Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

Ja obserwowałem ze swojego bloku, z okna na korytarzu. Horyzont czysty, pogoda niemal idealna. Trochę szkoda, że tylko lornetka z filtrami. Ale na pocieszenie udało mi się pokazać tranzyt kilku osobom, które z astronomią mają niewiele wspólnego. Ich miny, gdy usłyszeli, że następny będzie w 2117 roku - bezcenne. Interesujący był też fakt, że tranzyt przez folię ND5 było widać gołym okiem, zresztą największą plamę na Słońcu również. Niezależnie skąd patrzyliśmy, możemy uważać się za szczęściarzy. Większa część Polski pogody jednak nie miała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wspólne obserwacje i użyczenie sprzętu. Szczególnie fajnie wyglądało to w lornecie - było widać, że to jakaś kulka wisi sobie przed Słońcem :)

 

Górkę Świeradowską można zdecydowanie wykorzystać do obserwacji następnego tranzytu ;)

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby gdybyśmy byli wszyscy w jednym miejscu, ale trudno : )

szkoda, że były dwie grupy ale trudno. Następnym razem musimy się lepiej zorganizować :friends:

miałem jechać na Świeradowską ale kompletny brak zainteresowania w ostatnich dniach zmusił mnie do zmiany planów

 

tranzyt znakomity, pogoda rewelacyjna, widoki z górki na Maślicach niezapomniane

oprócz tranzytu masa innych atrakcji. W całym tym natłoku jakoś nam uciekł Jowisz :g:

zrobiłem ponad 1500 zdjęć i kilkadziesiąt avików :D

jak się z tym ogarnę to coś wrzucę ale na razie padam na twarz

 

wielkie podziękowania dla Jurka za załatwienie zezwolenia :notworthy:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ja jeszcze jestem ze starej ekipy która kilka lat temu ostro we Wrocławiu obserwowała.

 

Tranzyt również zaliczony (kolejny zresztą). Tym razem z dachu Wieży Matematycznej. Świetny pokaz dał prof. Rudawy.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Hejka, witam, witam,

a wiesz Oskar jak się zdziwiłem, jak zobaczyłem DaVe'a na Gajowym ....

 

pozdr

teha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ja jeszcze jestem ze starej ekipy która kilka lat temu ostro we Wrocławiu obserwowała.

 

Tranzyt również zaliczony (kolejny zresztą). Tym razem z dachu Wieży Matematycznej. Świetny pokaz dał prof. Rudawy.

 

Pozdrawiam wszystkich!

 

Hej Oskar!

 

Myślałem, że zjawisz się Dawidem - szkoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

ja jeszcze jestem ze starej ekipy która kilka lat temu ostro we Wrocławiu obserwowała.

 

Tranzyt również zaliczony (kolejny zresztą). Tym razem z dachu Wieży Matematycznej. Świetny pokaz dał prof. Rudawy.

 

Pozdrawiam wszystkich!

Przeszliście na "ASTRONOMICZNĄ" emeryturę?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że były dwie grupy ale trudno. Następnym razem musimy się lepiej zorganizować :friends:

miałem jechać na Świeradowską ale kompletny brak zainteresowania w ostatnich dniach zmusił mnie do zmiany planów

 

tranzyt znakomity, pogoda rewelacyjna, widoki z górki na Maślicach niezapomniane

oprócz tranzytu masa innych atrakcji. W całym tym natłoku jakoś nam uciekł Jowisz :g:

zrobiłem ponad 1500 zdjęć i kilkadziesiąt avików :D

jak się z tym ogarnę to coś wrzucę ale na razie padam na twarz

 

wielkie podziękowania dla Jurka za załatwienie zezwolenia :notworthy:

 

pozdrawiam

Pomysł na miejscówkę (chyba jedną z najlepszych we Wrocławiu) był Irka i to jemu należą się podziękowania!

Piękna noc, wspaniałe obserwacje, doborowe Towarzystwo. Panowie, załączcie proszę jakieś zdjęcia, jak tylko ogarniecie się po nieprzespanej nocy.

Pozdrowienia dla Grześka, Wracaj do Zdrowia, brakowało nam Ciebie (Irek zabrał 300kg sprzętu, ale zapomniał przedłużacza USB (~300g) w związku z czym ok 50 kg "stuffu" posłużyło, za podstawkę pod laptopa :) ja, pomimo usilnych prób, nie potrafiłem adekwatnie podsumować zaistniałej sytuacji :) ).

Całkiem serio, Wielkie Dzięki za użyczenie sprzętu do obserwacji.

