Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, sir_mike napisał:

A zerknij jeszcze na komin w Oleśnie przy ulicy Kościuszki 30... To by mi pasowało jako drugie mocne światełko z Olesna

Ten komin wychodziłby na zdjęciu na lewo od masztu. Współrzędne, które podaje street view, dotyczą raczej obserwatora, niż punktu obserwowanego. Sam komin ma 50.87795N, 18.42942E. Poza tym przyznaję, że nie widzę drugiego światełka z Olesna.

15 godzin temu, sir_mike napisał:

Światełko w prawo i lekko w dół tuż obok Olesna - mój typ: kościół w Zagwiździu

Całkiem dobrze pasuje.

15 godzin temu, sir_mike napisał:

Jasne światła "nad ratuszem w Brzegu" to będzie oświetlenie placu Stora Enso Wood Products z Murowa:

Doskonale. Namierzyłem dwie latarnie, których położenie niemal idealnie zgadza się ze zdjęciem. Jest ich na tym placu więcej, ale być może nie wszystkie akurat świeciły :-).

15 godzin temu, sir_mike napisał:

Poprzeczka nad napisem "komin" - tu bym obstawiał światła ze wsi Wachowice

Wachowice nie pasują (leżą bardziej na lewo), ale Wachów - tak. Wieś jest długa i prawie dokładnie wzdłuż linii widzenia biegnie tam ulica Pawła Kuczki. Gdyby stały przy niej wysokie latarnie, mogłyby sprawiać wrażenie "poprzeczki". Problem w tym, że musiałyby mieć około 70 metrów, żeby było je widać odpowiednio wysoko nad horyzontem. Dlatego nie sądzę, że to tam. Prawdę mówiąc, nie mam pomysłu, bo na zdjęciach lotniczych nic tak wielkiego nie rzuca mi się w oczy.

Nowy opis:

 

SlK-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Wachowice nie pasują (leżą bardziej na lewo), ale Wachów - tak. Wieś jest długa i prawie dokładnie wzdłuż linii widzenia biegnie tam ulica Pawła Kuczki. Gdyby stały przy niej wysokie latarnie, mogłyby sprawiać wrażenie "poprzeczki". Problem w tym, że musiałyby mieć około 70 metrów, żeby było je widać odpowiednio wysoko nad horyzontem. Dlatego nie sądzę, że to tam. Prawdę mówiąc, nie mam pomysłu, bo na zdjęciach lotniczych nic tak wielkiego nie rzuca mi się w oczy.

Tak, chodziło mi o ulicę Pawła Kuczki w jej wschodnim biegu czyli od strony DW901 (co google już nazywa Wachowice).

 

Peakifinder pokazuje, że od Kuczki 15 aż do DW901 Ślężę widać z poziomu 0m.

To lub Wysoka (zaraz za lasem) to ostatnie takie duże wzniesienie na tym kierunku żeby dawało możliwość takiego ułożenia świateł.

Innej koncepcji nie mam, ale... ale...

Jako kontrargument przeciw ul. Kuczki można zapytać: Czemu w takim razie nie widać masztu GSM przy ulicy Szkolnej? (50.842747612688584, 18.410930416659546)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sir_mike napisał:

Czemu w takim razie nie widać masztu GSM przy ulicy Szkolnej?

Sprawdzałem już ten maszt i faktycznie go nie widać - podobnie jak wielu innych masztów, widocznych na mapach i nawet na zdjęciach lotniczych. Być może są za niskie i las je zasłania, albo mają słabe oświetlenie? Tak czy inaczej, poprzeczka nas załatwiła. UFO ;-)??? Bo przyznasz, że 70-metrowych latarni nikt nie stawia...

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Krzysiek_S napisał:

Sprawdzałem już ten maszt i faktycznie go nie widać - podobnie jak wielu innych masztów, widocznych na mapach i nawet na zdjęciach lotniczych. Być może są za niskie i las je zasłania, albo mają słabe oświetlenie? Tak czy inaczej, poprzeczka nas załatwiła. UFO ;-)??? Bo przyznasz, że 70-metrowych latarni nikt nie stawia...

Ale Peakfinder mi pokazuje wyraźnie, że tam z poziomu +0m widać Ślężę.

Udeuschle ze Ślęży na tym kierunku (dałem zakres horyzontu na 1 stopień) - pokazuje mi max distance na górce w lesie między DW901 a Wysoką.

Wcześniej to same lasy albo wioski w doline Budkowiczanki a więc zasłonięte.

