Skocz do zawartości

Rozpacz szarego usera - nierówna walka z EQ6


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Znajdziecie tu opis walki jakiej się podjąłem. Może komuś sie moje doświadczenie rozpoznane bojem przyda.

 

Niestety nie jestem zegarmistrzem... Po prostu próbuje zrobić czasem fajną fotkę gdy mnie najdzie. Jednak ostatnio moje EQ6 zaczęło sprawiać problemy już nie tylko uniemożliwiające zrobienie niepojechanej fotki, co zamieniło nie jedną sesję z relaksującej czynności na niezły stresor / irytator ale i zaczęło sprawiać problemy przy fotometrii... co postawiło pod znakiem zapytania cały sens mojej aktywności astro. Postanowiłem podjąć rozpaczliwą próbę dojścia do przyczyny problemu i samodzielnego naprawienia montażu.

 

Postanowiłem uziemić całe obserwatorium. To co jest i tak nie działa. (musze mieć sensowne prowadzenie na 900mm ogniskowej)

 

Rozkręciłem cały montaż:

 

DSCN0162.jpg DSCN0163.jpg

 

I przeraziłem sie... 2 z 6 łożysk wydają dziwne dzwięki. Nie czuć żadnych oporów ani nierównej pracy. Postanowiłem na razie tylko przełożyć je do mniej czułej osi na tą chwilę. Musze się rozejrzeć kto tym handluje. Aby było i dla innych podaje oznaczenia kodowe wszystkich łożysk EQ6:

 

6x duże łożysko 6008RS-SH - to te na osiach RA i DEC przy zębatkach

4x małe łożysko 608Z-SH - łożyska ślimacznic

1x duże łożysko 32208-SH - stożkowe łożysko RA

1x średnie łożysko 30206-SH - stożkowe łożysko DEC

 

Wymyłem wszystko aby dojść czy to jedyny problem.

 

DSCN0167.jpg

 

I przeraziłem się

 

DSCN0171.jpg

 

Znalazłem też kolejny kłopot. Przekładnie motorków:

 

 

 

 

 

Wymieniłem gumowe podkładki na teflon usztywniając konstrukcję... czy ma to sens? Nie wiem. Przetestuję po regulacji i najwyżej wrócę z powrotem do pierwotnego układu.

 

Trochę jestem załamany. Tak naprawde to tylko zajawka, coś w stylu "podjąłem walkę". Prawdopodobnie polegne. Jeśli nie, pojawią sie kolejne opisy.

 

Pozdrawiam.

 

CDN

Edytowane przez Hans
Poprawiony kod jednego z łożysk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbując znaleźć jakiś zastępniki tych łożysk do EQ6, na http://www.iwmark.pl/index4.html znalazłem oznaczenia łożysk:

 

Podstawowe oznaczenia łożysk tocznych

Z- blaszka ochronna,

2Z-blaszki ochronne,

ZNR- blaszka ocrhronna i rowek osadczy,

RS- uszczelka gumowa,

2RS- dwie uszczelki gumowe,

K- otwór stożkowy,

N- rowek osadczy na pierścieniu zewnętrznym,

NR- rowek osadczy na pierścieniu zewnętrznym i pierścień osadczy sprężynujący,

oznaczenie dokładności wykonania łożysk: P0, P6X, P6, P5, P4,

oznaczenie luzu promieniowego: C1, C2, C3, C4, C5,

oznaczenia cichobieżności łożysk: C6, C66,

oznaczenie otworów i rowków smarowych: W20, W26, W33,

oznaczenie koszyka masywnego:

F- koszyk stalowy,

M, MA, MB- koszyk mosiężny,

T, TA, TB- koszyk z tworzyw termoutwardzalnych (tekstolitu)

TN- koszyk z tworzyw termoplastycznych (poliamidu).

 

ale nigdzie nie mogę znaleźć co oznacza SH, może ktoś wie?

a najlepiej byłoby jakby może komuś udało się znaleźć, albo mógł podać najlepsze zamienniki łożysk dla EQ6 i podanych przez Hansa oznaczeń

 

Hans, ale jak ta taca znalazła się w montażu? :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem EQ6 i podczas regulacji luzu na osi RA miałem wątpliwą przyjemność przyjrzeć się łożysku stożkowemu od strony lunetki.

