Skocz do zawartości

Chciałbym kupić teleskop do 700zł


dawidwlkp

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się czy nie lepiej poczekać i szukac używki synty 6 lub 8. Mam 700,800zł na teleskop. Nigdy wcześniej nie obserwowałem nieba niestety. Mieszkam w mieście, obserwacje chciałem prowadzić z balkonu 4 piętra :P na dole są lampy i niestety nie gasną, dopiero nad ranem. Mam dość obudowany balkon więc jeślibym umieścił tube w taki sposób aby balustrada balkonu przysłaniała lampy to pewnie będzie ok, gorzej z roświetlonym niebem. Proszę o radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zmierz balkon, czy ci się wogóle Synta zmieści. Ja przygotowałem stanowisko na swojego LB, który mieścił się na styk. Niestety, przyszła ekipa, ociepliła blok i już się nie mieści. http://www.celestia.pl/Teleskop_na_balkon poczytaj zanim cokolwiek kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid, napisz coś więcej o tym balkonie - jakie ma wymiary, w którą stronę jest skierowany, czy masz jakiś balkon nad sobą. Napisz też w jak dużym mieście mieszkasz, jaki masz zasięg gwiazdowy z balkonu. I koniecznie zapoznaj się z artykułem z Celestii zalinkowanym przez Sawesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woow jestem bardzo mile zaskoczony tak szybką reakcją na moje pytanie :P. A więc tak, balkon mam około 2 metrów szerokości i długi na metr. Mieszkam na ostatnim piętrze, więc nie będzie mi nikt do góry przeszkadzał. Oczywiście w grę wchodzą wyjazdy poza moją małą mieściną, ale nie za często. Samochód mam dość pakowny, więc dam radę. Chciałem wszystko obczaić, gromady, planety, mgławice. Pewnie będe musiał troche długo poczekać zanim dostane synte 8 za taką cenę i sprawną, jeszcze bym wolał sam po nią jechać, ponieważ życie nauczyło mnie , że lepiej nie ufać za mocno. Więc twierdzicie, że synta8 będzie najlepszym wyborem. Pyrek czy klasyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczę się z następnymi kosztami, ale najpeirw chciałbym się nauczyć posługiwać syntą, potem bym kupił. Jakie okulary są potrzebne do synty8 i jaki jest ich koszt? Jeszcze chciałem się dowiedzieć, gdzie mogę kupić używaną synte, są jakieś astronomiczne portale gdzie ludzie sprzedają sprzęty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj teleskop jest sprzedawany z okularami, które są w pierwotnym wyposażeniu - i one na jakiś czas wystarczą. Jak zapoznasz się z nimi dokładnie, to sam będziesz wiedział czego szukać dalej.

Co do miejsc, gdzie ludzie sprzedają sprzęty - zerknij TU

 

EDIT:

Pyrex czy klasyczna?

Wersja z lustrem z pyrexu ma przewagę w postaci krótszego czasu schładzania się (jeśli jeszcze nie doczytałeś - lustro główne powinno się schłodzić do temperatury otoczenia, żeby dawać optymalne obrazy). Nie jest to jednak jakaś ogromna różnica. Jeśli chodzi o jakość - oba lustra dadzą identyczny obraz.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówicie lepiej na pyrexa polować?

Pisałem, że różnica jest tylko w kwestii szybkości chłodzenia lustra. Ja mam wersję "classic" i nie narzekam.

 

Na co mam zwracać uwagę przy oglądaniu sprzętu?

Przede wszystkim zwróć uwagę na stan luster (czy są jakieś rysy itp. Kurz nie przeszkadza, można go gruszką przedmuchać). Lepiej też zaopatrzyć się w teleskop, który ma wyciąg Cryforda (wcześniejsze wersje Synty miały wyciąg Rack&Pinion). No i sprawdzić ogólny stan techniczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawidzie, jeszcze kilka rzeczy:

1. Piszesz, że zamierzasz obserwować głównie z balkonu - czy masz świadomość, że w Twoim zasięgu sa w miarę sensowne obserwacje obiektów Układu Słonecznego, a DS-y wymagają ciemnego nieba? Nawet jeśli stwierdzisz, że na początek balkonowe obserwacje wystarczą do oglądania DS-ów, to zmienisz radykalnie zdanie, jak pojedziesz na obserwacje pod ciemne niebo (nie mówiąc o bardzo ciemnym niebie).

