Skocz do zawartości

NGC2174


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

To ponowne podejscie do materialu sprzed dwoch lat.
Pamietam ze wtedy w styczniu i lutym byly noce z temperatura okolo zera a sniegu bylo jak na lekarstwo - raj astrofotograficzny ( dlatego tamta zima byla piękna). Od dwoch lat zima to okres depresyjny compress.gif

Pomyslalem sobie ze dodam canonowcom otuchy publikujac na nowo obrobiony materiał z canona wink.gif Obiekt zimowy i na czasie tyle ze nie ma szans na zrobienie nowej wersji ...

SW6",CG5GT, 350Dmod, iso800
ponad 20 klatex7min

ngc2174_2008v2.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superancko... śliczniutkie :)

 

Heh... rozważam zakup czegoś w rodzaju 150/750 między innymi do astrofoto. Trochę się tego boję ale na APO w najbliższym czasie nie mam szans (choć z tyłu głowy to siedzi). Rozumiem, że korektor komy to podstawa. Dobry wyciąg... dokonywałeś jeszcze jakichś istotnym zmian w swoim zestawie? Byłbym wdzięczny za twoją opinię. HEQ5 już się dorobiłem :helo:

 

Aaaa... żeby tylko jeszcze było niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 150/750 to jeden z najlepszych "starterów" w poważniejszą astrofotografię. Jest na tyle mały, że nie ma aż takiego problemu z ugięciami, czy kolimacją. Światłosiła też nie jest zbyt bolesna. Wyciąg wymienisz, albo poszukaj od razu z 2" (np. na giełdzie).

 

To moje jedno z pierwszych zdjęć z 750-tki (canon 300D):

http://www.jesion.pl...07/07/veil1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak MPCC jest niezbedne i pod canona nalezy od razu zaplanowac jego zakup. To dalej nie jest super plaskie pole i po rogach wychodzi przesuniecie ale to predzej tak na marginesie i nie powinno stanowic to jakies przeszkody w uzyskiwaniu ładnych zdjeć DSow. Wielkosc detektora w canonie to juz wyzwanie dla wiekszosci nawet tzw "renomowanych" tripletow i flatener jest zasadniczo niezbedny.

 

Dobrze ze mam jeszce jakies historyczne zdjecia zestawu :) Obrazek jest czasami wart tysiac słów.

Zestaw wygladal własnie tak. Z niewidocznych elementow to: MPCC przykrecone do canona za pomoca przejsciowki EOS-> T2 wkladane i blokowane w wyciagu. Widoczny wyciag to Cryford z mikroruchami czyli juz po upgradzie.

 

Waga takiego zestawu jest na granicy dla HEQ5. Potrzeba wszystko zgrac w praktyce. Dla przykladu duzy luz moze niweczyc wysilki zwiazane z guidingiem.

 

 

SW6_guider.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg wymienisz, albo poszukaj od razu z 2" (np. na giełdzie).

 

W DO sprzedawany jest już z 2" wyciągiem. Choć zapewne nie precyzyjnym. Zastanawiam się czy można jakoś łatwo wykorzystać silniczki z EQ3-2.

 

To moje jedno z pierwszych zdjęć z 750-tki (canon 300D):

http://www.jesion.pl...07/07/veil1.jpg

 

Wygląda zachęcająco. :)

 

Waga takiego zestawu jest na granicy dla HEQ5. Potrzeba wszystko zgrac w praktyce. Dla przykladu duzy luz moze niweczyc wysilki zwiazane z guidingiem.

 

Nie strasz mnie :) Właśnie uznałem, że HEQ5 będzie mi musiał starczyć na dłużej. Mieszkam w centrum miasta i nie wyobrażam sobie jeździć z 8 piętra windą i szukać auta na osiedlowych uliczkach z EQ6! Przy guidingu rozważyłbym Off Axis. Ale na to przyjdzie czas. Nie jestem wstanie finansowo zbudować od razu całego systemu. Wystartowałbym z HEQ5 + 150/750 (+korektor komy) + dSLR. Choć niektórzy mnie straszą foceniem lustrem. I coś czuję, że mają rację. Aczkolwiek problemem są $$$. Inaczej musiałbym znacznie dłużej poczekać (mowa o APO).

 

Dzięki za opinie!

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare niebieskie mają 1,25" wyciąg. Dostępne od już jakiegoś czasu nowe-czarne mają Cryforda 2", do którego można podpiąć motofocus SW (do planetek baaardzo pomocny). Jedyny problem tego focusera to wysoki profil. Przy ogniskowej 750 kamerka DMK21 ostrzy bardzo nisko i dodanie koła filtrowego czy innych dodatków nie wchodzi w grę... a jak się dorzuci Barlowa pod planety to punkt ostrości idzie mocno w górę. Co do uginania się to Bokonon się na tym "zna" ;) Ostatnio wykombinowali wręgi usztywniające okolice wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie chcialbym Cie zniechecac do tego newtona bo bede trwal na stanowisku ze to bardzo dobry start :yes: nie angazujacy az takich srodkow a pozwalajacy na dobra penertracje zagdnien astrofotografii.

W porownaniu do niewielkiego apo jest bardziej wymagajacy np ze wzgledu na ogniskowa i wage.

Do canona wregowanie nie jest potrzebne z mojego punktu widzenia ale jak juz rozwazasz upgrade wyciagu i offaxisa z kamerka to waga moze byc nie bagatelna i wregowanie o ktorym mowa na 100% poprawi sztywnosc. Jak napisales wszystko po kolei wiec mozna sprawdzic czy obejdzie sie bez.

Sprawa apo to inne problemy bo zaden system nie jest ich pozbawiony, chodz bywa łatwiej :)

Apropo nowych SW z 2" crayfordem. Jesli nie automatyzujesz wyciagu to zalecalbym mikroruchy tak czy inaczej i szkoda ze od razu nie daja takich wyciagow jako opcja. Cala operacja upgradu to zbedny koszt. Ustawianie ostrosci recznie jest wymagajace ale ja wlasnie tak wszystko robilem swoim newtonem. Bez mikroruchow nie moglbym az ak dobrze ustawiac ( to tak z praktyki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także sądzę, iż 150/750 to bardzo dobry zestaw na start poważniejszego astrofoto, ale trzeba przyznać, że potrzeba niezbędnych modyfikacji typu porządny wyciąg z mikroruchami, korektor komy, złączki i inne żelastwa itp.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.