MASAKRA - całe poobijane, tak jakby były transportowane i przechowywane w jakimś koszu po kilkaset kilogramów, dodatkowo zakonserwowane olejem i niezabezpieczone, także widać było na nim parę wiórów - tak ponad 1 mm.

Na pewno wymycie części ruchomych i wnętrza korpusów benzyną ekstrakcyjną (oczywiście bez elektroniki i silników)i wymiana wszystkich łożysk jest sensownym pomysłem na upgrade EQ.

 

Te łożyska sa raczej standardowe - nie powinieneś mieć problemów z zakupem - dobrze kupować w miarę znanych firm: SKF, FAG, KOYO, Timken, Iskra, FŁT.

W miarę tanio można trafić na www.gieldalozysk.pl - w sklepie, spacerkiem może wyjść pare stówek za komplet - dlatego warto poszukać.

 

 

Z filmiku, który pokazałeś, wynika, że jeżeli się chybocze, to jest luz promieniowy pomiedzy otworem w kole zębatym a osią (ta z łbem sześciokatnym). Luz osiowy raczej nie jest tutaj problemem, a jego skasowanie podkładkami poprawi chyba tylko twoje samopoczucie. Tutaj jedynym wyjściem byłoby wytoczenie nowej osi pasowanej do otworu w kole, albo stoczenie istniejącej i dobranie łożyska ślizgowego np.:

http://www.igus.pl/i...l.htm?c=PL&l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale nigdzie nie mogę znaleźć co oznacza SH, może ktoś wie?

a najlepiej byłoby jakby może komuś udało się znaleźć, albo mógł podać najlepsze zamienniki łożysk dla EQ6 i podanych przez Hansa oznaczeń

 

Hans, ale jak ta taca znalazła się w montażu? :szczerbaty:

 

SH to oczywiście skrót od angielskiego SHIT :D

A tak na poważenie to pewnie oznaczenie producenta - spróbuję się dowiedzieć czy to coś konkretniej oznacza.

 

Jeśli chodzi o zamienniki, to są najzwyklejsze łożyska metryczne i te oznaczenia są takie same na całym świecie - choć z drugiej strony, znając Chińską jakość może być tak, że markowe łożysko nie będzie pasować :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans a co ja Ci mówiłem w Jodłowie??? Mówiłem że łożyska musisz wymienić, a Ty czekałeś i odmawiałeś litanie do świętej krzywej ;)

Jeśli chodzi o łożyska, to napisze tylko jedno - kup łożyska BEZLUZOWE!!! Takie robi np firma NSK i w Polsce są doestępne bez problemu, tylko trzeba szukać dobrej ceny.

Do tego kup sobie smar Castrol LMX, który będzie idealny do takiego urządzenia jak montaż. To jest smar litowo-molibdenowy. Tuba 300g kosztuje około 24-30pln, zależne od sklepu.

Pozdrawiam i powodzenia

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans a co ja Ci mówiłem w Jodłowie??? Mówiłem że łożyska musisz wymienić, a Ty czekałeś i odmawiałeś litanie do świętej krzywej ;)

Jeśli chodzi o łożyska, to napisze tylko jedno - kup łożyska BEZLUZOWE!!! Takie robi np firma NSK i w Polsce są doestępne bez problemu, tylko trzeba szukać dobrej ceny.

Do tego kup sobie smar Castrol LMX, który będzie idealny do takiego urządzenia jak montaż. To jest smar litowo-molibdenowy. Tuba 300g kosztuje około 24-30pln, zależne od sklepu.

Pozdrawiam i powodzenia

 

http://www.autopratic.pl/katalog.php?dzial=Carlube&kat=140&katG=89

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filmiku, który pokazałeś wynika, że jeżeli się chybocze to jest luz promieniowy pomiedzy otworem w kole zębatym a osią (ta z łbem szesciokatnym). Luz osiowy raczej nie jest tutaj problemem, a jego skasowanie podkładkami poprawi chyba tylko twoje samopoczucie. Tutaj jedynym wyjściem byłoby wytoczenie nowej osi pasowanej do otworu kole, albo stoczenie istniejącej i dobranie łożyska ślizgowego np.:

http://www.igus.pl/i...l.htm?c=PL&l=pl

 

Patrząc na ostatnie wynika Hansa zaleciłem mu zrobienie testowych "krzywych". Od razu zasugerowałem problem na linii zębatki. Po zobaczeniu filmiku tylko się w tym utwierdziłem. Ja na miejscu Hansa poszukałbym od razu jakiegoś upgrade-kitu, żeby wywalić te oryginalne zębatki. Może są jakieś przekładnie paskowe do EQ6? Wyeliminowałoby to główny problem, czyli niefajną "ziarnistość" trackingu.

