Skocz do zawartości

Obserwacje zimą


Safko

Rekomendowane odpowiedzi

Ubiegłej nocy u mnie (Witnica) było -20 stopni C, ale niebo czyściutkie i z powodu awarii prądu :banan: nie było zanieczyszczenia światłem. Z tego powodu ok. 21:00 wystawiłem mój telep na mróz, i ustawiłem budzik na 1:25. po zachodzie Księżyca rozpocząłem obserwacje :yahoo:

- Na pierwszy ogień poszedł Mars, w moim telepie przy najmniejszym powerze widoczny jako mała kulka, a w największym już dało się zauważyć szczegóły.

- Następnie Saturn, chyba moja ulubiona planeta :yahoo: zawsze lubiłem na nią patrzeć.

- M81 + M82, Wyraźne przewężenie w M82 przy 100x, parka razem przy 42x,

- M36 + M37 + M38, bardzo ładne gromady, lubie takie xD :ha:

- M65, M66, NGC 3628 oraz M95, M95, M105

Dwa tryplety w Lwie.

- M13

Na deser, rozdzielona przy największym powiększeniu.

Obserwacje się udały :szczerbaty: Heh niebo coraz ładniejsze :yahoo:

Edytowane przez Safko
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie przy dobrym seeingu jest szansa żeby kawałki Cassiniego dostrzec na skrajnych częściach pierścieni. Chyba, że kolega Safko pomylił Cassiniego z przerwą pierścienie-planeta, ale nie podejrzewam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeeetam :)

 

Saturn 25* nad horyzontem

małą ma średnicę obecnie

pierścienie horyzontalnie ustawione - kreski tylko sterczą na boki

Synta + Plossle w wizualu....

 

nawet na zdjęciach nie widać Cassiniego

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30601&pid=377008&st=0entry377008

 

czepliwy nie jestem z natury :) - ale może ktoś wyruszy szukać przerwy Cassiniego i się rozczaruje

natomiast ciemny obszar pomiędzy pierścieniem, a planetą jak najbardziej był widoczny

 

pozdrawiam tych co się mrozu nie boją!!

 

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeeetam :)

 

Saturn 25* nad horyzontem

małą ma średnicę obecnie

pierścienie horyzontalnie ustawione - kreski tylko sterczą na boki

Synta + Plossle w wizualu....

 

nawet na zdjęciach nie widać Cassiniego

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30601&pid=377008&st=0entry377008

 

czepliwy nie jestem z natury :) - ale może ktoś wyruszy szukać przerwy Cassiniego i się rozczaruje

natomiast ciemny obszar pomiędzy pierścieniem, a planetą jak najbardziej był widoczny

 

pozdrawiam tych co się mrozu nie boją!!

 

R

 

Potwierdzam. Wczoraj i przedwczoraj ogladałem Saturna i ni cholery nie moglem sie dopatrzyc przerwy Cassiniego, ale za to ładnie widoczna jest przerwa miedzy planetą i pierscieniami. Seeing byl nawet znosny. Powiekszenie x150 i x250.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.