 

Czyli "poprzeczka" to światła na ul. Kuczki a maszt GPS nie miał oświetlenia :-)

Alboooooo światła samochodów na DW901 lub Kuczki?

 

[PS. Basta! Już więcej tej "poprzeczki" nie badam :-) No chyba, że ktoś rzuci jakiś smakowity trop.]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, sir_mike napisał:

Już więcej tej "poprzeczki" nie badam :-) No chyba, że ktoś rzuci jakiś smakowity trop

A czy peakfinder widzi las?

Światła na Kuczki lub samochody na drodze, byłyby po prostu za nisko. Świateł samej wsi nie widać. Przypuszczam, że wszystko to jest zasłonięte przez las. Nie wiem, czy trop jest "smakowity", ale przyszło mi do głowy, że może "poprzeczkę" tworzą jakieś turbiny wiatrowe? Mogłyby stać nawet dalej, bo ich słupy miewają ponad 100 m. Tylko czy światła sygnalizacyjne na turbinach nie muszą być czerwone? Zresztą, czy ktoś wie, czy na linii Brzeg-Częstochowa jest jakaś duża farma wiatrowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Krzysiek_S napisał:

A czy peakfinder widzi las?

Światła na Kuczki lub samochody na drodze, byłyby po prostu za nisko. Świateł samej wsi nie widać. Przypuszczam, że wszystko to jest zasłonięte przez las. Nie wiem, czy trop jest "smakowity", ale przyszło mi do głowy, że może "poprzeczkę" tworzą jakieś turbiny wiatrowe? Mogłyby stać nawet dalej, bo ich słupy miewają ponad 100 m. Tylko czy światła sygnalizacyjne na turbinach nie muszą być czerwone? Zresztą, czy ktoś wie, czy na linii Brzeg-Częstochowa jest jakaś duża farma wiatrowa?

Sprawdzałem wiatraki - najbliższe są w Kuniowie k. Kluczborka ale to daleko poza kadrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sir_mike napisał:

Sprawdzałem wiatraki - najbliższe są w Kuniowie k. Kluczborka ale to daleko poza kadrem.

Przejechałem zdjęcia lotnicze na geoportalu, aż po Częstochowę. Przyznaję, że mogłem coś przegapić, ale nie znalazłem żadnej okazałej konstrukcji - a musiałaby być szeroka i wysoka. Odpuszczam. Nie trzeba nawet UFO :-). Serwis mapy.cz pokazuje w lasach, na wschód od Bierdzan, teren wojskowy - 24 Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności. Może to śmigłowiec latał gdzieś nad lasem i zostawił taki ślad w kadrze. Trzeba będzie to kiedyś zweryfikować w terenie. Gdyby znowu ktoś robił nocne zdjęcia ze Ślęży, albo nawet dzienne, to warto się zainteresować kierunkiem brzeskim. Jeśli za kolejnym razem poprzeczka znów się pojawi, to będziemy się głowić. Może to jakaś nowa konstrukcja, której jeszcze nie ma na mapach? Dziękuję za współpracę. Myślę, że i tak całkiem wiele świateł udało się poidentyfikować.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Przejechałem zdjęcia lotnicze na geoportalu, aż po Częstochowę. Przyznaję, że mogłem coś przegapić, ale nie znalazłem żadnej okazałej konstrukcji - a musiałaby być szeroka i wysoka. Odpuszczam. Nie trzeba nawet UFO :-). Serwis mapy.cz pokazuje w lasach, na wschód od Bierdzan, teren wojskowy - 24 Polowa Techniczna Baza Wojsk Łączności. Może to śmigłowiec latał gdzieś nad lasem i zostawił taki ślad w kadrze. Trzeba będzie to kiedyś zweryfikować w terenie. Gdyby znowu ktoś robił nocne zdjęcia ze Ślęży, albo nawet dzienne, to warto się zainteresować kierunkiem brzeskim. Jeśli za kolejnym razem poprzeczka znów się pojawi, to będziemy się głowić. Może to jakaś nowa konstrukcja, której jeszcze nie ma na mapach? Dziękuję za współpracę. Myślę, że i tak całkiem wiele świateł udało się poidentyfikować.