 

AHOJ @#$%^LE%C^

ps.

Przepraszam za spóźnienie - "koko koko Eurospoko!" :):sorry:

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, załączcie proszę jakieś zdjęcia, jak tylko ogarniecie się po nieprzespanej nocy.

dla Ciebie wszystko :D

nie mogę zapanować nad tym wszystkim bo tyle tego, że nie wiadomo od czego zacząć ... więc od początku

panorama Wrocławia zrobiona zaraz po rozstawieniu sprzętu. Od lewej mamy ISS, a po prawej Maczka 127 :szczerbaty:

 

panorama1.jpg

 

chyba założę osobny wątek, w którym przedstawię bardziej szczegółową relację

 

pozdrawiam

 

PS

specjalne pozdrófka dla Grzesia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym zezwoleniem na wjazd. Miejsce nad rzeką wygląda świetnie, ale te formalności odstręczają nieco.

dokładnie to nie wiem o co chodzi. Trzeba by zapytać Jurka

podobno górka nie jest jeszcze całkiem stabilna, rośnie jakaś specjalna trawa, a poza tym wydobywa się tam gaz do celów energetycznych ... czy jakoś tak :blink:

musieliśmy przejechać przez 2 szlabany :Boink:

moim zdaniem to rewelacyjny punkt obserwacyjny ze znakomitą panoramą Wrocławia i powinien być udostępniony dla turystów. Nie ma tam żadnych drzew więc dostępny jest cały horyzont 360o

nie wiem jaka jest wysokość tej górki ale naprawdę robi wrażenie. Na oko jest niemal 2 razy wyższa niż ta przy Świeradowskiej

to wszystko w niemal kompletnej ciszy, zakłócanej tylko przez śpiewy ptaków i przelatujące czasem w pobliżu (bardzo nisko) samoloty

przypuszczam, że przy dobrej przejrzystości powietrza będzie widok od Karkonoszy po Górę Świętej Anny ... a może i dalej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym zezwoleniem na wjazd. Miejsce nad rzeką wygląda świetnie, ale te formalności odstręczają nieco.

Obiekt został zrekultywowany częściowo za pieniądze UE. Wewnątrz tworzy się gaz który jest zbierany w instalacji umieszczonej na szycie i przepompowywany do instalacji spalającej u podstawy, obydwie instalacje znajdują się pod całodobową ochroną - konieczność ochrony oraz zamknięcia obiektu dla publiki - wynika z umowy na finansowanie projektu oraz ze względów bezpieczeństwa. Część robót jest chyba jeszcze objętych umowami gwarancyjnymi, zwrócono mi szczególną uwagę, aby nie deptać roślinności oraz nie chodzić po skarpach ponieważ może dojść do osunięcia gdyż miejscami nie są jeszcze zbyt stabilne.

Widziałem plik podań o zgodę na wejście związanych z różnymi aktywnościami: fotografią, pomiarami, obserwacjami :) etc., zgoda jest zazwyczaj udzielana, jeżeli nie ma ryzyka dewastacji roślinności stabilizującej skarpy.

Nie pytałem o detale, człowiek odpowiedzialny za obiekt kilkukrotnie wspominał o umowie z UE, jeżeli chcesz mogę spróbować ustalić szczegóły.

 

Cytat ze strony ZDiUM (http://www.zdium.wroc.pl/view/index/123):

 

Zrekultywowane składowisko odpadów komunalnych „Maślice". Eksploatację składowiska rozpoczęto w 1967 roku a zakończono w 2000 roku. Kubatura zgromadzonych odpadów wynosi 2,4 mln m3. W roku 2008 roku zakończono rekultywację składowiska. Inwestycja została zrealizowana przez Miasto - w ramach projektu „Gospodarka odpadami stałymi we Wrocławiu, etap I” - przy pomocy finansowej z Unii Europejskiej. Zasadniczym celem rekultywacji składowiska odpadów komunalnych Maślice była poprawa stanu środowiska naturalnego i bezpieczeństwa sanitarnego: zatrzymanie przenikania zanieczyszczeń do wód gruntowych i do rzeki Odry oraz wyeliminowanie emisji gazu składowiskowego do powietrza.

To jedno z największych tego typu przedsięwzięć ekologicznych w kraju. Inwestycja kosztowała ponad 20 mln euro. Niemal połowa tej kwoty pochodziła z Funduszu Spójności (9,7 mln euro). Powierzchnia zrekultywowanego składowiska wynosi 12 ha, wysokość hałdy 49 m npt i 155 m npm. W ramach rekultywacji dokonano nasadzeń zieleni, w tym 100 drzew i krzewów.

