Skocz do zawartości

Teleskop do Księżyca i planet?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Przemyśl jeszcze ten zakup, bo to zupełnie nie ma sensu. Rozumiałbym, podyktowaną chęcią zwiększenia mobilności, przesiadkę z Synty 8" na refraktor, gdyby było to mały apochromat na lekkim montażu azymutalnym, ale pchanie się w 100mm achromat na ciężkim paralaktyku jest w tej sytuacji bardzo dziwnym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam sw 120/1000 eq5 i specjalnie to ciezkie nie jest niewiem skad te opinie zgodze sie tylko z tym ze to dosc duze ale ze ciezkie to trzeba byc cherlakiem totalnym zeby sprawialo problem noszenie tego. Co do achromata jestem zadowolony teraz stukam albo na sct8'' lub antresa 1529 bo fiolet owszem jest ale przesada jest to ze nie da sie ogladac a ostrosc lapie dobrze do powerka 280x przy kiepskim barlowie i okularze ( vixen+ sw uwa-58 7mm) wiadomo ze to nie apo ale mniej wymagajacych astroamatorow zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam sw 120/1000 eq5 i specjalnie to ciezkie nie jest niewiem skad te opinie zgodze sie tylko z tym ze to dosc duze ale ze ciezkie to trzeba byc cherlakiem totalnym zeby sprawialo problem noszenie tego

co prawda ja dźwigam tylko EQ3-2 i MAK-a 127 ale nie jest to ani wygodne ani przyjemne, a tym bardziej lekkie

wygląda na to, że jestem cherlakiem totalnym :ha:

normalnie poprawiłeś mi dzisiaj samopoczucie :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm synta 8" waży około 30kg, chyba dla większości facetów to nie jest ciężar, z którym nie można przejść tych paru metrów? A jeśli nawet to przecież montaż i tubę można zabrać na 2 razy. Choć jestem początkujący to też nie wyobrażam sobie rozstania ze swoją syntą dla 4" aparatury. Może dozbieraj i kup sobie przynajmniej 6", wydaje mi się, że to rozsądne minimum, choć pewnie ze statywem ważyć będzie tyle co synta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20kg to duzy ciezar dla ciebie?

to zależy

jak noszę na rękach mojego chrześniaka (niecałe 20 kg) to jest OK. Mogę tak godzinami :D

jak noszę paralaktyka (za pręt przeciwwagi jedną ręką) to jest ciężko zwłaszcza gdy trzeba go przenieść jakieś 20 m oszronionego po obserwacjach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz ja pomarudzę ;)

Toba, mam wrażenie, że po prostu chcesz zmienić teleskop na inny (może być gorszy, byle był inny). Po części Ciebie rozumiem, bo i mnie nachodzą takowe myśli - tyle, że problem polega na tym, że mając Syntę 8" i budżet 1300 na nowy teleskop nie ma za bardzo pola manewru*. Ponadto wydaje mi się, że chęci zmian mogą wynikać z cudownej warstwy chmur, która długie tygodnie uniemożliwia nam obserwacje - stąd być może te chęci Cię nachodzą. Bo wtedy będzie się coś działo w temacie Twojej pasji ;)

Parę dni temu był kawałek nieba i widoki Saturna, Marsa i Księżyca były wspaniałe! Nie warto tego porzucać dla innego designu rurki ;)

 

 

pozdrawiam

___________________________________________________

*Tak, wiem, wredne chińczyki zrobili coś tanio i dobrze ;)

 

 

ps.

Hmmm synta 8" waży około 30kg

20kg - 12kg montaż, 8kg tuba.

 

dla 4" aparatury

Prawdopodobnie miałes na myśli aperturę.

 

jak noszę na rękach mojego chrześniaka (niecałe 20 kg) to jest OK. Mogę tak godzinami :D

jak noszę paralaktyka (za pręt przeciwwagi jedną ręką) to jest ciężko zwłaszcza gdy trzeba go przenieść jakieś 20 m oszronionego po obserwacjach

Bo widzisz, Zbyszku, paralaktyk z jakichś powodów nie chce się do Ciebie przytulić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Synta 12 do planet się nie nadaje z tego co wyczytałem w opiniach użytkowników. Podobno jest za jasna i nic poza białą świecącą tarczą planety nie widać.

 

BZDURA!!! KTO CI TAKICH GŁUPOT...?

