Skocz do zawartości

Atlas Nieba AstroJaWila


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Janusz, niestety ja mam 96 dpi przy rozdzielczości skanu 2000x2000. W jaki sposób osiągasz 150 dpi?

Nic specjalnie nie robią. Tak mam i do tej pory nie inetresowalem sie jaką mam rozdzielczość, aż do czsu przeczytania tu o tym.

Nie wiem dlaczego mam 150 dpi, a Ty 96. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, niestety ja mam 96 dpi przy rozdzielczości skanu 2000x2000. W jaki sposób osiągasz 150 dpi?

 

A na jakim formacie ty drukujesz? Po wydrukowaniu na A4 masz dokładnie 300 dpi. DPI - dots per inch - punktów na cal. rozmiar 2000 x 2000 punktów (pikseli) w rozdzielczości 300dpi to dokładnie 6,67 x 6,67" (cala), czyli 16,9 x 16,9 cm ...

 

Kartka A4 (standard) ma szerokość 21 cm, po odjęciu 4cm na marginesy (po 2cm z lewej i prawej) zostaje dokładnie 17cm szerokości arkusza na wydruk.

 

Krótko mówiąc - chyba sugerujesz się dpi który wyświetla ci we właściwościach pliku jakiś program graficzny, a nie rzeczywistą gęstością wydruku. Tak czy inaczej, siejesz zamieszanie, bo mapki po prostu drukują się czytelnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej, siejesz zamieszanie, bo mapki po prostu drukują się czytelnie...

Nie sieje zamieszanie, tylko mówię jak jest. Nie wiem czy to dpi czy rozdzielczość czy co tam jeszcze - fakt jest taki, że mapki są niestety nieczytelne. Mam porównanie z mapkami, które drukuje mi CdC i jest niestety między nimi przepaść.

 

Jeszcze raz wkleję zrzut ekranu z wygenerowanego pliku - ustawienia standardowe.

 

http://img210.imageshack.us/img210/6265/jawil3.png

 

Powiedz mi - jak takie coś ma się czytelnie wydrukować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz wkleję zrzut ekranu z wygenerowanego pliku - ustawienia standardowe.

 

http://img210.imageshack.us/img210/6265/jawil3.png

 

Link który zapodałeś, to nie jest mapka z AJW - jest to tylko fragment mapki sztucznie przeskalowany w górę i rozciągnięty - dlatego ma fatalną jakość.

 

Mapka wygenerowana w AJW (przed chwilą), na standardowych ustawieniach wygląda tak: http://www.astro.org.pl/atm/mapa_kwadratowa.jpg

 

Nie wiedzieć czemu, konwertujesz JPG generowane przez program do PNG - może twój soft w czasie konwersji coś kaszani. A może nie rodzisz sobie z samym wydrukiem (ustawienia rozmiaru i skalowania)... Tak czy inaczej - nadal uważam, że problem jest tylko u Ciebie a nie w AJW.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Leszek Szamocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link który zapodałeś, to nie jest mapka z AJW - jest to tylko fragment mapki sztucznie przeskalowany w górę i rozciągnięty - dlatego ma fatalną jakość.

Leszku, nie wymyślaj - nic nie jest przeskalowane i rozciągnięte. Jedyne co zrobiłem to kliknąłem kilka razy w 'przybliż' w windowsowej przeglądarce obrazów a następnie print screen i wkleiłem w paint. Tak u mnie wyglądają mapy.

 

Mapka wygenerowana w AJW (przed chwilą), na standardowych ustawieniach wygląda tak: http://www.astro.org..._kwadratowa.jpg
Sciągnąłem tego jpg-a i po powiększeniu wygląda dużo lepiej od tego co jest moich jpg-ach. I to tak przynajmniej o klasę lepiej. Jakby u mnie to tak wyglądało to nie robiłbym z niczym problemu.

 

Nie wiedzieć czemu, konwertujesz JPG generowane przez program do PNG - może twój soft w czasie konwersji coś kaszani.

Nie. Astro JaWil zapisuje w JPG, ja robie print screen i windowsowy Paint zapisuje mi domyślnie w png. Wygląd mapy jpg Astro JaWil i png po print screen jest identyczny.

 

A może nie rodzisz sobie z samym wydrukiem (ustawienia rozmiaru i skalowania)... Tak czy inaczej - nadal uważam, że problem jest tylko u Ciebie a nie w AJW.

Czyli identyczny problem jest w moim komputerze, we wszystkich komputerach w domu, w moim komputerze służbowym, i w komputerze znajomego z pracy.

 

Jeśli ktoś mi powie jak osiągnąć jakość taką jak Ty masz na swojej mapie - będę zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, nie wymyślaj - nic nie jest przeskalowane i rozciągnięte. Jedyne co zrobiłem to kliknąłem kilka razy w 'przybliż' w windowsowej przeglądarce obrazów a następnie print screen i wkleiłem w paint. Tak u mnie wyglądają mapy.

 

No właśnie to miałem na myśli mówiąc, że jest sztucznie rozciągnięty (powiększony). Przecież wydruk robi się z JPG wygenerowanego przez AJW a nie z zrzutu jego podglądu na ekranie. Dla wyjaśnienia załączam fragment mojej mapki "obrobionej" twoim sposobem. Wtedy faktycznie jakość robi się fatalna...

