Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne włoskie obserwacje :) Tym razem z rejonu pomiędzy Brescią a Masywem Adamello.

 

187 km do Monte Rosa - z wysokości ok. 1850m (100m poniżej San Glisente)

 

DSC08243.thumb.JPG.7f3436fed5b425f914a4e53d9d984595.JPG

 

DSC08245.thumb.jpg.9ca09ea666184feb4c5d25a05c72e338.jpg

 

sgzoom.jpg.4f77b85af7bedf7986bc919647ab705f.jpg

 

symulka1.thumb.jpg.85a8dc6ee7b1984ca551a78407b5a85f.jpg

147,5 km do Monte Antelao - trochę na południe od Passo Serosine (2428 m)

 

DSC08402.thumb.JPG.9e0a8591e41a21df12880c254b416e61.JPG

 

DSC08403.thumb.jpg.647586bc31eac768ea0c3ee2cfb59f23.jpg

 

przzoom.thumb.jpg.c0942a3769b11a2872014c5b881f65b9.jpg

 

symulka2.jpg.e49822d2bb9ce2f2fe3d11ed3fea9dc4.jpg

 

 

139 km do Tofana di Mezzo - z Bivacco Passo Bruffione (ok. 2150 m)

 

DSC08477.thumb.JPG.082042630fa50fa8e87677255510ad85.JPG

 

zoom3.thumb.jpg.0cb448a46cccf58a2a3f400dc4d467b9.jpg

 

symulka3.thumb.png.1c9b6846a2d5e968a1f0d99c392a28ee.png

 

Edytowane przez Bulizzor
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znalazła się chwila, by wrócić do wież widokowych w Górach Bystrzyckich :-). Dzisiaj - Czerniec (890 m n.p.m.). Gdy byłem tam poprzednio, przeszło 20 lat temu, z zalesionego szczytu nie było żadnych widoków. Teraz prowadzą na niego drogi, na szczęście nie asfaltowe, tylko zwykłe dukty leśne, a z wieży można na północy zobaczyć Ślężę (gdy opracuję, to wrzucę). Poza tym - Wyżynę Czesko-Morawską na południu i południowym zachodzie. Odległości są mniejsze, niż 100 km, czyli niezbyt imponujące, a w pozostałych kierunkach, na ogół nie przekraczają nawet umownej, 50-kilometrowej granicy dalekiej obserwacji gór - z jednym wyjątkiem. Tę perełkę jako pierwszy znalazł @Tucznik i gdy mi o tym powiedział, to z początku wręcz nie mogłem uwierzyć, że to możliwe, ale wszystkie symulacje potwierdzają, że z Czerńca można dostrzec Velký Lopeník, leżący w Białych Karpatach. Pogranicze czesko-słowackie z Gór Bystrzyckich! Trafiliśmy 11 sierpnia, z żoną, na takie sobie warunki, wyraźnie gorsze, niż na Jagodnej, więc obserwacji, póki co, nie ma, ale warto próbować. Zaznaczyłem obliczone "miejsce na Velký Lopeník" w niezawodnym obniżeniu na wschód od Suchego vrchu, na panoramie obejmującej fragment Wysokiego Jesioniku i Wyżynę Hanuszowicką.

Aktualizacja: dodałem obiecaną panoramę w kierunku północnym i północno-wschodnim, z Kotliną Kłodzką na bliskim planie i Ślężą, widoczną za Górami Sowimi.

 

 

Czerniec-wieza.jpg

Czerniec-Jerab-opis.jpg

Czerniec-Sleza-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w opisie panoramy najbardziej intryguje tzw. "poskramiacz nadziei", czyli relacja pomiędzy opisanym punktem, a zarysem góry. Rozumiem, że punkt ląduje tam gdzie jest grunt, a nie gdzie jest kontur góry (wraz z lasem). W niektórych wypadkach las naprawdę skutecznie zasłania widok, na tej panoramie w wielu miejscach widać jak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Czarny napisał:

Rozumiem, że punkt ląduje tam gdzie jest grunt, a nie gdzie jest kontur góry (wraz z lasem)

Tak właśnie jest. Lasu, zwykle o nieznanej mi wysokości, nie wstawiam do obliczeń, więc rzeczywisty, widziany zarys góry, znajdowałby się nieco wyżej, niż zaznaczony punkt. Velký Lopeník ma 911 m n.p.m., czyli do górnej granicy lasu jeszcze kawał drogi, a raczej wysokości. Podobnie jest zresztą w programie Ulricha - rysuje się "goły" krajobraz.

Wbrew pozorom, tych 20-30 m robi zauważalną różnicę, nawet na dystansie 160 km. Nadzieja bynajmniej nie została poskromiona - wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Nadzieja bynajmniej nie została poskromiona - wręcz przeciwnie.