Światełko na kierunku 91,479 to Kościół w Lubienii (50.84164912477891, 17.77594596302527)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sir_mike napisał:

Kościół w Lubienii (50.84164912477891, 17.77594596302527)

Według mapy, kościół (ewangelicki) jest tu: 50.8426358 N 17.7758719 E, a to, co wskazałeś, jest innym budynkiem, w żaden sposób nie wyróżnionym. Ma jednak ciekawy dziedziniec i rozmiar podobny do powyższego kościoła. Może więc są dwa, jak w tych stronach często bywało? Kierunek prawie by się zgadzał, ale zrobiłem rachunki, z których wynika, że wszystkie światła, widoczne za Odrą, po prawej stronie zdjęcia, mogą równie dobrze leżeć na terenie Stobrawy. Niczego nie zidentyfikowałem - określiłem tylko zakres kątów azymutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2021 o 23:25, Krzysiek_S napisał:

Według mapy, kościół (ewangelicki) jest tu: 50.8426358 N 17.7758719 E, a to, co wskazałeś, jest innym budynkiem, w żaden sposób nie wyróżnionym. Ma jednak ciekawy dziedziniec i rozmiar podobny do powyższego kościoła. Może więc są dwa, jak w tych stronach często bywało? Kierunek prawie by się zgadzał, ale zrobiłem rachunki, z których wynika, że wszystkie światła, widoczne za Odrą, po prawej stronie zdjęcia, mogą równie dobrze leżeć na terenie Stobrawy. Niczego nie zidentyfikowałem - określiłem tylko zakres kątów azymutu.

Ewangelicki o którym piszesz jest bardziej na północ od miejsca które podałem.

 

Punkt który podałem to Kościół Katolicki:
https://www.google.pl/maps/place/Kościół+Rzymskokatolicki+św.+Maksymilian+Maria+Kolbe/@50.8403614,17.7769776,16.25z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x47104633740b9a57:0x933dc9c48fcbd0c7!2sLubienia!3b1!8m2!3d50.8426411!4d17.7749776!3m4!1s0x471046335ddc30c7:0x4c948609e1ce3a23!8m2!3d50.8416483!4d17.7761187

A wygląda to tak: https://goo.gl/maps/KK1cycT4KkWH19SX8

Szacuję wysokość wieży na jakieś 16m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sir_mike napisał:

Ewangelicki o którym piszesz jest bardziej na północ od miejsca które podałem.

Po naniesieniu współrzędnych kościoła katolickiego w Lubieni, opis wygląda jak poniżej. Może nawet trafione, choć nie pasuje idealnie.

Gdy już wszystko uzgodnimy, powinienem chyba pokasować wszystkie wcześniejsze próby, bo tylko zajmują miejsce. Ile to już razy poszło to samo zdjęcie :-) ?

 

 

SlK-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na Górnym Śląsku nie ma już widokowych kamer, jedyną alternatywą jest widok z czeskiego Javorovego, by ocenić jaka jest widoczność. Próbuje rozszyfrować "światełka" jakie są widoczne, czy ktoś z kolegów posiada nocne zdjęcia z tego szczytu?
Póki co rozpoznałem Rybnik, Łaziska i minimalnie widoczne światełka z nowej farmy wiatrowej koło Wielowsi (Powiat Gliwicki). Na tym zdjęciu powinny być widoczne nawet "światełka" z Katowic.
 
20210504_0405.png.c9c78840bc72da18a8a5a2fc67ef1337.png
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Patb napisał:

czy ktoś z kolegów posiada nocne zdjęcia z tego szczytu?

Nie mam (ba, nawet na tej górze nigdy nie byłem), ale gdybyś pozbierał współrzędne geograficzne i wysokości kandydatów do obecności na zdjęciu, to mógłbym to zweryfikować obliczeniowo, tak jak ze Ślęży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Nie mam (ba, nawet na tej górze nigdy nie byłem), ale gdybyś pozbierał współrzędne geograficzne i wysokości kandydatów do obecności na zdjęciu, to mógłbym to zweryfikować obliczeniowo, tak jak ze Ślęży.

Krzysztofie a masz może jakieś świeże nocne zdjęcia z jakiś szczytów w stronę Powiatu Gliwickiego? Koło Wielowsi powstała nowa wysoka farma wiatrowa (wiatraki mają 120 m słupy i 190 m z łopatką)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2021 o 02:05, Patb napisał:

masz może jakieś świeże nocne zdjęcia z jakiś szczytów w stronę Powiatu Gliwickiego

Nocnych zdjęć nie mam właściwie wcale (świty i zmierzchy się nie liczą), bo jako wielki entuzjasta fotografowania z ręki, odpadam już w przedbiegach :-).

