Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mieszkam w okolicach Strzelina, jeśli tylko ktoś będzie wybierał się na obserwację na Tąpadła i zechce mnie zabrać na obserwacje (ja tam oczywiście sam dojadę), to niech da znać na forum.

Ja sam nie mam jeszcze własnego sprzętu i mam nadzieję, że m.in. te obserwacje i rozmowa z Wami ułatwi mi dokonanie właściwego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy! z tymi powiadomieniami to bywa różnie :rolleyes:

Jeżeli jesteś z okolic Strzelina, to możesz też skontaktować się z wrocławską ekipą astromaniakową - oni obserwują koło Michałowic:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=12292&start=2800

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

@bartolini Super, to jak coś to wbijaj. O ile się nie zmienią prognozy (meteo.pl jeszcze niedawno wieszczyło chmury) to będę koło 22:00, zanim rozstawię astro-foto-graty to trochę zejdzie.

 

Znasz dojazd? Wysyłałem Ci to chyba kiedyś na Maniaku - bodajże 18 strona wątku "Wrocław i okolice" (o ile da się teraz na nią dostać). Ogólnie to śmigamy A4 aż do zjazdu Brzezimierz, za bramkami w lewo, potem kierujemy się na Wiązów, w Wiązowie na rondku objeżdżamy prawie cały rynek (nawigacja chyba poprowadzi dobrze, jak się wpisze Janowo), potem jest znak w prawo "Janowo 2", a za ledwo widocznym przejazdem kolejowym jest szutrowa droga - asfalt skręca w lewo, a ta szutrówka idzie na wprost. @Iro tam ostatnio był, to w razie czego zna dojazd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no i się wczoraj udała w Janowie bardzo fajna sesja :) Niebo dopisało, było czyściutko przez całą noc, a Maczek 180 z okularem 40 mm okazał się bardzo fajnym sprzętem do DSów (znaczy @bartolini już to wie, a ja się musiałem przekonać :) ). A poniżej efekt mojego mało racjonalnego pomysłu, żeby korzystając z braku chmur przy horyzoncie połapać "Rijo Oczupi" ;) Niestety łuny dają się we znaki - w zasadzie mam nauczkę, żeby nie próbować focić takich obiektów tak nisko nad horyzontem... No ale coś tam widać - ja więcej z tego nie umiem wyciągnąć, pewnie jakiś macher dałby radę więcej :) Technikalia - Canon 1000D, Samyang 135 mm @ f/4, 45x120s, iso 200, EQ3-2 z napędem i guidingiem w RA, ręczny dithering co 4 klatki, 30 darków (dobry pomysł trzaskać je w samochodzie w drodze powrotnej, pierwszy raz tego spróbowałem :)), jeden flat i jeden flat-dark (wygląda na to, że taki myk eliminuje problemy z winietowaniem Samyanga, przynajmniej przy f/4), stackowanie w Regimie Sigmą 2.0, obróbka w GIMPie 2.10 (levelsy, krzywe, redukcja gradientu). Mam kolejne wnioski dotyczące używanego setupu, więc ogólnie jestem bardzo zadowolony z wyjazdu :)

Regim_45x120s_iso200_MD-30xD_1xFDF_f4.jpg

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka, dzisiaj planuję jechać do Janowa, po wykładach zorganizowanych w Instytucie Astronomicznym w ramach Asteroid Day (wyjeżdżam spod IA koło 21:00-21:30, w Janowie chcę być koło 22:00-22:15). Jak ktoś chętny się dołączyć to wbijajcie :)

 

A gdyby ktoś chciał przyjść dzisiaj do Instytutu na wykłady z okazji Asteroid Day, to zamieszczam info od PTMA Wrocław:

 

-----------

Asteroid Day - 29.06 godz 19.00 - Instytut Astronomiczny + pokaz kolekcji meteorytów !!!

 

Drodzy miłośnicy kosmosu, serdecznie Was zapraszamy wraz z Instytutem Astronomicznym na świętowanie Asteroid Day, dnia 29.06 - sobota - na ul. Kopernika 11, bud A, (tam gdzie zawsze) na którym odbędzie się również pokaz meteorytów - takich okazji nie będzie wiele, więc kto chętny - powinien być.!!!