 

@Hans - nie panikuj. Choć rozumiem i znam to uczucie, to jednak popatrz na to zdroworozsądkowo. Montaż to urządzenie proste jak cep. Powymieniasz łożyska, zrobisz porządek z zębatkami, przesmarujesz to porządnym smarem i będziesz miał montaż o parametrach lepszych od najlepszego EQ6 oryginalnego. Sama ślimacznica i ślimak są zapewne OK, a jeżeli nawet nie - to też się da wymienić, więc... nie stresuj się.

 

Wg mnie, po zrobieniu porządku z tą zębatką będzie naprawdę dobrze, bo samo PE ślimaka masz na bardzo przyzwoitym poziomie.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o łożyska, to napisze tylko jedno - kup łożyska BEZLUZOWE!!!

 

Piotrek - mówisz o łożyskach kulkowych skośnych? - jeżeli tak, to ważny jest kierunek montażu i ewentualnie jakieś cienkie podkładki dystansowe pomiędzy wewnętrzne lub zewnętrzne pierścienie, żeby uzyskać napięcie. Chyba, że w Syncie już o tym pomyśleli, tyle że zastosowali normalne kulkowe z lenistwa, dla łatwiejszego montażu, niższej ceny i co tam jeszcze....

 

Apropos - przekrój dawcy "ideji" dla naszego Chińskiego Klona B)

em200.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, po zrobieniu porządku z tą zębatką będzie naprawdę dobrze, bo samo PE ślimaka masz na bardzo przyzwoitym poziomie.

 

Dokładnie!

Chińczyki zrobiły całkiem niezłe ślimaki, ale wsadzili łożyska od taczek ogrodowych :o

Powymieniaj te cholery i zobaczysz różnice, a poza tym reguluj z wyczuciem, bo może Twój model był za mocno dokręcony i te beznadziejne łożyska po prostu się rozsypały!

Ja przed zlotem rozebrałem owe zębatki osadzone na oringach, wyczyściłem, wyregulowałem tak żeby się nie kiwały jak pijak przed upadkiem, posmarowałem Castrolkiem i montaż stał sie jeszcze cichszy niż był, a jaki cichy jest mój HEQ5 to słyszałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek - mówisz o łożyskach kulkowych skośnych? - jeżeli tak, to ważny jest kierunek montażu i ewentualnie jakieś cienkie podkładki dystansowe pomiędzy wewnętrzne lub zewnętrzne pierścienie, żeby uzyskać napięcie. Chyba, że w Syncie już o tym pomyśleli, tyle że zastosowali normalne kulkowe z lenistwa, dla łatwiejszego montażu, niższej ceny i co tam jeszcze....

 

Bartolini please wytłumacz mi o co chodzi, bo ja w tym temacie jestem cienki jak D. węża, a na pewno takie informacje przydadzą się innym.

Napisałem "bezluzowe" bo rozmawiając przez telefon z jedną firmą, podałem oznaczenie i powiedziałem do czego to ma iść. Pan mi powiedział, że powinny być bezluzowe i najlepiej NSK.

Więcej nie wiem, bo jeszcze ich nie kupiłem, a dobierać miałem na miejscu w sklepie w Krakowie...

 

Edit:

 

W HEQ5 tak to niby wygląda:

 

axe_AD.jpg

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to na skośnych musiałoby to wyglądać tak - nie jestem do końca pewien, jak te montaże w środku dokładnie wyglądają i jak są rozmieszczone podkładki dystansowe.

eq5_6-lozyskowanie_na_skosnych.JPG

 

Na zwykłych łożyskach kulkowych luzy też się skasują, bez względu na wykonanie - czy będą ze zmniejszonym luzem czy nie. Różnica może być w powierzchni kontaktu kulek z bieżniami pierścieni łożyskowych, ale tutaj kulkowe skośne i tak wypadną najlepiej. Pytanie tylko czy można dostać kulkowe skośne o dokładnie takich gabarytach jak zwykłe kulkowe - trzeba by sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale nigdzie nie mogę znaleźć co oznacza SH, może ktoś wie?