W tym konkretnym przypadku - tak. W innych niekoniecznie. Kiedyś jak złapałem Pradziada z Sułoszowej zdałem sobie sprawę, że wystarczył by las na położonych w oddali wzgórzach i było by po zawodach.

 

Podobny problem tyczy się Fajnej Ryby. Skraj pola na jej stoku nie jest za nisko. To las na stoku Kozłowej Góry jest za wysoki. Z kolei na samej Kozłowej jeszcze w latach siedemdziesiątych był trianguł na szczycie. Dziś można liczyć co najwyżej na wiatrołom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Czarny napisał:

W tym konkretnym przypadku - tak. W innych niekoniecznie.

Trudno się nie zgodzić, zwłaszcza w przypadku obserwacji z nizin. Poza tym, znam ten ból :-). Kiedyś, przy okazji wycieczki do Doliny Baryczy, zaciągnąłem rodzinę do Słączna, niedaleko Sułowa. W symulacjach wychodziły mi stamtąd Karkonosze, a warunki akurat były dobre. Na miejscu okazało się, że na horyzoncie rośnie wspaniały, przynajmniej trzydziestometrowy las, zza którego nic nie widać. W tamtych okolicach są wprawdzie wieże widokowe, ale stoją nie na wzgórzach, tylko nad stawami, żeby można było lepiej obserwować ptaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoki z Salonik pod wieżą Trigonion, ok. 150 m n.p.m. Też nie jakieś przełomowe, ale jak dotąd najładniejsze z moich greckich. Panorama ogólna:

1688595420_IMG_5328_stitch-Kopia.thumb.jpg.22b83119c4d8eafe1ebf55e2b5dab4cc.jpg

 

To samo z opisem:

2038909100_IMG_5328_stitch-zopisem.thumb.jpg.b9e055fe8dd8e22e64bef9172e30150c.jpg

 

Zbliżenie na Olimp:

1631251199_IMG_5318-Kopia.thumb.JPG.74c014bffaa118235257e793299e1fc8.JPG

 

Można podejść kawałek dalej, przy obwodnicy znajduje się kładka i tam mamy już jakieś 210 m wysokości. Najlepszy punkt widokowy w bliskim sąsiedztwie miasta, Kara Tepe (około 360 m) jest opanowany przez duże bezpańskie psy i powiedziałbym, że jest gorzej niż 2 lata temu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2021 o 21:58, Rambo75 napisał:

Góra Świętej Anny z Kalenicy

Wieża chyba drżała na wietrze, tak że trudno było coś zrobić przy długiej ekspozycji. W związku z tym nie żywię wielkich nadziei, ale muszę zapytać o horyzont między Brzegiem i Opolem. Konkretnie, czy dałoby się zidentyfikować światła, ze Ślęży układające się w "poprzeczkę", wysoko nad terenem, gdzieś na południe od Olesna. Liczę na jej sfotografowanie z innego miejsca, a wtedy, znając dwa azymuty, można byłoby przynajmniej określić, gdzie szukać obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Krzysiek_S napisał:

Wieża chyba drżała na wietrze, tak że trudno było coś zrobić przy długiej ekspozycji. W związku z tym nie żywię wielkich nadziei, ale muszę zapytać o horyzont między Brzegiem i Opolem. Konkretnie, czy dałoby się zidentyfikować światła, ze Ślęży układające się w "poprzeczkę", wysoko nad terenem, gdzieś na południe od Olesna. Liczę na jej sfotografowanie z innego miejsca, a wtedy, znając dwa azymuty, można byłoby przynajmniej określić, gdzie szukać obiektu.

Też czekam na jakiś przełom w sprawie "poprzeczki" :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wprawdzie nie z gór ale...z województwa łódzkiego.

 

Czas:  20/10/2021 godzina: 17:27  (kilka minut przed zachodem słońca , widoczne aż do zachodu  17:35 )

Miejsce: kamieniołom na Górze Chełmo, województwo łódzkie , powiat radomszczański.

Sprzęt: Canon 1300D + Sigma 150-500 mm.

 

Jest to najdalej wysunięty na północ punkt, z którego wykonano zdjęcie Karpat. 

Współrzędne:

 51°03'28.2"N 19°44'38.0"E  51.057828, 19.743885

Wysokość obserwatora: 302 m. n.p.m.

