Skocz do zawartości

Teleskop - moj pierwszy :)


Komol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem "swieżakiem" na forum stąd przepraszam na starcie za moją niewiedzę. Fascynuje mnie kosmos i jak narazie sprowadzało sie to tylko i wyłącznie do patrzenia na rozgwieżdżone niebo. Z teorią raczej też cieńko :( Mam nadzieje ze z wasza pomocą się to zmieni :)

 

Mieszkam w malej miejscowości niedaleko Zielonej Góry, i z tarasu mam widok na cale niebo. Mój fundusz to 1200 zł ale chciałbym na sam teleskop przeznaczyc 1000 i reszte na niezbedne akcesoria. Trochę już poczytałem na temat "pierwszego razu" i lornetkę mam już za sobą i chciałbym zobaczyć więcej :) Przed zakupem wolę się trochę poradzić bo nie chciałbym zakończyć przygody przez rozczarowanie. Zastanawiam się nad Syntą 6" lub 8" ponieważ właśnie te modele polecaliście takim "pierwszakom" jak ja. Mam parę pytań.

 

- Czy za pomocą tego sprzętu będę mógł obserwować mgławice? (bo te mnie bardzo fascynuja) Jeśli tak to czy beda one w miare ostre i jaki sprzęt do obserwacji musiałbym zakupić dodatkowo... (filtry itp)?

 

- Narazie nie chcę robić fotek ze względu na mój niski poziom wiedzy i brak odpowiedniego aparatu, ale czy w przyszłości będę mieć taka możliwość użytkując ten model?

 

- Czy obsługa tych teleskopów jest w miarę przystepna, tzn czy jako "zielony" w temacie, poradzę sobie?

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam

Edytowane przez Komol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy obsługa tych teleskopów jest w miarę przystepna, tzn czy jako "zielony" w temacie, poradzę sobie?

montaż Dobsona jet najprostszym z montaży do teleskopu więc nie sprawi trudności.

. Z teorią raczej też cieńko :( Mam nadzieje ze z wasza pomocą się to zmieni :)

zainwestuj w dobrą książkę, polecam Ci Atlas Nieba Przemysława Rudzia, sam ją mam i jest bardzo dobra dla początkującego. LINK TU

 

zainwestuj w (darmowy) program typu stellarium tu masz linka

 

 

 

Pozdrawiam Jakub M.

Edytowane przez jakub880
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Czy za pomocą tego sprzętu będę mógł obserwować mgławice? (bo te mnie bardzo fascynuja) Jeśli tak to czy beda one w miare ostre i jaki sprzęt do obserwacji musiałbym zakupić dodatkowo... (filtry itp)?

Jak najbardziej. Nie wiem tylko co rozumiesz przez określenie "w miarę ostre"? Od razu mówię, że kolorów nie będzie, że wiele obiektów będzie na granicy widzialności ludzkiego oka, większość będzie bezkształtnymi małymi mgiełkami i mimo to zabawa z teleskopem potrafi strasznie wciągnąć :) Polecam dział "Szkice obserwacyjne" - jest tam subforum "Szkice obiektów głębokiego nieba" gdzie możesz zobaczyć, jak różne obiekty wyglądają w okularze teleskopu.

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, to z czasem przyda się kilka filtrów (polecam polaryzacyjny do Księżyca i planet i UHC do podniesienia kontrastu mgławic).

 

- Narazie nie chcę robić fotek ze względu na mój niski poziom wiedzy i brak odpowiedniego aparatu, ale czy w przyszłości będę mieć taka możliwość użytkując ten model?

I tak i nie - ze względu na montaż. Będziesz mógł popróbować robienia zdjęć obiektom Układu Słonecznego, ale mgławice, gromady gwiazd i galaktyki odpadają ze względu na konieczność prowadzenia długich ekspozycji.

 

 

Na trzecie pytanie odpowiedział Ci Jakub :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsługą poradzisz sobie, tymbardziej z obsługą synty 6 czy 8 które są na dobsonie. Ja sam niedawno kupiłem pierwszy teleskop, i też bałem się będzie trudno z obsługą, a okazało się że chwila moment i załapałem. Co do modelu, jeśli Cię stać to weź synte 8", większy teleskop lepiej zaspokoi Twoje oczekiwania. Na DSach się nie znam ale cośtam Ci powiem... Mgławice oczywiście będziesz mógł oglądać, w zależności od tego jakie będziesz chciał zobaczyć, to mógłby się przydać jakiś dodatkowy okular. W zestawie masz bodajże 10mm i 25mm super plossla, mógłby się przydać np 15mm albo 20mm, to wszystko zależy od tego co będziesz chciał obserwować. Co do astrofotografii to montaż dobsona na którym jest ten teleskop, chyba raczej się do tego nie nadaje. Do astrofoto powinieneś mieć montaż paralaktyczny, oznaczany EQ w nazwie teleskopu. Kto wie, może dałoby się w tej syncie zmienić montaż .. ale to by chyba było ciężkie.

