Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Rewelacja! No i zabawnie wygląda zalesienie woków wulkanu. Czyżby ustalono teren chroniony o określonym promieniu wokół szczytu, a następnie zamieniono resztę na pola uprawne?

Z ciekawości zrobiłem sobie symulację na UDeuschle z tego wulkanu i naszły mnie takie przemyślenia:

1. Znacznik o promieniu 300 km wygląda naprawdę śmiesznie jak zmienimy skalę na mniejszą. Wiem, to truizm ale musiałem to napisać :)

2. W Polsce to jednak mamy prawdziwą golgotę z DO. W Nowej Zelandii z jednej tylko góry można mieć tak olbrzymie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2020 o 22:25, Rambo75 napisał:

Może być,opisywałem to zdjęcie nie będąc do końca pewnym czy na pewno na tym zdjęciu jest Lubomir i Ciecień,więc jeśli coś poknociłem to przepraszam ;) 

Żałuję iż mam tylko jeden kadr w tym kierunku,dostałem kociego mózgu na widok Schneeberga i interesował mnie głównie tamten kierunek. 

Dla pewności odpaliłem jeszcze symulacje i rzeczywiście. Szczyt podpisany jako Ciecień, to Kamiennik Południowy (205 km), a szczyt podpisany jako Lubomir to Łysina (205 km). Ciecień, jeśli miałby wyjść, to zza widocznej w kadrze przełęczy pomiędzy Kamiennikiem a Łysiną. Tyle, że przy podniesieniu o 200 m jeszcze nie wystaje, a z wyższymi wartościami się już nie bawiłem.

 

W lewej części kadru majaczą też jakieś pagórki. Czyżby szczyty z Garbu Tenczyńskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Czarny napisał:

No i zabawnie wygląda zalesienie woków wulkanu. Czyżby ustalono teren chroniony o określonym promieniu wokół szczytu, a następnie zamieniono resztę na pola uprawne?

To wynika z tego, że granice parku narodowego poprowadzono w promieniu 9km od szczytu i dodano do tego trochę sąsiedniego terenu. Egmont National Park był drugim parkiem narodowym w Nowej Zelandii, powstał w 1900 roku a Egmont był nazwą szczytu nadaną przez kapitana Cooka i używaną jeszcze do niedawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Przeglądając jakiś czas temu fotki z listopada 2011 znalazłem coś dalekiego. Zamierzałem wejść na Świnicę, fotka powstała gdzieś z okolic Skrajnej i Pośredniej Turni, możliwe że pomiędzy;)

 

Obłoki kondensacyjne elektrowni Bełchatów - 232km.

panorama_opis.thumb.jpg.5d0368870b2742a060b9765d8dd76bd0.jpgRobiłem wtedy jeszcze w jpg i używałem starej Cosiny 100-300mm, a jak się później w testach okazało lepszy Tamron 70-300mm leżał w domu;)

IMGP0518x.thumb.jpg.3380e9de078130c68715f88fb2f454fc.jpgpozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ten kierunek. Jeśli zdjęcie było robione faktycznie z rejonu Pośrednia Turnia - Skrajna Turnia, to el. Bełchatów wypadła by poza kadrem, a konkretnie poza jego prawym skrajem. Linia obserwacji powinna iść wówczas nad Sierockim. Za to tamte dymki pasują wręcz idealnie do Huty Katowice, circa 135 km w linii prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest to że nie pamiętam dokładnie z jakiego punktu fotka była robiona, a gps w aparacie nie było. Twoją słuszność stanowi fakt że obłoki kondensacyjne elektrowni są z reguły białe, a ten na końcu jest raczej czarny czyli, huta. Jednak bliskość masztu na Gubałówce może sugerować że Beskid ?? o ile to coś zmienia.

Po za tym na prawo powinno dymić coś z Krakowa, a tam nic.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy powinno, ale jeśli by kopciło to obłoki były by widoczne za Gorcami, a tych już zdecydowanie nie widać w kadrze. Kierunek i orientacja względem szczytów na zdjęciu, jest jednak kluczową rzeczą. Aby Obłoki z El. Bełchatów ustawiły się w jednej linii z końcem Pasma Policy widocznym na zdjęciu, trzeba by fotografować z grani głównej w rejonie Bystrej lub Kamienistej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co dymi po lewej, a podpisane jest El. Jaworzno to blok Jaworzno III. To co opisane jest jako El. Siersza to El. Łagisza, piękne 140 km. El. Siersza dymiła by ciut na prawo od Bukowińskiego Wierchu, a El. Bełchatów w luce pomiędzy Parszywką a Gorylką. To co na mapie jest opisane Jako El. Bełchatów to jednak Huta Katowice. Nic innego na tej linii nie ma . Huta Częstochowa wypadała by nad Osielcem czyli już na prawo od północno-wschodniego krańca Pasma Policy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za pomoc, pofrunąłem z tym Bełchatowem raczej.

Przeglądając fotki z tego wypadu, znalazłem jeszcze dwie z obłokami kondensacyjnymi.

IMGP0178x.thumb.JPG.df8a63a222994cb3b4ce7f3496bade26.JPG

To za Lubomirem dymi, ale już nie piszę co wg mnie to jest :)

oraz wspomniany przez Czarnego Bukowiński Wierch

IMGP0113x.thumb.JPG.d129584a9e8141379f7b4bd8cd54b79b.JPG

 

IMGP0081_stitchx.thumb.jpg.da8e6259c1784696d0d5956effef1abc.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze inne fotki z tego dnia i z symulacji wynika, żę wszystkie wychodziły na zero(0) bez podniesienia.