 

Zaobserwowano:

 Łomnica (Słowacja , Tatry , 2633 m n.p.m.) odległość: 210 km - azymut : 170,7°

 Durny Szczyt (Słowacja , Tatry , 2622 m n.p.m. ) odległość: 210 km

 Lodowy Szczyt (Słowacja , Tatry , 2628 m n.p.m.) odległość: 209 km azymut : 171,2° 

 

Azymuty:

zachód słońca Peakfinder   - 254° 

Łomnica  : 170,7° 

Lodowy : 171,2° 

 

 

Link do lokalizacji na  mapie : 

https://goo.gl/maps/GHbxLpwV5TfYGQEG8

 

Symulacja

Program heywhatshat :

elevation 302m above sea level

https://www.heywhatsthat.com/?view=NXJ64LP4

 

Program udeuschle.de - zoom x10  (dla 315 m.n.p.m. ) https://tinyurl.com/yjdska4p 

 

Inne dalekie obserwacje przed wszystkim z Gór Świętokrzyskich :

 

 

_MG_4124-1.jpg

 

_MG_4124-4-2.jpg

 

_MG_4182-crop-2.jpg

Edytowane przez PawełKłak
wysokość obserwatora
  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2021 o 12:34, PawełKłak napisał:

Wprawdzie nie z gór ale...z województwa łódzkiego.

Gratulacje :-). Ta obserwacja trochę mi przypomina pierwsze Tatry z Salomina (ale piękny rym częstochowski). Wtedy też ledwo było widać, ale kolejne podejścia przynosiły coraz lepsze rezultaty. Życzę tego samego. Co do warunków, jakie panowały w dniu obserwacji, to nieprawda, że refrakcja była standardowa! Sondowanie z Popradu, dostępne pod adresem

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2021&MONTH=10&FROM=2012&TO=2012&STNM=11952

wyraźnie pokazuje, że w Tatrach była inwersja na wysokości około 2000 m n.p.m. Towarzyszył jej szybki spadek wilgotności powietrza, jak to zwykle bywa w warstwie inwersyjnej. Poza tym im zimniej, tym większy staje się współczynnik refrakcji, przy takim samym pionowym gradiencie temperatury - nie można więc przenosić standardowej refrakcji z lata na chłodniejsze pory roku, nawet jeśli nie ma inwersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzysiek_S napisał:

Gratulacje :-). Ta obserwacja trochę mi przypomina pierwsze Tatry z Salomina (ale piękny rym częstochowski). Wtedy też ledwo było widać, ale kolejne podejścia przynosiły coraz lepsze rezultaty. Życzę tego samego. Co do warunków, jakie panowały w dniu obserwacji, to nieprawda, że refrakcja była standardowa! Sondowanie z Popradu, dostępne pod adresem

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2021&MONTH=10&FROM=2012&TO=2012&STNM=11952

wyraźnie pokazuje, że w Tatrach była inwersja na wysokości około 2000 m n.p.m. Towarzyszył jej szybki spadek wilgotności powietrza, jak to zwykle bywa w warstwie inwersyjnej. Poza tym im zimniej, tym większy staje się współczynnik refrakcji, przy takim samym pionowym gradiencie temperatury - nie można więc przenosić standardowej refrakcji z lata na chłodniejsze pory roku, nawet jeśli nie ma inwersji.

dziękuję @Krzysiek_S za analizę  warunków i tematu refrakcji .  Już poprawiłem wpis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje !!! Wyjątkowo udana daleka obserwacja i pięknie skomponowany kadr.  :new_shocked:

 

Piszą pochwalnie   o tym wyczynie na WP.   Sądząc po treści  debilnych komentarzy, redakcja zupełnie nie wstrzeliła się w gust swoich czytelników.

Edytowane przez Art 69
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, sir_mike said:

Panie i panowie, pytanie:
Jaki potencjał dla DO będzie mieć nowa wieża widokowa na Śnieżniku?

(prace posunęły się tam dość znacznie jak widziałem z ponad 70km)

Najlepiej samemu spojrzeć w heywhatsthat. Jak dla mnie absurd całego projektu-poza niszczeniem środowiska-polega właśnie na tym, że potencjał w porównaniu z obecnym wierzchołkiem będzie dokładnie żaden. Nie wychodzą ani Tatry, ani Alpy ani Szumawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, potencjału obserwacyjnego w zasadzie to nie zwiększy. Jedynym atutem będzie możliwość zrobienia zdjęć z jednego miejsca w różnych kierunkach, ponieważ szczyt Śnieżnika jest płaski rozległy i fotografowanie z poziomu gruntu wymaga przemieszczania się.

