Skocz do zawartości

500 najważniejszych obiektów północnego nieba ?


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji dotyczących najbardziej istotnych z punktu widzenia astronoma- amatora obiektów północnego nieba. Dokładniej, chodzi mi o współrzędne Ra/Dec dla grupy powiedzmy 500 najjaśniejszych i najciekawszych obiektów. Mam już zgromadzone dane dla wszyskich obiektów M oraz kilkudziesięciu najjaśniejszych gwiazd. Mam też dane dla kilkudziesięciu obiektów IC oraz NGC z naszej półkuli oraz dla kilkunastu gwiazd podwójnych. Co Waszym zdaniem powinien zawierać taki zbiór danych ? A może takich obiektów powinno być więcej (np. 1000) ? Może ktoś z Was zna miejsce gdzie takie obiekty zostały już opisane lub wyliczone a najlepiej gdy dane o nich mogą być zaimportowane np. z pliku tekstowego ? Nie wchodzą w grę pełne katalogi np. NGC bo trudno z nich odsiać pożądaną informację.

Tworzę bazę danych obiektów z których korzysta mój program goto i chciałbym z jednej strony aby była to baza dość prosta - stąd wymóg aby ograniczona było do liczby 500-1000 obiektów ale z drugiej strony powinna zawierać najbardziej interesujące obiekty nieba.

Chętnym udostępnię już zgromadzony zbiór danych oraz ewentualny zbiór po rozbudowie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z listą Hershel-a jest świetny. Dziś sprawdzę ile obiektów z tej listy mi brakuje bo część z nich zapewne już wpisałem jako obiekty NGC. Co do zmiennych Oskarze to chętnie uzupełnię dane jak tylko dasz mi jakąś listę obiektów. A zatem czekam na Twoje ulubienice na papierze.

Listę po uzupełnieniu opublikuję za 2-3 dni.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty z listy Hershel 500 już wpisałem. Mam chrapkę na te wskazane przez Adama zmienne ale nie otwiera mi się teraz link do nich a z tego co pamiętam to nie ma przy nich żadnych współrzędnych tylko oznaczenia gwiazd i gwiazdozbiorów i to jak dla mniew dość niecodziennej konwencji.

Może istnieje gdzieś lista zmiennych ze współrzędnymi ?

A tak przy okazji, czy na zmienne jest jakieś specjalne oznakowanie w nazwie ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekty z listy Hershel 500 już wpisałem. Mam chrapkę na te wskazane przez Adama zmienne ale nie otwiera mi się teraz link do nich a z tego co pamiętam to nie ma przy nich żadnych współrzędnych tylko oznaczenia gwiazd i gwiazdozbiorów  i to jak dla mniew dość niecodziennej konwencji.

Może istnieje gdzieś lista zmiennych ze współrzędnymi ?

A tak przy okazji, czy na zmienne jest jakieś specjalne oznakowanie  w nazwie ?

L.J.

 

Wykaz zmiennych ze współrzędnymi jest na pewno na stronie www.aavso.org

 

Zmienne oczywiście mają swoje oznaczenia. Zasadą jest oznaczanie literowe od litery R, potem S, T itd. Jako że oznaczenia te szybko się skończyły dalej oznacza się RR, RS .. AA itp. Następnie oznacza się je od V334, V335 i oczywiście po każdym oznaczeniu nazwa gwiazdozbioru. Szkoda że jutro rano wyjeżdżam na objazdówkę po sądach z Chełmem włącznie, więc nie będę miał możliwości wspomóc na razie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem pewne postępy w przygotowaniu bazy najważniejszych obiektów i wyszło mi tego ponad 800 sztuk z czego:

- 110 obiektów M

- 430 obiektów NGC

- ok. 180 gwiazd zmiennych

- reszta, czyli ok. 100 to najjaśniejsze gwiazdy

Faktycznie, zbierając dane o zmiennych stwierdziłem, że poszczególne ich rodzje mają dodatkowe oznakowania i tak zmienne typu mira mają oznakowania M lub MIR, zmienne cefeidy to C lub CEF, są zmienne nieregularne oznakowane jako L, są zmienne typu ZAND, RV, półregularne SR, zmienne regularne E a w dodatku są jeszcze podklasy w poszczególnych grupach. Starałem się aby odpowiednio do tej notacji oznakować także zmienne w załączonej bazie.

Gdyby ktoś z Was miał ochotę przejrzeć listę to może to zrobić zaglądając wprost do pliku dane.dat lub też wykorzystać przeglądarkę stanowiącą element oprogramowania goto.

Plik dane.dat to lista rekordów zawierających w pojedynczych liniach kolejno: nazwę obiektu, trzy współrzędne Ra oraz 3 wspólrzędne Dec.

Z przeglądarki można korzystać instalując wszystkie pliki (po rozpakowaniu) w jakimś folderze koniecznie na dysku C:. Program to plik gt-pl402.exe. Po jego uruchomieniu można korzystać z przeglądarki obiektów. Znalezienie obiektu w bazie polega na rozwinięciu okna wyboru w sekcji "Edycja bazy danych o obiektach' i przewinięciu do szukanego obiektu (można dokonywać na tym etapie wstępnej selekcji wpisując nazwę na klawiaturze - system przechodzi do najbliższej zbliżonej nazwy), obiekt należy wybrać przez kliknięcie na jego nazwę a następnie należy użyć czerwonego klawisza 'Wrowadź do sterowania' co spowoduje, że współrzędne obiektu Ra/Dec zostaną wpisane w sekcję 'Współrzędne c.n.' Jeśli dodatkowo będzie dobrze ustawiona data i czas w komputerze a także lokalne współrzędne geograficzne to w sekcji 'Wys Az' pojawią się dane odpowiadające bieżącemu położeniu wybranego obiektu we współrzędnych lokalnych czyli azymut i wysokość. Ustawienia w sekcji dotyczącej montażu nie mają żadnego wpływu na bazę danych - są istotne dopiero jeśli program steruje napędem paralaktycznym lub azymutalnym.

Gdyby ktoś miał pomyś o co jeszcze uzupełnić bazę to chętnie wysłucham jego sugestii.

L.J.

 

P.s. Niestety forum nie akceptuje pliku z rozszerzeniem dat. a zatem trzeba ten plik wyłuskać z załączonego archiwum zip.

L.J.

gt.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.