Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Michał Skiba napisał:

masz do Strimby z Łomnicy 275,5 km

Czyli - opłaciło się :-). W ogóle to gratuluję z całego serca. Na moim wyjeździe znowu nadzieja umarła ostatnia - w powietrzu, choć suchym, było jednak strasznie dużo pyłu i Beskidów nie udało się dostrzec, nawet przed wschodem Słońca. A teraz z powrotem do Twoich materiałów.

Skoro wyszła Strimba, to była ekstra refrakcja. Jestem z natury upierdliwy, więc muszę powtórzyć pytanie, czy masz jakiś kadr, obejmujący obszar w kierunku kawałek bardziej w prawo, od tego z Menczułem? Konkretnie, azymut 113.4-113.5. Jeśli tak, to posuń się nawet do piłowania RAWa i zobacz, czy coś tam jest. Bardzo proszę.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysiek_S napisał:

Na moim wyjeździe znowu nadzieja umarła ostatnia - w powietrzu, choć suchym, było jednak strasznie dużo pyłu i Beskidów nie udało się dostrzec, nawet przed wschodem Słońca.

Krzyśku mieliśmy po części ten sam problem z Tadkiem, ale mimo wszystko udało się. Wieczorem przed magicznym świtem, kiedy Michał strzelał w kierunku Pradziada, było widać że od Śląska aż po Jesionik nie "wyczyści się" tak jak byśmy tego chcieli. Układ wyżowy dobry ale za mało wiatru.

 

PS. Michał - szczena opadła. Może i RAW skatowany ale jak pięknie i wyraźnie widać Popa... Ogromne gratulacje, bardzo ciężko będzie to powtórzyć. Magia.  

Edytowane przez Tatromaniak85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysiek_S napisał:

Czyli - opłaciło się :-). W ogóle to gratuluję z całego serca. Na moim wyjeździe znowu nadzieja umarła ostatnia - w powietrzu, choć suchym, było jednak strasznie dużo pyłu i Beskidów nie udało się dostrzec, nawet przed wschodem Słońca. A teraz z powrotem do Twoich materiałów.

Skoro wyszła Strimba, to była ekstra refrakcja. Jestem z natury upierdliwy, więc muszę powtórzyć pytanie, czy masz jakiś kadr, obejmujący obszar w kierunku kawałek bardziej w prawo, od tego z Menczułem? Konkretnie, azymut 113.4-113.5. Jeśli tak, to posuń się nawet do piłowania RAWa i zobacz, czy coś tam jest. Bardzo proszę.

Wypiłowane Krzysiu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2022 o 22:14, Tatromaniak85 napisał:

Układ wyżowy dobry ale za mało wiatru.

Za mało? W Górach Sowich wiało, jak ta lala. Pojechałem dopiero w niedzielę, bo na sobotę ICM prognozował około 80 km/h i uznałem, że nawet grubo ubrany wytrzymam najwyżej 10-15 minut, po czym zwieję z wieży, szczękając zębami i nie zważając na widoki :-). Cała napływająca masa powietrza była zapylona. Tym bardziej Was podziwiam, że tyle udało się złapać. Ja miałem, na kierunku beskidzkim, taką oto "ciemną masę", skrywającą horyzont. Po wschodzie Słońca, pyły ujawniły się w całej krasie - z wystającym z nich Śnieżnikiem, z najbardziej niepotrzebną w kraju, nową wieżą na jego szczycie.

kierunek_beskidzki.jpg

Snieznik.jpg

W dniu 13.03.2022 o 22:12, Michał Skiba napisał:

Marmarosze też zamajaczyły

Zaobserwowałeś właściwie wszystko, co można. Niby jest jeszcze Pietrosul Rodnei z 370 km, ale wymagałby kolejnego dnia cudów. Właściwie jedyne, co można poprawić, to zrobić zdjęcia w jeszcze lepszych warunkach. Szkoda, że "łomniczaki" -  tak Słowacy nazywają pracowników obserwatorium - się tym nie interesują.

A w ogóle to kapelusz do ziemi! Masz na koncie wszystkie trzysetki z terenu Słowacji. Szkoda, że naobzore.net już nie działa, bo mieliby o czym pisać.

Aha, byłbym zapomniał. Odśpiewałeś zapowiadaną pieśń? :-)

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratulacje @Tatromaniak85za tak niespodziewane efekty wobec warunków o których piszesz.

Zgłaszam natomiast votum separatum w stosunku do terminu "Śląski" odnośnie Olsztyna. To nie jest Śląsk (a debili którzy nazwali tak województwo powinno się lać batem), więc może Olsztyn Jurajski albo Małopolski albo k/Częstochowy?