Gdy eksperci stwierdzą, że składowisko zostało całkowicie odgazowane będzie można przeznaczyć je do celów rekreacyjnych. W tej chwili teren jest monitorowany i niedostępny dla mieszkańców.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, skoro zgody na wizytację udzielają niemal rutynowo to ta wiedza mi wystarczy. Pozdr!

Z rutyną bym nie przesadzał, musisz napisać podanie z prośbą o zgodę, w podaniu piszesz co i kiedy zamierzasz tam robić, skoczyć ze spadolotnią raczej Ci nie pozwolą :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozdrowienia dla Grześka, Wracaj do Zdrowia, brakowało nam Ciebie (Irek zabrał 300kg sprzętu, ale zapomniał przedłużacza USB (~300g) w związku z czym ok 50 kg "stuffu" posłużyło, za podstawkę pod laptopa :) ja, pomimo usilnych prób, nie potrafiłem adekwatnie podsumować zaistniałej sytuacji :) ).

Całkiem serio, Wielkie Dzięki za użyczenie sprzętu do obserwacji.

 

AHOJ @#$%^LE%C^

ps.

Przepraszam za spóźnienie - "koko koko Eurospoko!" :):sorry:

 

Dzięki za pozdrowienia. O 22:00 05.06 wypisałem się ze szpitala na własną rękę po "wypiciu" 3 litrów kroplówek, ale jak żona dowiozła mnie do domu to przeciąg mnie powalił. Obudziłem się dopiero o 9 tej na siusianie i dalej w kimę. Pawulon mi dali czy co :unsure: . Dobrze że Wenus oglądałem w 2004 roku to żal mniej ściskał. Teraz pomału dochodzę do siebie. Na przykład własnie w tej chwili studzi sie mój Newtonik na tarasie i na coś tam będę polował.

 

Ahoj #$%-0?&!

 

No i trzeba poważnie porozmawiac o 15.07 i zakryciu Jowisza przez 20% Książyc przd nowiem, bo z Tapadeł to go nie zobaczymy.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Z chęcią spotkał bym się z Wami na wspólne obserwacje na Tąpadłach.

Kiedy najbliższe spotkanie?

Mieszkam w Bolesławcu i ogólnie szukam dobrej miejscówki do ok 30km ale pod Złotoryję też dam radę dojechać :)

 

Sprzęt jakim dysponuję to Synta 8" na Dobsonie :)

 

Fajnie by było wspólnie się spotkać, poznać nowych ludzi i pogadać o wspólnym hobby :)

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

 

P.S. na priv mogę podać nr tel. w celu szybszego kontaktu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią spotkał bym się z Wami na wspólne obserwacje na Tąpadłach.

Kiedy najbliższe spotkanie?

Mieszkam w Bolesławcu i ogólnie szukam dobrej miejscówki do ok 30km ale pod Złotoryję też dam radę dojechać :)

z Bolesławca na Tąpadła będzie ze 100 km. To przełęcz między Ślęzą i Radunią ... ale oczywiście i tak zapraszamy

najbliższe spotkanie odbędzie się prawdopodobnie 15 lipca podczas zakrycia Jowisza ale na pewno nie będą to Tapdała bo tam to zjawisko będzie niewidoczne

gdyby nie bardzo krótka noc zaproponowałbym Walim ale wtedy przejazdy potrwają dłużej niż noc obserwacyjna :D

 

Walim będzie w sam raz na drugą połowę sierpnia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Bolesławca na Tąpadła będzie ze 100 km. To przełęcz między Ślęzą i Radunią ... ale oczywiście i tak zapraszamy

najbliższe spotkanie odbędzie się prawdopodobnie 15 lipca podczas zakrycia Jowisza ale na pewno nie będą to Tapdała bo tam to zjawisko będzie niewidoczne

gdyby nie bardzo krótka noc zaproponowałbym Walim ale wtedy przejazdy potrwają dłużej niż noc obserwacyjna :D

 

Walim będzie w sam raz na drugą połowę sierpnia

 

pozdrawiam

 

Dziś chyba najgorszy z możliwych dni na taką propozycję, ale... może Walim ? po meczyku ? Być może Strzelec będzie się dzisiaj nazywał Lewandowski :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteo wstępnie daje nadzieje na kilkugodzinną dziurę na "nockę" z piątku na sobotę.

 

Czyżby pora na Jordanów i walkę na linii horyzontu ?

 

 

Kto się nie przejmuje najkrótszą nocą w roku, ten niech będzie w gotowości... potem każda noc będzie już lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.