Jump to content
Sign in to follow this  
matrekus

M45 Plejady

Recommended Posts

Witam, jest to mój pierwszy szkic ze zdjęcia ołówkiem. Proszę powiedzcie co robię źle, może wszystko ? Czy w ogóle jest sens bym zabierał się za szkice obserwacyjne, czy jestem zbyt niedokładny ? Proszę o opinię.

311l1qq.jpg

jak na szkic ze zdjęcia, to... zainwestuj w jakąś książke lub kurs rysowania. Na mój gust to musisz dużo popracować, zeby sobie i rękę i warsztat wyrobić, bo chęci już są.

Prześledź tematy Wimmera, gdzie opisuje warsztatowo jak uzyskać pewne efekty w szkicach pastelą czy też ołówkiem.

pozdrawiam

Ori

No.

Jeżeli byłby to szybki szkic z natury to byłoby nieźle jak na pierwszy raz, zwłaszcza, iż jest obecnie dość zimno.

Natomiast jeżeli jest to szkic ze zdjęcia, to rzeczywiście ciutkę niedokładny. Ale to nie znaczy, że jest be :) Każdy miał jakieś początki. Mój pierwszy pastelowy szkic też spotkał się z ostrą krytyką, jako koszmarnie kiepski.

Możesz postarać się zwrócić uwagę na punktowość gwiazd, aby były dość ostre, poza tym możesz spróbować posłużyć się fiszorem (fisiorem, wiszorem), który można kupić w sklepach plastycznych. On ułatwi Ci rozcieranie ołówka i nadawanie lekkich tonów. Jak nie masz możliwości nabycia, to wystarczy lekko spiczaste (nie ostre) drewienko obłożone na czubku jakąś miękką tkaniną, albo pałeczki higieniczne.

Szkicując obiekty rozmyte (czyli jakieś mgławice) warto unikać ostrych krawędzi, gdyż może to nie wyglądać naturalnie.

Ale mimo wszystko powinieneś szkicować dalej - naprawdę, bywały gorsze porządku.

No i oczywiście polecam miękki ołówek. Jakieś 5B.

Tymczasem przeniosę ów szkic ze zdjęcia do działu grafik, gdyż jak kiedyś zostało postanowione - tutaj zamieszczamy szkice "z natury" a tam pozostałe rysunki (co oczywiście nie oznacza dyskryminacji).

pozdrawiam

Edited by wimmer

bardzo dziękuję za odpowiedź! co powiecie o tym ? jest jakaś poprawa ? tym razem luneta

2cn6q2r.jpg

Edited by matrekus

Napisz jeszcze parametry owej lunety. Jaki okular?

Czy twór wewnątrz gromady to mgławica? :o

twór wewnątrz to miała być mgławica :/ nie wyszła ?

Luneta nie wiem, ten szkic robiłem w szkole na szkolnej lunecie/teleskopie nie jestem w stanie nic o niej powiedzieć. Wiem tylko że kosztowała bodajże 10 tyś. ale, nie jest u nas na stałe tylko na kółko astro przywożą.

twór wewnątrz to miała być mgławica :/ nie wyszła ?

Luneta nie wiem, ten szkic robiłem w szkole na szkolnej lunecie/teleskopie nie jestem w stanie nic o niej powiedzieć. Wiem tylko że kosztowała bodajże 10 tyś. ale, nie jest u nas na stałe tylko na kółko astro przywożą.

twierdzisz, że z miasta widziałes mgławicę w M45?

Koniecznie podaj parametry tej "lunety"

pozdrawiam

Ori

Guest Matrekus

Nie nie z miasta... Mieszkam w miejscowosci Hansk w lubelskim to jest gmina ja mieszkam w centrum lecz niedaleko ssa puste pola i nie ma domostw

Drogi Matrekusie, nie ściemniaj nam tu. Ewidentnie dalej jedziesz ze zdjęć - oczywiście nikt tego nie zabrania, gorzej że próbujesz nam wmówić co innego.

Również widziałem Plejady pod ciemnym niebem w teleskopie za 10 tys. i nie dopatrzyłem się takich "zdjęciopodobnych" mgławic w wizualu (vide - fragment mgławicy koło Elektry: z jodłowskich polowań przez Taurusa 16 nie przypominam jej sobie... jest za to na co drugim zdjęciu).

Wracając do meritum: najwyraźniej to nie format obrazka decyduje o kropowatości gwiazd na twoim szkicu - patrząc na podpis obiektu widzę, że dysponowałeś precyzyjniejszym narzędziem, przy śladzie którego twoje gwiazdy wyglądają jak placki nabazgrane kredą na chodniku. Rysowanie gwiazd nie jest trudnym zajęciem, ale nie oznacza to, że można to robić na odwal (tzn. można, tylko potem nie wypada się tym chwalić). Zacznij od małego odkrycia, że ołówek daje zróżnicowany ślad w zależności od siły nacisku. Oczywiście, jaśniejsze gwiazdy mogą być większe, ale nie oznacza to efektu znanego z atlasów gwiazd.

Popróbuj sobie przerysowywanie ze zdjęć, z braku pogody i taki trening nie zaszkodzi. Zacznij od gromad gwiazd, mgławice zostaw sobie na później. Jak przeskoczysz problem oddania jasności gwiazd bez rysowania placków, to powoli zabierz się za mgławice. Nic nowego nie dodam, czego nie napisał Wimmer: zaopatrz się miękki ołówek i fiszor lub patyczki higieniczne (możesz też rozcierać paluchem, ale musisz uważać, żeby nie zabrudzić nim później szkicu).

Daj sobie trochę czasu, nie musisz każdego szkicu publikować na forum i dopytywać: "a teraz lepiej?" Nabierz trochę wprawy, a potem wykorzystaj ją podczas obserwacji - szkic robiony na żywo ma już pewną wartość. Placki ze zdjęcia - niestety nie.

Edited by panasmaras

ok, bardzo dziękuję za pomoc! Lecz z tym, że rysowałem przez lunetę nie kłamie! Niestety w przyrodzie już tak bywa, że ciężko coś udowodnić. Jestem głównie ornitologiem i też często zdarzało się, że gatunek (obserwacja) potwierdzony zdjęciem nie był akceptowany przez ornitologów (przez np. miejsce występowania), aż sami się przekonali i uwierzyli...

Pozdrawiam!

Ok, zróbmy zatem założenie, że nie było pierwszego akapitu w moim poście. Jeśli pojechałem zbyt ostro - wybacz.

W takim razie życzę wytrwałości w podejściach do szkicowania - i ciemnego nieba!

Również pozdrawiam :Beer:

Guest daniel

Rzeczywiście, raczej jest to nie możliwe abyś dostrzegł plejady z mgławicą.

Może oglądałeś plejady teleskopem który ma socewkę barlowa w wyciągu, ja mam właśnie teleskop 150/1400&750 bo mogę tego barlowa wykręcić i mieć ogniskową 750 w każdym bądź razie też widziałem tą "powiedzmy mgławicę" TYLKO SPOKOJNIE, TO NAPEWNO NIE MGŁAWICA LECZ BLASK SAMYCH GWIAZD.