Harmonogram Asteroid Day:
19.00 - Komety - międzyplanetarni wędrowcy - prelekcja popularno-naukowa dr. Sylwestra Kołomańskiego - astronoma z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
20.00 - Dlaczego warto badać meteoryty? Dr Tomasz Jakubowski - geolog. prelekcja wraz z pokazami imponującego zbioru meteorytów
21.00 - Asteroidy - Aleksander Parkitny - współzałożyciel Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - prelekcja popularno-naukowa 

Po wydarzeniu (dla chętnych) będzie można udać się na pobliskie Pola Marsowe gdzie odbędzie się pokaz pirotechniki Damy Ognia.

 
Zapraszajcie znajomych !!! i "szerujcie" wydarzenie na FB. :)
 
Zespół PTMA Wrocław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Janowie zrobił się prawie mini-zlot :) Doliczyłem się 7 osób, plus nieletnie pogłowie kolegi Andre - dawno tyle aut tam nie było! Jak dla mnie super, oby tak dalej :)

 

A poniżej efekt wczorajszej sesji z Laguną i Koniczynką. Canon 1000D @ iso200, Samyang 135 @ f/4, 49x120s, EQ3-2 z napędem i guidingiem w RA, ręczny dithering co 4 klatki, 30 darków, 1 x flat i flatdark, stackowane w Regimie Sigmą 2.0, obróbka w GIMPie (tylko levelsy i krzywe, starałem się jak najmniej ingerować w zdjęcie). Więcej z tej foty chyba nie wyciągnę, choć pewnie możnaby przysiąść nad kolorami najsłabszych gwiazd. Nie bardzo też wiem jak ogarnąć łunę w dolnej części kadru, która częściowo pokrywa się z Drogą Mleczną...

 

Regim_Sigma2-0_49x120s_iso200_MD30xD_1xFDF_f4.jpg

3457415.jpeg

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam drugi raz w ciągu kilku dni i przy suchej/wietrznej pogodzie to miejscówka nr.1 w okolicach Wrocławia. Na zamglenia zostaną Tąpadła i Walim jako alternatywa.

Idealnie płaski południowy horyzont bez żadnych przeszkód. Od południa delikatna łuna, ale pomimo braku nocy astronomicznej Herschele w Strzelcu i Wężowniku, o deklinacjach -25~-30* były do wyciągnięcia.  W Orle i Tarczy delikatnie widoczne, gołym okiem ciemne struktury.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bartolini napisał:

Na zamglenia zostaną Tąpadła i Walim jako alternatywa

Na zamglenia mamy górkę w Pierwoszowie (rejon Wiszni Małej). Wprawdzie południe i zachôd są zawalone łuną z Wrocławia, ale wschód oraz wyższe partie nieba widać nieźle.

 

51.260175,17.103454

 

Dojazd podobnie łatwy jak do Janowa, a jest wyżej. Przy zamgleniu z górki nie widać Wrocławia, bo jest we mgle, a niebo widać :) Tyle że LP jest spore, większe niż w Janowie. Ale DM spokojnie widać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez kilka lat jeździłem praktycznie w to samo miejsce - na polną drogę z wjazdem od Głuchowa Górnego:

Nie ma południowego horyzontu, ale można się tak ustawić, że ma widocznych latarni. Niestety po deszczu osobówką może być ciężko.

51.265284, 17.120712

 

Ale ostatnio znalazłem miejscówkę, która jest  lepsza - droga pomiędzy Krakowianami a Węgrowem.

Daje możliwość obserwacji na kierunku SE (łuna Wrocławia zostaje na kierunku SW, W), a droga polna to nowa szutrówka.

51.264770, 17.197589

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bartolini napisał:

Na zamglenia zostaną Tąpadła i Walim jako alternatywa.

dawno już nie byłem w Walimiu

teraz nie ma to sensu bo i tak będzie jasno ale w sierpniu można by się wybrać

 

w sobotę byłem u Tomka w Wołowie. Niestety południe ma masakrycznie zaświetlone. Sądząc po zdjęciach Piotrka w Janowie południe prezentuje się dobrze. Chętnie się tam wybiorę jeśli czas pozwoli

