Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś z Was będzie w Budapeszcie, to polecam odwiedzić punkt widokowy " Elizabeth Lookout "

Byłem tam w zeszłym tygodniu, wyczytałem iż można zobaczyć stamtąd Tatry oglądając jednocześnie piękną panoramę Budapesztu.

P1410097.JPG.eba8504af1784592d8f889fc626cf579.JPG

P1400977.JPG.9baf8865eb55321314397c71d66568bf.JPG

Niestety widoczność gdy byłem na punkcie nie była specjalnie wyjątkowa (ok. 70 km) ale było dosyć ładnie widać jezioro "Velencei" na horyzoncie (początkowo myślałem że to Balaton...)

P1410008.JPG.48b28f3470b0d4d3d36a782977dfe18a.JPG

P1410009.JPG.8a046fb32e74d2a4921f0ffda23e321e.JPG

Tatry nie dostrzegłem... ale znalazłem pewnego węgierskiego bloga, gdzie zostały uwiecznione!

http://tatrafotok.blogspot.com/2016/12/a-janos-hegyrol-erzsebet-kilato-2016.html

Także gorąco polecam ten punkt zwiedzania gdy będziecie w Budapeszcie :)

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze Śnieżki pękło nawet 199 km, ale jakoś tak dziwnie. Na pierwszym zdjęciu jest widoczny Klinovec (199 km), za szczytem Hradišt'any (134 km), oczywiście wszystko za stokiem Lučni hory. Tymczasem nie pojawił się Fichtelberg, pomimo że ma prawie taką samą wysokość i leży raptem parę kilometrów na północ. Powinien być na drugim zdjęciu, na lewo od znajdującej się w środku Milešovki (129 km), nad górą Vlhošt' (92 km), której południowy stok zmieścił się jeszcze na pierwszej fotografii, przy prawej krawędzi. Smog, znad którego wszystko ledwo wystawało (nawet niewprawne oko pozna, że zdjęcia są obrabiane komputerowo), jakoś tak się złośliwie ulokował.

Klinovec.jpg

Milesovka.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne strzały ! 

Ja ostatnimi czasy też poluję na Rudawy ze Śnieżki,ale niestety gdy tam już jestem to są marne warunki :/ 

 

Dzisiaj rano postanowiłem wyskoczyć na jakieś dalekie obserwacje patrząc po kamerkach internetowych ze Śnieżki. Z miejscowości Tąpadła udało się zobaczyć ładnie Śnieżkę ! 

537281010_001_7489k.thumb.JPG.35e85cb0d2cbaf2fc14ae386b6944a5f.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2019 o 13:39, Rambo75 napisał:

Ja ostatnimi czasy też poluję na Rudawy ze Śnieżki,ale niestety gdy tam już jestem to są marne warunki :/

Po niedzielnej wycieczce doszedłem do wniosku, że zamiast polować, lepiej po prostu jechać w góry :-). Gdy wybierałem się "po coś", to zazwyczaj wracałem albo z niczym, albo najwyżej z nagrodą pocieszenia. Tym razem nie było ani nocnego podejścia, ani wschodu Słońca na szczycie. Ruszyłem z Karpacza stosunkowo późno (o 7 rano), żeby popodziwiać z bliska zimę, jakiej dawno w Sudetach nie było, no i przytrafiło się. BTW, dla dalekich obserwacji warunki są wyjątkowe, bo Śnieżka jest o jakieś 3-4 metry wyższa, niż latem :-). Na okrasę - zdjęcie w drugą stronę, czyli Ślęża z Czarnej Kopy. Niezbyt daleko, ale bardzo lubię ten widok.

CzarnaKopa-Sleza.jpg

Sniezka.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Śnieżce byłem w sobotę. Jednak łaziłem całą noc po grzbiecie Karkonoszy i nie nastawiałem się że zobaczę coś odległego tylko wykonywałem jakieś tam nocne zdjęcia. Coś tam jednak było z DO osiągalne lecz znacznie gorsze warunki od tych, które miałeś w niedzielę no i powietrze falowało tragedia tak, że nie mam chyba ani jednego zdjęcia ostrego ;p.

 

DSC_2446.jpg

DSC_2701.jpg

DSC_2984.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie,czy Klinovec i Fichtelberg to najdalsze szczyty jakie można uchwycić ze Śnieżki ? 

