Skocz do zawartości

Statyw do lorentki, cz. 2


yogin

Rekomendowane odpowiedzi

Po wypsażeniu się w BPC 20x60 :) tak, jak planowałem przyszedł czas na rozejrzenie się za statywem. W wątku który zacząłem wcześniej (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2902) uzyskałem już kilka wskazówek, ale chciałbym konkretniej zapytać o poradę nt statywu. Chcę kupić jakiś niedrogi statyw (max. 150zl) fotograficzny, a ponieważ mam mgliste pojęcie na temat tego typu sprzętu, nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie. Na pewno podstawa to waga (im cięższy, tym stabilniejszy) i wysokość (im większa, tym lepiej), ale co jeszcze? Czy statywy różnią się od siebie pod względem możliwości ruchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statywik za 150zł odradzam zdecydowanie, chyba wykorzystywany jako ministatyw na wyjazdy ze złożonymi nogami na jakiejś podstawie. Jako podstawowy zalecam statyw wys. 167-185cm, jeśli aluminiowy z 3-segmentowymi nogami o przekroju 30mm, to ten mniejszy będzie ważył niecale 3kg. Ja np. mam Velbon D700, znajdź wyszukiwarką w sieci i sprawdź dane [rozmiary, masa, nośność] Kosztował w MM 300zł w promocji. A i tak z reguły nie rozsuwam nóg na pełną wysokość, używając skladanego wędkarskiego stołeczka. Maks. wysokość to właśnie owe 167cm. Najlepsze chyba będą drewniane 2-segmentowe skladaki o dużej wysokości, ale to trudno dostępna rzecz, chyba,że w Astrokraku lub Quasar PJ -ten ostatni robi też wysięgnikowy statyw-żuraw z przeciwwagą za bodajże 300zł [Astrokrak je rozprowadza w pd. Polsce]. Tego typu montaże lornetkowe są b. popularne na zachodzie, jedyna wadą jest ciężar, nie jest to sprzęt na wycieczki.

Wracając do małych, tanich statywów, to od biedy można by wykorzystać któryś z tych ok. 145-150cm jako statyw podróżny, bo np. na wycieczkę w góry nie weżmie się 3-kg statywu dł 70-80cm po złożeniu. Można go wykorzystać jako duży ministatyw, stawiając na murku lub dachu samochodu [ja tak robiłem przed zakupem Velbona, biorę też czasem taki lekki statywik w góry]. Trzecia opcja to wykorzystanie głowicy ze środkową kolumna z takiego statywu [do małych lornet powinno byc wystarczająco sztywne] i zrobienie do tego samodzielnie drewnianych lub aluminiowych nóg o dużej sztywności i długości [uwaga, muszą mieć jakieś usztywniajace, składane połączenie, bo inaczej bedzie latać aż miło!] Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypsażeniu się w BPC 20x60 :) tak, jak planowałem przyszedł czas na rozejrzenie się za statywem. W wątku który zacząłem wcześniej (http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2902) uzyskałem już kilka wskazówek, ale chciałbym konkretniej zapytać o poradę nt statywu. Chcę kupić jakiś niedrogi statyw (max. 150zl) fotograficzny, a ponieważ mam mgliste pojęcie na temat tego typu sprzętu, nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie. Na pewno podstawa to waga (im cięższy, tym stabilniejszy) i wysokość (im większa, tym lepiej), ale co jeszcze?  Czy statywy różnią się od siebie pod względem możliwości ruchu?

 

Czyli masz juź dobrą i solidna lornetę, to dokup do niej równie dobry i solidny statyw i zwiększ budżet zakupu conajmniej o drugie tyle a nie będziesz żałował a bedziesz żałowal jak kupisz kiepski i chwiejny statywik z plastikową głowiczką :Cry:

Z lornetką jest jak z teleskopem, niewiele warta nawet najlepsza bez dobrego i szytwnego statywu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz juź dobrą i solidna lornetę, to dokup do niej równie dobry i solidny statyw i zwiększ budżet zakupu conajmniej o drugie tyle a nie będziesz żałował a bedziesz żałowal jak kupisz kiepski i chwiejny statywik z plastikową głowiczką  :Cry:  

Z lornetką jest jak z teleskopem, niewiele warta nawet najlepsza bez dobrego i szytwnego statywu  8)

 

Wszystko to prawda... ale jak przekonać moją drugą połowę do wydatku tego rzędu (po - nie do końca zaakceptowanym - zakupie lornetki 2 tygodnie temu :lol: ). A bardziej poważnie, to potrzebuję czegoś mobilnego, co mogę w każdej chwili wziąść pod pachę i niezbyt dużego, aby dało się postawić na balkonie (chodzi mi o rozstaw nóg)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem u Janusza statyw "mini geodezyjny" zapłąciłem trochę więcej niż 150zł ale statyw jest naprawdę bardzo dobry.

 

I jest on ogólnie dostępny, czy to było "po znajomości"?... Jeśli chodziło Ci o Pana Janusza Poruczko, to na jego witrynie znalazłem tylko "żurawia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...  Jeśli chodziło Ci o Pana Janusza Poruczko...

 

Wash and Go ! 2 w jednym hehehe :lol: :wink:

Hehe, po wysłaniu wiadomości jeszcze raz przejrzałem wątek i się zaśmiałem :).

Oczywiście s/Janusza/Jerzego/ a pytanie traci trochę sens 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Yogin jak sie już powiedziało A to trzeba teraz konsekwentnie powiedzieć B bo inaczej wartość twojej lornety obserwacyjnej spadnie znacząco i kobieta będzie miała argument o jej nieprzydatności, przekonaj ją że ten statyw to także pod aparat będzie jak znalazł i pod kamerę Video czyli 3in1 :lol::lol::lol:

Jego waga to jakieś 2,9 kg a rozmiar złożonego to 68 cm 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.