Podam przykład pierwszy z brzegu - gromada kulista M13:

- ciemne niebo

- balkon (drugi szkic).

Jest różnica?

2. Piszesz, że nigdy wcześniej nie obserwowałeś. Zajrzyj do działu "Szkice obserwacyjne" i przekonaj się, co widać w okularze teleskopu.

3. Zadaj sobie odrobinę trudu i przekop się przez dział "Mój pierwszy teleskop" - uwierz mi, Twoje pytanie nie jest ani pierwsze, ani wyjątkowe. Przekop się przez kilkadziesiąt (kilka - może być za mało) wątków, poczytaj na spokojnie. Przekop się przez Celestię - to jest naprawdę kopalnia wiedzy. Nie musisz się spieszyć.

 

pozdrawiam

 

ps. Zarówno wyciąg R&P, jak i Cryford zdarzają się w Syntach z lustrem pyrexowym i zwykłym. Synciane określenia "Pyrex" i "Classic" odnoszą się wyłącznie do rodzaju szkła, z którego wykonanie jest lustro główne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to mogę zrobić obserwatorium sobie na działce w bardzo ciemnym miejscu 4 km od miasta, gdzie jedynym światłem jest księżyc, o ile Go widać :P wiec pod ciemnym niebem dam rade, ale synte wozic brrr co sie nie robie dla wszechswiata ;p prosze o te propozycje teleskopow panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pozwolisz, że włączę się do dyskusji. Piszesz o działce z ciemnym niebem 4km za miastem, otóż nie jestem pewien czy można mówić, że tam jest ciemne niebo :astronomer2: Ja mieszkam 11km od miasta i w tamtym kierunku nie mam szans na obserwacje- po zmroku bije taka łuna, że ok 45 stopni nad horyzontem nawet jaśniejsze gwiazdki ledwo widać, o obserwacji DS-ów nawet nie wspominam :szczerbaty:

pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty pewnie mieszkasz niedaleko większego miasta niż ja, u mnei chyba nie ma nawet lampy sodowej, tylko na żarówkach jadą :P nie jest najgorzej jeśli chodzi o obserwacje, masakrycznie ciemno jest w nocy...ale na działce, u mnei na blokach niestety :/ najbiższe duże miasto jest 90km ode mnie Poznań. Czasami jeździłem księżyc obserwować lornetką poza miasto w wakacje i naprawde było przytulnie i ciemno :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wożenia Synty na tę działkę, to może być dobry sposób. Z kolei obserwacje planet mogą być robione oprócz balkonu gdzieś z osiedla, na którym mieszkasz, pod warunkiem,że masz gdzieś kawałek przestrzeni między blokami z otwartym niebem i w dodatku jakoś bezpieczny -np. ochroniarz na parkingu obok, czy coś. Na balkon pod te Synty będziesz musiał zrobić małą podstawkę,aby podwyższyć nieco montaż -inaczej przeszkadzać będzie balustrada. No i na którą stronę świata ten balkon patrzy?

Jeszcze dwie sprawy są istotne jeśli chodzi o transport autem i wynoszenie teleskopu z domu. Auto najlepiej jeśli 3-5-drzwiowy hatchback, inaczej będą problemy z załadunkiem tej 8". 6" ma podobna długość tuby [ok.1.2m], ale za to jest chudsza.