Btw z soboty na niedzielę (16/17.02.2019) wybrałem się na Kalenice w celu polowania na Babią Górę o świcie, niestety spóźniłem się o jeden dzień, ponieważ dzień wstecz ze Śnieżki było widać prawie do gruntu Sudety Wschodnie,a w niedzielę to nawet Gór Opawskich nie było widać :/ 

Na otarcie łez pozostało mi wykonać kilka panoram Karkonoszy, które z kolei było widać całkiem nieźle, choć odległość wgl nie powala. Cóż trzeba próbować dalej ;)175199715_DSC_3235k.thumb.JPG.fe6d548ce7b4d6c07151091c90975905.JPG1563367663_DSC_3258k1.thumb.JPG.07a555d560e19ecf621a21e4dcc03fa7.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Robert J napisał:

Ja na Śnieżce byłem w sobotę. Jednak łaziłem całą noc po grzbiecie Karkonoszy i nie nastawiałem się że zobaczę coś odległego tylko wykonywałem jakieś tam nocne zdjęcia. Coś tam jednak było z DO osiągalne lecz znacznie gorsze warunki od tych, które miałeś w niedzielę no i powietrze falowało tragedia tak, że nie mam chyba ani jednego zdjęcia ostrego ;p.

Robert, ja też byłem na Śnieżce w sobotę, tylko w poprzednim poście się pomyliłem, pisząc o niedzielnej wycieczce... Starość nie radość. Mój post "jest Klinovec, a nie ma Fichtelbergu" jest przecież z soboty.

Minęliśmy się o włos, bo ten śmigłowiec widziałem z Kopy, gdy już schodziłem Śląską Drogą do Karpacza, a wcześniej Równią pod Śnieżką przejechały, do początku podejścia na Śnieżkę, 3 skutery z GOPRowcami. Co tam sie stało - ktoś zasłabł, czy spadł ze zmrożonej zaspy i się pokiereszował?

Nawiasem mówiąc, narzekasz na warunki (a było przynajmniej 8/10) i jednocześnie wstawiasz zdjęcie, na którym widać Klinovec. Przypatrz się dobrze :-). Update: jeśli przyjrzeć się naprawdę dobrze, to widać, że złapałeś także Fichtelberg. Warunki w kierunku zachodnim miałeś lepsze, niż ja, chociaż minęły najwyżej dwie godziny, odkąd fotografowałem.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Rambo75 napisał:

Mam do was pytanie,czy Klinovec i Fichtelberg to najdalsze szczyty jakie można uchwycić ze Śnieżki ? 

Btw z soboty na niedzielę (16/17.02.2019) wybrałem się na Kalenice w celu polowania na Babią Górę o świcie, niestety spóźniłem się o jeden dzień, ponieważ dzień wstecz ze Śnieżki było widać prawie do gruntu Sudety Wschodnie,a w niedzielę to nawet Gór Opawskich nie było widać :/

W sobotę 16 lutego mogła być widoczna - ze Śnieżnika w tamtym kierunku (czyli karpackim) były świetne warunki. Co do możliwości obserwacji dalszych, niż Klinovec i Fichtelberg, ze Śnieżki, to w warunkach inwersyjnych, jakie panowały np. w Sylwestra 2016, jest moim zdaniem szansa na dostrzeżenie Grosser Rachel w Szumawie (>250 km).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysiek_S napisał:

Robert, ja też byłem na Śnieżce w sobotę, tylko w poprzednim poście się pomyliłem, pisząc o niedzielnej wycieczce... Starość nie radość. Mój post "jest Klinovec, a nie ma Fichtelbergu" jest przecież z soboty.

Minęliśmy się o włos, bo ten śmigłowiec widziałem z Kopy, gdy już schodziłem Śląską Drogą do Karpacza, a wcześniej Równią pod Śnieżką przejechały, do początku podejścia na Śnieżkę, 3 skutery z GOPRowcami. Co tam sie stało - ktoś zasłabł, czy spadł ze zmrożonej zaspy i się pokiereszował?

Nawiasem mówiąc, narzekasz na warunki (a było przynajmniej 8/10) i jednocześnie wstawiasz zdjęcie, na którym widać Klinovec. Przypatrz się dobrze :-). 

