Jump to content
Sign in to follow this  
AdamS1981

Hyperion 8mm

Recommended Posts

Zainspirowany przemyśleniami z poprzedniego tematu i wybiciem sobie z głowy taniego barlowa 2x, mam pytanko co myślicie o takim zestawie (do 500 zł):

 

- Hyperion 8mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/742

 

- 14 mm pierścień, który da ogniskową 6mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3172

 

- 28 mm pierścień, który da 5mm http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/3171

 

Połączone pierścienie wg producenta dadzą 4,3 mm; wiem, że może być ciężko, ale mam nadzieję na wykorzystanie tego zestawu.

Nie powiem, zaciekawiła mnie możliwość "uzyskania dwóch (a w sumie czterech: +14, +28, +14+28 i -barlow) dodatkowych" okularów za 70 zł, ale czy warto oszczędzać? Ma ktoś może jakieś doświadczenia z w/w zestawem? Okular miałby być wykorzystywany m. in. do obserwacji planet (zaznaczę, że ortho odpada).

A może dać sobie spokój z wynalazkami (odkręcaniem i dokręcaniem pierścieni i barlowa z Hyperiona) i zakupić Vixena NLV (tu wchodzi w grę 6 lub 7 mm)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Żeby nie przepisywać na nowo starych postów, podaję link do tematu, w których zamieściłem swoją opinię na temat Hyperionów: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29113

Szkic Jowisza widzianego między innymi przez Hyperiona 8 z dokręconym pierścieniem 14 mm: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28986

 

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Żeby nie przepisywać na nowo starych postów, podaję link do tematu, w których zamieściłem swoją opinię na temat Hyperionów: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29113

Szkic Jowisza widzianego między innymi przez Hyperiona 8 z dokręconym pierścieniem 14 mm: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28986

 

Pozdrawiam.

 

 

Hej

 

Ja to miałem w Achromacie f/5 i było średnio. teraz mam LVW 17 i jest rewelacyjnie. Planuje Syntę 10 i tez by się nadało coś w granicach 8mm w szerokim kącie. mam NLV 9 ale to ma małe pole. Kurcze myślałem że te szkiełka są lepsze ale w jasnym refraktorze dość mocno na bokach gwiazdki rozjeżdżały. CO do pierścieni. W ciemnościach je przekręcac to średnia sprawa aczkolwiek za niską cene masz dodatkowy okular. Krótkie NLV (od 7 mm i mniej) mają mikre pole 45 stopni :unsure: . Niestety słabo. Moim zdaniem dobra korekcja tego nie rekompensuje. To już jest "studnia"- patrzysz jak przez wlot studni. Słabiutko.Jest jeszcze taki SW http://www.deltaoptical.pl/upload/files/dUWA-70-17.jpg jest tez w wersji 8mm. Słabszy od 13/17 mm wersji ale niektórzy mówią że lepszy od Hyperiona( ja patrzyłem przez 17 i jest napewno lepsza od Hyperiona, wg mnie oczywiście). Hyperiony napewno będa lepsze od KITów

 

Pozdrawiam

Piotrek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.