Skocz do zawartości

Montaż WS240 Made in Ukraina do testów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Kilka dni temu, po czasie krótkiej korespondencji odwiedził mnie w Warszawie ... Siergiej, którego wiele osób zapewne doskonale zna i kojarzy, gdyż głośno było o nim na naszym forum nie jeden raz. Siergiej przywiózł i zostawił pod moją opieką "wielgachny" montaż WS240 swojej ręcznej produkcji. Montaż będzie u mnie dość długo i będę starał się opisać go szczegółowo oraz poddać testom - w szczególności jego przydatności i dostosowania do Astrofotografii. Ponieważ mój stan zaawansowania astroamatorskiego jest taki jaki jest - czyli słaby - pewnie nie będę w stanie samodzielnie wykonać testów i udostępnić ich jako wiarygodnych szerszej publiczności na naszym forum.

 

Zapraszam więc wszystkich chętnych do siebie do domu (mieszkam w Wesołej pod Warszawą) ... na oglądanie, testowanie i w ogóle dobrą zabawę z tym olbrzymim montażem. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z tej oferty bardzo proszę o maila na moja skrzynkę, która jest dostępna w moim profilu - jak ktoś się odezwie to umówimy się bezpośrednio na konkretny dzień... Liczę na waszą pomoc - warto solidnie przetestować ten montaż - gdyż "na oko" wydaje się on zrobiony bardzo, bardzo precyzyjnie.

 

Zapraszam serdecznie!!!

 

Teraz (pomimo to, ze pewnie zdjęcia już kiedyś na forum były) przedstawię jednak kilka świeżych fotek montu, który czeka w ogródku na dobrą pogodę w stanie prawie gotowym do użytku. To "prawie" wynika z tego, że Siergiej zapomniał przywieźć przeciwwagi. A bez nich trudno jest mówić o prawidłowym działaniu tego sprzętu. Przeciwwagi trafią do mnie niebawem tzw. okazją - a zresztą nie czekając na takową dorobię 2 x 5 kg u znajomego ślusarza.

 

1. Montaż składa się z 3 oddzielnych i demontowalnych części. Na stole leżą dwie z nich. Głowica z osią DEC i prętem - a raczej lufą od czołgu T52 szczerbaty.gif - służącą do montowania przeciwwag, oraz zasadnicza część montu - głowica z osią REC. Całość jest więc - pomimo ciężaru - całkiem mobilna i daje się dość łatwo przenosić.

 

Części są WIELKIE. Proporcje pokazuje paczka fajek położona obok.

 

WS240_1.jpg

 

WS240_2.jpg

 

Trzecia część to leciutki "dekielek" z dziurkami, który można przymocować do statywu lub piera. Ja postawiłem mont (i przykręciłem "dekielek") do statywu od Mede 10" LX200. Pasuje doskonale, ale już buduję stalowy pier stacjonarny.

 

Oto ów "dekielek":

 

WS240_3.jpg

 

2. Teraz pokażę kilka zdjęć z detalami:

 

a. tabliczka znamionowa silniczków zastosowanych w tym montażu - innym razem porozkręcam puszki z przekładniami i zrobię fotki - wiem, że przekładnie są PASKOWE.

 

WS240_4.jpg

 

b. otwór dla lunetki biegunowej - da się tu wkręcić lunetkę od EQ6 - wokół otworu (ta niebieska śruba) jest pokrętło sprzęgła osi RA. Można za pomocą tej nakrętki unieruchomić oś.

 

WS240_5.jpg

 

c. złącze głowic DEC i RA pokazane od strony osi DEC. Po prawej na lufie od T52 widać niebieskie pokrętło osi DEC. Działa jak wyżej. Złącze jest zrobione bardzo precyzyjnie.

 

WS240_6.jpg

 

d. tu widzimy regulację kąta osi RA. Trzy otwory umiejscowione na różnych wysokościach pozwalają na bardzo szeroką regulację konta i zastosowanie montażu od każdą szerokością geograficzną. Niebieska śruba ma na końcu taką podkładkę, o którą opiera się właściwie tylko oś RA. Śruba obraca się zaskakująco łatwo dając możliwość komfortowej regulacji konta.

 

WS240_7.jpg

 

Na kolejnym zdjęciu widzimy głowicę z osią RA założoną na dekielek i statyw. Regulacja horyzontalna (dwie niebieskie śruby) działa bardzo lekko i precyzyjnie. Po regulacji głowicę przykręca się do dekielka za pomocą dwóch dużych śrub - kluczem ambusowym.

 

WS240_8.jpg

 

Poniżej widzimy założoną już na głowicę RA ciężką głowicę z osią DEC. Obydwie części łatwo łączy się ze sobą za pomocą czterech (4) śrub ambusowych. Jak zakłada się tę głowicę na element łączący te dwie części - wszystko pasuje jak ulał. Niesamowicie precyzyjnie.

 

WS240_9.jpg

 

Nareszcie montaż z założonym dwoma telepkami czeka na nocne łowy. Ale oczywiście widzę już, że chmury idą swear.gif . Moje telepki są niezbyt ciężkie jak na nośność montu - 80-90 kg.

 

WS240_10.jpg

 

Więcej szczegółów w miarę postępu dalszych prac.

 

Mam nadzieję, że uda się przetestować montaż z naprawdę ciężkim sprzętem - jeszcze raz zapraszam i pozdrawiam!

 

Sławek Jóźwik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sławku , mieszkam w Wesołej.

 

Moj nr. telefonu 694 538 430 , zdzwońmy się to zrobimy testy planetarne.

