Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie ta pogoda jest najbardziej niepewna ale wyprawa nie jest zbyt daleka. No Ja się jeszcze na jutro wstrzymam ale monitoruję wątek więc jeszcze będzie okazja się wybrać i poznać ekipę. Jestem laikiem w temacie i to by było super popatrzyć przez rużne sprzęty żeby się zoriętować co by kupić na początek bo na razie mam SkyMastera 15x70 i żurawia.

 

Pogoda:

1. http://www.meteo.pl/ -> model UM przeliczany chyba co 6h, prognoza z 12:00 była zdecydowanie lepsza

2. http://www.sat24.com/pl/ -> przed wyjazdem :)

Mieszkam w okolicach stadionu, szybciej dojadę na Tąpadła niż na Księże Małe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki, żeby wam wyszło. Ja niestety będę w Niemczech wtedy. Następnym razem! ;)

jak wywołać śnieżycę ?? napisać na forum, że idzie pogoda :)

 

taka mała konkluzja z dzisiejszego poranka... widzę, że dziura w chmurach zmieniła trochę harmonogram.. planuje być w dzień, a na noc szykuje się to co zwykle ;/

 

pozdr

 

irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wywołać śnieżycę ?? napisać na forum, że idzie pogoda :)

 

taka mała konkluzja z dzisiejszego poranka... widzę, że dziura w chmurach zmieniła trochę harmonogram.. planuje być w dzień, a na noc szykuje się to co zwykle ;/

 

pozdr

irek

 

Jest nadzieja na kawałek gwieździstego. Jesteśmy umówieni z Irkiem, że podejmiemy decyzję o wyjeździe około 18:00 na podstawie aktualnych zdjęć z sat24.

Zbyszek wczoraj zapakował sprzęt do samochodu, więc Pogoda na obserwacje być musi! :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy, ja Irek wybywamy za ok 45 min, Zbyszek zapowiedział się na 21:00

Pozdrawiam

wypad zakończony powodzeniem... dzięki chłopaki za "współudział".

 

Warunki generalnie były lepsze niż oczekiwałem, z perspektywą na poprawę :)

 

 

Pozdr

 

iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypad zakończony powodzeniem... dzięki chłopaki za "współudział".

Jak zwykle sukces :)

Warunki generalnie były lepsze niż oczekiwałem, z perspektywą na poprawę :)

Noc świetna, na początku było sucho, "kontrastowo" i "bezchmurnie", po 23:00 warunki zaczęły się stopniowo pogarszać.

Ciekawsze obiekty: NGC1999 (Key Hole), HCG44 (3 składniki w 12"), NGC2359, NGC2467, NGC2362, NGC2437 i 2438 (gromada otwarta z planetarką).

 

Dzięki!

 

ps

Zbyszek nie wypakował sprzętu z samochodu, więc pewnie będzie pogoda :)

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle sukces :)

 

Noc świetna, na początku było sucho, "kontrastowo" i "bezchmurnie", po 23:00 warunki zaczęły się stopniowo pogarszać.

Ciekawsze obiekty: NGC1999 (Key Hole), HCG44 (3 składniki w 12"), NGC2359, NGC2467, NGC2362, NGC2437 i 2438 (gromada otwarta z planetarką).

 

Dzięki!

 

ps

Zbyszek nie wypakował sprzętu z samochodu, więc pewnie będzie pogoda :)

Pozdrawiam

Do obserwowanych obiektów dodam takie jak:

IC2177 (Mewa) - bardzo dobrze widoczna w N31 z UB rozległa mgławicowość, NGC2359 - Hełm Thora - choć u mnie za bardzo rogów nie pokazał., u mnie w 8" HCG44 2 skałdniki wyraźnie, 3-ci słabo zerkaniem.

 

Z klasyków zimowych , mgławicowość w Choince z dostrzegalnymi strukturami (bez stożka niestety), cały kwintet Woźnicy (od IC410 przez IC405 do M38), M1, M42/43, M78 z pobliskimi NGC oraz Rozeta...

 

Po dwunastej w objęcia wpadły perełki Wiosny, czyli wszelakie galaktyki od Wielkiej Miśki, przez psy gończe, Warkocz, Lwa i na końcu Pannę z Markarianem. Wisienką na obserwacyjnym torcie była M3.