Przedwczoraj wieczorem jechałem akurat do Toszka i musiałem widzieć migające światła tych wiatraków. Z Pawłowic wyglądały, jakby znajdowały się za Sarnowem, więc wydaje mi się, że stoją gdzieś między Wielowsią a Świbiem. Będzie można je łapać ze Śnieżnika, a może nawet z Kalenicy. W symulacjach pokazuje się także Ślęża, ale na granicy możliwości, więc stamtąd chyba raczej las zasłoni widok.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 11.05.2021 o 10:19, marcin.p1 napisał:

W niedzielę była petarda.

A wszystko dzięki śniegowi, wciąż zalegającemu w górach. Przypuszczam, że bez niego byłoby tak sobie.

Wyrwałem się wtedy po południu na Ślężę, z nadzieją na wypatrzenie czegoś, co mogłoby robić za "poprzeczkę" ze zdjęcia @Rambo75, na której połamaliśmy sobie zęby. Gdzie tam. Ładnie było widać Wrocław, ale to nie jest daleka obserwacja. Już napływało powietrze z południa. W stronę Brzegu i Opola - słabizna (vide chyba najczęściej fotografowana elektrownia w Polsce: https://500-mm.blogspot.com/2021/02/skad-widac-elektrownie-opole.html ), a na pocieszenie Góry Izerskie. Szczytowych partii Jizery nie da się zidentyfikować, więc najdalej (100 km) jest do granicznego szczytu Smreka. Opis zrobię w wolnej chwili.

Aktualizacja: jest opis. Robert J - dzięki za spis współrzędnych szczytów górskich, sprezentowany przed laty :-).

Wroclaw.jpg

Izerskie800.jpg

ElOpole.jpg

Izerskie-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie jutro wybieram się na zachód słońca i nocne obserwacje na Ślężę. W nocy i jutro do południa ma padać deszcz, a po południu ma się wypogodzić i na noc, jestem dobrej myśli :)

Wyjeżdżamy z domu z kolegą o 17, na szczycie planujemy być po 19 i oczekiwanie na zachód słońca, a po zachodzie słońca polowanie na oświetlenie kominów z El Rybnik i kominów El Blachownia. Mam również cichą nadzieję na wyrwanie masztu na Skrzycznem przy długim czasie naświetlania :)

Oby się to wszystko udało :)

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

byłem wczoraj na Ciecieniu około 18 i nie spodziewałem się tak dobrej widzialności, więc aparat został w domu. Mały Krywań w odległości około 106km widoczny bez problemu z miejsca startu paralotniarzy, nieopodal szczytu. Tatry przez podręczny teleobiektyw = lornetka 8.5x32 + telefon. Świetna zieleń dookoła i przez 14km spacer widziałem 4 osoby :) https://www.peakfinder.org/?lat=49.7725&lng=20.1412&ele=813&azi=239.89&alt=-10.61&fov=100&cfg=s&name=

IMG_20210521_173423.jpg

IMG_20210521_175055.jpg

Edytowane przez Vader
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 maja 2021

Huta Katowice oraz rozmydlona Jasna Góra z Babiej Góry.

Ciepłe powietrze oraz silny wiatr powodowały mocne turbulencje powietrza.

 

 

jasna.g_2702.jpg.16f939d15b8bef99f69d17264532bccd.jpg

 

 

 

Oraz Kraków i Łysica z Gówniaka (na Babiej Górze)

 

Lysica.z.Gowniaka.2668-1600.jpg.3222459166c01b8712d2e0f1992ee55a.jpg

 

 

Edytowane przez Slawek.C
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po pierwsze gratuluję pięknych zdjęć :) 

Chciałem od siebie napisać na początek kilka zdań odnośnie dzisiejszego wypadu na Ślężę na dalekie obserwacje. 

Powiem tak przejrzystość przeszła moje najśmielsze oczekiwania,żeby w świetle dziennym dało się złapać maszt RTCN z odległości ponad 100km chyba po raz pierwszy udało mi się coś takiego zrobić :) 

Dodatkowo po zachodzie słońca uciszył się wiatr,co pozwoliło na dłuższe siedzenie na wieży i oczekiwanie aż rozświetlą się miejscowości,tutaj kolejny sukces! w końcu udało się uchwycić szczytowe oświetlenie kominów z El Rybnik na które polowałem już od dawna :) aż nie chciało się schodzić z wieży. Zdjęciami się wkrótce podzielę :) 

Pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry z pagórka 'Duże skałki' przy drodze z Krakowa do Olkusza na wysokości Czajowic, kliknięte 21 maja. Do Lodowego 113 kilometrów więc żadne rekordy, ale przejrzystość ostatnio trafia się nam rewelacyjna. Dwa fragmenty z panoramki. 

1.jpg

 

2.jpg

Edytowane przez Qbszon
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.