Skocz do zawartości

Spotkanie szkoleniowo - robocze dla zakryciowców SOPiZ PTMA


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA - TERMIN JUŻ ZNANY - SZKOLENIE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 15 PAŹDZIERNIKA 2011 W OA W BUKOWCU

Czytaj o szczegółach w dalszym ciągu wątku.

 

_______________________________________________________________________________

 

Ostatnio w zakryciach wiele się pozmieniało.

Zakrycia Księżycowe obserwowane wizualnie obecnie nie mają już znaczenia naukowego.

Pojawił się nowy cel obserwacji zakryć gwiazd przez Księżyc - badanie układów podwójnych - a to dzięki misji Kaguya. Oodpowiednio przeprowadzona rejestracja video jest w tym względzie bardzo wartościowa. Wymaga to jednak obróbki materiału.

 

W zakryciach asteroidalnych też jest nieco zmian w szczególności w sposobie odczytu czasu zjawiska... już nie stosujemy obserwacji klatek by stwierdzić gdzie było zakrycie a gdzie odkrycie. To da się zrobić precyzyjniej.

 

Poza tym pojawiło się kilka nowych osób zainteresowanych jeśli nie włączeniem się na stałe to akcyjnie w obserwacje zakryć - jednak wymagają one szkolenia od czytania kąta CA po interpretacje czy generowanie efemeryd oraz techniki obserwacyjne.

 

W związku z tym zapytuję ile osób było by chętnych na coś w rodzaju warsztatów obserwacyjnych. W zależności od ilości chętnych i tego kto by to był były by one jedno lub dwu dniowe. W przypadku jednodniowych koszta to właściwie tylko dojazd + obiad do Łodzi lub Bukowca (to do ustalenia) w przypadku 2 dni rozważam spotkanie w Niepołomicach w Obserwatorium, choć Łódź logistycznie łatwiejsza - tylko nocleg nieco droższy. Teoretycznie można by takie dwu dniowe szkolenie zrobić i w Bukowcu ale nocleg oddalony by był o 3 km, więc musimy być autami.

 

Chciałem zapytać w tym wątku, kto był by chętny na takie szkolenie, jakie terminy by mu odpowiadały i jaki zakres - pełen (podstawowy + nowe techniki) czy zaawansowany (tylko nowe techniki).

 

Prawda jest taka, że jeśli ktoś nie przyswoi sobie pewnych technik dzisiaj to jutro okaże się, że jego obserwacje stoją w miejscu... warto więc było by posiąść wiedzę co i jak.

 

Pozdr

Paweł Maksym

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za w cieplejszym czasie.Może przełom kwietnia i maja. Lokalizacja dowolna.

Szczerze powiem to majówka to chyba nienajlepszy pomysł - nie wiem jak inni ale ja wyjeżdżam z rodziną na łono natury (pierwsze w roku) i nie ma mowy żebym to odpuścił. To taka moja uwaga co do terminu.

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Adamowi za dobrą deklarację co do miejsca. To może być dobry pomysł by spotkać się w Warszawie. Na razie czytam Wasze głosy, chciał bym by również "starzy wyjadacze" się odezwali nie tylko na privie... :flirt:

 

Co do terminu to na pewno "weekend majowy" odpada - pracuję w tym terminie...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

No to co? Robimy to szkolenie? Oczywiście jeśli się jeszcze nie odbyło... Ja oczywiście jestem zainteresowany zapoznaniem się co piszczy w trawie technik zakryciowych (czyli zakres full). Osobiście z Krakowa najbliżej mi do Niepołomic, ale proszę odgórnie podać termin i miejsce - musimy się dostosować.

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie się poprzesuwało głównie na prośbę ze strony naszych stałych obserwatorów, którzy chcieli by odbywało się to latem.

Plan jest taki by do końca sierpnia, na nowy sezon obserwacyjny, odbyło się takie szkolenie. Myślę o początku sierpnia - względnie końcu lipca. Wszystko napisze jak się coś wyklaruje.

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę mieć jakieś życzenie, to chciałbym, aby to szkolenie odbyło się jeszcze w lipcu, bo od 1 do 15 sierpnia będę na obozie Almukantaratu i mógłbym co nieco powiedzieć o takich obserwacjach uczestnikom (będą to głównie gimnazjaliści, uczestnicy olimpiad z nauk ścisłych).

 

A jeśli się nie da, to oczywiście po 15 sierpnia, bo chciałbym wziąć udział w tym szkoleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam wątek i spieszę z przeprosinami.

Niestety życie zweryfikowało plany i dwie kluczowe osoby mające prowadzić "szkolenie" nie były w stanie w to lato z przyczyn niezależnych zorganizować szkolenia.

Nie oznacza to, że temat umiera. Plan szkolenia zrobiony. Miejsce wybrane - nawet z noclegiem. Możliwe, że i w 2 miejscach w Polsce bo zgłosiło się nieco chętnych skoncentrowanych w południowej części naszego kraju.

Gdy tylko będzie to możliwe przystąpimy do organizacji.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Powód jest prozaiczny... małe zainteresowanie...

Napiszę tak. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu indywidualnego - zorganizujemy dla każdego szkolenie w Bukowcu.

Może jednak uda się uskładać PEWNĄ grupę powiedzmy 5-6 osób to spotkamy się w jednym terminie.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.