Jump to content

500 najważniejszych obiektów północnego nieba ?


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Szukam informacji dotyczących najbardziej istotnych z punktu widzenia astronoma- amatora obiektów północnego nieba. Dokładniej, chodzi mi o współrzędne Ra/Dec dla grupy powiedzmy 500 najjaśniejszych i najciekawszych obiektów. Mam już zgromadzone dane dla wszyskich obiektów M oraz kilkudziesięciu najjaśniejszych gwiazd. Mam też dane dla kilkudziesięciu obiektów IC oraz NGC z naszej półkuli oraz dla kilkunastu gwiazd podwójnych. Co Waszym zdaniem powinien zawierać taki zbiór danych ? A może takich obiektów powinno być więcej (np. 1000) ? Może ktoś z Was zna miejsce gdzie takie obiekty zostały już opisane lub wyliczone a najlepiej gdy dane o nich mogą być zaimportowane np. z pliku tekstowego ? Nie wchodzą w grę pełne katalogi np. NGC bo trudno z nich odsiać pożądaną informację.

Tworzę bazę danych obiektów z których korzysta mój program goto i chciałbym z jednej strony aby była to baza dość prosta - stąd wymóg aby ograniczona było do liczby 500-1000 obiektów ale z drugiej strony powinna zawierać najbardziej interesujące obiekty nieba.

Chętnym udostępnię już zgromadzony zbiór danych oraz ewentualny zbiór po rozbudowie.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Pomysł z listą Hershel-a jest świetny. Dziś sprawdzę ile obiektów z tej listy mi brakuje bo część z nich zapewne już wpisałem jako obiekty NGC. Co do zmiennych Oskarze to chętnie uzupełnię dane jak tylko dasz mi jakąś listę obiektów. A zatem czekam na Twoje ulubienice na papierze.

Listę po uzupełnieniu opublikuję za 2-3 dni.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Obiekty z listy Hershel 500 już wpisałem. Mam chrapkę na te wskazane przez Adama zmienne ale nie otwiera mi się teraz link do nich a z tego co pamiętam to nie ma przy nich żadnych współrzędnych tylko oznaczenia gwiazd i gwiazdozbiorów i to jak dla mniew dość niecodziennej konwencji.

Może istnieje gdzieś lista zmiennych ze współrzędnymi ?

A tak przy okazji, czy na zmienne jest jakieś specjalne oznakowanie w nazwie ?

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Obiekty z listy Hershel 500 już wpisałem. Mam chrapkę na te wskazane przez Adama zmienne ale nie otwiera mi się teraz link do nich a z tego co pamiętam to nie ma przy nich żadnych współrzędnych tylko oznaczenia gwiazd i gwiazdozbiorów  i to jak dla mniew dość niecodziennej konwencji.

Może istnieje gdzieś lista zmiennych ze współrzędnymi ?

A tak przy okazji, czy na zmienne jest jakieś specjalne oznakowanie  w nazwie ?

L.J.

 

Wykaz zmiennych ze współrzędnymi jest na pewno na stronie www.aavso.org

 

Zmienne oczywiście mają swoje oznaczenia. Zasadą jest oznaczanie literowe od litery R, potem S, T itd. Jako że oznaczenia te szybko się skończyły dalej oznacza się RR, RS .. AA itp. Następnie oznacza się je od V334, V335 i oczywiście po każdym oznaczeniu nazwa gwiazdozbioru. Szkoda że jutro rano wyjeżdżam na objazdówkę po sądach z Chełmem włącznie, więc nie będę miał możliwości wspomóc na razie projektu.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Poczyniłem pewne postępy w przygotowaniu bazy najważniejszych obiektów i wyszło mi tego ponad 800 sztuk z czego:

- 110 obiektów M

- 430 obiektów NGC

- ok. 180 gwiazd zmiennych

- reszta, czyli ok. 100 to najjaśniejsze gwiazdy

Faktycznie, zbierając dane o zmiennych stwierdziłem, że poszczególne ich rodzje mają dodatkowe oznakowania i tak zmienne typu mira mają oznakowania M lub MIR, zmienne cefeidy to C lub CEF, są zmienne nieregularne oznakowane jako L, są zmienne typu ZAND, RV, półregularne SR, zmienne regularne E a w dodatku są jeszcze podklasy w poszczególnych grupach. Starałem się aby odpowiednio do tej notacji oznakować także zmienne w załączonej bazie.

Gdyby ktoś z Was miał ochotę przejrzeć listę to może to zrobić zaglądając wprost do pliku dane.dat lub też wykorzystać przeglądarkę stanowiącą element oprogramowania goto.

Plik dane.dat to lista rekordów zawierających w pojedynczych liniach kolejno: nazwę obiektu, trzy współrzędne Ra oraz 3 wspólrzędne Dec.

Z przeglądarki można korzystać instalując wszystkie pliki (po rozpakowaniu) w jakimś folderze koniecznie na dysku C:. Program to plik gt-pl402.exe. Po jego uruchomieniu można korzystać z przeglądarki obiektów. Znalezienie obiektu w bazie polega na rozwinięciu okna wyboru w sekcji "Edycja bazy danych o obiektach' i przewinięciu do szukanego obiektu (można dokonywać na tym etapie wstępnej selekcji wpisując nazwę na klawiaturze - system przechodzi do najbliższej zbliżonej nazwy), obiekt należy wybrać przez kliknięcie na jego nazwę a następnie należy użyć czerwonego klawisza 'Wrowadź do sterowania' co spowoduje, że współrzędne obiektu Ra/Dec zostaną wpisane w sekcję 'Współrzędne c.n.' Jeśli dodatkowo będzie dobrze ustawiona data i czas w komputerze a także lokalne współrzędne geograficzne to w sekcji 'Wys Az' pojawią się dane odpowiadające bieżącemu położeniu wybranego obiektu we współrzędnych lokalnych czyli azymut i wysokość. Ustawienia w sekcji dotyczącej montażu nie mają żadnego wpływu na bazę danych - są istotne dopiero jeśli program steruje napędem paralaktycznym lub azymutalnym.

Gdyby ktoś miał pomyś o co jeszcze uzupełnić bazę to chętnie wysłucham jego sugestii.

L.J.

 

P.s. Niestety forum nie akceptuje pliku z rozszerzeniem dat. a zatem trzeba ten plik wyłuskać z załączonego archiwum zip.

L.J.

gt.zip

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.