Jump to content
Sign in to follow this  
Rudyssekk

Synta 8"

Recommended Posts

Zakupienie teleskopu to jeden, następnie 3 tygodnie męczarni żeby pooglądać (niebo)i jest...

 

Właśnie wracam z podwórka z hipotermią w okolicy stóp (głównie palce) :tanczy: i wrażeniami z powyższego teleskopu :yahoo:.

 

Pomimo takiego mrozu (-10'C), i zanieczyszczenia powietrza poszedłem obserwować.

 

Na pierwszy ogień poszedł księżyc :lol:. Ok to lecimy:

 

1.Zaczynam od okularu 25 mm. Spora kulka i niezliczona ilość kraterów. Świetnie się oglądało, ale jak wspomniałem, byłem na podwórku gdzie lampa uliczna z odległości kilkunastu metrów biła na mnie swym światłem :szczerbaty: . Przez nią trochę popsuł się obraz (albo aberracja, no ale telep stał 30 min na dworze... a może wada fabryczna?).

 

2.Drugi okular 10 mm. No to już inna bajka... Idealnie widziałem wszystkie kratery, w desperacji mógłbym je policzyć :ha:. Znalazłem nawet swojego faworyta (taki śmieszny okrągły i z taką jakby wieża po środku :banan: )

 

3.Gwiazdy...hmm... za dużo to się nie rozpisze gdyż obraz falował ale coś się dało dostrzec. Gdy ja tak se obserwuje te gwiazdki i szukam jakiejś jasnej...patrzę... a tu jakaś pomarańczowa gwiazda :blink:. Myślę że to moje oczy już wariują z zimna, obracam telep i serio pomarańcz. Pewnie Saturn, albo Mars. Poobserwowałem troszkę i wróciłem do domu. Włączam stellarium i... Mars :yahoo: . Sądzę że to niezłe osiągnięcie jak na 1 raz.

 

No i to chyba koniec tej pół recenzji a pół bajki (mimo że to sama prawda) :yes:

 

I teraz jedno postanowienie: zbieram na okular lepszy, nie ma co :icon_wink:

 

Ale czy wystawianie telepa na taki mróz może go uszkodzić?

 

Dziękuje za uwagę

Edited by Rudyssekk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telepowi nic się nie stanie. Najwyżej pokryje się szronem. Jeśli to nastąpi, po powrocie do domu, nie pakuj go, tylko poczekaj, aż oddtaje i wyschnie. Gratuluję pierwszej udanej obserwacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratulacje :Beer: W następną pogodną noc wyceluj w bardzo jasną i piękną M42 w Orionie. Także M45 czyli Plejady \/ Subaru są na początek godne polecenia. Pamiętaj aby używać do nich okularu 25mm. Pozrawiam i aby więcej poodnych nocy :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Również gratuluję "udanych łowów". Ja również wczoraj skusiłem się na pierwsze wyniesienie Synty z domu. Spędziłem na mrozie prawie 3 godziny, ale wrażenia niezapomniane!!!

Po zakończeniu obserwacji wniosłem sprzęt do domu, postawiłem w ciepłym miejscu w kąciku pokoju z dala od kaloryferów; nie zakładałem na tubę dekla, sądząc że pomoże to w szybszym wyrównaniu temperatury (nie wiem czy słusznie). Z ciekawości zaglądam dzisiaj rano do środka i co widzę... plamy na lustrze głównym (kilka kilkumilimetrowych plamek po wyschniętej wodzie).

Mam takie małe pytanie (pozwolicie że się przyłącze do wątku): czy ma to wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu?

 

 

PS: Rudyssekk - ten śmieszny okrągły krater z taką jakby wieżą po środku to Arzachel

http://www.astrosurf.com/jm.pierre/page9.html

Edited by AdamS1981

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gratulacje udanych obserwacji :Beer: . Czyli "Ciemne Zimowe Niebo" istnieje, nie jest legendą :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

AdamS1981!

Teleskop po pobycie na mrozie , PRZED wniesieniem do ciepłego pomieszczenia teleskopu należy zakryć tubus deklem -OBOWIĄZKOWO. Po jakiś 30 minutach, jak już sie ogrzeje, można go odkryć na chwilę,aby wysechł w srodku. W ogrzewnym pomieszczeniu jest o wiele wiecej pary wodnej w powietrzu, która na zimnym przedmiocie skondensuje natychmiast. Nie ma sensu, aby to się działo akurat na lustrze głównym. Natomiast warto go przewietrzyć potem, bo mimo zakrycia deklami nie jest przeciez hermetyczny i zawsze coś tam się dostanie.

Pozdrawiam

-J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.