 

Tutaj byłbym ostrożny. Miałem synte 8" teraz mam 12" i potwierdzam, że w 12" planety się gorzej obserwuje i jest faktycznie tak jak wspomniał toba94, tarcza planety bardzo mocno świeci, widać na niej mało szczegółów, trzeba się posiłkować filtrami, a nawet z filtrami nie ma takiego efektu (kontrastu, kolorów) jakie widywałem na planetach w 8". Powiem więcej, ze względu na większą średnicę, teleskop jest bardziej podatny na zawirowania powietrza (seeing), co w połączeniu z dużymi powerami powoduje, że znacznie trudniej złapać ostrość, a to przy obserwacji planet/Księżyca jest bardzo istotne. Zjawisko to mniej więcej zobrazowałem w tym wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=29880&st=0&p=371163&fromsearch=1entry371163

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek się nam sprawnie rozwija. :yltype:

Nie chcąc rozpisywać się rozwlekle chciałbym tylko podkreślić że olbrzymia większość planetarnych i księżycowych fotek które budzą większe emocje na forach pochodzi ze sporych newtonów a przede wszystkim katadioptryków. Wiadomo że apertura i skorygowana, droga optyka rządzą na planetarnym poletku niepodzielnie. Niestety, powoduje to zwiększenie wagi i stratę na mobilności. Założony na wstępie budżet nie pozwoli tu na szaleństwa - jeżeli sprzęt ma być nowy to będzie aperturowo niewielki.

Jeżeli chodzi o zastosowania planetarne to padło tu wiele trafnych argumentów przeciwko refraktorom achro na paralaktyku ale trzeba też wziąć pod uwagę także inne czynniki tzw. "pozamerytoryczne". A najważniejsze to po prostu chęć zmiany, poznania możliwości jakie daje sprzęt odmienny od posiadanego dotychczasowo. Przecież wielu z nas usiłuje poprawić sobie samopoczucie wymieniając np. samochód który mógłby długo jeszcze pojeździć tylko po to by pokazać się w czymś nowym, większym lub chociażby innym. W odróżnieniu od aut które wraz z kolejnym rocznikiem mocno tracą na wartości sprzęt astro starzeje się wolno i dlatego jego wymiana co kilka lat nie powinna zbytnio zrujnować przeciętnego budżetu.

A zdobyte w ten sposób własne doświadczenie - bezcenne.

Toba, jeżeli wytrwasz w podjętej decyzji to czekam z wielką ciekawością na fotki Księżyca, zwłaszcza te w większej skali - będzie ciekawy materiał do porównań.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Janko
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj byłbym ostrożny. Miałem synte 8" teraz mam 12" i potwierdzam, że w 12" planety się gorzej obserwuje i jest faktycznie tak jak wspomniał toba94, tarcza planety bardzo mocno świeci, widać na niej mało szczegółów, trzeba się posiłkować filtrami, a nawet z filtrami nie ma takiego efektu (kontrastu, kolorów) jakie widywałem na planetach w 8".

 

Pomijając wrażliwość na seening, to dużym Newtonem na dobsonie da się obserwować planety tak, żeby ich tarcze nie wypalały oczu ale odsłoniły szczegóły na swojej powierzchni. Kilka prostych sposobów:

- filtr polaryzacyjny z płynną regulacją,

- Barlow,

- nasadka bino,

- Barlow + nasadka bino (polecam do ćwiczenia płynności "ręcznych mikroruchów" :flirt: )

Nie zmienia to faktu, że duże i jasne Newtony nie są dedykowane do księżyca i planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Jakos wiele osob oglada planety achromatami i sa bardziej zadowoleni niz z newtona pomijajac aberacje ktora nie dla wszystkich jest jednakowo dokuczliwa.

A co biorą pod uwagę pomijając aberrację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem co masz do achromatow ale to twoja osobista niechec do tego typu sprzetow dla mnie obrazy z achromata sa bardziej kontrastowe i ostrzejsze a abera mi akurat nie przeszkadza tak zeby pisac ze achromaty to czyste zlo i napewno dobrze skorygowany achromat 6" da wiecej frajdy na planetach niz newton 8" takie jest moje zdanie twpje moze byc inne. A co do wyboru sprzetu postaraj sie popatrzec przez jakis achromat zanim go kupisz i nie kieruj sie wylacznie czyimis opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wprowadzenie w błąd z wagą synty 8". Moja dokładnie waży 23kg [rozsuwana], sprawdzałem na wadze łazienkowej.

Ja jak kiedyś kupie achromata to tylko do astrofoto, Newton moim zdaniem rządzi w wizualu biorąc pod uwagę stosunek jakość/cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupuja je zapewne ze wzgledu na pociag do aberacji;) u nas jednak ludzie sa madrzejsi i nie kupuja brzydkich achromatow bo te sa beeee z tego co sie tu czyta.

widzę, że nie zrozumiałeś co tu zostało napisane ... cóż tak już bywa jak do dyskusji zaprzęga się emocje

niby dlaczego uważasz, że nie lubimy achromatów?

skąd wniosek, że poza Polską achromaty są bardzo popularne? Na podstawie kilku fotek?

w rzeczywistości duże achromaty stanowią nieistotny margines sprzętu astronomicznego zarówno wizualnego jak i fotograficznego na całym świecie. Jedynie małe achro są często kupowane

 

ja sam mam pewien sentyment do refraktorów i nawet do niedawna posiadałem dwa (obecnie tylko jeden) ale od kiedy zbudowałem Newtona achromat służy mi jedynie do obserwacji Słońca

niekiedy krótkich achromatów używa się jako trawelerów ale ja wolę bino czyli dwa achromaty :D

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.