 

Więc jest jakiś sens budowania takiej wieży, poza nawiązaniem do historycznego obiektu. Estetycznie, to chyba lepiej wyglądała by stara, kamienna konstrukcja, ale to już kwestia gustu o którym się rzekomo nie dyskutuje. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, jestem przeciwnikiem stawiania wież w miejscach które są już same w sobie widokowe. Przykładem może być np. wieża na Działach nad Korczyną, gdzie wyjście na górę sprawi, że będziemy wyżej, ale więcej nie zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Czarny napisał:

Jedynym atutem będzie możliwość zrobienia zdjęć z jednego miejsca w różnych kierunkach, ponieważ szczyt Śnieżnika jest płaski rozległy i fotografowanie z poziomu gruntu wymaga przemieszczania się

A guzik, bo z ruin starej wieży, wrośniętych w krajobraz, można było spokojnie zrobić panoramę 360 stopni. Gdyby temu cymbałowi (zmuszam się, by użyć tak łagodnego określenia), który postanowił na chama postawić na Śnieżniku pomnik własnej pychy i przepuścić przy okazji dużo pieniędzy, zależało faktycznie na poprawie możliwości widokowych, to postarałby się o wieżę na Rudawcu w Górach Bialskich, znajdującym się w oficjalnej koronie gór Polski. 2 lata temu aż się zdziwiłem, jak licznie ludzie go odwiedzają. Miałby całkiem przyzwoity potencjał (Karpaty Morawskie, skrawek Gór Izerskich - około 130 km), a ponieważ jest zalesiony, to guzik z niego widać.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2021 o 00:30, Krzysiek_S napisał:

A guzik, bo z ruin starej wieży, wrośniętych w krajobraz, można było spokojnie zrobić panoramę 360 stopni.

Skoro taki guzik, to pardon. Ostatni raz na Śnieżniku byłem 19 lat temu i pamiętam, że z okolic rumowiska panorama była ograniczona, ale nie pamiętam jak to dokładnie wyglądało z samego szczytu rumowiska.

 

Jak chodzi o budowę wież, to temat jest... No powiedzmy kontrowersyjny, bo nacechowany jest wieloma sporami, które często odbiegają od głównego sensu stawiania wież - czyli umożliwienia turystom zobaczenia przestronnego widoku w miejscu pierwotnie niewidokowym i wcale nie chodzi mi o DO. Nie wiem jak wygląda sprawa w Sudetach, ale w Karpatach w wielu miejscach dochodziło do konfliktów na tle udostępnienia gruntów przez nadleśnictwa (nie bo nie - moje choć niby wspólne, ale bardziej "mojsze niż wasze"). Z tego powodu np. wieża na Jaworzu w Beskidzie Wyspowym nie znajduje się na szczycie Jaworza, tylko na polanie pod szczytem. W efekcie nie dość, że panorama nie wynosi 360 stopni, to z polany na której stoi wieża widać to samo. Mimo tego, przeciętny turysta się nad tym nie roztrząsa... Po prostu idzie na wieże "bo jest", a w dodatku są też inni beneficjenci jak np. firma zajmująca się ciesielką...

 

Wież które posiadają wady jest więcej:

-wieża na Brzance (niepełna panorama)

-wieża w Bruśniku (położenie na otwartej przestrzeni)

-wieża na Ferdlu (a właściwie pod Ferdlem; niepełna panorama)

-wieża na Eliaszówce (niepełna panorama, tutaj akurat problemem była bliskość granicy państwa)

-wieża na Jaworzach (niepełna panorama)

-wieża na Grzywackiej Górze (położenie na otwartej przestrzeni)

-platforma widokowa w Woli Kroguleckiej (położenie na otwartej przestrzeni)

 

Przy budowie powyższych punktów widokowych mogły oczywiście zaistnieć inne, nieznane mi problemy, które sprawiły że obiekty stoją tam gdzie stoją. Jednak nie zmienia to faktu, że ich położenie jest kiepskie, a w niektórych przypadkach beznadziejne i pod kątem stworzenia miejsca widokowego nieprzemyślane. Kuriozum polega na tym, że w niektórych przypadkach wystarczyło postawić wieże kilkadziesiąt metrów obok, by uzyskać widok na cztery strony świata.

 

 

 

 

 

Edytowane przez Czarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czasem zastanawia dlaczego gminy chcąc przyciągać turystów i chwaląc się atrakcjami w postaci gór i punktów widokowych często nie zwracają uwagi żeby o nie zadbać, po czym punkty zarastają i przestają widokowymi być. I tak dla przykładu z niegdyś bardzo widokowego Leskowca za niedługo nie będzie zbyt wiele widać, piękna panorama na północ z Czupla (należącego do KGP) całkiem zarosła tak samo jak dookolna panorama z Wlk. Gibasów Gronia. Zamiast stawiać wieże widokowe za nieraz grube miliony czasem wystarczyłoby dogadać się z właścicielami gruntu i wykosić raz do roku albo zamienić się gruntami z Lasami Państwowymi co czasem ma miejsce w innych przypadkach i nie zakładać na wierzchołkach nowych młodników. W niektórych miejscach widzę takie działania i pięknie wykoszone hale na których od lat nie pasą się już setki owiec a w innych przypadkach zwłaszcza w niższych pasmach gdzie te zmiany zachodzą szybciej wspaniałe punkty widokowe są lub za niedługo będą już tylko wspomnieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.