Skocz do zawartości

Mam lunetę!!


Kasia Sandej

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu z opóźnieniem.

Miałam napisać o parametrach:

Luneta obserwacyjna L40*60

Obiektyw: ogniskowa 400mm Okular:1.ogniskowa 10mm i 2.20mm

Dla powiększeń:

40* : pole widzenia 1,75st; kat zdolności rozdzielczej 3"; dł lunety 830mm

20*:2,65st; 3"; 395mm

Jest wyposażona achromatyczny obiektyw,układ odwracajacy z pryzmatów Porro, a wszystkie elementy powlekane są przeciwodblaskowo.Ma malutki statyw do leżącej pozycji, ale już zatrudniłam ojca do wykombinowania czegoś na mój wzrost.

Mam nadzieję , że będzie dobrym urządzeniem do zapoznania się z niebem.Dzisiaj w Gdyni pada śnieg więc nici ze stawiania pierwszych kroków, ale jak tylko będzie pogoda to napisze o pierwszych wrażeniach.

Pozdrowienia

Kasia Sandej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam to co było w załączonej instrukcji .Producentem jest PTO.Luneta wyglada solidnie i szczerze mówiąc do tej pory była używana w zupełnie innym celu niż obserwacje astronomiczne i produkowana dla potrzeb policji i wojska.

Mam w każdym razie nadzieje , że uda mi się coś przez nią zobaczyć, tym bardziej ,że znalazłam informacje (jedno zdanie), że w celach astronomicznych może byc wykorzystana do obserwacji obiektów do 10 pozornej wielkości gwiazdowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem co to jest. Jest to półlornetka PZO 40x64 z dwoma okularami dajacymi

powiekszenie 20x i 40x. To dokladnie to co ja kupilem i z czego Janusz zrobil mi

Pronto. Masz więc Kasiu potencjalnie w ręku rewelacyjny sprzęt. Na stronie:

http://www.camk.edu.pl/~olech/pronto/pronto.html

możesz zobaczyć na jaki fajny sprzęcik przerobił mi to Janusz P.

 

Najsolidniejszym elementem Twojej lunety jest obiektyw PZO 66/400. Okulary są

dość kiepskie i polecam przerobienie tego na Pronto. Koszt to nie mały, bo obudowa

i wyciąg 2" bedą kosztowac Cię 500 zł. Do tego trzeba dokupić diagonala i okulary,

oraz solidny statyw. Moim zdaniem jednak warto.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Taki sam sprzęcik (czyli Pronto) ma mieszkający w Gdyni Darek Żołnieruk

ksywka El_capitano. Możesz go napaść na sąsiednim forum

http://www.astro4u.net/yabbse/

 

Na pewno pokaże Ci swój sprzęt i będziesz mogła przekonać się, że Twoja luneta

może zamienić się w wysokiej jakości przenośny refraktorek.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie można. Okulary w tej lunecie mają niestandardową średnicę, chyba coś

pomiędzy 0.96 a 1.25", wiec nawet okularów 1.25" w to nie wciśniesz. Jesteś więc

zmuszona do używania kiepskich okularów, które masz w zestawie. Myśle jednak,

że z powiększeniem 20x będzie to dobry sprzęcik do większości DSów, a przy 40x

popatrzysz sobie na Księżyc, Jowisza i Saturna. Na pewno zasięg będzie też większy

od 10 mag.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za propozycje.

Tak się podnieciłam, że juz napadłam męża , żeby mi załatwił taki "zużyty" tzn taki idący na wymianę.W każdym razie , jak już będę miała swój to odezwe się , żebyście pomogli mi to przerobić.

Narazie sądzę , że na pierwsze spotkania z niebem wystarczy i nauczę nazywać się astronomiczne rzeczy po imieniu, te na niebie i ziemi, :lol:

 

Pozdrowienia

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.