Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

fotka z przełęczy Walimskiej

widok na północny wschód. Widoczna niewielka łuna od Dzierżoniowa. Południe czyste

warunki znacznie lepsze niż na Tąpadłach, a to tylko 30km dalej i jedzie się około 20 minut dłużej. Świetny widok na południe i brak samochodów

 

walim_2015_05_15.jpg

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wrzucić jakąś szczegółową mapkę/plan z zaznaczonym tym punktem, a zwłaszcza zalecany sposób dojazdu z Wrocławia ?

Jak warunki lepsze niż na przełęczy Tąpadła (koło Sobótki pod Ślężą) to naprawdę dobre - powiem czytającym co tam nie byli.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wrzucić jakąś szczegółową mapkę/plan z zaznaczonym tym punktem, a zwłaszcza zalecany sposób dojazdu z Wrocławia ?

 

Dojazd drogą krajowa nr 8. do Łagiewnik, potem drogą wojewódzką 384 do Dzierżoniowa, dalej drogą wojewódzką 383 w kierunku na Pieszyce/Walim/Wałbrzych - w górach tuż przed przełęczą Walimską jest skrzyżowanie na miejscowość Glinno - potem według załączonej mapy.

https://www.google.pl/maps/place/50%C2%B042%2703.0%22N+16%C2%B029%2736.6%22E/@50.7008333,16.4935,509m/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0!6m1!1e1

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dojazd drogą krajowa nr 8. do Łagiewnik, potem drogą wojewódzką 384 do Dzierżoniowa, dalej drogą wojewódzką 383 w kierunku na Pieszyce/Walim/Wałbrzych - w górach tuż przed przełęczą Walimską jest skrzyżowanie na miejscowość Glinno - potem według załączonej mapy.

https://www.google.pl/maps/place/50%C2%B042%2703.0%22N+16%C2%B029%2736.6%22E/@50.7008333,16.4935,509m/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0!6m1!1e1

 

Pozdrawiam

 

W załączeniu zdjęcie drogi wojewódzkiej 383 :)

 

walim-x-1024.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcie...

możesz napisać jakie parametry są tego zdjęcia....?, jaki czas naświetlania, ile klatek i jakim obiektywem zostało zrobione...?. No i jakiej klasy jest twoj montaż.....?

pozdrawiam

Przemek

nawet to już zrobiłem - zapraszam do działu Astrofotografia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wygląda na to, że dzisiaj będzie pogoda a potem nie za bardzo - około 22:30 będę na polach pomiędzy Jordanowem a Świątnikami.

Planuję posiedzieć do 1~2giej - Są chętni?

 

 

Lokalizacja dla przypomnienia:

 

Zjazd na szutrową drogę przeciwnie do drogowskazu "Nasławice 2"
50.867674,16.813495

Po 200-300m odgałęzienie, w prawo, polnej drogi z trawiastym placem
50.862826,16.815212

 

szuter OK dla przeciętnej osobówki

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że dzisiaj będzie pogoda a potem nie za bardzo - około 22:30 będę na polach pomiędzy Jordanowem a Świątnikami.

Planuję posiedzieć do 1~2giej - Są chętni?

 

 

Lokalizacja dla przypomnienia:

 

Zjazd na szutrową drogę przeciwnie do drogowskazu "Nasławice 2"

50.867674,16.813495

 

Po 200-300m odgałęzienie, w prawo, polnej drogi z trawiastym placem

50.862826,16.815212

 

szuter OK dla przeciętnej osobówki

 

I byłeś? Pogoda była raczej średnia... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I byłeś? Pogoda była raczej średnia... :)

 

 

Byłem sam - oczywiście - nie było nikogo równie szalonego :)

Poobserwowałem od 22:45 do 0:30.

Niestety w powietrzu był taki syf, że do ~20* nad horyzontem nie było widać praktycznie nic.

Obleciałem standardową listę obiektów - chociażby:

andromedę z przyległościami, hihoty, ringa, veila z miotłą, dziką kaczkę, ogryzka, snowball, ET, wieszak, M26, 6712, M103, Stock 1 i 2, M13.

Dodatkowo gromady w Lisku: 6823, 6802, 6882-5 i 6940, który był zakoczeniem wieczoru - mrowie gwiazdek pojawiające się przy patrzeniu zerkaniem.

 

Odstawiłem dobsona 14", przesiadłem się na TS 20x110 i muszę powiedzieć, że dużo częściej jeżdżę na obserwacje. W ciągu ostatnich 3 miesięcy byłem chyba piąty raz :yes: - zazwyczaj 1-2 godziny (pod Jordanów mam 30min. samochodem)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czaiłem się ale (jak zwykle) wszystko się nie układało - już pomijam psa co sam w domu zostać nie może bo szczeka lub wyje - patrzał by z nami. A ile to jest minut autem od jakiegoś znanego miejsca we Wrocku, dajmy na to BP (Jeździecka - no tam gdzie ten McDonald)

Pozdrawiam

p.s.

