Skocz do zawartości

Typy naglerów, czym się różnią?


Dawidpl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kupiłem sobie dobrego barlowa do swojej synty 8" i planuje szarpnąć się i dokupić jeszcze Naglera 13". Ma on spełniać funkcje okularu 6-7mm w połączeniu z barlowem. Barlow ma dokładnie 2,15x, czyli przybliżenie będzie 198x. Czy to dobry zestaw? Obraz będzie taki jak w lv 6mm? Oczywiście te powiększenie będzie mi służyć do oglądania planet i księżyca.

 

To tyle słowem wstępu o mojej sytuacji a kluczowe pytanie tego topicu to czym różnią się poszczególne typy Naglerów? Np. w sprzedaży widziałem 13" type 2 i type 6. Czym wyższy typ tym lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już,to nagler 13mm :)

Cali to ma Syncia - 8"

 

Nagler z barlowem będzie miał większe pole, także łatwiej będzie prowadzić obiekt na dobsie.

Z drugiej strony LV ma lepszą odległość źrenicy (ER).

 

Typ 6, który chcesz kupić, to najnowsza seria - od 13mm w dół. Mają stosunkowo mały ER, wszystkie są w standardzie 1.25"

 

Typ 5 - długoogniskowe 31, 26, 20 i 16. Najpopularniejsza jest 31ka. Ich konstrukcja jest skalowana, także wraz ze zmniejszaniem ogniskowej zmniejsza się ER. 16tka to najdłuższy nagler w standardzie 1.25", ale ER jeszcze krótsze od typu 6.

 

Typ 4 - średnie ogniskowe - 12, 17 i 22mm. Komfortowe ER, ale 12mm i 17mm(w mniejszym stopniu) nie za bardzo się nadają do obserwacji dziennych - przy małej źrenicy trudno jest ustawić oko względem soczewki ocznej okularu. Uznawane za najlepsze naglery razem z 31T5 i 26T5.

 

Starsze typy nie są produkowane. Ja osobiście oprócz 4.8T1 nie miałem żadnego w rękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tego Naglera 13 mm

mały, dość lekki, duża soczewka oczna, daje piękne obrazy z Syntą 8" w całym polu

dobra transmisja

ER na akceptowalnym poziomie

dobrze współpracuje z Barlowem

jedyną wadą jest muszla oczna. Brak regulacji powoduje, że łatwo "wjechać" głębiej niż wynosi ER (w poszukiwaniu całego dostępnego pola), a wtedy pojawiają się fasolki. Gdy oko znajdzie się dalej niż ER nie widać całego pola

mimo wszystko to najczęściej używany przeze mnie okular B)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie porównywałem z okularkami typowo planetarnymi bo takich nie mam, a na wyjazdach z kolegami nigdy mi to nie przyszło do głowy :Boink:

gdy jest dobry seeing z konieczności używam do planet zestawu N13 + Barlow ale to tylko półśrodek ... chociaż na Księżycu duże pole jest sporą zaletą :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez krótki czas miałem jednocześnie Naglera 13T6 i LVW13. Niestety z powodu pogody zapakowałem je jedynie do ETX70. Nie jest to górna półka sprzętów. Nawet nie średnia. Obserwację prowadziłem z balkonu, więc nie spodziewałem się niewiadomo czego. W sumie używałem ich przez ok. półtorej godziny. Co moge stwierdzić? Okularki dają identyczny obraz, bez zniekształceń w całym polu. Praktycznie do krawędzi. "Niebieskości" nie zauważyłem. Na korzyść Naglera przemówiło to, iż w polu widzenia zmieścił się cały Pas Oriona. WSZYSTKIE TRZY GWIAZDY!!! LVW na tym polu dał ciała. Jeśli ktoś lubi szerokie pola (jak ja), niech bierze Naglera. Jeśli zaś węższe pole przy takiej samej jakości obrazu wystarczy - LVW.

Wiem, że po tak krótkiej obserwacji i na dodatek w tak fatalnych warunkach nie można orzec co jest lepsze, ale ja opisuję to, co widziałem. Miałem nadzieję na dłuższe testy porównawcze Radocynie, ale pogoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naglery różnych typów głównie różnią się ilością elementów i konstrukcją.

 

typu 5 maja 6 elementow w 4 grupach

typu 6 maja 7 elementow w 4 grupach.

typu 4 maja 7 elementow w 5 grupach

 

Typ 6 ma dolozona jedna soczewke w celu poprawy ER.

Np. w moim 16mm naglerze widac taka niebieska obwodke na brzegach - AL twierdzi ze ten typ jak ma i zeby ja wyeliminowac trzeba by bylo dolozyc soczewke.

 

Starsze naglery mialy nawet 8 elementow i ponoc nie cierpialy na efekt fasolki np. 12mm type2, a jak wiadomo im wiecej szkla tym ciemniej nawet przy bardzo dobrych warstwach.

 

Linki do starszych naglerów;

http://www.scopereviews.com/page2.html

http://www.weatherman.com/nagler.htm

no i nowe oczywiscie:

http://televue.com/engine/page.asp?ID=144

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.