Skocz do zawartości

Teleskop do Księżyca i planet?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

No niby można. Ale wydasz kase, kupisz 4mm, a takie powiększenie, tymbardziej że przekroczone, bo apertura 102, będziesz mógł używać baaardzo rzadko. Poza tym ryzykujesz - możesz trochę stracić na jakości. najlepiej weź jak pisze kolega wyżej 5mm, 200x będzie akurat w sam raz. Nie warto zbytnio przekraczać max uż. powiększenia, to się może zemścić. Choć fakt że z dobrego refraktora można wyciągnąć więcej niż 2x średnica, no ale r-102 messiera to raczej nie będzie teleskop z którego wyciągniesz 2,5x średnica, bo tak to wyjdzie kupując 4mm. Znaczy wiesz, obraz będzie, ale będzie ciemniejszy dużo i może być kłopot z ostrością. W sumie zrobisz jak zechcesz, ale pamiętaj że przy tak dużym powiększeniu jak 250x, okazja żeby go użyć np do planet będzie czasem raz na 2 miechy albo i rzadziej. Dlatego sporo osób używa często powiększeń 140-200x, choć ich teleskopy mogą uzyskać większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sw 120/1000 to tez nie jest zadne apo ale barlowa tez warto miec dobrego czasami warunki pozwalaja tak poszalec. ostatnio 167 bylo juz za duzo ale jak ladnie mrozilo to wtedy wyciagalo sie te 280 z dobrym skutkiem.

Edytowane przez lion100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przymiarki do zwiększania powiększenia to mi pachną próbą przeskoczenia rozdzielczości i "odzyskania" detali jak z Synty 8". To se ne da. Obraz z 2 teleskopów o znacząco różnej aperturze przy tym samym powiększeniu będzie zupełnie inny, na korzyść tego większego teleskopu i nie ma zmiłuj. Nie da się tego skompensować lepszą optyką refraktora, nie przy takiej różnicy w aperturze, jak 1:2. Na ten 4mm okular szkoda kasy.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ci źle pachnie.

 

W syncie używałem powiększenia 171x. Na większe pozwalał jedynie barlow ale był kiepskiej jakości i nadawał się tylko do Księżyca.

 

Pewnie zakupie 5mm okular. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie, ale to dopiero jak będę miał pieniądze. Dzięki za radę.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o wizualne obserwacje księżyca bardzo dobra będzie synta 8 :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1379&ref=5

ale może warto kupić maka np:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1473&ref=5

lub lustrzany teleskop do zdjęć na montażu paralaktycznym eq3:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1467&ref=5

do tego dobry okular "ED":

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=1294&ref=5

Pozdrawiam

Edytowane przez Lornetka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc dzisiaj jestem po pierwszy obserwacjach Księżyca. Seeing był bardzo dobry.

 

Pierwsza sprawa - aberracja. Wkładam okular i na obszarach gęstszych w kratery dość duża ilość fioletu. Blask Księżyca trochę razi w oczy, więc postanawiam wkręcić filtr polaryzacyjny, i? Brak aberracji. Czysty obraz, bez najmniejszych śladów fioletu.

 

Druga - powiększenie. Wkładam NLV 7mm + bralow vixena 2x ( więc wychodzi power około 285x ) i obraz ostry jak żyleta.

 

 

Tak więc jestem miło zaskoczony obserwacjami i tym, że nie do końca sprawdziły się wasze tezy. :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje i oby tak dalej ! 285x hmm ciekawe, może ja spróbuję 180x dzisiaj z moim tanim zestawowym barlowem hyhy :D Kto wie co z tego wyjdzie.

 

No i po teściku. Po prostu cud. Pomimo totalnej daremności założonych akcesoriów - zestawowy barlow 2x, zestawowa kątówka, no i zestawowy kellner 10mm <mój plossl jest za krótki>, wyszło powiększenie 180x - ba, obraz ostry i dosyć jasny, na tyle że założyłem filtr i teraz widać jeszcze więcej detali... kurczę, chyba częściej będę tak robił.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.