Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.08.2021 o 23:16, Krzysiek_S napisał:

To akurat nic nie szkodzi. Tzn. szkodzi jakości zdjęć, ale nie samej rejestracji. Jeśli "poprzeczka" wyszła po raz drugi, to jest konkretnym obiektem/obiektami, a nie tylko światłami pozycyjnymi jakiegoś UFO.

Witam. Przesyłam nocny kadr ze Ślęży w kierunku Brzegu oraz RTCN Klepaczka. 

Ponad zakładem Kruszwica S.A. widoczna "świetlna poprzeczka",a więc musi to być obiekt naziemny,pytanie tylko co to może być? 88507382_DSC_2031RTCNKlepaczka.thumb.jpg.36dac032b602094265ac1e660e66eb63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2021 o 20:47, Tatromaniak85 napisał:

Obserwacja bardziej okazjonalna, bo nie przymierzałem się do polowania.

Tym bardziej brawo, za czujność i przytomność umysłu :-).

W dniu 7.08.2021 o 21:33, Rambo75 napisał:

widoczna "świetlna poprzeczka",a więc musi to być obiekt naziemny,pytanie tylko co to może być? 

Wobec ogólnej zagadkowości, trzeba najpierw ustalić, gdzie to coś jest. Potrzebne jest nocne zdjęcie z innego miejsca (Kalenica? Biskupia Kopa?), na którym ustali się azymut w stronę "poprzeczki" - jeśli nie okaże się ona przypadkowym zlepkiem świateł obiektów, które tylko ze Ślęży zdają się być blisko siebie. Może wystarczy przejrzeć istniejące materiały? Wtedy będzie można wrócić do sprawy.

 

Byłem z żoną na urlopie, w Lasówce, w dolinie Dzikiej Orlicy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, a chciałbym zwrócić uwagę na nowe wieże widokowe, w Górach Bystrzyckich i Górach Orlickich: na Czerńcu, Jagodnej, Orlicy i Velkej Deštnej. W przeciwieństwie do budowanej właśnie, wyjątkowo absurdalnej wieży na Śnieżniku, te otwierają znakomite możliwości obserwacyjne, z zalesionych szczytów, normalnie pozbawionych większych walorów widokowych. Dzisiaj pora na prezentację wieży na Orlicy, z której w sprzyjających warunkach można dostrzec Średniogórze Czeskie (około 170 km). Niestety, nie miałem takowych i musiałem się zadowolić Černą horą, leżącą na północ od Ještědu, "wydobytą" z mętnego horyzontu wczoraj, przez zachodzące Słońce.

Odległość wynosi 107 km. Kilka minut wcześniej, ledwo było widać Karkonosze (61 km do Śnieżki), więc nie mam co wybrzydzać :-).

Orlica.jpg

Cerna_hora0.jpg

Cerna_hora1.jpg

Karkonosze.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę widoczków z Tatr z zeszłego czwartku. Wyszedłem o świcie, może gdybym trzymał się pierwotnego planu i wszedł na Świnicę to bym wyciągnął jeszcze trochę więcej, ale jak na pierwszy raz na grzbiecie od 20 lat chyba i tak nie było źle. Najpierw z przełęczy między Kopami:

922641763_IMG_4692_stitch-Kopia.thumb.jpg.d9749a49c64a0ff4247d608d57044e25.jpg

 

Z podejścia na Zawrat od Doliny Gąsienicowej, ok. 1950 m:

1799840189_IMG_4764_stitch-Kopia.thumb.jpg.11dba2a1b769ff30bb979a7a141a4d41.jpg

 

I z Zawratu na południe

1608603155_IMG_4775_stitch-Kopia.thumb.jpg.18d6ba8ed545b158d0a35241b48bfa55.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejna nowa wieża widokowa, na drugim co do wysokości szczycie Gór Bystrzyckich - Jagodnej Środkowej, albo po prostu Jagodnej (977 m n.p.m.). Wchodzi on "oficjalnie" w skład Korony Gór Polski, chociaż o 8 metrów wyższy jest wierzchołek północny, na który nie prowadzi szlak turystyczny. Z poziomu gruntu, z obu nie ma żadnych widoków, ponieważ są zalesione. Z tarasu widokowego wieży, położonego 19 metrów wyżej, roztacza się panorama we wszystkich kierunkach, ograniczona przez Jagodną Północną, a od zachodu przez pobliski grzbiet Gór Orlickich.

