Skocz do zawartości

Sky watcher newton 114/1000 EQ1


anum

Rekomendowane odpowiedzi

No za 380zł nowy w sklepie fotozakupy.pl Przecież jest lepszy niż tańsze teleskopy, lustro nie jest aż tak małe, okulary ujdą <nie są to te huygensy> no i jest montaż paralaktyczny. Więc dlaczego nie warto ;? mam sztywny budżet o górnej granicy 400zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie myslisz o dosyć częstym oglądaniu nieba albo chcesz zobaczyć jakąś planete (księżyc będzie juz dobrze widoczny) to dlaczemu nie. Ale zwykle tak bywa ze apetyt rośnie w miare jedzenia i po pewnym czasie zaczniesz mysleć "kurzce dlaczego nie kupiłem czegos większego ten jowisz jakis taki niewyrażny". Ale jak już wspomniałem wyzej jeżeli nie myslisz o dość zaawansowanych obserwacjach nawt sie nie zastanawiaj.

Aha i jeszce jakiej marki ten teleskop???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dlaczego nie warto ;? mam sztywny budżet o górnej granicy 400zł.

Bo EQ1 to shit, który się będzie trząsł niemiłosiernie. Jeśli już 114mm Newton, to na EQ2. Aha, jeszcze jedno: wersja 114/1000, jeśli ma podejrzanie krótki tubus, to jest to tak naprawdę 114/500 lub jakoś tak z wbudowanym w wyciąg okularowy stałym Barlowem, zwiększającym ogniskową układu do 1000mm. Jest to rozwiązanie mające praktycznie same wady,z wyjątkiem tej krótkiej tuby. Normalny będzie 114/900 lub 114/1000, ale tuba ma wtedy długość zbliżoną do ogniskowej. No i zdecydowanie EQ2,a nie EQ1.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jarku, mnie też zastanawiało właśnie dlaczego ta tuba jest taka krótka. Poza tym tak myślałem, że już chyba lepszy będzie eq1 niż montaż azymutalny ?

Czyli co do tuby moje obawy się potwierdziły.

A w kwestii montażu... Niekoniecznie tak jak myślisz. Dobry montaż azymutalny może być o niebo lepszy [stabilniejszy] od kiepskiego paralaktyka, a na 100% będzie od niego lżejszy i bardziej mobilny przy tej samej nośności. Problem w tym,ze małe Newtony raczej występują wyłącznie na paralaktykach, a odpowiedni do nich montaż AZ będzie kosztował więcej niż Twój budżet. Trochę lepiej jest z małymi refraktorami, np. 90/900 na AZ3, ale to też trochę drożej [600zł komplet]. Na naszym rynku nie ma też Dobsonów [to też montaz AZ przecież] pod tak małe tuby, choć np. w USA Orion robi taką 114-tkę na Dobsie dla młodzieży. Najtańszym montażem AZ na 3-nogu jest u nas AZ3 [pomijam AZ2, bo to pod malutkie lunetki], ale raczej nie próbuj wieszać na nim 114mm Newtona -prawdopodobnie za cieżka, a poza tym tuba o dużej średnicy pogorszy sprawę. Już Mak127mm na nim się "wykłada". To też mont pod b. małe teleskopy. AZ4 i Porta odpadają ze względu na cenę

Jeśli chcesz kupić Newtona 114mm, to w zasadzie jedynym sensownym dostępnym zestawem jest 114/900 na EQ2.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to muszę Ci podziękować, bo o mało co tego nie kupiłem. Po ponownej konsultacji ze znajomym, zdecydowałem się na refraktor 70/900 EQ 1, jako że mieszkam w mieście to pomyślałem że newtona musiałbym częściej zabierać stąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ale żebyś nie zamienił siekierki na kijek. 70mm to naprawdę b. małe jest,a montaż EQ pod takie maleństwo to już w ogóle pomyłka [wg. mnie przynajmniej]. Na Twoim miejscu zacisnąłbym zęby, dozbierał i kupił conajmniej 80/900 na AZ3 -sprawdź ceny. Jeśli to oczywiście ma być coś małego i mobilnego. W tej kategorii mieści się też 90/900 na AZ3, ale to już 600zł niestety. Tylko ten ostatni parametrami będzie dorównywał Newtonowi 114mm, za to wszystkie będą lżejsze i łatwiejsze w obsłudze.

Problem polega na tym,że w klasie małych teleskopów centymetrowe różnice w aperturze obiektywu dają większą jakościową różnicę niż w dużych "armatach".

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem refraktor bo mieszkam w mieście, a ze jest mały, to fakt, ale ja też nie mam wielkich wymagań i funduszy na początek. Poza tym taki 70/900 pozwoli mi uzyskać dobrą źrenicę wyjściową do oglądania planet, i to z tym okularem który jest w komplecie. Wygląda dość solidnie, szczególnie montaż <jak za te pieniądze>. Właśnie złożyłem i zaraz się zabieram za patrzenie :) Wiesz, patrzałem już przez teleskop i jakoś nie przepadam za azymutalnym, może to dlatego że nie miałem do czynienia z AZ3 jeszcze. Się zaraz okażę czy dobrze zrobiłem :) no tylko warunki są dziś fatalne, więc nie wiadomo czy cokolwiek zobaczę.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pada, chmury, ogólnie fatalne warunki, księżyca nawet nie widać nie mówiąc o czymkolwiek innym. Dawno tak złych warunków nie było. Więc dziś wiele oprócz sąsiadek nie pooglądam :) Zdążyłem ustawić lunetke celowniczą i pooglądać obiekty naziemne. Wygląda fajnie, drgania są ale nieduże, jak się delikatnie rusznie to podrga ale zostaje w tym samym miejscu. Jak za 400zł, telep wygląda solidnie, łatwy w obsłudze, w miarę precyzyjnie można nim ruszać <mikroruchy> póki co jestem zadowolony, ale się zobaczy jak będzie lepsza pogoda, choć wątpie żeby zawiódł moje oczekiwania które są głównie w układzie słonecznym :) Jak będą lepsze warunki to opowiem jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.