Skocz do zawartości

Teleskop - jaki?


Dante

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. :)

Od jakiegoś czasu interesuję się astronomią, że tak powiem, teoretyczną i teraz chciałbym się wziąć za obserwacje nieba.

Mam jednak problem z wyborem teleskopu. Przejrzałem to forum jednak nic nie pasowało do moich wymagań bo z powodów ciężkich warunków są dosyć wygórowane ;)

Na pewno musi być tani bo mam bardzo ograniczony budżet, najlepiej żeby nie przekraczał 400-500 zł.

Miejsce do obserwacji to tereny na obrzeżach miasta, balkon lub gdzieś w szczerym polu. ;]

Teleskop do nauki obserwacji, w przyszłości być może do astrofotografii.

Dodam jeszcze, że uczę się szybko więc nie powinien to być teleskop do typowej amatorki - trochę potrwa zanim kupię nowy, więc dobrze by było, gdyby jego możliwości nie wyczerpały się po 2-3 latach użytkowania.

 

Wypatrzyłem coś takiego:

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,8762s

 

Co, i jak dobrze jestem w stanie tym zaobserwować? Konkretnie chodzi mi o planety, bo to interesuje mnie najbardziej.

Czy potrzebuję czegoś jeszcze aby móc zacząć obserwacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapcio2906 - polecasz koledze, który ma także na myśli astrofotografię, teleskop na montażu EQ2?? Nie sądzisz, że ten montaż nie koniecznie będzie dobry do astrofotografii?

 

@Dante - Twoje wymagania są iście duże. Za 400-500 zł musisz wykluczyć myśl o astrofotografii. Naprawdę. A do nauki nieba z pewnością niezłym rozwiązaniem będzie Synta 6" na dobsonie. Czasem, używaną można na naszej giełdzie za około 500zł

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton może sprawić trudności w mieście owszem, ale kolega pisze, że może obserwować również w szczerym polu (co polecam zdecydowanie bardziej niż z balkonu). Wiele się mówi o trudnościach w obserwacji planet przez teleskop na dobsonie, jednak ogrom osób tak właśnie obserwuje i wielu z nich stawia dobsona ponad paralktykiem. Intuicyjne operowanie montażem dobsona należy do najłatwiejszych sposobów obsługi teleskopu.

 

@Dante - dokładnego zestawu do astrofoto nie zaproponuję, bo mam za małą wiedzę na ten temat. Zajrzyj do działu astrofotografii i rozejrzyj się też po dziale 'mój pierwszy teleskop'. Pytanie o najtańszy zestaw do astrofoto padło już wiele razy. W razie czego pytaj astrofotografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę ci napiszę... za 400-500 zł to możesz co najwyżej korektor komy kupić.

Astrofoto to bardzo drogie hobby, do tego czasochłonne i wymagające olbrzymiej wiedzy z zakresu astro, sprzętu, obróbki zdjęć itp.

Jeśli chcesz avi-kować planetki to już może być dużo taniej - natomiast obiekty głębokiego nieba to masakra- grube tysiące.

Najtańsze co kiedyś widziałem do foto DS to było coś takiego:

EQ3-2 + N150/750 + napęd w 1 osi - już jest 1500zł, do tego Canon 300D na allegro ok 500-600zł. Jeszcze dojdą redukcje, korektor by się przydał, stacja zasilająca i jeszcze parę pierdułek i masz całość min 3-3,5 tyś zł. I to jest zupełne mikro-sensowne minimum :)

Jeśli chodzi o AVI planetek to zmieścisz się w tysiącu, ale jest jeden warunek- w terenie musisz mieć laptopa, którego nie wliczyłem w cenę :)

Do tego musisz być przygotowany na długie godziny obróbki skrawaniem :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mówiąc astrofoto miałem na myśli raczej próby, Księżyc czy coś w tym rodzaju.

Wiem, że za taką cenę to mogę pomarzyć o czymś poważniejszym, albo poczekać z 10 lat i wtedy kupować :]

 

Myślę, że to mi wystarczy. ;] Będę miał niedługo okazję przyjrzeć się sprzętowi i wtedy się na coś zdecyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.