód od Śnieżnika ponad szczytami unosiły się chmury przypominające obłoki kondensacyjne, czy były tam faktycznie chmury, czy może faktycznie jakiś obłok z okolic Szumperku?

100809697.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w górach panowały dobre warunki, sprawdź czy Cię nie ma na zdjęciu, bo tak wyglądał wczoraj Orlik z Wrocławia chwilę po zachodzie. Skoro już byłeś na Orliku to może pomożesz mi rozwikłać zagadkę: wczoraj nieco na na wschód od Śnieżnika ponad szczytami unosiły się chmury przypominające obłoki kondensacyjne, czy były tam faktycznie chmury, czy może faktycznie jakiś obłok z okolic Szumperku?

Zdaje się, że nie widzę siebie na zdjęciu. Pewnie dlatego, że szczyt jest zalesiony i otwarta przestrzeń jest tylko w kierunku wschodnim ;)

 

Nad północnymi Czechami była wysoka inwersja i natrafiając na Jesioniki nawarstwiała się do momentu aż zaczęła przewalać się przez niższe szczyty.

Na poniższych zdjęciach widoczne owe chmury pomiędzy Masywem Keprnika, a Masywem Śnieżnika

 

 

DSC_1333.JPG

DSC_1621.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad północnymi Czechami była wysoka inwersja i natrafiając na Jesioniki nawarstwiała się do momentu aż zaczęła przewalać się przez niższe szczyty.

Na poniższych zdjęciach widoczne owe chmury pomiędzy Masywem Keprnika, a Masywem Śnieżnika

 

No i wszystko jasne, mam te chmury na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odgrzebałem Tatry z Pradziada. Uwaga zdjęcie zrobione na ogniskowej 70 mm, bardzo dobrze oddaje skalę wielkości Tatr względem pasm Beskidów. Zwykle Robert raczył nas zdjęciami na ogniskowych rzedu 400-500 mm, więc ja dla odmiany dorzucę i takie ze standardowego kitu

Tatry 70mm.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były piękne 2 dni grudniowe 13-ty i 14-ty. Ja widziałem wtedy Pradziada i Jeseniki z Leskowca ok 160-170 km

21.12 również był piękny :)

 

Po trzech latach udało mi się ponownie dojrzeć Tatry z Biskupiej Kopy. Do Bystrej 210,5 km

 

DSC_0988-2.jpg

 

I Babią 169 km...

 

DSC_1062-2.jpg

 

Tamtego dnia i z Orlika widać było wiele..., ale to jutro na DO

 

DSC_1363-2.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rzesz ty w mordę! Zamawiam u Ciebie wycieczkę na Pradziada :D.

Zamówić możesz, ale nie gwarantuję dobrych warunków. 90 % moich wypadów to spontan. Zerkam na kamerki, mapy zachmurzenia i podejmuję decyzję o wyjeździe w ostatniej chwili ;) Tak też było i tym razem. Obudziłem się o pierwszej w nocy i co? Prognozy zupełnie się nie sprawdziły.

 

Miły pan otworzył mi specjalnie okno na tarasie widokowym. Jak znajdę trochę czasu to wrzucę inne zdjęcia. Żadnej rewelacji nie było bo w kierunku południowym chmury :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Mnie wczoraj udało się takie coś strzelić. Odległościowo nie powala, bo tylko 65km...

 

350D + kit

Miejsce wykonania - Żółty szlak turystyczny między Kamionką a Patryją. Okolice wsi Lubień w Beskidzie Makowskim.

 

1622554_696774373701088_1864712620_o.jpg

 

1974321_696774343701091_1460174304_o.jpg

Edytowane przez fkuzi555
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.