Jump to content
frebert

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?

Recommended Posts

Ja jade.

Ktoś jeszcze sie pisze ?

Pozdr

DaVe

raczej nie ma po co jechać. Pełno chmur, a nadchodzą nowe

jeszcze będzie szansa z czwartku na piątek. Księżyc nie będzie przeszkadzał

pozdrawiam

Cisza jak makiem zasiał...

A ja przed chwilą zszedłem ze Ślęży i mogę powiedzieć jedno - Niebo będzie dzisiaj że HEJ. Syf się już rozpuścił i południe zaprasza na spacer po kulkach :)

Gdyby nie to, że idę na premierę Batmana o północy sprzęt miałbym już spakowany.

Grzegorz

ja pasuję. Dopiero co zlazłem ze ścianki wspinaczkowej....

Jordanów dzisiaj?

Witam

Jestem początkującym obserwatorem nieba , chciałbym dołączyć do waszych wypadów na tąpadła podszkolić sie trochę.

ps. jest tu ktoś z okolic szczepina żeby śmigać na wspólne obserwacje.

Witam. Ja kiedys mieszkałem na Szczepinie, ale nie sądzę byś miał problem z zabraniem się. Tylko monitoruj wątek bo często hasło do wyjazdu pada na kilka godzin przed wyjazdem.

Warunki dla Dolnego Śląska zapowiadają się dobre. Umawiamy się w jakimś konkretnym miejscu?

Warunki dla Dolnego Śląska zapowiadają się dobre. Umawiamy się w jakimś konkretnym miejscu?

Zdecydowanie Tąpadła...

... zrobiła się dziura na 2-3h... kto jedzie ??

Edited by Iro

Zdecydowanie Tąpadła...

Cześć Panowie :rolleyes:

Jestem z Wrocka i chętnie przyłączyłbym się do grupy. Jak planujecie dzisiejszy wyjazd i powrót? Czy wymagany jest własny sprzęt?

Pozdro

Cześć Panowie :rolleyes:

Jestem z Wrocka i chętnie przyłączyłbym się do grupy. Jak planujecie dzisiejszy wyjazd i powrót? Czy wymagany jest własny sprzęt?

Pozdro

ja z wyjazdem sie jeszcze łamię... dziwnie sie te chmury zachowują....

generalnie każdy przyjeżdża kiedy chce i wyjeżdża kiedy chce...

Ja się też wybierałem dziś na Tąpadła ale pogoda nie rozpieszcza. Na razie bardzo nieciekawe te chmury.

ja z wyjazdem sie jeszcze łamię... dziwnie sie te chmury zachowują....

generalnie każdy przyjeżdża kiedy chce i wyjeżdża kiedy chce...

No tak, ale ja tam nigdy nie byłem, nie znam miejsca i w ciemnościach trudno będzie trafić. Piszę teraz już na przyszłość, bo pogoda dziś nieżyczliwa. Czy z mapy google'a można dojechać tam precyzyjnie? Mam na myśli już samą miejscówkę.

Dzięki koledzy!

może to co nad głowami tego nie zapowiada, ale meteo pokazuje fajną prognozę na dzisiejszą nockę dla Jordanowa ... ktoś chętny ?

Pozdr

Iro

No kurczę! Za późno przeczytałem... już "strzeliłem" browca" i wystawiłem Kronosa przed dom :sorry: no nic, podzielimy się wrażeniami :szczerbaty: A propos: czy już coś wiadomo w temacie Jodłowa??

Powiem tyle:

6 godzin bardzo owocnych obserwacji, zaczęliśmy z Jurkiem od M8, a skończyliśmy na M42. Po drodze były i "popularesy", jak wszystkie M dostępne na niebie, jak i obiekty, które do dzisiaj uważałem za nieobserwowalne, a z Ultrablockiem okazały się całkiem osiągalne nawet w 8'mce.

