Skocz do zawartości

Tele Vue Plossl 8 mm czy Baader Ortho 7-9 mm


krzychb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję zakup okularku planetarnego. Chciałbym kupić cusik lepszego ale w cenie w granicach 300zł. Najbarsdziej skłaniam się ku jednemu z tej dwójki:

 

Tele Vue Plossl 8 mm

Baader Ortho 7-9 mm

 

Najlepiej odpowiadałaby mi ogniskowa właśnie 8mm - znowu Ortho takowej nie posiada.Obydwa okulary są w porównywalnej cenie. Jako,że nie mam totalnie żadnej praktycznej wiedzy na temat tych okularków proszę o radę ---Zakup którego będzie lepszym wyborem???.

 

 

Pozdrawiam

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Oba okulary to typowo planetarne szkiełka , aby ci realnie pomoc napisz do jakiego sprzętu będziesz je pasował :astronom:

swiatlosila sprzętu,montaż,źrenicy wyjściowe będą tu wiodącym torem twojej odpowiedzi.

 

Posiadam oba okularki i moim zdaniem 8TV jest bardziej"zimnym"szlem od orth.B i lepiej się spisuje w moim Mewlonie 180 w czasie oglądania Saturna.

Jowisz natomiast jest "lepszy" /jeżeli mogę tak powiedzieć/ w ortho.

 

8mm TV posiada mniejszy LER niż ortho. co zwłaszcza dla początkujących nie jest pożądanym atrybutem.

 

pozdr

 

y :compress:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Yoker.Obecnie mam malucha- Maka 90 ale mysle o zmianie i wiem,że optymalnym dla mnie sprzętem będzie MCT lub SCT 5-6 cali... Tak więc pod taki teleskop. Może trochę wyprzedzam czas, ale nie chce kupować dziś jakiegoś marnego okularku, którego sprzedam niebawem ze stratą by i tak kupić coś lepszego.Chciałbym przy jego pomocy obserwować planety z możliwie największym(ale przyzwoitym jakosciowo) powiększeniem dla 5-6 calowego MCT lub SCT. Wydaje mi się,że ogniskowa 8mm będzie odpowiednia do tego celu do teleskopu tego typu.

 

Ps.Czemu ogniskowa 8mm jest jakaś "unikana" przez producentów? W wielu seriach okularów widzę 7mm,9mm a 8mm jest pomijane :blink: ..

 

 

Co do małego LERa to jestem juz "przestrzelany" na 10mm okularku kitowym z zestawu :szczerbaty: ..Daję radę :lol:

Pozdrawiam

Krzysiek

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8T.V ma naprawde maly LER ,przeszkadza to zwlaszcza zima,ale czego nie robi sie dla jakosci .

Jezeli nie widzisz roznicy miedzy Lantanem a Ortho - to bierz Ortoskopa,a jezeli wyczujesz roznice to powinienes tez widziec miedzy ortho Badera a TV plossl.

 

nie kupuj okularow 8,9,10 itp. to tylko magia cyfr,jak juz bedziesz mial 8mm to najblizszy nastepny to 11lub 12mm.

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoker??? "ale czego nie robi sie dla jakosci"-- to znaczy,że Twoim zdaniem TV będzie lepszy od Badera?...Uśmiejesz się ale nigdy nie patrzyłem przez okular inny niz ploosl :rolleyes:.Moja astronomia liczy tylko 3 pochmurne miesiące dlatego o lantanie nie mam pojęcia.Czytałem oczywiście,że jest dobry-ale też i wyraźnie droższy.Co do ogniskowych to oczywiście rozumiem - nie miałem zamiaru kupować ich po kolei :lol: ..Nie mam nic krótkiego-czegoś własnie na planety(oprócz 10mm z zestawu). Dlatego własnie pytam co z takich dwóch byście wybrali Wy forumowicze mający doświadczenie większe niż ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ci to dobrze wytlumaczyc bys nie pogniewal sie i troche zrozumial.

 

moze tak, TO CO JEST DLA MNIE DOBRE WCALE NIE MUS BYC DOBRE DLA CIEBIE.

 

Nie ma universalnej prawdy :) eksperymetuj i wtedy bedzisz wiedzial czego szukac, dla mnie najlepsze do planet sa ortoskopy-ale te z gornej polki np. Pentax, no poza TMB super mono z klaustorofobicznie malym polem .

Roznica miedzy dobrymi okularami to czasami dzielenie wlasa na 4 czesci, jezeli nie masz duzego doswiadczenia to w kazdym lub prawie kazdym okularze bedziesz widzial tak samo.

 

Na twoim miejscu nic bym nie kupil ,tylko odwiedzil nablizszy zlot i pobawil sie orciakiami itp. wyciagaja wnioski i nabierajac pewnosci czy aby to czego szukasz jest twoim przyslowiowym gralem. :Salut:

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysiek

Pogniewać się...No coś Ty.Faktycznie trudno tak doradzić komuś. Każdy z nas ma inny gust ale też inne oczy .Dla jednego będą lepsze ortho dla innego lantany itp..Ze zlotem masz całkowitą rację-przekonać się na własne oczy to byłoby to!!! Tak zrobię- wstrzymam się. A jeśli nawet nie na zlot to udam się do sklepu i tam naocznie sobie ocenię. Skłaniam się ku ortho i myślę,że się nie zawiodę...W końcu dziś cieszą mnie posiadane okulary znacznie niższej klasy.

 

Dziękuję z pomoc

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.