Widok nie jest bardzo odległy i większości kierunków sięga najwyżej kilkudziesięciu kilometrów. Na lewo od Suchego vrchu (azymut 154.26) otwiera się jednak małe okienko z widokiem na niewysoki (544 m n.p.m.) szczyt Jílová w Karpatach Morawskich, w pasmie Chřiby, odległy o przeszło 130 km. W poniedziałek 9 sierpnia, po dwóch deszczowych nocach, powietrze zostało na tyle wyczyszczone, że udało się go dostrzec, pomimo że już dochodziło południe. Na zdjęciu jest jednak widoczny dopiero po nałożeniu na siebie 4 klatek i dodatkowo silnym podciągnięciu kontrastu. Wkomponowałem ten fragment w załączoną panoramę Wyżyny Hanuszowickiej.

Jagodna.jpg

Jerab-opis.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po urlopie. 

Spędziłem pełny tydzień w Tatrach. Pogoda była wyśmienita,przyjemna temperatura,bardzo ładne widoki i spora ilość zdjęć na szlakach :) 

Wyjechałem z domu w niedzielę 8 sierpnia z samego rana,w nocy z 7/8 sierpnia padał deszcz który wyczyścił powietrze z zanieczyszczeń,wjeżdżając na autostradę A4 w okolicach Oławy widać było obłoki z kominów Elektrowni Opole,oraz bardzo wyraźne chmury aż po sam horyzont,i pomyślałem,że warto będzie zatrzymać się po drodze na Górze Świętej Anny co było strzałem w dziesiątkę! O ile w kierunku zachodnim najwyższe partie Jesioników siedziały w chmurze,o tyle w przeciwnym kierunku bardzo wyraźnie widoczne były obiekty na Górnym Śląsku. Przeszedłem wiaduktem ponad autostradą pod stację paliw Orlen skąd zauważyłem Lysą Horę i Travnego w Beskidzie Śląsko-Morawskim,znany już ogólnie widok,ale dla mnie pierwszy raz naocznie :) Następnie kierowałem obiektyw na lewo od Kościoła we wsi Góra Świętej Anny i mnie zamurowało! Niesamowicie wyraźnie widoczna była Sokolica w kulminacji Babiej Góry! Wprawdzie sama Babia Góra "siedziała" w chmurze,ale wyrazistość Sokolicy mówiła jedno - trzeba szukać Tatr! I udało się złapać Lodowy szczyt! Wprawdzie zdjęcie musiałem mocno "zmasakrować" ale udało się wyciągnąć szczyt Lodowego wyłaniający się ponad zboczem Wielkiej Góry w Beskidzie Małym! 

Dodam jeszcze,że jadąc przez Górny Śląsk autostradą A4 gołym okiem widoczna była wieża masztu RTCN na Skrzycznem,a z stacji paliw Orlen w okolicach lotniska w Krakowskich Balicach pokazała się piękna Babia Góra w swej całej okazałości! 1228307711_DSC_2549Lysahora.thumb.JPG.2ba05c757557fc72566ff4b1a9597e5b.JPG1807319857_DSC_2550BabiaTatryopis.thumb.JPG.507d61874c880113bfbd431d8a63d6f8.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2021 o 14:59, Paweł W. napisał:

Parę widoczków z Tatr z zeszłego czwartku. Wyszedłem o świcie, może gdybym trzymał się pierwotnego planu i wszedł na Świnicę to bym wyciągnął jeszcze trochę więcej, ale jak na pierwszy raz na grzbiecie od 20 lat chyba i tak nie było źle. Najpierw z przełęczy między Kopami:

922641763_IMG_4692_stitch-Kopia.thumb.jpg.d9749a49c64a0ff4247d608d57044e25.jpg

 

Z podejścia na Zawrat od Doliny Gąsienicowej, ok. 1950 m:

1799840189_IMG_4764_stitch-Kopia.thumb.jpg.11dba2a1b769ff30bb979a7a141a4d41.jpg

 

I z Zawratu na południe

1608603155_IMG_4775_stitch-Kopia.thumb.jpg.18d6ba8ed545b158d0a35241b48bfa55.jpg

Fajne strzały Paweł! 

