Skocz do zawartości

Rozpacz szarego usera - nierówna walka z EQ6


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

No i łożyska dotarły czas składać całość, jeszcze na pamiątkę wrzucam fotkę rozłożonego eq6 :)

Zwrócicie uwagę na jedno z łożysk ze ślimaka jakie ma wgniecenie, daje to pojęcie o jakości wsadzanych do eq6 łożysk, nie wspominając już o opiłkach... brrr

Photo 19.01.2013 12 57 24.jpg

Photo 19.01.2013 13 03 27.jpg

Photo 19.01.2013 13 04 55.jpg

Photo 19.01.2013 13 06 10.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może zrobimy warsztaty szkoleniowe, jest ktoś jeszcze chętny? ;)

ale dobra, w ramach promocji;

kupiliśmy z Hansem takie:

 

łożysko prod. FAG 6008.2ZR.C3 - 6 szt.

łożysko producenta nie pamiętam 608Z - 4 szt.

łożysko prod. TIMKEN 32208M - 1 szt.

łożysko prod. TIMKEN 30206M - 1 szt.

Czy te oznaczenia są poprawne i takie występują w EQ6, a co z podkładkami czy kupujemy nowe czy zostają stare.

Pytam się dla bezpieczeństwa bo mam zamiar kupić zestaw łożysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że przyda się zrobić mały refresh* wyliczanki tego co potrzebne do całej operacji:


- Spirytus techniczny / oczyszczona benzyna


- Castrol LMX, (najmniejsza tubka)


- aparat fotograficzny (chyba że chcesz notowac kolejnośc podkładek)


- kuwetka


- łożyska (o ile chcesz je wymieniać)

6x duże łożysko 6008ZZ - to te na osiach RA i DEC przy zębatkach

4x małe łożysko 608ZZ - łożyska ślimacznic

1x duże łożysko 32208 - stożkowe łożysko RA

1x średnie łożysko 30206 - stożkowe łożysko DEC


Generalnie w grę wchodzi kilka marek łożysk, np. FAG, TIMKEN, SKF, FŁT ale nie tylko te.Kupujemy te o podwyższonej precyzji, ale o nominalnym luzie (nie musimy kupować ceramicznych, to nie bedzie pracować na kilkuset obrotach na minutę)


Typy oznaczeń klas dokładności:


Od najlepszej -> P2 - ABEC9 , P4 - ABEC7 , P5 - ABEC5 , P6 - ABEC3. P0 - ABEC1 to klasa normalna. ABEC - wg norm ANSI P# - wg norm DIN.


Swoje łozyska kupiłem z jednej z ofert tutaj:




Ceny są naprawdę różne. Łożysko najtańsze typu 608ZZ potrafi kosztować 1,50pln,przyzwoite 5-7pln, a wypasione 15pln.Im większe, tym generalnie droższe. Przyzwoite 6008ZZ to koszt 20-30 pln. Te stożkowe też są drogie, 40-50pln


Pozdrawiam.


* Nie mam uczulenia na anglizmy i nienawidze polskiej ortografii, więc słowa takie jak "odświeżanie" zwalczam.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

LMX jest właśnie do ślimacznicy i przekładni. Łożyska dostępne dla przeciętnego usera w Europie są przeważnie z osłonami (w ogóle nie widać kulek / wałków), mają swoje własne mazidło i nie należy im robić dodatkowo dobrze, bo na zdrowie im to nie wyjdzie.

 

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Też myślę nad wymiana łożysk w EQ6 i jak to jest w końcu z tymi łożyskami bo im więcej czytam to mniej wiem i mam wątpliwości co do zakupu, które są lepsze te kryte blaszkami ZZ czy kryte gumką RS ? podobno te z gumką są szczelniejsze i mają mniejszy opór a te z blaszką wykazują większy opór i stosuje się je głównie tam gdzie obraca się wewnętrzny pierścień łożyska , no i blaszki mogą wystawać poza obrys łożyska?

Czy warto dopłacać do łożysk firm np SKF, FAG czy polskie FŁT Kraśnik też będą dobre ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Dołączę się do tego wątku.

Kupiłem niedawno uzywany EQ6. Teoretycznie wszystko jest Ok. Służyć będzie głównie do wizuala.

Z ciekawości go rozebralem by zobaczyć zębatki. W mojej ocenie są Ok. Jedno mnie tylko zaniepokoilo. Mianowicie podkładka dystansowa pod osią RA jest pęknięta.

Gdzie dorabiacie, kupujecie takie podkładki dystansowe?

Pozdrawiam.

 

:-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.