 

Z tego co pamiętam oznaczenie na łożyskach SH odpowiadało ich twardości/wytrzymałości. Pamiętam jak u siebie wymieniałem łożyska i doradzono mi łożyska SH jako o "podniesionej wytrzymałości". Oczywiście mogą to być bajki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica może być w powierzchni kontaktu kulek z bieżniami pierścieni łożyskowych, ale tutaj kulkowe skośne i tak wypadną najlepiej. Pytanie tylko czy można dostać kulkowe skośne o dokładnie takich gabarytach jak zwykłe kulkowe - trzeba by sprawdzić.

 

Te duże łożyska opisane przez Marcina jako 6008RS mają wymiary 40x68x15, czyli kulkowe skośne o tych wymiarach w katalogu NSK maja oznaczenie 7008C lub 7008A5 lub 7008A (wszystkie maja te same wymiary, ale nie wiem co oznaczają te inne parametry :( ) ale opisane są jako "High Precision Angular Contact Bearings".

 

Wszystko znalazłem tutaj -> Katalog NSK

 

P.S.

Bartolini, drugie łożysko od lewej, na Twoim rysunku jest osadzone bezpośrednio w korpus montażu, a nie jak narysowałeś w ślimacznicy.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dziękuje za feedback.

 

Widze, że musze zgłębić moją nikłą wiedze mechaniczną w temacie łożysk, bo przestaje mieć pewność że, kumam co do mnie piszecie. W kwestii łożysk weszliście z wyższą szkołe górnej narty, czyli znacznie dalej niż moje obecne pojmowanie łożyska. ;)

 

Żeby było merytorycznie, HINT dla tych co planują demontaż i montaż:

 

Najpierw wyreguluj docisk przekładni motorków do zębatek ślimacznicy, a dopiero potem reguluj docisk ślimacznicy do głównej zebatki. Zaoszczędza się w ten sposób dużo czasu.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Bartolini, drugie łożysko od lewej, na Twoim rysunku jest osadzone bezpośrednio w korpus montażu, a nie jak narysowałeś w ślimacznicy.

 

Faktycznie, teraz to łożyskowanie ma sens:

eq5_6-lozyskowanie_na_skosnych.JPG

 

Z oznaczeń:

C (clearance) czyli luz miejszy niż nominalny to C1 i C2,potem luz normalny, C3 i C4, - większy niż nominalny

P (precision) czyli dokładność wykonania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli łożyska faktycznie mogą być chińskie, to SH może być oznaczeniem firmy Shanghai Gems.

Podane numery odpowiadają ich numerom katalogowym. Można porównać wymiary, żeby to potwierdzić.

* 6008RS, to seria Deep Groove

* 32208 i 30206, to właśnie stożkowe kulkowe

Nie znalazłem tylko 6082. Może błąd w odczytaniu? Małe łożyska są na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę w domu jeszcze raz czy nie popełniłem błędu aptekarskiego spisując oznaczenie. Generalnie chodzi o te łożyska:

 

22.JPG

 

Czyli na odkopanym katalogu Shanghai Gems (wilekie dzięki!!!) będą to te z oznakowaniem ZZ (shielded). Pytanie które to. Na oko rozmiarami pasuje 608ZZ (22x7).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę w domu jeszcze raz czy nie popełniłem błędu aptekarskiego spisując oznaczenie. Generalnie chodzi o te łożyska:

 

Czyli na odkopanym katalogu Shanghai Gems (wilekie dzięki!!!) będą to te z oznakowaniem ZZ (shielded). Pytanie które to. Na oko rozmiarami pasuje 608ZZ (22x7).

 

Weź suwmiarkę w rękę i obmierz dokładnie. Jeśli to ten katalog, to raczej nie powinny się rozmiary powtórzyć.

Fraza 608ZZ w imagea.google zwraca podobne stwory właśnie. Generalnie, zdaje się, że to łożysko (oznaczenie powtarza się u innych producentów) jest popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.