Jump to content

Montaż Dobsona


Karol Wójcicki
 Share

Recommended Posts

To mój debiut na ty forum a więc... Witam wszystkich! :D

 

Przejde do żeczy. Buduje teleskop TN 150/1500. Czy ktoś może mi poradzić jak zbudować montaż dobsona. Wiem że to teoretycznie prościzna ale męczy mnie jedno. Jaką wysokoś powinna mieć skrzynka? Czy 55 cm to wystarczająca wysokość bocznych ścianek? Prosze o rade.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Co do telepa to też zaczynam budowę, ale najpierw zwierciadełko:)

Heh. O czywiście że ja budowe też zaczołem od zwierciadła ale jednocześnie wykonuje i montaż. Niesety możliwośc szlifowania mam tylko raz w tygodniui i to raptem ok. 2 godziny :( Dlatego w między czasie zajmuje się resztą

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do dobrego zaprojektowania i wykonania Dobsona musisz znać srodek ciężkości swojej tuby optycznej teleskopu czyli musi być gotowa z szukaczem, wyciągiem i okularem i dopiero wtedy wiesz jak wysoki musi być twój Dobson aby tuba na nim dobrze pracowała nie zaczepiając przy przechylaniu tubusem o śrubę centralną 8)

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

A co powiecie na takie rozwiązanie:

piccolo.jpg

 

Jest to zapewne znany szerkiej publiczności teleskop TN 115/1124 Piccolo który jest własnością p. Janusza Wilanda - prezesa PTMA w warszawie. Czy takie rozwiązanie z wysięgnikiem jest lepsze niż tubus luźno osadzony na montażu? Napewno dużą zaletą jest zastotowanie w takim wysięgniku mikroruchów.

Co wy o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To rozwiązanie jest fajne i wygodne, sam nim obserwowałem na Kudłaczach ale jego wielkim minusem jest rozmiar i niestety waga tego ustrojstwa przy niewielkim w sumie teleskopie, gdyby użyć lepszych materiałow i zoptymalizować przekroje i konstrukcje może by coś jeszcze ciekawszego wyszło i z rozsądnymi rozmiarami a dalej wielce użyteczne, pomyśl nad tym, to ciekawa i rozwojowa koncepcja 8)

Link to comment
Share on other sites

Do dobrego zaprojektowania i wykonania Dobsona musisz znać srodek ciężkości swojej tuby optycznej teleskopu czyli musi być gotowa z szukaczem, wyciągiem i okularem i dopiero wtedy wiesz jak wysoki musi być twój Dobson aby tuba na nim dobrze pracowała nie zaczepiając przy przechylaniu tubusem o śrubę centralną  8)

 

:lol: Janusz, czemu nie napisałeś tego miesiąc temu, miałbym kilka nocy przespanych więcej. Karolu mamy ten sam problem, też szlifuję zwierciadło i równolegle chciałem wykonać tubus na dobsonie, ale gdy zacząłem pracować nad konstrukcją powychodziły problemy, o których pisze Janusz. Dodatkowo dodam, że do wykonania tubusu musisz koniecznie znać długość wyciągu okularowego, Janusz Wiland w swoim arkuszu do obliczeń parametrów teleskopu założył, że odległość C = 12cm, ale jest to parametr, który można zmienić i który zależy od wyciągu. Jeżeli chcesz wykonać niską podstawę musisz zrobić (kupić, zdobyć) jak najlżejszą rurę. Jeżeli będzie to rura PCV (pomarańczowa) to jest ona trochę przyciężkawa około 6kg/m. Rura kartonowa jest lżejsza, ale do zwierciadła 150mm musisz poszukać producenta w Polsce (do zwierciadła 200mm są bardzo fajne rury szalunkowe dostępne w hurtowniach budowlanych). Możesz wykonać tubus otwarty bardzo lekki, niski środek ciężkości tym samym niska podstawa i mobilny, nie musisz targać rury o długości 1600mm. Część środkową tubusu możesz osłonić czarnym materiałem (rozwiązanie z zachodnich stron internetowych), albo wykonać cieńką tubę z trzech - czterech warstw klejonego kartonu lub preszpanu, diafragmy jako usztywnienie.