Da się na miejscówce skolimować dobsonika - czy lepiej w dzień zawalczyć?

Jordanów Ślaski?

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

 

siedzę na przełęczy od dwóch dni...w sensie nocki... :). Zapewniam że warunki są idealne...:

mówisz o Walimskiej?

Tośmy się jakimś cudem minęli, bo Byłem wczoraj tam z Wojtkiem (od 22:00 do 24:00), nikogo nie widzieliśmy. Byliśmy na polach, dojazd polną drogą w prawo od drogi z Walimskiej na Glinno, już za przełęczą.

 

Wczoraj warunki były bardzo dobre choć powiewał wiatr. Spodziewałem się że widoki na Walimskiej będą dobre, lepsze niż mam bliżej Wałbrzycha ale niestety BARDZO się zawiodłem. Miernik SMQ-L pokazał 21,15 mag/arcsec w najlepszym momencie, bywało i mniej aż do 21,0, czyli bardzo źle. Te słabe wyniki było też widać organoleptycznie, bardzo słabe kontrasty, słaba widoczność DM, potężna łuna na wschodzie i północy, spora na zachodzie.

Mam wrażenie że nawet rok temu było tam lepiej, może nastawiali lamp w okolicy? Więcej tam nie pojadę, bliżej Wałbrzycha są zdecydowanie lepsze miejsca.

Edytowane przez adam_bie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bliżej Wałbrzycha są zdecydowanie lepsze miejsca.

 

Mógłbyś podać współrzędne? Jestem spod Świdnicy, Radek Grochowski, który udziela się na tym forum również, bylibyśmy zainteresowani porównaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mógłbyś podać współrzędne? Jestem spod Świdnicy, Radek Grochowski, który udziela się na tym forum również, bylibyśmy zainteresowani porównaniem :)

 

Jedno niezłe miejsce: 50,857699 : 16,089168.

Droga za Gostkowem na Pustelnik, z niej w prawo na pola. Dość kłopotliwy dojazd i możliwe mgły ale fajne widoki nieba.

Końcówka dojazdu to jazda polem na szczyt wzniesienia, niski samochód może mieć problem, choć zależy jak bardzo lubisz swój samochód :) Moje auto ma prześwit 16cm i daje radę gdy jest sucho.

 

Najczęściej jeżdżę do Andrzejówki (bo blisko i przyzwoicie), powyżej schroniska. SQM-L pokazuje tam bez problemu 21,20 a dokuczliwa łuna jest tylko od północy.

 

Trzecie miejsce:

50,860102 : 16,184751, przysiółek Wrony i dalej drogą polną (ponoć wylali tam trochę asfaltu) aż na szczyt.

Nie byłem tam jeszcze z miernikiem (ale może będę tam dziś) , ale jest pewnie porównywalnie z Andrzejówką.

 

Gdybyście się chcieli wybrać w jedno z tych miejsc, dajcie mi znać wcześniej na PW, chętnie się z Wami spotkam.

Edytowane przez adam_bie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę odszczekać że jakoby Andrzejówka była lepsza czy porównywalna z Walimską. Noc później SQM-L pokazał tam 21,08 vs 21,10-21,15 na Walimskiej także Walimska wypada lepiej. Ogólnie jestem mocno zdziwiony tak słabymi wynikami, w maju mam zanotowane 21,20 w Andrzejówce, tamtejsza kopalnia nie świeci (na razie) mocniej więc nie wiem co spowodowało spadek wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich astro maniaków!

Jestem nowy na forum i jestem z Wrocławia i z chęcią wybrałbym się na obserwacje z bardziej doświadczonymi kolegami. Na forum poczytałem że często umawiacie się telefonicznie więc gdyby coś się szykowało dajcie info też tu na forum :) ostatnio coś pogoda nas nie rozpieszcza ale kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle pogoda nas zaskakuje więc zazwyczaj umawiamy się w ostatniej chwili

postaram się wrzucać info na forum, choć gdy to robiłem odzewu nie było

dzisiaj o 19:00 mamy spotkanie wrocławskiego oddziału PTMA w obserwatorium na Kopernika

każdy może przyjść, możemy się poznać i pogadać ... nic zobowiązującego

Krzysiek opowie o astrofotografii więc będzie ciekawie. Kolejna okazja dopiero w przyszłym roku

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.