Mnie w poniedziałek rano 9 sierpnia udało się z Kasprowego Wierchu złapać Jesioniki,wprawdzie ledwo ledwo,ale w porze letniej jak dla mnie wypas! następnie wędrowałem granią Czerwonych Wierchów przez Kopę Kondracką,Małołączniak aż do najwyższego szczytu Czerwonych Wierchów Krzesanicy(2122m),gdzie rozłożyłem się ponownie ze sprzętem i tak w środku dnia(było przed 13) złapałem Góry Matra na Węgrzech ze szczytami Kekes(1014m) w odległości 151km! Miałem jeszcze dojść na Ciemniak,ale z racji tego,że na Krzesanicy wyczerpał mi się akumulator w aparacie postanowiłem odwrót i tak z powrotem przez Małołączniak,Kopę Kondracką szedłem na przełęcz Kondracką z której postanowiłem spokojne zejście aż do samych Kuźnic:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2021 o 17:09, Tatromaniak85 napisał:

tym bardziej zaskoczony jestem z obserwacji bo  wiał dość mocny halny

Halny halnemu nierówny. Jeśli napływająca masa powietrza jest wilgotna, to w górach nie dość, że wieje, to w dodatku pada i generalnie guzik widać, ale jeśli jest sucha - to widzialność bywa znakomita.

23 godziny temu, Rambo75 napisał:

Mnie w poniedziałek rano 9 sierpnia udało się z Kasprowego Wierchu złapać Jesioniki

 

23 godziny temu, Rambo75 napisał:

aż do najwyższego szczytu Czerwonych Wierchów Krzesanicy(2122m),gdzie rozłożyłem się ponownie ze sprzętem i tak w środku dnia(było przed 13) złapałem Góry Matra na Węgrzech ze szczytami Kekes(1014m)

A pokazałbyś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj wybrałem się na wycieczkę w Karkonosze. Początkowo w planach było klasyczne wejście na Śnieżkę niebieskim szlakiem z Karpacza,jednak po dojechaniu do Jeleniej Góry zauważyłem,że Śnieżka jest w chmurze,więc szybka zmiana planów i jadę dalej do Szklarskiej Poręby i obieram cel na dziś czyli wejście na Szrenicę. Po zaparkowaniu samochodu i uiszczeniu opłaty za parking od razu ruszam na szlak. Po spokojnym marszu i dotarciu do schroniska PTTK pod Łabskim szczytem zmieniam plany i zamiast wejścia na szlak zielony wchodzę na szlak żółty który mnie wyprowadza po pół godzinie na Równię nad Śnieżnymi Kotłami i po 5 minutach staję po raz pierwszy w życiu pod budynkiem nadajnika na Śnieżnych Kotłach :) wykonuję sporo zdjęć,ale nie takich obserwacyjnych,chmury wprawdzie powoli podnoszą swój pułap i ze Śnieżnych Kotłów najdalszym widocznym obiektem jest Ślęża wraz z Radunią. Teraz pora na odwrót i czas ruszać na Szrenicę. Po godzinie spokojnego marszu przez Łabski szczyt docieram na Szrenicę. Tutaj mam zaplanowaną sesję obserwacyjną,zwłaszcza,że warunki jakby odrobinę się poprawiły,ale szału nie ma. Wrzucam widok na Góry Łużyckie,Średniogórze Czeskie,widok w kierunku El Turów w Bogatyni,oraz ledwo widoczną El Boxberg. Zdjęcia musiałem bardzo mocno przyciemnić,ale 100km udało się wyłuskać ;) Pragi niestety nie było widać. 

W stronę Polski również coś tam udało się wyciągnąć,ale jeszcze nie udało mi się ogarnąć tej części materiału. 808866224_DSC_3879Gryuyckieopis.thumb.JPG.f68113bad3f1f48ecb74d119269d1725.JPG721343026_DSC_3883Bezdezopis.thumb.JPG.25959df8476a3127569b6146466476bb.JPG64224963_DSC_3877ElTurwopis.thumb.JPG.beccd184a7c88f6e9c8dd88e6553b073.JPG610224539_DSC_3892ElBoxbergopis1.JPG.f23f01cbec59501742c6295a70ffc908.JPG

Edytowane przez Rambo75
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.08.2021 o 09:08, Michał Skiba napisał:

Mt Velino 328 km , Corno Grande 300 km oczywiscie z Sv Jure

No to wreszcie rozumiem, dlaczego ludzie jeżdżą na urlop do Chorwacji i dlaczego jesteś tam już drugi raz :-). Notabene w sąsiedniej Słowenii, niedaleko granicy z Chorwacją, jest góra - nomen omen - Śnieżnik, z której Corno Grande też można zobaczyć, z odległości 354 km.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Krzysiek_S napisał:

No to wreszcie rozumiem, dlaczego ludzie jeżdżą na urlop do Chorwacji i dlaczego jesteś tam już drugi raz :-). Notabene w sąsiedniej Słowenii, niedaleko granicy z Chorwacją, jest góra - nomen omen - Śnieżnik, z której Corno Grande też można zobaczyć, z odległości 354 km.

