Skocz do zawartości

Orion bez montażu ?


matrekus

Rekomendowane odpowiedzi

i bez montażu można astro foto uprawiać. tutaj masz przykłady:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28505&view=&hl=statywowa&fromsearch=1

 

edit

sorki, nie zauważyłem, że już też zadawałeś pytanie w ta,tym temacie.

generalnie zasady w statywowym astrofoto:

- iso jak największe

- czas naswietlania w stosunku do ogniskowej wyraza się wzorem: T = 450 / F cos?

gdzie:

T - czas ekspozycji w sekundach

F - ogniskowa obiektywu w mm

? - deklinacja gwiazdy

 

Czas T jest to najdłuższy czas ekspozycji, przy którym obrazy gwiazd będą nadal punktowe.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znak deklinacji nie gra roli. używaj zawsze plusa, nawet jak jest minus :)

 

przy 200 mm niestety tylko krótkie czasy są możliwe i niewiele się zarejestruje, ale już przy 50 mm, możesz 10 sek stosować, zrobić 10 klatek i złożyć je w jakimkolwiek programie astro i efekty mogą być całkiem przyjemnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za odpowiedź! Co do DSS gdzie mogę znaleźć poradnik ? Chodzi mi głównie o śledzenie jednego obiektu bo przeciez inaczej będzie widać ruch. Szukał w google i nic ciekawego nie znalazłem.

Owszem ale będzie to ruch pozorny elementów związanych z Ziemią czyli krajobraz (przyjrzyj się dokładniej ostatniej focie - ta choina jest "poruszona")

DSS automatycznie alignuje do siebie gwiazdki wiec nie musisz sie tym zajmować.Ewentualnie problemy mozesz mieć kiedyś z zdjeciami z montazu gdy będziesz fotografował komety. Tam albo poruszona bedzie kometa albo gwiazdki w kształcie linii kropek.Przy czasach jakie "wyciśniesz" ze statywu efekt tem raczej nie bedzie zauważalny.Dla porównania fotka ze statywu i to jeszcze kompaktem :yes::yes: komety 17P/Holmes.

kometa4e - kopia2.jpg

Lewy fragment to obraz po stakowaniu i obróbce ,prawy surówka.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś trochę próbowałem i nie wiem jak to robicie jak zestakowałem było to samo :>

oto jest oryginalny jeden kadr crop 1:1 mgławicy m42

eos350d + 85/1,8@2.0

101x6s/200 było dość jasno więc myślę, że to też trochę przez to

 

1601ws4.jpg

Edytowane przez matrekus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, myślałem, że to stack tak wyszedł. skoro to pojedyncza klatka to ostrość na 100% jest zła. no i przy 6 sek, jasność tła jest porażająca. chyba robiłeś to zdjęcia w środku dużego miasta, co? popraw ostrość bo bez tego nic ci nie wyjdzie. i najlepiej jakbyś poza miasto wyjechał, inaczej light pollution wszelkie zalążki mgławicy zabije. co do białego zdjęcia końcowego w DSS, to zawsze tak jest, musisz suwakami w lewo poprzestawiać (na zestakowanym zdjęciu) i wtedy ci się ściemni całe ujęcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostrość na gwiazdach uzyskasz, jeśli z nieskończoności przesuniesz ułamek obrotu w stronę skończoności (że tak się wyrażę :) ) wtedy robisz próbne zdjęcie i sprawdzasz czy gwiazdki są punktowe i nie maślane na wyswietlaczu. tu przykład zdjęcia robionego z ostroscią na nieskończonosć:

IMG_0282.jpg

i z dobrze ustawioną ostroscią:

IMG_0315.jpg

co prawda to nie ze statywu, ale tu jest 30 sek i tło jest nadal ciemne, nie wiem czemu u ciebie tak jasno wyszło, może przez Księżyc, ale przy 6 sek to nie powinno być tak mocno widać.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) żadnego efektu mgławicy, a co do ostrości myślę, że było ok.

 

O ostrości napisał już bamus. Od siebie dodam, że "efektu mgławicy" m42 na tym zdjęciu nie uzyskasz, ponieważ zrobiłeś zdjęcie pasa Oriona - mgławica, o której piszesz, jest wyraźnie niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh dziś próbowałem ... dalej to samo... Czy zaznaczać opcję 2x drizzle przy stackowaniu ?

 

oto efekty bardzo marne

Plejady

eos350d 85/1,8@4

142x4s/400

 

2n71bms.jpg

 

oraz M42 - tym razem trafiłem :) lecz brak jakiegokolwiek efektu

eos350d 85/1,8@3,5

85x3,2s/400

 

9h5f7n.jpg

Edytowane przez matrekus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest tak źle. coś z mgławicy widać i ostrość dobra. niestety 85*3,2 sek nie równa się 272 sek :no: nie wiem dokładnie dlaczego, ale może to trochę wyjaśni: http://www.astrofotografia.pl/porady/czasy_st/czas_stack.htm

 

radziłbym zwiększyć ISO na maksa, przy takiej ilości klatek i krótkim czasem naswielania szumu prawie nie będzie

 

edit:

 

jakbys mógł to wrzuć gdzieś te 85 klatek i spróbuje je obrobić w IRISIE. Jak dla mnie to najlepszy darmowy programik

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... to ostrość w końcu jest ok czy nie ? Tak samo czasy, u mniej największe iso to 1600 więc jakie czasy stosować ?

 

edit:

 

mam takie pytanie czy jest sens pożyczać montaż azymutalny (taki ręczny myślę, że chodzi o azytmutalny) pod sigme 120-400 ? Słyszałem, że ciężko jest prowadzić na takim.

 

kolejne pytanie lepiej 85mm na f/1.8 czy 35mm na f/4,5 ?

Edytowane przez matrekus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedziałem, że jest dobrze bo niebo lepiej od poprzedniej, ale chyba można jeszcze poprawić. popróbuj różnych ustawień ostrości w obiektywie. zdziwisz się ile więcej można osiągnąć mając idealną ostrość.

 

czasy takie same używaj, ale z iso 1600.

 

montaż azymutalny nie nada się do astro foto, szczególnie z ręcznym prowadzeniem. mi nawet na paralaktycznym ciężko było ręcznie prowadzić.

jeśli chodzi o obiektywy to 35mm pozwoli ci to używać 2 do 3 razy dłuższych czasów niż 85mm. choć z drugiej strony 85mm ma 1,8 więc i więcej światła wpadnie. ciężko doradzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbys mógł to wrzuć gdzieś te 85 klatek i spróbuje je obrobić w IRISIE. Jak dla mnie to najlepszy darmowy programik

 

Niestety nie da rady :( zajmują ponad 203mb a przy moim uploadzie 32kb/s.

 

wczoraj próbowałem fotografować i przy 20s w ogóle nie było widać poruszeń na iso 1600 i 85/1,8@1,8 ale wszystko wychodziło prześwietlone.

 

edit:

 

czy zastosowanie filtra neutralnego szarego coś zmieni ? Czy filtr ND5 usunie light pollution ? Czy gdy kupie montaż pralaktyczny eq 3-2, badz eq 5 to czy będę musiał coś dokupić żeby podłączyć sigmę ?

Edytowane przez matrekus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy filtr ND5 usunie light pollution ?

 

Całkowicie nie, ale coś usunie. Razem z gwiazdkami :)

Ogólnie pomysł odpada :)

 

Masz głowicę statywową? Ja ostatnio przykręcam ją do montażu i pomysł się sprawdza. Można jeszcze coś takiego wykorzystać: LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.