Padły m.in: Kalifornia, Flaming Star, ta obok z kijankami była jeszcze bardziej widoczna(IC410), padły obydwie galaktyczki powyżej Andromedy (Caldwellowe)(NGC185), szczególnie ta trudniejsza(NGC147), bardziej rozległa, co dobrze obrazuje kontrast nieba, za jakim się bawiliśmy dzisiaj w nocy... Pegaz dostał po kopytach, Ameryka, Pelikan stały jak wół i waliły po gałach, z Crescentem włącznie. Jurek z 12-tką wyhaczył Stephena z orkiestrą, planetarek nie liczę. NGC891 - igiełka z Perseusza też była nasza... U Jurka w 12, przy NGC7331 widoczne były towarzyszki. Widoczne z UB były mgławice Dusza i Serce - jako pojaśnienia, w Duszy nawet można było pokusić się o kształt. Celowałem też w Bąbla i z UB była widoczna mgławicowatość w kilku obszarach, ale bez dokładnie namierzonego celu, nie wiem, w którą tak naprawdę patrzyłem... sprawdzę wieczorkiem na spokojnie... Najwięcej problemów sprawił nam C4 (NGC7023), ale tutaj pomogło Jurka zacięcie. Kto nie był niech żałuje... ja relację uzupełnię jeszcze wieczorkiem, a tutaj mały suplement z poranka:

DSC_0915s.jpg

p.s. wyciągaliśmy obiekty, co do których, gdyby nie obecność i potwierdzenia Jurka, nie przyznałbym się, że je widziałem... cudowna noc i niech żałuje ten, kto nie był...

p.s.2 nie wspomniałem o Veilu ??? Z UB doskonale idoczny Pickering's w 8'mce... u Jurka pokazał włókienka

Edited by Iro

Dziś Jordanów ok 22:00 - 22:30, Iro będzie.

Pozdrawiam i Zapraszam :)

Dziś Jordanów ok 22:00 - 22:30, Iro będzie.

Pozdrawiam i Zapraszam :)

Ja będę też. Iro z Rokitą łupną dzisiaj tzw "hard"tricka - trzy nocki z rzędu zasługują na szacunek godny największych postrzeleńców. Muszę to zobaczyć.

Do zaraz.

Ja będę też. Iro z Rokitą łupną dzisiaj tzw "hard"tricka - trzy nocki z rzędu zasługują na szacunek godny największych postrzeleńców. Muszę to zobaczyć.

Do zaraz.

Panowie gdzie to jest ten Jordanów i Astro-poletko? Wybaczcie - jestem zielony w temacie. Koło Ślęży, ale gdzie dokładniej. Być może zdecyduję się również na wypad :astronom:

Edited by Barti

Panowie gdzie to jest ten Jordanów i Astro-poletko? Wybaczcie - jestem zielony w temacie. Koło Ślęży, ale gdzie dokładniej. Być może zdecyduję się również na wypad :astronom:

Załączę jeszcze raz... mapę autorstwa kolegi teha,

Opis: wyjazd z miasta krajową 8. na Kudowę Zdrój, w Jordanowie skręt z 8 w prawo, potem według mapy.

Pozdrawiam

jordanów.jpg.jpeg

Edited by rokita

Jak macie możliwość to zapiszcie dziś współżędne GPS. Wczoraj np byłem na tąpadłach bo nie chciałem po nocy szukać was gdzieś tam :)

Jak macie możliwość to zapiszcie dziś współżędne GPS. Wczoraj np byłem na tąpadłach bo nie chciałem po nocy szukać was gdzieś tam :)

A mi się udało dojechać, brawo dla mapki! Trafiłem jak po sznurku: po nocy i pierwszy raz :)

Niebo bylo piękne, Synty rządziły. Okulary w wyciągu tańcowały raz ten, raz tamten. Niestety wilgoć dała znać mocno o sobie i nie dotrwaliśmy dłużej niż do 2:30. Ale ja jestem zadowolony. Towarzystwo było zacne a to sie również liczy. Dzięki Panowie.

50.863205,16.814228