To nie wszystko. Mam w koncu Monte Meta 300+ ktora rok temu sie schowała. Oprocz tego wyszly mi fajne miraże... tak miraże przez morze ale o tym kiedy indziej. Musze odespac dzisiejsza drogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dołączam do grona widzących Babią Górę z Góry Świętej Anny-stanąłem tuż za płotem MOP, dało się podejść jeszcze kilka metrów, ale wtedy by zasłoniły krzaki. Główny wierzchołek o 139,1, Sokolica o 139,9 km.

364461408_IMG_5002-Kopia.thumb.JPG.43bc75e913f0eb6d6a9888cd3ce21a31.JPG

 

Jadąc dalej ładny widok utrzymywał się mniej więcej po Góry Wałbrzyskie. Śnieżnik i Karkonosze były już w jakiejś gorszej warstwie.

Edytowane przez Paweł W.
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet kadrów z Przeczycy. Za jakiś czas wrzucę jeszcze kilka zdjęć zrobionych w nocy, których normalnie bym pewnie nie zrobił. Jednak w przypływie fantazji urwałem na bitej drodze rurę od chłodnicy (skrótem będzie lepiej) i czekanie na lawetę umilałem sobie pstrykaniem Tatr po ciemku.

 

https://www.refraktor.pl/2021/08/tatry-z-przeczycy-nie-przecze.html

  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jako nowy użytkownik tego forum :). Wiele razy tu zaglądałem ale dopiero teraz naszło mnie coś wrzucić od siebie a jako że pogoda i azymut gdzie słońce chowa się ostatnimi dniami są sprzyjające a drwale jakiś czas temu zrobili mi prezent w postaci okienek na zachód dosłownie za domem to korzystam ;). Dodatkowo zasłoniłem koledze powyżej panoramę Jeseników jakimiś wzgórkami na północnej krawędzi Beskidu Małego to chociaż coś z nich pokaże :).

 

Fotorelacja z Wapienicy i Ostrego Wierchu k. Andrychowa, 5-9. IX, max 167 km. Dodatkowo EC Detmarovice i EC Rybnik, ponad 70 km i prawdopodobnie sudeckie cienie na podbeskidzkim niebie :)

 

 

DSC02850~2.JPG

DSC02868~2.JPG

DSC02869~2.JPG

DSC02891.JPG

DSC02892.JPG

DSC02891.JPG

DSC02895.JPG

DSC02897.JPG

DSC02898.JPG

DSC02899.JPG

DSC02900.JPG

DSC02916~2.JPG

DSC02951.JPG

DSC02937.JPG

DSC02879.JPG

DSC02910~2.JPG

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2021 o 20:36, Bisqp napisał:

prawdopodobnie sudeckie cienie na podbeskidzkim niebie

Brawo, ale trzeba opisać, bo czytać to będą niekoniecznie same stare wygi. Na pierwszym jest Góra Świętej Anny, potem cała seria z Wysokim Jesionikiem (Vysoká hole, Petrovy kameny, Praděd, Malý děd). Industrial - nie wiem, więc wierzę na słowo :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiek_S napisał:

Brawo, ale trzeba opisać, bo czytać to będą niekoniecznie same stare wygi. Na pierwszym jest Góra Świętej Anny

 

No w sumie racja mogłem się bardziej wysilić z opisem :)

 

Pierwsze to też Jesioniki, Miejsca z których robiłem zdjęcia to max. około 550 m.n.p.m i G.Św.Anny nie jest stamtąd niestety widoczna.

Poza tym najdalej co mogło się złapać to na prawo od Pradziada pasmo Kepernika. 

Dalej na zdjęciu 12-tym widać obiekty industrialne w okolicy Jastrzębia-Zdrój na tle Medvedi Vrch-u a pod nimi lustro zalewu Goczałkowickiego i dołączam zdjęcie z sąsiedniej Wapienicy wykonane na te obiekty za dnia (wstępnie wytypowałem Pniówek, Borynie, Zofiówkę i Moszczenicę ale nie wiem dokładnie co jest co).

 

EC Detmarovice to zdjęcie przedostatnie, a ostatnie to EC Rybnik.

 

 

 

 

DSC01906~2.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.