Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

parę słów o tym wypadzie

warunki były znakomite już od momentu naszego przyjazdu czyli około 22:00. Praktycznie brak wilgoci dzięki czemu przejrzystość powietrza była doskonała. Gwiazdki widoczne tuż nad linią drzew

było nas chyba 7 lub 8 osób

 

zasadziłem się na księżyc, który w/g Stellarium miał zasłonić gwiazdę w Byku o jasności około 2,9 mag. Niestety zostałem oszukany bo była tylko bardzo bliska koniunkcja

 

mimo świecącego Księżyca (rzucał nawet cień) udało mi się wyłowić sporo galaktyk, a w tym trypleciki w Lwie i większość galaktyk w Pannie i Warkoczyku oraz kilka kuleczek (w moim maleństwie 7"). Bardzo ładnie prezentował się Wir w LB 12" ... pomost momentami wydawał się widoczny

porobiłem też trochę fotek, które zamieszczę jak się z nimi uporam

 

gdy już miałem zabrać się za letnie skarby nadeszły chmury wysokie więc zabrałem się do domu. Najtwardsi z najtwardszych zostali jednak na posterunku :D

 

pozdrawiam

 

PS

Iro nie zabrał wałówki więc kot całą noc chodził się wku*****ny :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę słów o tym wypadzie

(...)

 

PS

Iro nie zabrał wałówki więc kot całą noc chodził się wku*****ny :szczerbaty:

 

A co !!! Ostatnio wkradł mi się do plecaka i rozszarpał reklamówkę z żarciem :)

 

Dołączając się do opisu Zbyszka, przejrzystość pomimo obecności Księżyca była tak wysoka, ba druzgocącą, że dało się w brzuchu Lwa wyczesać moją ósemką takie perełki jak NGC3389 i NGC3300 (ostatnia mocnym zerkaniem), a w Kruku "czółki" NGC4038/39 były widoczne jako pojaśnienie na wprost - zerkaniem środki galaktyk tworzyły "serduszko" - czółki tak na "widzę/albo myślę że widzę" - z racji swojego położenia na niebie, jak dla mnie z 8" osobisty obserwacyjny sukces. W 12-ce Grześka M101 z wyraźną asymetrią w stosunku do jądra...

 

Szkoda, ze te warunki padły po 12-tej - oj szkoda..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wieczór :)

Czy tu się przyjmuje też astronomicznych lamerów płci żeńskiej?

 

Do nieformalnego klubu dostęp ma każdy. zapraszamy!

Obawiam się tylko ze następne astro party odbędzie dopiero w okolicach 20 maja ze względów na oślepiajacy Księżyc.

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wieczór :)

Czy tu się przyjmuje też astronomicznych lamerów płci żeńskiej?

 

Też, też... :)

Zapraszamy na grupowe wyjazdy obserwacyjne.

W tym celu należy zaglądać do wątku, pytać w okolicach nowiu (+/- 4dni)

 

Nowie w tym roku:

21 MAJ

19 CZERWIEC

19 LIPIEC

17 SIERPIEŃ

16 WRZESIEŃ

15 PAŹDZIERNIK

13 LISTOPAD

13 GRUDZIEŃ

 

Jeżeli masz jakieś pytania sprzętowo-obserwacyjne, to jest parę osób z Wrocławia na forum - napisz w której dzielni zamieszkujesz.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu astro na dzień dzisiejszy nie posiadam, z racji tego, że nie wiem jeszcze czy to pokocham (bo mam jeszcze kilka innych dziedzin do obdarzenia miłością ;)).

Na pewno chciałabym pojechać, żeby się przekonać, czy mnie to dość nakręci. Docelowo raczej fotografia astro, bo dużo zdjęć robię, chcę poszerzyć tematykę.

Póki co odróżniam może z 10 gwiazdozbiorów, wiem co to nów, Wenus, perygrum, supernowe i kwazary, czyli generalnie żenada ;)

Mieszkam rzut beretem od aquaparku i zwykle do 1 w nocy zachowuję pełną sprawność umysłu.

BTW, uwielbiam koty - to a propos wyjadania wałówki z plecaków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja :D tez odrózniam trochę gwiazdozibiorów. Zaczynałem od lornetki teraz mam juz nico większą armatę.

Księzyc teraz jest jasny jak cholera i zachodzi o w pół do trzeciej w nocy, ale oczywiście nie przeszkodzi to pouczyć sie gwiazdozbiorów. Polecam zakupienie ksażki "poradnik miłosnika astronomii", inwestycja dobra nawet jeśli nie pokochasz astro. Pouczysz się o gwiazdozbiorach, planetach i innych rzeczach. A potem na astrozlocie mogę udostepnić lornetkę. Naprawdę sporo rzeczy da się nią wypatrzyć. A i ludzie dadzą zajrzeć w swój sprzęt i niebo i od razu zobaczysz co jak wygląda w danym powiększeniuna danym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja też chciałabym się wybrać na obserwacje. Założyłam wątek i tu mnie przekierowali. Ja mam tylko starą lunetę przez którą średnio coś widać ale zawsze to lepsze niż nic. Planetarium nie zaspokoiło mojej ciekawości, bo nie o to mi chodziło. Myślałam, że obserwuje się tam niebo przez teleskop... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy w klubie :D

w tym i przyszłym tygodniu czekamy na sprzyjającą pogodę i jeśli będzie bezchmurnie to ruszamy w teren

obserwuj ten wątek

 

przy okazji przypominam o tranzycie Wenus 6 czerwca. Podajcie jakieś lokalizacje, z których jest dostępny wschodni horyzont. Moim zdaniem można spróbować sprawdzoną już podczas zaćmienia Słońca górkę przed pasem lotniska. Ciekawy może też być rejon ul. Granicznej ... przy starannym zaplanowaniu można złapać też tranzyt Sky Tower

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym planetarium byłaś...?

 

 

Specjalnie z Wrocławia udałam się do Chorzowa. Całe szczęście na stopa, więc darmo transport. Sama projekcja była fajna(klimat lat 90-tych) Zawsze to coś nowego...mi się zawsze wydawało, że w każdej kopule jest wielki teleskop i tam się ogląda 'na żywo', a tu psikus :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie z Wrocławia udałam się do Chorzowa. Całe szczęście na stopa, więc darmo transport. Sama projekcja była fajna(klimat lat 90-tych) Zawsze to coś nowego...mi się zawsze wydawało, że w każdej kopule jest wielki teleskop i tam się ogląda 'na żywo', a tu psikus :P

 

Planetarium jest lepsze niż obserwatorium *) - zawsze bezchmurne niebo, ciepło, latem można oglądać zimowe gwiazdozbiory. No i te niesamowite powiększenia oraz podróże w czasie i przestrzeni ;)

 

*) Prośba do zagorzałych użytkowników tych śmiesznych rur ze szkiełkami i lusterkami: nie bijcie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.