Skocz do zawartości

Teleskop do Księżyca i planet?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

o mobilności: 4" refraktor jest sprzętem, który można przenosić w całości na dystansie 100m w jednej ręce - choć, oczywiście, nie polecam takiej nonszalancji w traktowaniu sprzętu

 

o montażu: EQ3-2 ( nośność do 6kg ) dla 3.5kg tuby jest wystarczający, a już na pewno jesli idzie o obserwacje wizualne i astrofoto słoneczno-księżycowe

sama rurka może jest mobilna ale z montażem EQ3-2 zdecydowanie już nie :szczerbaty:

montaż EQ3-2 jest dość sztywny ale potrzebuje stalowego statywu bo na tym alu nie jest najlepiej

ja ze swej strony popieram w 100% wypowiedzi Misiowatego

używam zestawu MAK127 na EQ3-2 i jak dla mnie jest to zestaw optymalny. Znacznie częściej nim obserwuję niż Newtonem na dobsie

poszukaj teleskopu używanego, a powinieneś zmieścić się w podanej kwocie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie, ze nie zdeklasuje ale będzie wyraźnie stabilniejszy na EQ3-2, wygodniejszy w transporcie i obserwacjach oraz całkowicie pozbawiony aberracji chromatycznej (że o beznadziejnym wyciągu nie wspomnę i związanych z tym problemach z ostrzeniem, ekstenderach, filtrach itd)

w achromacie f/10 daje się robić fotki w ognisku głównym ale z telekonwerterami już jest duży chromatyzm (próbowałem)

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczewka 4" to już niezły sprzęt, ale metrowa rura na EQ3-2 będzie się "rylać". Będzie też fioletowo, a dodatkowo w zestawie jest kątówka 1,25". Powtarzam - dla użytkownika Newtona przejście na achromata może być bolesne.

 

Proponuję w miarę możliwości najpierw zerknąć przez podobny sprzęt, a potem podejmować decyzje.

 

PS. dla mnie wysokość Synty jest idealna w pozycji siedzącej, a do bardzo wysokich nie należę :) Spróbujesz poobserwować metrowym refraktorem w okolicach zenitu to docenisz wygodę Synty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prof. Stanisławski rozważał kwestię wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Na astroforach debatuje się zaś z lubościa o wyższości newtonów nad refraktorami. Tylko po co ? Miłośnicy newtonów nie dadzą się przekonać do refraktorów, a miłośnicy refraktorów do newtonów. Tylko katadioptryki są akceptowane przez obie grupy ...

 

Oto dowód prawdziwej miłości do refraktorów - 10" achromat jako sprzęt mobilny:

 

10%20refractor_web.jpg

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na astroforach debatuje się zaś z lubościa o wyższości newtonów nad refraktorami. Tylko po co ? Miłośnicy newtonów nie dadzą się przekonać do refraktorów, a miłośnicy refraktorów do newtonów.

nie wiem o czym Ty dyskutujesz :szczerbaty: ale my tu rozmawiamy o teleskopie przeznaczonym do konkretnego celu spełniającym konkretne wymagania, a nie o wyższości refraktorów nad reflektorami lub na odwrót

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem o czym Ty dyskutujesz :szczerbaty: ale my tu rozmawiamy o teleskopie przeznaczonym do konkretnego celu spełniającym konkretne wymagania

to chyba uczestniczymy w różnych dyskusjach ! Bo ja widzę na przykład to, że zdecydowana większość propozycji dotyczy sprzętu, który jeśli idzie o cenę daleko przekracza założoną przez pytającego granicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba uczestniczymy w różnych dyskusjach

z całą pewnością!

gdybyś uczestniczył w tej samej dyskusji co my to zauważyłbyś, że proponujemy zakup teleskopu używanego, a ten już się mieści w podanej kwocie

nowy achromat 100/1000 na EQ3-2 razem z filtrami, złączkami, nowym wyciągiem itd. na pewno nie mieści się w założonej kwocie

więc w jakiej dyskusji uczestniczysz? :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowy achromat 100/1000 na EQ3-2 razem z filtrami, złączkami, nowym wyciągiem itd. na pewno nie mieści się w założonej kwocie

kolego, bardzo proszę o wiekszą odpowiedzialność za słowo ! Bez niej taką listę "co by jeszcze dokupić" mozna ciągnąć w nieskończoność i niezależnie od tego czy to rzeczywiście konieczne.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) z przeznaczeniem do Księżyca i planet. Czy dałoby się coś sensownego kupić w budżecie około 1300zł? + stosowałbym go jeszcze do foto przymocowując lustrzankę.

a czy przeczytałeś powyższe?

to teraz pomyśl jak podłączyć lustrzankę do achromata 100/1000 w taki sposób by dało się wyostrzyć i pozbyć aberracji przy dłuższych ogniskowych nie łamiąc przy tym plastikowego wyciągu. To wszystko powinno być też stabilne by udało się zrobić nieporuszone zdjęcie dajmy na to Marsa

czekamy na pomysły i kosztorys a możesz być pewien że odszczekam wszystko co napisałem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej spokojnie. Tylko bez kłótni ;)

 

Fajny telep. Ciekawe w ilu częściach musiałbym go wynosić z domu. :szczerbaty:

 

Czy z tym Sky Watcher 1021EQ3-2 współpracowałby okular Vixen NLV 7mm?

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z tym Sky Watcher 1021EQ3-2 współpracowałby okular Vixen NLV 7mm?

jasne, że tak.