A widzisz...., byłem na szczycie dwa razy. Pomiędzy 9-10 i później jeszcze raz od Okraju wchodziłem ze znajomymi i siedziałem na szczycie tak 12-13, więc naprawdę o niewiele się minęliśmy ;) Wschód zaliczyłem na Smogorni.

 

Co do akcji GOPR to wszędzie są sprzeczne informacje. Nawet tam na górze nie udało się nic dowiedzieć na ten temat. GOPR miał szkolenie lawinowe w Samotni, ale na Śnieżce ponoć była prawdziwa akcja bo jakiś starszy pan złamał nogę. Zresztą do szkolenia nie używali by śmigłowca LPR i nie w takim momencie gdy na szczycie było kilkaset osób.

 

Dla mnie te warunki z soboty były max. 6/10, ale jak mam trochę inne porównanie :)

DSC_2548.jpg

DSC_2690.jpg

DSC_2726.jpg

DSC_2949.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Robert J napisał:

A widzisz...., byłem na szczycie dwa razy. Pomiędzy 9-10 i później jeszcze raz od Okraju wchodziłem ze znajomymi i siedziałem na szczycie tak 12-13, więc naprawdę o niewiele się minęliśmy ;) Wschód zaliczyłem na Smogorni.

Co do akcji GOPR to wszędzie są sprzeczne informacje. [...]

Dla mnie te warunki z soboty były max. 6/10, ale jak mam trochę inne porównanie :)

To znaczy, że musieliśmy się minąć gdzieś na Czarnym Grzbiecie i pewnie nawet wymieniliśmy zwyczajowe słowa powitania. Dzięki za informacje, nawet sprzeczne :-).

A co do 6/10, to sorry, ale faktycznie Cię nie rozumiem. Wiem, jakie masz doświadczenia DO, ale 200 km - czego chcieć więcej? Ucieszyłem się już na widok Milešovki, której wcześniej nigdy "na żywo" nie widziałem, bo gdy byłem na Śnieżce, to z reguły w kierunku zachodnim guzik było widać za Ralskiem, nawet gdy w drugą stronę powietrze było całkiem czyste, tak że dawało się podziwiać Biskupią Kopę i Pradziada.

 

 

Sniezka-Rudawy-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
skorygowany błąd w opisie panoramy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek_S napisał:

To znaczy, że musieliśmy się minąć gdzieś na Czarnym Grzbiecie i pewnie nawet wymieniliśmy zwyczajowe słowa powitania. Dzięki za informacje, nawet sprzeczne :-).

A co do 6/10, to sorry, ale faktycznie Cię nie rozumiem. Wiem, jakie masz doświadczenia DO, ale 200 km - czego chcieć więcej? Ucieszyłem się już na widok Milešovki, której wcześniej nigdy "na żywo" nie widziałem, bo gdy byłem na Śnieżce, to z reguły w kierunku zachodnim guzik było widać za Ralskiem, nawet gdy w drugą stronę powietrze było całkiem czyste, tak że dawało się podziwiać Biskupią Kopę i Pradziada.

 

Sniezka-Rudawy-opis.jpg

Wielce prawdopodobne, że właśnie się tam minęliśmy ;)

 

No dla mnie 8/10 to byłoby gdybym dojrzał wieżę na Klinovcu(już widywałem z Karkonoszy), a 10/10 to gdyby było widać jej szczegóły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Robert J napisał:

No dla mnie 8/10 to byłoby gdybym dojrzał wieżę na Klinovcu(już widywałem z Karkonoszy), a 10/10 to gdyby było widać jej szczegóły :D

Jasne - musiałbyś chyba chodzić z lunetą, jak ptasiarze. 11/10, gdyby było widać, w jakiego koloru czapce jest człowiek, stojący na tarasie widokowym tejże wieży, 200 km od obserwatora ;-).

W sobotę były też przyzwoite widoki w kierunku bardziej południowym, gdzie za Czeskim Rajem zazwyczaj nic nie widać. Na zdjęciu przypuszczalnie jest góra Melechov (125 km), ale muszę jeszcze popracować nad identyfikacją.

 

Melechov.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysiek_S napisał:

Jasne - musiałbyś chyba chodzić z lunetą, jak ptasiarze. 11/10, gdyby było widać, w jakiego koloru czapce jest człowiek, stojący na tarasie widokowym tejże wieży, 200 km od obserwatora ;-).