No i ból największy: schody z 4 pietra. Od razu pomyśl o jakimś pasie nośnym czy worku transportowym na tubus. Bez tego nie dasz rady transportować samodzielnie sprzętu za jednym podejściem z mieszkania na parking. Waga obu tych teleskopów wyklucza przenoszenie tego po schodach w jednym kawałku -wiem, bo nosiłem tak z 3-ciego piętra małego Dobsona 130/650, który był mały i ważył ca 10kg. Powieszenie na sobie tuby w sposób umożliwiający manewry nią [by nie rozwalić teleskopu ani kwiatków na parapetach] rozwiązuje sprawę znakomicie, a sam montaż to jest skrzynka, która można nosić w ręku i w każdej chwili postawić na ziemi.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 x w tygodniu muszę nosić gitare i piec z 4 piętra na próby niestety :/ jeszcze jak mi dojdzie teleskop to masakra. Pewnie jest niewygodny w noszeniu. Będę musiał pomyśleć nad czymś , aby go nie uszkodzić. Latem to będę go zostawiał na działce, ale zimą .. niezbyt, jeszcze mi myszy zjedzą :P Jeszcze się zastanawiałem nad Sky-watcher SK1309EQ2 Reflektor 130/900 on jest dość tani tylko zastanawiam się czy to nie zabawka ;p Synta pewnei będzie o wiele lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego JAK nosisz. Noszenie ciężkiego nieporęcznego grata w rękach to nieporozumienie. Największym elementem teleskopu na Dobsonie jest zwykle tuba optyczna. Jedynym rozsądnym sposobem jest noszenie tego na plecach lub na pasie przez ramię.

Pomysł z zakupem 130mm na EQ2 wydaje mi się średnio rozsądny. Zobaczysz przez niego mniej niż przez 6 czy 8" -praw fizyki nie oszukasz. W dodatku w transporcie to wcale nie będzie dużo łatwiejsze, ze względu na niezbyt wygodny w przenoszeniu i ciężki paralaktyk -on będzie ważył tyle samo lub więcej, niż montaż Synty 8". Nie da się go nosić na duże dystanse w ręku, bo za ciężki i nie można postawić na gruncie bez rozkładania statywu. A tuby od 130-tki też w ręku nie będziesz niósł. Więcej też będzie roboty ze składaniem tego w polu do kupy, a w Dobsonie po prostu sadzasz tubę na skrzynce montażu i jazda. Ja czasem łażę po nocy "ubrany" w montaż EQ3-2 i torbę z Makiem 127, ale ten jest króciutki, kilka razy mniejszy czy to od 130/650 czy 130/900 Newtona: tuba ma ze 30cm, a nie 70 czy 90. Na dokładkę statywy w tych EQ2, EQ3 raczej nie są zaprojektowane do łatwego przenoszenia -by móc swojego paralaktyka uczynić mobilnym, musiałem wywalić półkę na akcesoria oraz zrobić do transportu mocowanie przeciwwagi na końcu jednej nóg statywu. Inaczej nie dało się montażu wieszać na ramieniu ze względu na zbyt wysoki środek ciężkości, nawet bez przeciwwagi zamontowanej na głowicy. Po prostu statyw alu jest stosunkowo lekki, a głowica dosyć masywna, nawet po zdjęciu ciężarka. Całość miała tendencję do wywracania się do góry nogami.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego JAK nosisz. Noszenie ciężkiego nieporęcznego grata w rękach to nieporozumienie. Największym elementem teleskopu na Dobsonie jest zwykle tuba optyczna. Jedynym rozsądnym sposobem jest noszenie tego na plecach lub na pasie przez ramię.

 

Można też, jak niżej...Tuba była w dwóch kartonowych pudłach; zewnętrzne wyrzuciłem, to na fotce przyciąłem w każdym wymiarze dla zmniejszenia gabarytu, oczywiście przycięte były też łoża ze styropianu. Nie obijam rury o drzwi windy, auta itp., lewą rękę mam wolną...:

 

http://astro4u.net/yabbse/gallery/2261_23_12_09_10_30_30.jpg

 

Szczegół - uchwyt z kołnierzem, niżej:

 

http://astro4u.net/yabbse/gallery/2261_23_12_09_10_29_21.jpg

 

Rura bez szukacza i okularu przeważa po stronie lustra, więc dla stabilności jest lepiej, gdy ten kołnierz jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno słowo, które mi się nasuwa to: POLAK POTRAFI :P Jednak będę oczekiwał na tą synte 8 może mi się skapnie jakaś okazja :) Nad takim pudłem będe musiał pomyśleć, ale jak już będe miał ten wielki "łamacz przestrzeni" :P Jeśli mogę jeszcze zapytać gdzie jeszcze są oferty teleskopów używanych za wyjątkiej tej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.