Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Ja z Wami chłopaki ... ja z Wami - i znowu tylko duchem. :astronomer2:

Moje ciało wraz z teleskopem zaszyje się w lasach pod Opolem.

Jak jest ktoś chętny z tych okolic - zapraszam na moją miejscówkę.

Kończę robotę o 21,00 zanim dotarłbym na Tąpadła....

ale ... takiej pogody NIE PRZEPUSZCZĘ

 

pozdrawiam

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę na przełęczy około 20:30 i planuję poobserwować do ~00:00

 

Jeżeli ktoś nowy chciałby się zabrać na obserwacje i pasują tej Osobie powyższe godziny, a także jest z południowego Wrocławia (Nowy Dwór, Muchobór i szeroko pojęte Krzyki), to mam jedno wolne miejsce w samochodzie...

Wiem, wiem wymagania są wysokie :)

"ale obserwacje na Tąpadłach z Grupą Wrocławską - bezcenne!"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po obserwacjach :) Warunki były niezłe, ale bywały też znacznie lepsze. Zatem szaleństwa nie było. Głównie poszło na temat Messierów. Piękna była M42 (szkic wrzucę jutro, czyli dziś). Saturna też podpatrzyliśmy, a Mars w EDku 80 Bartoliniego prezentował się wyśmienicie w powerach niedostępnych dla Maka czy SCT 127mm - nadal jestem za to oficjalnie obrażony ;)

Było dość zimno i dość wilgotno. Musieliśmy raz uciekać do auta się ogrzać. A jak zimno i wilgoć, to szron. Tak wyglądał mój szkicownik (zdjęcie dużo mówi):

 

Zdjęcie0075.jpg

 

Dzięki za spotkanie i za obserwacje! Do następnego razu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po obserwacjach :)

 

Trzymałem samotną straż w lasach opolskich ... i było super :)

Warunki dobre, a po tak długim poście - bardzo dobre.

Cienmo i zupełnie spokojnie. Seeing bez zarzutu. Temperatura jak wszędzie - 12C. Do północy prawie bez zamgleń.

 

Opatrzyłem wszystko co się dało; od Oriona, Wielkiego Psa, Wożnicę, Bliżniąt Byka, Raka, po Lwa, Wielką Niedżwiedzicę.

Messierów padło mnówstwo. I NGC- ków parę.

Po kompletu Mars i Saturn

 

dotlenienie gratis.... Ok 24,00 zadowolony i wypoczęty opuściłem posterunek

 

pozdrawiam grupę - "Tąpadła"

 

Dari

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturna też podpatrzyliśmy, a Mars w EDku 80 Bartoliniego prezentował się wyśmienicie w powerach niedostępnych dla Maka czy SCT 127mm - nadal jestem za to oficjalnie obrażony wink.gif

 

Faktycznie przez pewien czas seeing pozwalał wycisnąć z EDka ostatnie soki. Z LV4 i barlowem 2x (300x) ilość zauważalnego detalu na Marsie była o wiele większa niż z samym LV4 (150x). Na wczorajsze warunki idealny byłby nagler zoom 2-4mm ... rolleyes.gif

 

Apropos pogody, to na Tąpadłach do północy było -5~6*C. Bardzo jasne tło nieba i odblask od śniegu powodował,

że DSy prezentowały się kiepsko. Niewiele brakowało, a można by czytać mapy bez latarki sad.gif .

To był raczej wypad na polatanie po eMkach i jaśniejszych NGC.

Ja osobiście planowałem zaczekać na M83 w Hydrze ale na Tąpadłach byłaby widoczna pewnie dopiero około godziny 2-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos pogody, to na Tąpadłach do północy było -5~6*C. Bardzo jasne tło nieba i odblask od śniegu powodował,

że DSy prezentowały się kiepsko. Nie wiele brakowało, a możnaby czytać mapy bez latarki sad.gif .

To był raczej wypad na polatanie po eMkach i jaśniejszych NGC.

 

To chyba przez ten mróz u mnie było lepiej smile.gif o niebo lepiej smile.gif i śniegu ani trochę więc ciemno.

I pierwszy raz widziałem zupełny brak migotania gwiazd !

 

A na M 83 też miałem ochotę smile.gif i też nie wyszło

 

Muszę Was kiedyś zaprosić na tą moją "dzicz"

 

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

fajnie się było z Wami zobaczyć i jak dla mnie to była największa atrakcja tego wyjazdu.

Mgła wycięła całą drogę mleczną. M51 wyglądała jak jednorodna eliptyczka, przez godzinę szukałem brakującego fancika w Auridze i znalazłem tylko puste miejsce między gwiazdami, bo kontrast nieba był żaden.

Wiem,że marudzę, ale skoro tu się rozchmurza raz na sześć miechów, to nie mogłoby też się przy okazji rozmglić?

Pozdrawiam wszystkich bezchmurnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej. Chętnie wybrałbym się z Wami na jakiś przegląd nieba. Może dzisiaj wieczorkiem? Wimmer co Ty na to? Będę dziś pracował jeszcze nad światłami swojego autka które odmawiają posłuszeństwa więc ewentualnie gdyby nie zaskoczyły, to może ktoś zabrałby moje cztery litery i rurę? No jak nie to pozostaje okienko w bloku. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że to Ty, Mariusz :) (zdjęcie w profilu pomogło)

Jak wiesz, nie dysponuje autem, ale jestem chętny. Jadę na rehabilitację przed 17tą, ale już około 20:00 będę w domu z pewnością. Gdybyś naprawił światła, to możemy pojechać. A jeżeli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wpadł do mnie na balkon. Napijemy się browarka, czy coś, i polukamy na Marsa.

Wbijaj śmiało. Telefon mój masz, a ja mam Twój, więc no-problemo :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.