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ZbyT napisał:

w sobotę byłem u Tomka w Wołowie

Ooo, a ogarnialiście coś może z tym montażem podkowiastym? Swego czasu na prośbę Tomka zaoferowałem pomoc, ale ostatnio na stronie pana Leszka poczytałem instrukcję do platformy paralaktycznej (sprzęt inny, ale logika działania podobna), i doszedłem do wniosku, że ogarnięcie montażu podkowiastego do astrofoto to robota dla inżyniera/elektronika/mechanika, a nie początkującego astrofotografa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowaliśmy ale mieliśmy problem z ustawieniem na polarną. Potrzebny jest jakiś patent np. laser lub lunetka, który pozwoli ustawić montaż na biegun z dokładnością przynajmniej 1*, a potem można już pobawić się np. metodą dryfu. Niestety przy zgrubnym ustawieniu trudno złapać jakikolwiek obiekt i utrzymać go w polu widzenia kamerki na tyle długo by choć spróbować metody dryfu. Przy ogniskowej 1000 i małym polu widzenia kamerki jest to praktycznie niemożliwe. Nawet ustawienie ostrości jest sporym problemem. Wyciąg nie ma rotatora więc nie ma możliwości zorientowania kamery (jest wkręcana na gwint T2) co oznacza, że osie kamery nie pokrywają się z osiami montażu. Ledwo udało się trafić w Jowisza ale uciekł w ciągu kilku sekund i już ponownie nie udało się go odnaleźć

 

nie mieliśmy lunetki do guide żeby spróbować ustawić na polarną w SharpCap. Mieliśmy kilka pomysłów jak sobie poradzić ale wymagały wiercenia, a tego woleliśmy uniknąć ... przynajmniej bez wiedzy właściciela. Noce są krótkie więc woleliśmy poobserwować niż tracić czas na testy, które nie mogły się udać. Seeing był bardzo dobry. Jowisz i Saturn wyglądały znakomicie w Syncie 12". Do kompletu poszło kilka klasyków. Niestety było bardzo wilgotno i szkła szybko zaparowały

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może spróbować ustawiać skróconą metodą dryfu opisaną przez J. Willanda, można ustawiać spokojnie przy początkowym "rozjejechaniu" polarnej nawet o 5 i więcej stopni, zatem wstępnie wystarczy kompas. Niestety samo ustawianie zajmuje chwilę, od 10 do 20 minut schodzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZbyT A próbowaliście podłączać do wyciągu lustrzankę, a nie kamerkę? Tomek mówił, że ma Canona 450D, więc pole widzenia będzie o wiele większe. Jakby co to mam guider z pierścieniami (80/400 z przedłużką do ostrzenia na wprost) i rotator na T-2 (dodaje kilka mm do backfocusa, ale może da się z nim wyostrzyć), oba mogę pożyczyć. Wstępnie planowałem jechać do Tomka w ten weekend, jakby się dało umówić na wspólne rozkminianie byłoby super (chętnie się czegoś nowego nauczę :) ).

 

@Maro21 - te 7 minut to jest stack? Z ilu klatek o jakim czasie, jakie iso i przysłona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Warto dodać co to to Janowo.

 

https://www.google.com/maps/@50.7974032,17.2274927,15z/data=!3m1!1e3

 

A tu relacja z wyprawy do ... miejscówki koło słynnego Walimia (a raczej okolic)

 

 

Siema

p.s.

Ja odpadam, rano mam jakąś misję do wykonania (wożę bliską osobę).

Wydaje mi się, że z forum z Wrocławia to pod ciemne (i jasne) niebo jeździ/chodzi czasem kolega @ZbyT

Link do mapy miejscówki walimskiej:

 

czy.jpg

dzieki.jpg

janowo 00a.jpg

janowo_________________i.jpg

Edytowane przez Darek_B
mapa topograficzna bez podania praw autorskich, forum już miało kiedyś pozwy z tego powodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sierpień to dobry moment żeby wybrać się na Walim. Od kilku dni planowałem skrzyknąć ekipę. Tam zawsze były spektakularne zloty

 

dzisiaj powinny śmigać perseidy więc chętnie się wybiorę ale raczej bez teleskopu, a z samą lornetką i lustrzanką ... ewentualnie mogę zabrać małego Edzia

 

Piotrek, nie mam numeru fona do ciebie. Podaj mi na PW to będę dzwonił gdybym pobłądził

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mógłbym wpaść z półmetrówką - umawiamy się na 22:00 ?

W prawo, na polną drogę, zaraz po zjeździe na Glinno?

 50°41'59.6"N 16°29'35.9"E

Ewenualnie Janowo - @ZbyT @Piotr K. dajcie znać jakbyście się dogadali na jedną lub drugą miejscówkę

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.