 

Ciekawe w ilu częściach musiałbym go wynosić z domu.

to musisz przećwiczyć ale na upartego nawet w całości powinno sie dać. Przez futrynę przeniesiesz w całości, na pewno, a utrzymać da się w jednej ręce jak trzeba. Należy jednak zachować ostrożność.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej spokojnie. Tylko bez kłótni ;)

ja jestem bardzo spokojny :D i to nie jest kłótnia ale merytoryczna dyskusja (mam nadzieję)

pozwólmy pomyśleć Skymacho2 bo może są jakieś proste i tanie sposoby (poza taśmą izolacyjną i gumą do żucia :ha: ) by sprostać Twoim wymaganiom co do astrofoto. Sam z chęcią dowiem się więcej na ten temat i z przyjemnością skorzystam z doświadczeń naszego nieocenionego kolegi

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wyciągu S-W SK1021 na stronie Telescope-Service - http://www.telescope-service.com/Skywatcher/refractors/refractors.html#1021000 - czytamy:

 

"Photographically, you will get wonderful results with the moon and the planets. The smooth 2" focuser allows for precise focusing and will keep even heavy accessories precisely in position."

 

oraz dalej:

 

"Features:

- Collimatable metal lens cell

- quick release finderscope

- 2" metal focuser with 1.25" and T2 adaptor

- piggy back camera holder"

 

więc skąd ZbyT wziąłeś ten "plastikowy wyciąg" ? Czy my dysktujemy o tym samym refraktorze ?

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że to zwykły wyciąg zębatkowy.

 

Tu jest wersja "podrasowana": KLIK

Stalowe nogi, wyciąg Crayforda. Oczywiście, jeśli upieramy się przy długim achro...

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy astrofoto, czy dużych powiększeń warto zastosować motofocus, który pozwoli na ostrzenie bez wywoływania trzęsienia (szczególnie przydatne gdy ostrzymy obraz rejestrowany przez webcam). No i też poręczność rozmiarów, jeżeli chcemy być w miarę mobilni:

P1010205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc skąd ZbyT wziąłeś ten "plastikowy wyciąg" ? Czy my dysktujemy o tym samym refraktorze ?

nie wykręcaj się teoretycznymi dywagacjami. Pisząc plastikowy wyciąg miałem na myśli oczywiście jego chwiejność, a raczej delikatność. Czyżbyś uważał, że jak jest z metalu to spokojnie można podpiąć do niego aparat? Napisz co trzeba dokupić by tym refraktorem zrobić fotkę Marsa lustrzanką. Jak na razie unikasz odpowiedzi. Ciekawe dlaczego? :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc plastikowy wyciąg miałem na myśli oczywiście jego chwiejność, a raczej delikatność.

w dalszym ciągu mijasz się z rzeczywistością ... bo jakość wyciągu jest dobra - jak na tą klasę sprzętu - co pokreślają opiniujący ten refraktor, także na cloudynights.com.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dalszym ciągu mijasz się z rzeczywistością ... bo jakość wyciągu jest dobra - jak na tą klasę sprzętu - co pokreślają opiniujący ten refraktor, także na cloudynights.com.

chyba już wystarczy tych bredni i wymigiwania się od odpowiedzi

trzeba powiedzieć wyraźnie, że ten wyciąg nie nadaje się do tego by powiesić na nim lustrzankę wraz z extenderem i ewentualnym Barlowem (co trzeba wraz z filtrami doliczyć do kosztów teleskopu, a o to właśnie chodziło)

ponieważ całe Twoje doświadczenie w tej materii polega na posługiwaniu się googlem nie widzę sensu dalszego zaśmiecania tematu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... The smooth 2" focuser allows for precise focusing and will keep even heavy accessories precisely in position."

gdybyś czytał dokładnie co umieściłem w postach to byś znalazł odpowiedź na swoje pytanie !

A poza tym, kolego ZbyT, apeluję o więcej kultury w dyskusji.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no teraz to mnie już przekonałeś :szczerbaty:

tylko tak dla formalności przetłumacz mi ten fragment o fotografowaniu lustrzanką bo jakoś słabo się czuję w angielskim :ha:

 

a może tylko u nas te wyciągi są takie marne? Może specjalnie zatrudniają jednego Chińczyka żeby partolił wyciągi na nasz rynek? Bo ten, który ja widziałem był słabowity

 

A poza tym, kolego ZbyT, apeluję o więcej kultury w dyskusji.

bardzo słuszna uwaga!

może wreszcie dojdziesz do wniosku, że kultura wymaga odpowiedzieć jak pytają zamiast wić się jak piskorz :ha: i unikać za wszelką cenę odpowiedzi podrzucając cytaty nie na temat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko tak dla formalności przetłumacz mi ten fragment o fotografowaniu lustrzanką bo jakoś słabo się czuję w angielskim

mówisz - masz: nie jestem znawcą astrofoto ale jeśli w standartowym wyposażeniu tego refraktora jest redukcja T2, i w jego opisie mocno podkreśla się, że jego wyciąg dobrze radzi sobie z ciężkimi akcesoriami oraz, że sprzęt świetnie nadaje się do astrofotografii to ja wnioskuję, że po pierwsze na pewno można uprawiać zaawansowaną astrofotgrafię tym sprzętem, a po drugie, że pewnie moża wykorzystać DSLR, a nie tylko webcam. Ale niech fachowcy wypowiedzą sie w tej sprawie.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.