W sobotę były też przyzwoite widoki w kierunku bardziej południowym, gdzie za Czeskim Rajem zazwyczaj nic nie widać. Na zdjęciu przypuszczalnie jest góra Melechov (też ponad 100 km), ale muszę jeszcze popracować nad identyfikacją.

 

Melechov.jpg

Aktualnie mam 1200/1800 mm ogniskową do dyspozycji w zależności pod jaki aparat to podepnę. Myślę, że to całkiem dużo ;)

 

Tam na południu było widać znacznie więcej górek. Ja się jeszcze za tamten materiał nie zabierałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2019 o 22:12, Robert J napisał:

Aktualnie mam 1200/1800 mm ogniskową do dyspozycji w zależności pod jaki aparat to podepnę. Myślę, że to całkiem dużo ;)

Tam na południu było widać znacznie więcej górek. Ja się jeszcze za tamten materiał nie zabierałem.

Rubinar + telekonwerter, czy jakaś inna bestia? BTW, nosisz ze sobą statyw? Bo bez niego chyba nie ma nawet po co podchodzić do tak długiej lufy.

Górki na południu pewnie lepiej było widać rano. Za kilka dni może się okaże, że uchwyciłeś za nimi inwersyjną Szumawę - ale co tam, 6/10 :-).

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2019 o 08:51, Krzysiek_S napisał:

Rubinar + telekonwerter, czy jakaś inna bestia? BTW, nosisz ze sobą statyw? Bo bez niego chyba nie ma nawet po co podchodzić do tak długiej lufy.

Górki na południu pewnie lepiej było widać rano. Za kilka dni może się okaże, że uchwyciłeś za nimi inwersyjną Szumawę - ale co tam, 6/10 :-).

Tamron 150-600 mm + TC2.

 

W kierunku Chvaletic tak to u mnie wyglądało. Pierwsze z rana, a drugie popołudniu.

DSC_2694.jpg

DSC_2881.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam żałować, że jednak nie pojechałem 2 godziny wcześniej... Z drugiej strony, pewnie używasz filtra UV, dzięki czemu nie masz takich niebieskich zdjęć :-).

Schodząc ze szczytu, ciut powyżej drugiego (licząc od dołu) punktu widokowego, zrobiłem jeszcze Benešovską pahorkatinę i Czeski Raj. Nie wiem, czemu ich nie mam z samej Śnieżki - chyba dostałem małpiego rozumu na widok Klinovca i na nic innego nie zwracałem uwagi ;-).

Kumburk-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wracamy na Śnieżnik i do 16 lutego. Widok na Karpaty jest podobny do tego z grudnia 2016, ale jednak trochę inny. Pokazało się więcej szczytów Białych Karpat, a także szczytowe partie pasma Chřiby (Brdo na prawym skraju panoramy). Poza tym chyba przybyło turbin wiatrowych :-).

Karpaty-opis.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysiek_S napisał:

Dobra, wracamy na Śnieżnik i do 16 lutego. Widok na Karpaty jest podobny do tego z grudnia 2016, ale jednak trochę inny. Pokazało się więcej szczytów Białych Karpat, a także szczytowe partie pasma Chřiby (Brdo na prawym skraju panoramy). Poza tym chyba przybyło turbin wiatrowych :-).

Karpaty-opis.jpg

A jak było w kierunku Schneeberga ? Widzę,że im dalej na południe tym było gorzej z warunkami.

Jeszted się nie pokazał ponad Orlicą ? 

Tej zimy lub na wczesną wiosnę planuję się wybrać na Śnieżnik i okupować szczyt od świtu do zmierzchu i polować na Karpaty i Schneeberga,ponieważ widok ten nie był mi jeszcze pisany ze Śnieżnika ;-) 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rambo75 napisał:

A jak było w kierunku Schneeberga ? Widzę,że im dalej na południe tym było gorzej z warunkami.

Jeszted się nie pokazał ponad Orlicą ?

W stronę Schneebergu było tak, jak zwykle, czyli nijak. Wyżynę Czesko-Morawską było za to widać bardzo ładnie ;-). Po powrocie do Wrocławia sprawdziłem obraz z kamer na Szumawie. Warunki tam zepsuły się akurat na ten jeden dzień, kiedy u nas było dobrze. Ještedu też nie było widać. Życzę powodzenia, komuś musi się w końcu udać.

W_strone_Schneeberg.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.