Skocz do zawartości

obiekt kilkanaście stopni wyżej, a dużo lepiej gdy LP


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Mimo że Majer ostrzegał mnie przed Słońcem niedaleko pod horyzontem, a jeszcze Łysy miał zaraz wzejść - w myśl zasdy "biorę co dają" przyczaiłem się na odpowiedni moment 23:20 i wparowałem na moją super (zero swiateł po horyzont) miejscówkę (w granicach miasta!!! :D). Miejscówka jest od północy i głównie na północ i w góre warto spozierać.

 

Niestety na naszym forum nie ma (może i dobrze) tabeli "obiekty lornetkowe przy średnio-dużym zaświetleniu nieba"

 

 

Po nieszczególnym Messierze 13 w Herkulesie tym rezem jednak trafiłem w dobry obiekt.

 

Najpierw jednak cienizna.

Messier 31 - galaktyka Andromeda - o ile w centrum miasta (ale wyżej na niebie) 20x to była "mała plama ale plama" to

pod miastem ale niżej 10x to była zaledwie "mała plamka". ALBO TA MOJA LORNETKA JEST NISKIEJ KLASY. Zlokalizowałem ją bez trudu i bezsprzecznie. Ale to niskie połozenie i jednak wsie/dzielnice podwrocłaskie MASAKRCZNIE WYCINAJĄ JEJ PERYFERIE -przypuszcalnie widzę oklice jej ścisłego centrum :(

 

Jest jednak sukces - fajny urokliwy obiekt

NGC869

 

"Double Cluster" - cokolwiek to znaczy ;)

 

i łatwy do znalezienia poślizgiem (trójskokiem) z jednej z nóżek Kasjopei!

 

Mnie ten obiekt przypomna coś nad wodą - jakby wędkarza albo wierzbę płaczącą (ostatecznie może być szubienica jak kto lubi średniowieczne horrory typu "rękopis znaleziony w Saragossie";))

 

A najfajniejsze że młodzi ludzie to pewnie tę gwiazdkę co ją pokazuję zieloną strzałką - rozdzielają (na zlotach) w OKU! a ja - nieco z niedowierzaniem - ale w koncu pełen DUMY z siebie - rozdzieliłem ją przez lornetkę! :D :D :D

ngc869.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaświetlonym niebie M31 nie pokazuje pełnej krasy. Muszą być idealne warunki, wtedy wypełnia ponad połowę pola widzenia typowej lornetki, robiąc niesamowite wrażenie [zwłaszcza,ze wtedy widać też jej "sąsiadki"]. Przy nieznacznym LP widać dobrze tylko centralną, grubsza część, przy czym sam środek da się wychwycić nawet przy pełni Księżyca. Ale to, co jest klasą w M31 to delikatny zewnętrzny dysk galaktyki, który ma ponad 3 stopnie. Żeby to zobaczyć trzeba pojechać z lornetą na głęboką wieś albo w jakieś góry czy nad Biebrzę albo inne Roztocze -zdecydowanie warto. Najlepszą M31 widziałem w początkach kariery zabrawszy dużą, choć kiepską lornetę [bresser Saturn 15x60] w góry Turcji. Podobny widok udało mi się uzyskać tylko raz na starej miejscówce za miastem, przy super pogodzie. Za to przy innych okazjach w górach prezentowała się b. ładnie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.