Skocz do zawartości

Na balkon i w podróż


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

Po wczorajszych, raczej mało udanych obserwacjach balkonowych postanowiłem zmienić swojego ETX-a na coś większego. Piotrek_L zaproponował coś takiego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2705_Skywatcher-Heritage-130P-FlexTube-Dobson---Parabol-Optik---ab-6J.html Potrzebuję sprzętu na balkon i do podróży. Gdy rzucam żonie hasło: "Biorę na wyjazd 10 calową kratkę", ta dostaje ataku serca, zamiera ruch na ulicy, a pies sąsiadów zaczyna przeraźliwie wyć. Zależy mi na czymś mniejszym, szybko rozstawianym, prostym w obsłudze i jednocześnie zajmującym mało miejsca po złożeniu. Ten SkyWatcher spełnia te warunki, ale potrzebowałbym opinii kogoś, kto posługiwał się lub widział to cudo. W necie jak na razie są tylko informacje na temat wyglądu. Nie mogę znaleźć niczego o sprawowaniu się w polu. I tak jak kiedyś pisał na innym forum Piotrek, czy ktoś wie, jak się tam reguluje ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszych, raczej mało udanych obserwacjach balkonowych postanowiłem zmienić swojego ETX-a na coś większego. Piotrek_L zaproponował coś takiego: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2705_Skywatcher-Heritage-130P-FlexTube-Dobson---Parabol-Optik---ab-6J.html Potrzebuję sprzętu na balkon i do podróży. Gdy rzucam żonie hasło: "Biorę na wyjazd 10 calową kratkę", ta dostaje ataku serca, zamiera ruch na ulicy, a pies sąsiadów zaczyna przeraźliwie wyć. Zależy mi na czymś mniejszym, szybko rozstawianym, prostym w obsłudze i jednocześnie zajmującym mało miejsca po złożeniu. Ten SkyWatcher spełnia te warunki, ale potrzebowałbym opinii kogoś, kto posługiwał się lub widział to cudo. W necie jak na razie są tylko informacje na temat wyglądu. Nie mogę znaleźć niczego o sprawowaniu się w polu. I tak jak kiedyś pisał na innym forum Piotrek, czy ktoś wie, jak się tam reguluje ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam i tak jest tylko wyciąg 1.25. A Naglerek 13 waży pewnie tyle, co te kitowce. :D Na ostrzenie specjalnie zwróciłem specjalnie uwagę, oglądając ten fragment kilka razy. Ostrość reguluje się obracając wyciąg - czas 2:29 Ciekawi mnie też sztywność samego zamocowania wyciągu. Wygląda dość solidnie 4:20, ale jeśli smar w zimie zgęstenieje? Jeśli się sprawdzi, to chyba będzie hit wśród trawelerów. Z jednym zastrzeżeniem. Jasny teleskop = okulary lepszej jakosci = koszty. Czyli jako drugi w domu. Lub czternasty. :Boink:

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Smar można zawsze zmienić na lepszy.

2. Ja Ci wczoraj mówiłem, żebyś sobie coś takiego sam zrobił, tylko zdobądź lustra. Będziesz miał wtedy i sztywne i stabilne B)

 

Szkoda że nie robi się tanich i w miare jasnych Cassegrainów... Może by były troszkę lepsze od Newtonów (porównując rozmiary do jakości obrazów)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Ja Ci wczoraj mówiłem, żebyś sobie coś takiego sam zrobił, tylko zdobądź lustra. Będziesz miał wtedy i sztywne i stabilne B)

Chyba najlepiej byłoby kupić używkę tubę 150/750, pociąć tubę, dać jakąś kratownicę albo wysuwane (zaadaptować choćby nogi od statywu foto) i skonstruować coś jak to dobsona małego składanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, żadnych umiejętności w tym kierunku. Poza tym strasznie nie lubię takiej dłubaniny. Mam jej dość na codzień w pracy. Jest jeszcze kwestia ceny. W Niemczech kosztuje ok. 150 euro. Ciekawe ile będzie kosztować w Polsce? Pewnie przyjdzie mi się uśmiechać do kogoś mieszkającego za granicą... szczerbaty.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak uparłeś się na Dobsona?? Przecież i tak wielkich korzyści wizualnych nim nie uzyskasz.

Ja wolałbym jakiś achromat na stabilnym lekkim montażu, miałbym chociaż jakie takie widoki w dużych polach widzenia, np 100/500:astronom:. Zastanów się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawes, ja tam bym potrafił dobrze poradzić, ale zaraz ci od teleskopów na mnie napadną. astronomer2.gif

 

Też mi się wydaje, że lepsza dobra lorneta niż słaby reflektor.

Sawes, nie oszukujmy się - masz dobrego, niemałego newtona i co - spodziewasz się, że obserwacje czymś o połowę mniejszym będą dla Ciebie satysfakcjonujące? Ani to do planet się nie nada, ani do DS... A jak wkurzy Cię raz drugi i trzeci, to stwierdzisz, że coś, co daje takie marne obrazy zajmuje zdecydowanie za dużo miejsca w bagażniku.

Moja propozycja: Oberwerk 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - primo - lornetka odpada z prostej przyczyny. Mam prawe oko tak kiepskie, że i tak nic bym przez nią nie widział. Próbowałem i wiem. Po drugie - primo :D - potrzebuję czagoś na wczasy, wyskok na balkon. Wiem, że nie zapewni mi takich widoków jak dziesiątka pod ciemnym niebem, ale nie będę się skręcał widząc niebo za oknem i nie móc popatrzeć chćby pół godzinki.

PS. Żona mi powiedziała: "Na urlop jadę ja, albo teleskop". Będzie mi jej brakowało... :ha::ha::ha:

PS2. Marek czy ja wyglądał jakbym bank obrabował? :lol:

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - primo - lornetka odpada z prostej przyczyny. Mam prawe oko tak kiepskie, że i tak nic bym przez nią nie widział

Trzeba było tak od razu! Otóż znam pewną świetną klinikę okulistyczną w Szwajcarii i... wink.gif

To zapytam inaczej - masz przekonanie do tego maleństwa? Tak szczerze. Stań przed lustrem i powiedz: "mam przekonanie do teleskopu Sky-Watcher Heritage 130 Flextube". I powiedz, czy udało Ci się nie roześmiać.

Weź pod uwagę "jubileuszowość" tego sprzętu i to, że być może odkryjesz na nowo określenie "flextube" wink.gif

Raczej skłaniałbym się ku refraktorowi. Tym bardziej, że na urlopie będziesz mógł z niego skorzystać i w dzień.

 

 

PS2. Marek czy ja wyglądał jakbym bank obrabował? laugh.gif

Przypomniałem sobie, że ostatnio jakiś czas nie pracowałeś i kupiłeś Naglera 13mm. Potem jeszcze spojrzałem na twój awatar. Odpowiedź brzmi: TAK szczerbaty.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.