 

Widziałem ten mont w akcji w Roztokach , ba nawet kielicha wypiłem z producentem , ale montu za darmo nie dał :)

 

Nie wiesz ile on teraz za niego bierze , szukam odpowiedniego montażu pod teleskop Newtona 350x2000 , z tego co wiem udźwig ma ogromny a pracuje cicho i lekko - pozdrawiam Janusz

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest teraz system napędu/GOTO tego montażu ? Kiedyś był to chyba SynScan od EQ6 ...

 

 

Witam. Siergiej zostawił mi dwa systemy. Jeden produkcji rosyjskiej. Nazywa się A&I no i działa całkiem sprawnie. Drugi to "klasyk" - czyli niemiecki Astro Electronic. www.astro-electronic.de . Bardzo przyzwoity system. Właśnie się go uczę. Zdjęcia obu systemów zamieszczę później.

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Siergiej podał mi następującą cenę:

 

"Cena montaza 5500 USD + od 500 do 1000 USD silniki , elektronika i tp. "

Tak więc - jeśli tak pracuje jak wygląda ten montaż - to za drogo nie jest. Choć nie mówię, że to mało.

Pozdro.

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offtop: czy teleskop widoczny na zdjęciu z montażem to AT8IN?

 

Teleskop właśnie "przyszedł" z Anglii. To teleskop Astro-Tech 8" Imaging Newtonian F:/4. Niestety Made in Taiwan, ale dość solidnie zobiony. Czekam jeszcze na Koma Corrector Badera bo idzie drugą paczką. Później puszczę do środka pierwsze światło. Mam przeczucie, że będę z niego zadowolony. Podaję link do strony: http://www.altairastro.com/product.php?productid=16263 .

 

Pozdrawiam.

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Sławku , mieszkam w Wesołej.

 

Moj nr. telefonu 694 538 430 , zdzwońmy się to zrobimy testy planetarne.

 

Widziałem ten mont w akcji w Roztokach , ba nawet kielicha wypiłem z producentem , ale montu za darmo nie dał smile.gif

 

Nie wiesz ile on teraz za niego bierze , szukam odpowiedniego montażu pod teleskop Newtona 350x2000 , z tego co wiem udźwig ma ogromny a pracuje cicho i lekko - pozdrawiam Janusz

 

 

Cześć Janusz.

 

Jak powyżej napisałem cena teraz to jest 5,5 K $ . Plus elektronika. Dzęki za telefon. Zadzwonię środa/czwartek. To sie umówimy.

 

Pozdrowionka.

 

Sławek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop właśnie "przyszedł" z Anglii. To teleskop Astro-Tech 8" Imaging Newtonian F:/4. Niestety Made in Taiwan, ale dość solidnie zobiony. Czekam jeszcze na Koma Corrector Badera bo idzie drugą paczką. Później puszczę do środka pierwsze światło. Mam przeczucie, że będę z niego zadowolony. Podaję link do strony: http://www.altairastro.com/product.php?productid=16263 .

 

Pozdrawiam.

SJ

No, to jestem bardzo ciekaw tego teleskopu. To pewnie taki "mercedes" wśród "maluchów" ;-)

W USA kosztuje tyle USD co tu GPB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Astro-Tech to nic innego jak modyfikacja bedacego juz dosc dlugo na rynku GSO 200/800 (swoja droga wysoko cenionego). Przedluzono tube i dodano bafle. Ciekawe jak te modyfikacje bardzo wplynely na jakosc dawanych obrazow? Ja w swoim GSO obydwa lustra oddalem do ponownej aluminizacji w firmie Orion Optics UK (powloki Hilux) i musze stwierdzic ze obrazy dawane przez teleskop staly sie jasniejsze i bardziej kontrastowe w stosunku do oryginalnych powlok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Astro-Tech to nic innego jak modyfikacja bedacego juz dosc dlugo na rynku GSO 200/800 (swoja droga wysoko cenionego). Przedluzono tube i dodano bafle. Ciekawe jak te modyfikacje bardzo wplynely na jakosc dawanych obrazow? Ja w swoim GSO obydwa lustra oddalem do ponownej aluminizacji w firmie Orion Optics UK (powloki Hilux) i musze stwierdzic ze obrazy dawane przez teleskop staly sie jasniejsze i bardziej kontrastowe w stosunku do oryginalnych powlok.

Przepraszam za kontynuowanie offtopa: GSO to zaledwie wnuczek Soligora MT800. Co do "wysoko cenionego", to zapytaj Jalego :ha: Albo i mnie :Boink:

No, ale jak się nie ma co się lubi...

A ciekaw jestem co dały bafle i dłuższa tuba.

Teraz to już zamilknę w tym offtopie. Sorrrrrry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze w Polsce MT800 nie zbiera najlepszych opinii, ale na zachodzie GSO jest ceniony (ile ma wspolnego z MT800 nie wiem). Zapraszam chocby tutaj (porownanie z TEC140 wydaje sie byc nieporozumieniem ale warto spojrzec): http://msfastro.net/articles/gso_tec/gso_tec_compare.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze w Polsce MT800 nie zbiera najlepszych opinii, ale na zachodzie GSO jest ceniony (ile ma wspolnego z MT800 nie wiem). Zapraszam chocby tutaj (porownanie z TEC140 wydaje sie byc nieporozumieniem ale warto spojrzec): http://msfastro.net/...ec_compare.html

 

 

Załączyłem pierwsze światło z AstroTecha - na razie takie jakie jest - można zobaczyć w zakładce Sprzęt/Teleskopy,Lunety

SJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.