 

sorki za zdublowanie kolegów wyżej, ale jak zaczynałem pisać posta to nie było żadnych odpowiedzi

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie oczekuję na jakąś okazję. Na jednej ze stron oferujących Synte wyczytałem :

 

"Wyciąg posiada gwint T-2 umożliwiający podpięcie lustrzanki umożliwiając nam fotografowanie jasnych obiektów (wymagana odpowiednia redukcja właściwa do posiadanego aparatu, tj. Canon, Nikon, Sony Alfa, Pentax czy Olympus)" Rozumiem ze problem tylko w tej redukcji?

 

Aha, jeszcze troche błądzę na forum. Czy jest gdzieś możliwość zobaczyć zdjęcia wykonane danym modelem? w tym przypadku własnie Synta 6 lub 8? Bo nie wszyscy piszą czym obserwują.

Edytowane przez Komol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia księżyca pewnie zrobisz, ale z innymi obiektami to niezbyt. Mgławice to już w ogóle odpadają. Astrofoto to bardzo drogie hobby, jak ja nieraz widzę jak ludzie piszą ile kosztuje jakiś sensowny podstawowy sprzęt do tego, to to jest więcej niż koszt tej synty 8", do tego trzeba wiele rzeczy a przede wszystkim dobry montaż paralaktyczny, dobson nie jest do astrofoto. Ja jestem amator totalny więc więcej Ci nie powiem żeby nie palnąć jakiejś bzdury, ale użyj opcji szukaj, bo były już tematy o syncie 8" w kontekście astrofoto. o tu masz jeden http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30585

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec astrofoto narazie nie dla mnie :( Jak na moje "raczkowanie" to narazie troche za duzo. Mam tylko nadzieje ze moj apetyt tak szybko sie nie zwiekszy... tak czy inaczej ograniczaja go fundusze :)

 

Odnośnie samego teleskopu to rozumiem ze z 1200 w portfelu wiekszosc czekalaby na okazje kupna uzywanej 8'mki niz kupienia nowej 6'tki?

Edytowane przez Komol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając 1200zł hmm dozbieraj sobie 100zł i kup nową 8" na teleskopy.pl, albo zaczekaj na używaną. Nie warto poświęcać 2 cali żeby mieć teleskop szybciej. Na akcesoria sobie dozbierasz :) Może tu na forum trafi się okazja na 8". A co astrofoto to nie martw się, życie jest długie, jeszcze porobisz sobie zdjęcia. Ja tam mam teleskop za 400zł i się z niego cieszę ;) A taką syntą 8" zobaczysz na pewno dużo więcej i dużo lepiej niż ja.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1379&lunety=Teleskop_SkyWatcher_%28Synta%29_N-203/1200_DOB_8%27%27_Pyrex

 

tu masz link na syntę 8", 1295zł, wysyłka gratis. Cena dobra jak wg mnie, ale wiadomo gdybyś ustrzelił okazję na używaną, to zostało by Ci trochę kasy na akcesoria.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, poczekam, nazbieram troche grosza. :( a jak na złość dzisiaj takie ładne niebo...

 

Dziekuję wszystkim za pomoc. Chyba zdecyduje się na 8'mke. Mam nadzieje ze szybko trafi w moje ręce i ze jeszcze szybciej bede mógł się zachwycać obserwacjami :) pozdrawiam

Edytowane przez Komol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Synta 8 calowa jest jak najbardziej dobra do mgławic gromad gwiazd :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=&products_id=1379&ref=5

W zestawie nie ma za dobrych okularów w które warto zainwestować aby mieć wspaniałe widoki ja nabyłem :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_45&products_id=590&ref=5

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_61&products_id=576&ref=5

Gorąco polecam Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze to nie problem jak na te forum ale zainstalowałem program Stellarium i wszystko jest pieknie fajnie do momentu kiedy robię zbliżenie na jakiś obiekt. Wtedy wyskakuje okienko : "wystąpił błąd z aplikacją stellarium. exe itd...." i po zabawie :swear: Czy ktoś miał podobny problem? Szukam na necie ale nie mogę znaleźć rozwiązania :) Please help

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na forum www.astro4u.net/yabbse, tam ktoś właśnie zgłaszał b. podobny problem ze Stellarium, o ile nie brałeś już udziału w tamtejszej dyskusji. W każdym razie jakoś tam doszli do ładu z programem, ale nie pamiętam szczegółów. Mozę z resztą ktoś z piszących tam odezwie się tutaj i pomoże.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.