Jump to content
Sign in to follow this  
ar10130

proszę o pomoc przy tym teleskopie

Recommended Posts

Witam. Całkiem przypadkowo i niespodziewanie wpadł mi w ręce ten teleskop(foto). Sprzęt ponad dwa lata stał nieużywany w garażu. Poszukałem w sieci i ustaliłem, że jest to(chyba): Meade DS-2080 AT LNT refraktor 80/800, f/10. Teleskop trafił do mnie z jednym okularem SP26mm, bez instrukcji obsługi i płyty CD. Sprzęt z zewnątrz jest zadbany, optyka czysta i nieporysowana, wydaje mi się jednak, że przy lunetce celowniczej-o ile to jest lunetka :szczerbaty: jest odłamany fragment jakiegoś plastiku(widoczne na foto), a te dwa pokrętła które służą-jak mi się wydaje- do nastawiania ostrości chyba też nie działają(próbowałem patrzeć na krajobraz za oknem i widziałem tylko rozmytą jasną plamę). Baterii do głowicy nie wkładałem- wolę najpierw dopytać żeby czegoś nie skopać. Przyznaję, że nigdy nie bawiłem się refraktorkiem tym bardziej zaopatrzonym w jakąś elektronikę- GOTO,do tego jakiś kabelek do lunetki??? a nie mając do niego polskiej instrukcji nie mam pojęcia jak się do niego zabrać. Moje doświadczenie ogranicza się tylko do operowania syntą10" na dobsonie :yahoo:

Może mi ktoś pomóc??

post-16870-126494045193_thumb.jpg

post-16870-126494049597_thumb.jpg

post-16870-126494047281_thumb.jpg

Nastawa ostrości -na zdjęciu widać normalny wyciąg okularowy,tak samo to działa jak w Syncie z którą się zetknąłeś. A jak daleko był ten krajobraz za oknem? Jeśli to były drzewa lub budynek odległy o kilkanaście/kilkadziesiat m, to problem mógłby teoretycznie leżeć w zakresie ruchu wyciągu. Szczególnie, jeśli np. masz sporą krótko/dalekowzroczność i ogniskowałeś bez szkieł na nosie. Zakładam,że używałeś kątówki -większość małych refraktorów nie jest w stanie w ogóle na cokolwiek wyostrzyć bez niej, z okularem włożonym wprost do wyciągu. Czy wyciąg normalnie się przesuwa, jak kręcisz pokrętłem?

Co do szukacza, to na oko to jakiś kolimatorwy celownik typu telrad/starpointer, wyświetlający wskaźnik na szybce przeziernika. Nie znam tego modelu, ale na oko mógłby być kompletny. Po kablu zasilającym ze zdjecia widać,ze zasilanie ma z montażu, więc tak jak on nie będzie działał bez baterii.

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek

Hej. Co do ostrości to wyciąg wcale nie pracuje- nie chowa się ani nie wysuwa, a okular miałem założony na kątówkę. Rozkręciłem i już znam przyczynę- wyłamane 3 zęby :szczerbaty: w wyciągu- na pozostałej długości wszystko ok. Tak więc nie mogę "zwinąć" wyciągu do końca- zostaje jakieś 2,5 cm. Da się z tym pracować??? Natomiast przy tym "celowniku" jest ułamana jedna część- pewnie ta szybka co powinna wystawać "do góry" i przez którą się celuję- ale to takie moje gdybanie- też rozkręciłem - co to jest i jak działa??? I po co jest to wejście (chyba JACK). Kurcze- może ma ktoś taki sprzęt?? i INSTRUKCJĘ :rtfm: po polsku???

post-16870-126495848655_thumb.jpg

post-16870-126495853115_thumb.jpg

Obawiam się,że w kwestii szukacza możesz mieć rację, niestety. Z wyciągiem i ostrzeniem sprawa się wyjaśniła -też niestety. O ile szukacz łatwo czymś zastąpic, nawet muszkę i szczerbinke zastosować, to z wyciągiem grubsza kombinacja. To szajs plastik, podobny mam w travellerze 80/400. Wymiana na porządniejszy chyba odpada -koszta. Ale można spróbować naprawy we własnym zakresie. Jeśli zęby tej listwy są wyłamane gdzieś na końcu, to może wystarczy ja zamocować odwrotnie lub przesunąć -po sprawdzeniu mniej więcej, gdzie powinno ogniskować. Gorzej, że będziesz musiał dbać o parfokalność okularów do tego cacka [tzn. by ogniskowały mniej więcej przy tym samym ustawieniu wyciągu]. Wyjście [prawie] ostateczne to zastąpienie tej zębatej listwy nową, np. wyszabrowanym fragmentem plastikowego paska zębatego z jakiejś drukarki idącej na złom [pytać w serwisach komuterowych?]czy podobnego urządzenia. Trzeba będzie tylko znaleźć taki o profilu pasującym do Twojej zębatki.

Pozdrawiam

-J.