Również zwróciłem uwagę na różnice w symulacjach Ulricha i PeakFindera. I doszedłem do wniosku, że może to być Stiavnica. PeakFinder widzi Stiavnicę, a Ulrich Dumbiera dopiero przy dużym podniesieniu. Koledzy na grupie podpowiadali mi, że w UDeuschle Dumbier jest znacznie przesunięty na wschód w porównaniu do rzeczywistości. Dumbier UDeuschle: wys. 2024m a real. To 2046m. Stiavnica UDeuschle: 2017 real. 2025.  (Wniosek mam taki dla siebie: nie ufać do końca symulacjom ;) ) 

 

Poniżej pokazuję inne  zdjęcie  z 15.03.2020 z Tarnicy w kierunku Rumunii (podniesiony kontrast ponieważ zdjęcie robiłem o godz 10 niemal pod słońce) również wychodzi mi to bez podniesienia. Kralową Holę fotografowałem w podobnym czasie.

1-G.Gutai.Rumunia.zTarnicy_DSC6577-5.thumb.jpg.eb908c2db85483d999d02bbf016730a5.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Benji napisał:

Dziękuję kolegom za pomoc, pofrunąłem z tym Bełchatowem raczej.

Przeglądając fotki z tego wypadu, znalazłem jeszcze dwie z obłokami kondensacyjnymi.

 

To za Lubomirem dymi, ale już nie piszę co wg mnie to jest :)

oraz wspomniany przez Czarnego Bukowiński Wierch

 

To co dymi za Bukowińskim to oczywiście El. Siersza. Natomiast po lewej, jeszcze przed Hutą Katowice również widać jakiś niewielki dym. Prawdopodobnie są to zakłady chemiczne w Alwerni, ewentualnie rafineria w Trzebini. Tylko nie wiem czy z rafinerii poszły by takie dymy? Obydwa obiekty są prawie na jednej linii. To co dymi za Lubomirem to oczywiście odległa o 96 km huta ArcelorMittal na Nowej Hucie. W orientacji bardzo pomaga tu położenie względem dobrze widocznego budynku jakim jest Szpital Powiatowy w Nowym Targu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2020 o 19:04, Slawek.C napisał:

Witam i pozdrawiam wszystkich Kolegów. To mój pierwszy post na tym forum więc wybaczcie jeśli coś pokręciłem. 

No i oczywiście witam Sławku w zakątku starej gwardii dalekich obserwacji. Ciszej tu niż np. u Zuckerberga, ale to akurat zaleta :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem że za Lubomirem to Nowa Huta, natomiast za Bukowińskim Wierchem byłem pewny że to EC Skawina. Jednak dalej mi to coś nie pasuje. Pomierzyłem odległości między tymi zakładami. Z Jaworzna do Łagiszy jest 16.5 km. a do Huty Katowice tylko 17km. na fotce wygląda że jest dalej w stosunku do Łagiszy.

1817166121_Group_11-IMGP0329_IMGP0333-2_bxtxt.thumb.jpg.892064188d9cfd44cbda0469a767a150.jpg

Huta Katowice tu trochę miesza wg mnie. Może bardziej wiarygodna będzie tu Koksownia Przyjaźń? Te zakłady leżą prawie w jednej linii. Na fotce ten ciemny

 dym jest chyba bardziej na północ.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnienie z Radoszyc...

 

http://www.refraktor.pl/2020/04/radosc-w-radoszycach.html

 

W dniu 18.04.2020 o 16:00, Benji napisał:

Huta Katowice tu trochę miesza wg mnie. Może bardziej wiarygodna będzie tu Koksownia Przyjaźń? Te zakłady leżą prawie w jednej linii. Na fotce ten ciemny

 dym jest chyba bardziej na północ.

Zakłady są tak blisko, że trudno mi określić z którego dokładnie pochodzą obłoki. Faktycznie może być to Koksownia Przyjaźń.

Edytowane przez Czarny
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam 

Opis Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz fragment Beskidu Śląsko - Morawskiego z Jaworzna. Dokładna lokalizacja: 50.210962, 19.345236. Odległość nie powala (max 94km), ale może kogoś zainteresuje 

Link: https://drive.google.com/drive/folders/1lRt5IQtV4S35Psd4a4Z-7K_WVabNCLzi?usp=sharing

Pozdrawiam :)

Edytowane przez neyth4n
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszły piątek kolejny wypad w góry i tym razem odwiedziłem Gorce. Żółty szlak od przystanku PKS/BUS Lubomierz Przysłop do polany Pustak, świetny widok na Tatry. Wiele fajnych polan po drodze i bardzo mały ruch. Na początek 2 zdjęcia. Odległość nie zachwyca, do Łomnickiego Szczytu 42km :)

Widok na Tatry z okolic szczytu Gorc Troszacki 1235m n.p.m.
Y2X56nLY5bmdh3myzZHRejKJ40McBCd4-NougeI5

 

Widok na Polanę Podskały 1000m n.p.m. (po lewej stronie, w oddali Mogielica)
PuFX6QfFXJcVaN_N5aVVnIUGx0e9yh2WH0Yfp4bK

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rambo75 napisał:

Zachód słońca na Szrenicy w Karkonoszach.

Opisy jak zawsze ok, jednak fajnie byłoby zobaczyć też wersję bez.

Może mi się wydaje, ale widoczne jest działanie masek/selektywnej obróbki na Słońce, ale i tak zdjęcie jest godne pogratulowania i pozazdroszczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.