Skocz do zawartości

Paradoks Olbersa


wawik

Rekomendowane odpowiedzi

Matematycy potrzebowali potrzebną im do równań wartość i wymyślili wyimaginowaną masę spoczynkową fotonu a jego masa jest związana z jego energią i jakaś niewielka jest zapewne bo energia = masie x C^2 a skoro jest w ruchu to ma energię i masę zarazem.

Reasumując nie istnieje masa spoczynkowa fotonu bo fotn nie może być w spoczynku bo przestaje być już fotonem czyli nośnikiem energii, która z powrotem po trafieniu w atom wybija z niego elektron na wyższy stan wzbudzenia i sam foton tym samym przestaje istnieć do czsu aż elektron przeskoczy z powrotem na swoją właściwą powłokę i wyemituje identyczny foton gdzieś w głęboki Wszechświat i tak bez końca krąży w nim ta energia w postaci fotonów i tylko dzięki nim mamy astronomię 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. A widziałaś kiedyś foton w spoczynku, to jest dopiero Zonk :wink:

 

Nie widzialam, ale widze, ze wkoncu Ty widzisz, jak sie myliles ... ´

 

Cytuje tu Goscia

 

"W ogóle nie powinienem zabierać głosu. S.Lem napisał kiedyś, że w sprawach o których astrofizycy boją się nawt zabierać głos wypowiadają się pochopnie ludzie mający tylko blade pojęcie o kosmologii na podstawie przeczytanej literatury ogólnopopularnej. Więc się zamykam.

Pozdr. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Elwirko ale ja akurat przez całe 10 lat pracowałem w Instytucie Fizyki Jądrowej i jakie takie pojęcie ponad popularne mam w tym temacie więc podaruj sobie jak możesz ten sarkazm z Lema, nie przystoi tak ładnej kobiecie z kwiatami :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotony powstaja w wyniku zmiany czastki ze stanu wzbudzonego do stanu o nizszej energi.

 

A także np. przy anihilacji par cząstka-antycząstka czy w reakcjach termojądrowych...

 

Arek

 

I kiedy jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos słów Janusza, to przypomina mi sie mój nauczyciel od PO. Jak sie go pytaliśmy,

co robił w czasie wojny, to zawsze odpowiadał, że służył w lotnictwie. No a jak zaczynalismy dociekać ile to Messerschmitow ma na koncie, to sie okazało, że zamiatał hangary...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

1. Fotony powstają jeszcze na skutek efektu synchrotronowego. Tak w skrócie polega to na wypromieniowywaniu energi w postaci fal elektromagentycznych - fotonów , jeśli cząstka obdażona ładunkiem elektycznym poddawana jest zmianie prędkości , czyli działa na nią przyśpieszenie. Promieniowanie to powstaje np. w akceleratorach , i jest przeszkodą technologiczną przy projektowaniu akceleratorów kołowych wysokich energi przyśpieszających lekkie elektrony. W labolatorium DESY pod Hamburgiem buduje się takze specjalnie generatory promieniowania synchrotronowego ( baa próbują zbudowac także laser na swobodych elektronach działający w oparciu o ten efekt ), wykożystywane min. do badań chemicznych , biologicznych, medycyny .... . Januszu IFJ o ile dobrze pamiętam współpracuje z DESY ;)

 

2. Fotony NIE MAJĄ masy spoczynkowej. To co Piterk-u podajesz to tzw. dolne oszacowanie masy. Zawsze się tak robi by powiedzieć na ile dokładna jest teoria z praktyką. Dla porównania masa protonu to ok 1.6 * 10 ^ 24 g, elektronu to ok 10*-28 g ( pisze z głowy , sprawdź w tablicach ) , więc jak widzisz szacowana masa fotonu jest o wiele rzędów wielkości mniejsza. I pewnie się jeszcze zmnieszy jak oszacują ją innymi sposobami , czy też dokładniej. Tak czy inaczej nalezy przyjąć że teoria b. dobrze pasuje do rzeczywistości i masa spozynkowa fotonu = 0.

 

3.

>Hmmmm... Darku, jest w przestrzeni spory obłok materii >międzygalaktyczniej, (nieutworzona jeszcze gromada galaktyk) gdzie >występuje w dużej ilości molekuła C2H5OH a jak dużej to lepiej nie >myśleć na trzeźwo, coś koło 7 z kawałkiem x 12^12 mas Słońca

 

Januszu błagam wyjaśnij mi skąd w pierwotnej materii miedzygalaktycznej która miała utworzyć gromade galaktyk ! znalazły się pierwiastki cięższe od litu ? Może jednak chodziło o jakiś obłok protoplanetary czy coś w tym stylu , znacznie mniejszego ?

 

4. Z tego co wiem teoria strun fajnie wygląda, ale jedynie w literaturze pop. naukowej. Jak próbuje się z niej coś konkretniejszego policzyć to rachunki okazują się bardziej skomplikowane niż w modelu standardowym.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu w DESY byłem dwukrotnie we wczesnych latach 90-tych i ogrom prowadzonych tam prac i aparatury przerósł moje najśmielsze wyobrażenia o fizyce jądrowej, teraz już wiem w co pakowane są miliardy Euro z kieszeni podatników, kilometry wysokopróżniowych rur i setki tysięcy ton aparatury naukowej i detektorów które wtenczas montowałem wraz z polską ekipą 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.