Skocz do zawartości

Tubus z włókna węglowego


JustinSullivan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W kwestii karbonowych tub zapewne nic się nie zmieniło. Albo kupujesz/zlecasz gotowy produkt za odpowiednią kasę albo robisz sam. Na Twoim miejscu poeksperymentowałbym z tkaniną szklaną.Jest to stosunkowo tani materiał więc w przypadku niepowodzenia nie stracisz dużo pieniędzy - w końcu 400zł drogą nie chodzi… :) . Technologie wytwarzania kompozytów trzeba najpierw poznać, bo może się np. okazać że albo żywica za gęsta/rzadka , czas żelowania za krótki……. a wówczas cały wysiłek idzie na marne...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja zleciłem wykonanie rury karbonowej w firmie którą znalazłem na allegro. Chciałem zrobić rurkę o przekroju 110mm i długości 380mm.

Owa firma stwierdziła, iż najkrótsza rurkę jaką mogą zrobić to 1m za kwotę, o ile pamiętam 650zł.

Więc zamówiłem i poprosiłem o zrobienie w 2 odcinkach. Pierwszy ten który mnie interesował kosztował mnie 230zł i został zrobiony pięknie, że nawet nie widać łączenia, ładniej niż w CT'ku :)

Drugi mieli odpolerować i dosłać za resztę kasy ale z braku czasu nie zrobili tego do dziś.

Ja ciesze się z upgreadu za rozsądną cenę.

Teraz mam 2 teleskopy w karbonie i widzę, że to jest to! ale nie mam na myśli wyglądu.

Podczas ostatniej sesji newtonem temperatura poleciała z -2 do -8 i refokus nie był potrzebny.

Osobiście nie podjął bym się lepienia tego samodzielnie choć myślałem o tym.

Pamiętam że wycenili mi tubę na newtona 250mm na około 2500zł.

 

Pozdr Adamo

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W kwestii karbonowych tub zapewne nic się nie zmieniło. Albo kupujesz/zlecasz gotowy produkt za odpowiednią kasę albo robisz sam. Na Twoim miejscu poeksperymentowałbym z tkaniną szklaną.Jest to stosunkowo tani materiał więc w przypadku niepowodzenia nie stracisz dużo pieniędzy - w końcu 400zł drogą nie chodzi… :) . Technologie wytwarzania kompozytów trzeba najpierw poznać, bo może się np. okazać że albo żywica za gęsta/rzadka , czas żelowania za krótki……. a wówczas cały wysiłek idzie na marne...

Pozdrawiam

 

Kiedyś tam robiłem jakieś laminaty ze szkła i epoksydu, ale faktycznie masz rację, lepiej sobie przypomnieć jak to się robiło :)

 

Witam, ja zleciłem wykonanie rury karbonowej w firmie którą znalazłem na allegro. Chciałem zrobić rurkę o przekroju 110mm i długości 380mm.

Owa firma stwierdziła, iż najkrótsza rurkę jaką mogą zrobić to 1m za kwotę, o ile pamiętam 650zł.

Więc zamówiłem i poprosiłem o zrobienie w 2 odcinkach. Pierwszy ten który mnie interesował kosztował mnie 230zł i został zrobiony pięknie, że nawet nie widać łączenia, ładniej niż w CT'ku :)

Drugi mieli odpolerować i dosłać za resztę kasy ale z braku czasu nie zrobili tego do dziś.

Ja ciesze się z upgreadu za rozsądną cenę.

Teraz mam 2 teleskopy w karbonie i widzę, że to jest to! ale nie mam na myśli wyglądu.

Podczas ostatniej sesji newtonem temperatura poleciała z -2 do -8 i refokus nie był potrzebny.

Osobiście nie podjął bym się lepienia tego samodzielnie choć myślałem o tym.

Pamiętam że wycenili mi tubę na newtona 250mm na około 2500zł.

 

Pewnie dlatego chcieli zrobić 1m bo takie są najpopularniejsze szerokości tkanin 100 i 130cm. Ja docelowo chcę karbonowe tuby do mojego starego 180/1200 i planowanego 200/800. Do tego 200/800 gotowa tuba to około 2000zł, a koszt tkaniny, przekładki i żywicy to 500zł, dlatego planuję sam popróbować.

Czytałem na kilku różnych forach opisy ATMowców którzy sami wykonali węglowe tubusy i zazwyczaj planują zrobić kolejne, więc się nie zrazili :)

Dla mnie też wygląd jest drugorzędny, głównie mi zależy na wadze całości. Zastanawiam się nad zrobieniem 200/800 o jak najmniejszej wadze. W TS mają taki astrograf (200mm f/4)w karbonie o wadze 7.1kg z dovetailem i obejmami, tylko że same obejmy ważą 1.5kg. Wydaje mi się że będzie się dało zejść poniżej 7kg, a może jak się zrobi węglowe obejmy to poniżej 6kg, a to już by było coś do zawieszenia nawet na HEQ5.

Edytowane przez jolo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem swego czasu carbonową tubkę do SN8" F4 tutaj: www.klaushelmi.deZnalazłem w mailu wycenę:- 240/685 will cost about 225 Euro - 276/685 will cost about 275 Euro - 276/1000 will cost about 335 Euro.

Fakt, że sprzed 2 lat ale raczej wiele się to nie zmieniło.

 

Miałem jednak zastrzeżenia do kosmetyki. Lakierowanie nie było zbyt dobre (bąbelki) i z bliska było to widoczne. Można kupić bez lakierowania i dać do lakierni samochodowej. Lub od razu powiedzieć Klausowi żeby się przyłożył ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, to już jest przyzwoita cena. Wg cennika z połowy zeszłego roku http://www.klaushelmi.de/preisliste.html taki tubus do newtona 150 f/5 wyszedłby około 670zł surowy i 800 lakierowany. Aż się trochę zaczynam łamać :)

Ten który zamówiłeś też miał taką ściankę z grubym wypełniaczem 7-10mm, czy prosiłeś o jakiś cieńszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym tygodniu korespondowałem z Klausem (link od Pablita). Najmniejsze średnice które Klaus robi to 120mm. Zapytałem go o rurkę 120mm długości 40cm (do małego refraktorka) i odpisał że jest to kształt i ilość bardzo niestandarowe stąd koszt wynosiłby około 140 euro. Napisał mi również że aby zrobić taką krótką rurkę musi i tak zrobić dłuższą, więc gdyby zebrała się większa grupa to on dużo chętniej podszedłby to tematu i związanej z tym ceny :)

Koszt około 700-800 złotych za tubę do newtona 150 f5 wydaje się rozsądny. Mam teraz składaka newtona na bazie niebieskiego SW, m.in. ma wstawione 5 sztuk wręgów. Może i jest to w miarę sztywne ale całość niestety solidnie waży. I trzeba refokusować....

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.