 

Przyjemnego budowania

 

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Widocznie wcześniej nie zapytałeś Krzysztofie a kto pyta nie błądzi 8)

 

Ps. Na papierowe konstrukcje to radzę uważać w naszym wilgotnym klimacie, to nie pustynie Newady i Arizony, wilgoć, pleśń, gnicie i te sprawy a nakład pracy włożony w "super" tekturową rurę z impregnacją, czerniemniem, usztywnianiem i wykończeniem jest nie współmierny do efektów i jej końcowej trwałości :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Na papierowe konstrukcje to radzę uważać w naszym wilgotnym klimacie, to nie pustynie Newady i Arizony, wilgoć, pleśń, gnicie i te sprawy a nakład pracy włożony w "super" tekturową rurę z impregnacją, czerniemniem, usztywnianiem i wykończeniem jest nie współmierny do efektów i jej końcowej trwałości  :lol:

 

 

:idea: Proponuję: tereszpan, szkłoflex itp. są to materiały impregnowane w znacznym stopniu odporne na wilgoć. Producent IZO-ERG z Gliwic, odcinki potrzebne do wykonania tubusu można dostać w warsztatach remontów i przewijania silników elektrycznych. Materiały te sprzedawane są w rolkach albo w arkuszach, ja załatwiłem sobie :roll: 4mb tereszpanu o szerokości 1,20m grubość 0,30mm.

 

 

Krzysiek

Link to comment
Share on other sites

ja zbudowałem , co prawda trochę mniejszy (120/1130) ale dylemat miałem ten sam ale zrezygnowałem z paieru jak sobie oglądnąłem rurkę z PCV bo ma kilka zalet:

1) głatka i równa powierzchnia którą ja z zewnątrz wykonczyłem okleiną i wygląda nieżle

2)bezapelacyjna wodoodporność (papierową można zaimpregnować ale roboty przy tym wiele i to śmierdzącej)

3)łatwość obróbki

Wadą może być waga ale chyba na pielgrzymki chodził z tym nie będziesz :D , ponadto te rury występują w kilku grubościach scianki (najmniejsza chyba 3,8mm ) więc warto się rozglądnąć za tą najcieńszą. Acoś mi się wydaje że taka zaipregnowana kartonka wiele lżejsz nie będzie a roboty przy tym od cholery

Natomiast co do dobsona "według Wilanda" to zrobiłem takowe ustrojstwo i jestem zadowolony, jedyny proble jaki mi się pojawił to to że całość

chodziła zbyt lekko :shock: lekki wiaterek toto obracał więc dorobiłem "mikroruchy-hamulce" na budowlanych śrubach i po kłopocie a teraz jestem w trakcie dorabiania napędu silnikami krokowymi - bo nie lubię kręcić gałkami

tyle moich wywodów życzę cierpliwosci przy figuryzacji bo się opłaca i udanego telskopu

Link to comment
Share on other sites

Czasami idąc latem na obserwacje mamy ciepłą i suchą noc, ale rano nagle nasz teleskop zaczyna dosłownie ociekać rosą. Miałem zaimpregnowaną z kartonu osłonę którą zakładałem na teleskop z przodu aby przedłużyć tubus w celu ocieniowania. Zmiękła tak bardzo że po wyschnięciu już nie odzyskała poprzedniego kształtu. Jak tylko możesz unikaj papieru oraz drewna, PCV jest "wszystko odporne" a zdarzają się takrze bliskie spotkania z teleskopem i chyba nie chcesz wgnieść tuby? 8)

 

Jeszcze taka moja uwaga

Pierwszy teleskop powinien zostać kupiony, a na nim powinno zostać zdobyte niezbędne doświadczenie do budowy własnego. W jaki sposób taka osoba nie znająca zasad np. kolimacji stwierdzi, czy to teleskop jest źle skolimowany, czy jest błąd konstrukcyjny? A przecież wiele osób posiadający kupione teleskopy ma z tą czynnością problemy.

Link to comment
Share on other sites

doświadczenie można zdobywać na różne sposoby. Ponadto nawet sklepowy teleskop nie gwarantuje braku wad, tymbardziej że nieczęsto pierwszym teleskopem jest markowy sprzęt za ciężkie pieniądze. A z resztą zawsze można popytać bardziej doświadczonych

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.