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sir_mike napisał:

Gratulacje @Tatromaniak85za tak niespodziewane efekty wobec warunków o których piszesz.

Zgłaszam natomiast votum separatum w stosunku do terminu "Śląski" odnośnie Olsztyna. To nie jest Śląsk (a debili którzy nazwali tak województwo powinno się lać batem), więc może Olsztyn Jurajski albo Małopolski albo k/Częstochowy?

Faux pas. Nie wiem dlaczego myślałem że taka jest nazwa miasta. Dzięki za spostrzeżenie :)

Edytowane przez Tatromaniak85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza nas obserwacyjnie, a w dodatku napaść Rosji na Ukrainę spowodowała, że wyraźnie mniej czasu poświęcam swojej normalnej działalności. Tydzień temu (22 maja) wybrałem się w Pasmo Lesistej (Góry Kamienne). Celem były szczeliny wiatrowe, do których jakoś nigdy wcześniej nie dotarłem. Porośnięty lasem, rozległy szczyt (bardziej wierzchowina) Lesistej Wielkiej sam wprawdzie w ogóle nie jest widokowy, ale po drodze nań, przechodzi się przez kilka ciekawych punktów. Przede wszystkim, na bocznym wierzchołku Dzikowca od kilku lat stoi wieża widokowa.  W kierunku południowym można z niej dostrzec Žd'árské vrchy i Železné hory,  do 120 km. No i przytrafiło się - bez szaleństwa, ale wyszły :-).

Dzikowiec-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Środowy wieczór na Leskowcu (Beskid Mały).

 

Zachód Słońca za Górą Św. Anny-118 km.

DSC09625.thumb.JPG.ef31244a36217a9dd07579c211f42418.JPGDSC09626.thumb.JPG.fa302e6dcae6b0fa72bbf0b7448dbd3d.JPGDSC09628.thumb.JPG.2f50e2f7a403c7b9a77ac4e9ad2a5abd.JPG

 

Maszt RTCN Wręczyca/Klepaczka- 125 km ? Pierwszy plan, obiekty EC Jaworzno, za nimi EC Łagisza,a na lewo od komina, wystające trzy punkty świetlne RTCN Wręczyca ?, może ktoś z forumowiczów potwierdzi te przypuszczenia ? :)

DSC09671.thumb.JPG.f2c1e755fc7fdd34e43b738e2f222ba7.JPGDSC09675.thumb.JPG.0564caa028410dced75f63af51b04d1b.JPG

 

Na koniec załapało się jeszcze światełko na Pradziadzie - 162 km ( po lewej krzyż na Chrobaczej Łące, piksel czerwonego światła widoczny po prawej stronie, nad Bujakowskim Groniem).DSC09680.thumb.JPG.9caf5f79ef6cdb287823c824cbb93a4d.JPGDSC09682.thumb.JPG.65ba6c2024ed6c0fc44ba99aeaeca07e.JPG

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka, odświeżam temat. Jak tam wasze obserwacje, co temat tak ucichł? 

 

Czasami jeżdżę na obserwacje Tatr, od siebie mam 90 km w lini proste. Okolice Zatora, czy teraz przez lato będzie można liczyć na dobre warunki? Korzystacie z jakichś apek do sprawdzania widoczności?

 

Czy meteo.pl się sprawdza? 

 

Zdjęcie sprzed paru tygodni , słabo wyszło. Ale można było zobaczyć tatry gołym okiem. 

 

Brak opisu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 13.03.2022 o 22:12, Michał Skiba napisał:

Dobra dziubasy to nie wszystko. Nie lubię katować rawów no ale pasuje najpierw zrobić pewne badania i tak. Marmarosze też zamajaczyły. A to dzieki takiemu jednemu gościowi który mnie zmotywował. Mój czeski bląd katowałem złe zdjęcie od Makowicy na lewo a to ma być na prawo no i coś wyszło:) 334 km:matrix:

IMG_0910.jpg

IMG_0910-2.jpg

pop.jpg

Screenshot 2022-03-13 at 21-49-50 Zugspitze.png

 

Według mnie "zamajaczył " artefakt lub przypadkowy układ szumu ( po ekstremalnej masakracji zdjęcia) a nie Pop Ivan.

Tu ledwo Tupyi (245 km) jest widoczny (ciągnięty za uszy) , a co dopiero "coś" oddalone  prawie 100 km dalej. 

Niestety ale już widziałem   rzekome "Tatry" z Rzeczycy i  Potoka Wielkiego (z 03/12/22) i "Gerlacha" z Polichny  Michała, które okazywały się czymś inny/  artefaktami / szumami,  a z których autor  potem się wycofał.  Tu pewności nie ma żadnej , a jest to raczej przykład myślenia życzeniowego.

 

 

 

Edytowane przez PawełKłak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.