Ja bym używał tego tak. wyciąg skręcony do końca tak żeby kółko ostrzenia załapało zębatkę a potem nie do końca włożona kątówka w wyciąg i nie do końca włożony okular w kątówkę.

Dzięki McArti. Dzisiaj podziwiałem krajobrazy i wydaje mi się, że ten zakres odległości gdzie wyłamana jest zębatka będzie rzadko potrzebny- zobaczymy pod niebem. Ale mam inny problem- zapakowałem dzisiaj baterie i odpaliłem elektronikę, wydaje się, że wszystko OK, jednak język obsługi to niemiecki :Boink: , a ja ani Be ani Me i chyba nie ma innej opcji :g: . Czy naprawdę nikt z forum nie użytkuje tego modelu??? Gdyby ktoś taki się objawił to do pytań z powyższych postów dopisuję kolejne i z góry dziękuję :notworthy: :

- instrukcja po polsku!!!

- czy można zmienić język obsługi (może jest możliwość wgrania jakiegoś nowego softa)

- udało mi się dojść do wprowadzenia pozycji, ale w Polsce są wyszczególnione tylko dwa miasta: W-awa i Kraków, a z pozostałych ustawień to już porażka- nic nie kumam :szczerbaty:

- w sumie to wszystko sprowadza się do tego jak TEGO używać ???

pozdrawiam i cierpliwie czekam

Aha i odnośnie postu Jarka- po rozebraniu dochodzę do wniosku, że to raczej nie jest celownik kolimatorowy

Edited by ar10130

Ano, zastrzegałem się,że nie wiem tak do końca, co to za cudo. W tej sytuacji zdjęcia mówią niewiele, jeśli nie widziało się nic podobnego. Z drugiej strony umieszczone tam, gdzie zwykle na tubie siedzi szukacz.Nie ma zarysu lunetki,za to zasilanie i jakieś pokrętła do regulacji. Stąd ów domysł ze jest to jakiś rodzaj telrada/starpointera. Tylko brak mi tego przeziernika/szybki. Przyjąłem,że może ułamany -aczkolwiek nie mogę na zdjęciu zidentyfikować miejsca tego ułamanego plastiku, o którym piszesz. No chyba, żeby to był po prostu pilot od montażu z niewyjaśnionych powodów przymocowany do tuby zamiast szukacza przez "pomysłowego" poprzedniego użytkownika. Ten długi kabel mnie trochę niepokoi. Jeszcze inna możliwość mi przychodzi do głowy,że to może jakiś wskaźnik laserowy -ale to już czysta spekulacja.

Pozdrawiam

-J.

Witam. No i ja w dalszym ciągu mam zagadkę, nie tylko z tym "celownikiem" ale w ogóle z tym modelem. Znalazłem ten model na teleskopy.net i pisałem prośbę o pomoc. Obiecali i czekam...czekam....czekam.....

CZy ktoś z forumowiczów użytkuje ten teleskop??? Meade DS-2080 AT LNT refraktor 80/800 PROSZĘ O POMOC!!!

No, sporo się wyjaśniło: To rzeczywiście szukacz, i nazywa się SmartFinder. Na zdjęciu widać,że to rodzaj kolimatorowego wyświetlacza, tak jak telrady i starpointery:

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2890

A google wyłapał cóś takiego:

http://www.meade.com/manuals/TelescopeManuals/Addendums/LX90-smartfinder.pdf

To chyba wyjaśnia wszystko...

Widać stąd,że będzie pewien problem. Jeśli rzeczywiście ten przezroczysty plastik JEST soczewką, a nie płytką płaskorównoległą, to będzie mały problem z dosztukowaniem. Może jakaś soczewka okularowa by się dała zamocować,ale trzeba by znać ogniskową. No i nie bardzo wiem, co to jest ten system LNT, ale z opisu zgaduję,że chodzi po prostu o system wyświetlania/projekcji znacznika.

Moim zdaniem możesz sztukowac coś we własnym zakresie, o ile masz dostęp za free do soczewek okularowych i możesz jakoś oszacowac, jaka ogniskowa jest potrzebna. Chodzi o to,by obraz wskaźnika był wyświetlany "w nieskończoności". Gdzieś ktoś tu na forum podawał linka, jak zmajstrować własnego telrada, poszukaj pod tym hasłem. Dsztukowana soczewka nie musi miec identycznej ogniskowej, pewne pole manewru można uzyskac zmieniając odległość jej mocowania.

Jeśli zaś nie masz czasu i środków do takiego majsterkowania, to po prostu wymień ten uwalony szukacz na jakiegoś starpointera czy telrada i szlus.

W kwestii instrukcji obsługi nie pomogę, ale może wrzuć w google nazwe teleskopu j. w. + manual,a nuż wyrzuci jakąś instrukcję po angielsku. Powinno tez cos byc na stronach Meade. Jakieś zakładki typu customer/technical support itp. Ba! W adresie drugiego linku jest właśnie to, strony z instrukcjami obsługi:

http://meade.com/manuals/

Pozdrawiam

-J.

Edited by Jarek