 

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee tam

najlepsze były gromadki w Woźnicy i sąsiadująca z nimi M35 ... oczywiście przez poważną lornetkę z Lidla ;)

ten rogaty hełm też był niczego sobie

im bliżej północy tym warunki były gorsze ale przynajmniej częściowo zaspokoiłem głód obserwacyjny

udało się też kilka fotek. Nawet test Tamrona 2,5/135 mm wypadł pozytywnie ... chociaż dopiero po przymknięciu do @5,6. Na jasne komety powinien być w sam raz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee tam

najlepsze były gromadki w Woźnicy i sąsiadująca z nimi M35 ... oczywiście przez poważną lornetkę z Lidla ;)

ten rogaty hełm też był niczego sobie

im bliżej północy tym warunki były gorsze ale przynajmniej częściowo zaspokoiłem głód obserwacyjny

udało się też kilka fotek. Nawet test Tamrona 2,5/135 mm wypadł pozytywnie ... chociaż dopiero po przymknięciu do @5,6. Na jasne komety powinien być w sam raz

 

pozdrawiam

meteo.pl pokazuje kichę,

ale calsky i pogodynka pokazują szansę na 3h pogody...

 

będzie ktoś zainteresowany ?

 

pewnie weryfikacja wyjazdu jak zwykle nastąpi ok 18-19.

 

pozdr

 

iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolerzanki i Koledzy!

 

Kto chętny dzisiaj na wieczorną przejażdżkę po gwiazdozbiorach to zapraszam na Tapadła godz 20-21.

Mamy parę godzin do wschodu Księżyca i dziurę w chmurach której żal przegapić.

Na razie jeszcze Iro potwierdził obecność.

 

Aha jest 30 cm zmrozonego śniegu więc biore solidna łopatę/ szpadel :)

Pozdr

 

 

Edytowane przez osiaki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem za. Na wszelki wypadek zatankowałem dzisiaj bolid

jeśli nie wypadnie mi coś niespodziewanie to będę

 

 

Jeśli ktoś się wybiera z Wrocławia i ma miejsce w aucie to chętnie bym dołączył ;) A jak jeszcze znalazło by się miejsce na synte 10'', to już w ogóle było by super;)

 

z jakiej części Wrocławia jesteś?

ja startuję z okolic Nowego Dworu. Jeśli mieszkasz w pobliżu mogę Cię zabrać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lekko rozpalonych apetytach z nocy sobotnio-niedzielnej. Patrząc na dzisiejszą prognozę... nie pytam czy...

pytam kto :)

 

księżyc wschodzi nadchodzącej nocy o 01:48

kolejnej nocy o 02:44

 

czas pójść z Panną w tango i dobrać się do Władcy Pierścieni :)

 

 

Pozdr

 

iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po lekko rozpalonych apetytach z nocy sobotnio-niedzielnej. Patrząc na dzisiejszą prognozę... nie pytam czy...

pytam kto :)

 

księżyc wschodzi nadchodzącej nocy o 01:48

kolejnej nocy o 02:44

 

czas pójść z Panną w tango i dobrać się do Władcy Pierścieni :)

 

 

Pozdr

 

iro

Będę około 21:00

Gdyby ktoś jednak miał wątpliwości to:

http://7timer.y234.cn/index.php?product=astro&lon=16.704669500000023&lat=50.8467602&lang=en&tzshift=0

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę około 21:00

Gdyby ktoś jednak miał wątpliwości to:

http://7timer.y234.cn/index.php?product=astro&lon=16.704669500000023&lat=50.8467602&lang=en&tzshift=0

 

Pozdrawiam

 

Chętnie bym dołączył do was jeśli znalazło by się miejsce u kogoś w aucie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

czy wrocławska astrobrać wybiera się na Tąpadła w najbliższym czasie? Niestety nie mam swojego sprzętu i tak dawno nie byłem na obserwacjach, że musiałbym się do kogoś dokleić. Dysponuje środkiem transportu jeżeli trzeba i lornetką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

czy wrocławska astrobrać wybiera się na Tąpadła w najbliższym czasie? Niestety nie mam swojego sprzętu i tak dawno nie byłem na obserwacjach, że musiałbym się do kogoś dokleić. Dysponuje środkiem transportu jeżeli trzeba i lornetką ;)

 

 

Hej,

 

Jeśli masz transport a nie masz sprzętu to chyba możemy się dogadać;) Ja nie mam transportu a mam sprzęt, pytanie tylko czy zmieścisz w aucie synte 10.

 

Z tego co prognozy pokazują, dzisiaj jest ostatnia noc ładnej pogody, a w weekend mnie nie będzie. Także tylko dzisiaj wchodzi w grę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.