 

Chcę ci pomóc - coś najwyraźniej nie gra w twojej konfiguracji AJW bo inni nie zgłaszają tego problemu. Opisz dokładnie jak generujesz tą mapę (odpisz na pytania):

 

1. Która wersja AJW?

2. Jaki typ mapy? (cała / kwadratowa / kołowa / widnokrąg / horyzont)

3. Jakie ustawiasz parametry do generacji mapy? (żeby nie przepisywać wszystkiego, zrób zrzut z obu ekranów ustawień)

4. Pokaż jak wygląda oryginalny, wygenerowany plik mapy (JPG a nie zrzuty z podglądu na ekranie...)

5. Jak drukujesz wygenerowany plik? (w jakim programie, z jakimi ustawieniami / opcjami, na jakiej drukarce / formacie papieru)

 

Gdzieś tam coś jest źle ustawione, ale na pewno można temu zaradzić.

 

Pozdrawiam.

post-19199-067885600 1284963812_thumb.jpg

Edytowane przez Leszek Szamocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony dodam tylko, iż po zwężeniu mapy (ustawiam 570 pixeli), po wygenerowaniu do pliku jpg, ten plik obcinam programem Microsoft Office Picture Manager (każdym innym jest pewnie tak samo) białe niepotrzebne marginesy i uzyskuję plik o rozdzielczości ok. 2000x1460 i po wydrukowaniu tego pliku nawet na A3 jakość wydruków jest naprawdę dobra. Wczoraj pokazywłam na Dniu Otwartym wydrukowane atlasy w formacie A3 i A4 kolor. Te wydruki bardzo mi się podobają. Trzeba jednak przeprowadzić kilka prób, aby własiwie dobrać wielkości fontów, rodzaj fontów, odległości i kąty opisów oraz wybrać to, co ma być pokazane na wydruku, aby nie wprowadzić chaosu.

Przy okazji wpadłem na pomysł, aby można było wprowadzić indywidualnie położenie opisu dla każdej gwiazdy osobno, a nie tak jak jest teraz wszystkie jednakowo. To już w następnych wersjach programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to miałem na myśli mówiąc, że jest sztucznie rozciągnięty (powiększony). Przecież wydruk robi się z JPG wygenerowanego przez AJW a nie z zrzutu jego podglądu na ekranie.

 

Leszku, to nie tak. Ja próbowałem drukować mapy kołowe i kwadratowe ale jakość wydruku była słaba (nieczytelne lub trudne do odczytania nazwy). Dlatego właśnie wrzuciłem tu powiększone kawałki mapy, żeby pokazać, że ich jakość jest słaba. Nie ma możliwości, żeby taki rozmazany kleks nawet po zmniejszeniu wydrukował się jako czytelny napis.

 

 

 

Dla wyjaśnienia załączam fragment mojej mapki "obrobionej" twoim sposobem. Wtedy faktycznie jakość robi się fatalna...

 

Leszku, gdyby moje mapy były po powiększeniu takiej jakości jak Twoje to nie było by tej dyskusji – załączona przez Ciebie mapa jest w naprawdę dobrej jakości.

 

Chcę ci pomóc - coś najwyraźniej nie gra w twojej konfiguracji AJW bo inni nie zgłaszają tego problemu. Opisz dokładnie jak generujesz tą mapę (odpisz na pytania):

 

1. Która wersja AJW?

2. Jaki typ mapy? (cała / kwadratowa / kołowa / widnokrąg / horyzont)

3. Jakie ustawiasz parametry do generacji mapy? (żeby nie przepisywać wszystkiego, zrób zrzut z obu ekranów ustawień)

4. Pokaż jak wygląda oryginalny, wygenerowany plik mapy (JPG a nie zrzuty z podglądu na ekranie...)

5. Jak drukujesz wygenerowany plik? (w jakim programie, z jakimi ustawieniami / opcjami, na jakiej drukarce / formacie papieru)

 

Gdzieś tam coś jest źle ustawione, ale na pewno można temu zaradzić.

 

Dzięki za chęć pomocy. No to lecimy:

 

 

 

1. Wersja 17.

 

2. Mapy kwadratowe i kołowe.

 

3. Parametry domyślne nic nie zmieniam

 

4. Załącze tu jpg poniżej. Zobacz na przykład na opis gwiazd dyszla Wielkiego Wozu…

 

5. Drukuje drukarką sieciową – jakiś laserowy Samsung w pracy. Format papieru standard A4, jakość daje max (1200 dpi), wszystko co się da daje na najwyższą jakość. Drukuje prosto z podglądu obrazów wndows – żadnego obrabiania i ingerowania w obraz – nic.

 

 

 

http://img811.imageshack.us/img811/4766/mapakolowatest1.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście masz kakieś rozjechane te napisy.

Proponuję Ci zmienić font opisów nazw gwiazd. Może tutaj musisz znaleźć właściwy font dla Twojego kompa. Zobacz poniżej wydruk mapki Jowisza z Uranem na dzisiej szy wieczór. Wydrukowałem na A4 i jest brzytwa.

Zaraz wrzucę swoją mapkę kołową dla porównania.

jow_uran3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ładnie ta mapka wygląda - prawie jak z Atlasu P. Brycha :)

 

Wersja 17.01 ma możliwość drukowania kółeczek lub gwiazdek. Tu wybrałem kółeczka

 

Kto ma wersję 17.00 może (powinien) uaktualnić sobie z programu do wersji 17.01.

 

 

 

 

Poniżej obiecana mapka kołowa, ale nic nie ustawiałem tam. Nie jest to produkt skończony - tylko do porównania plików jpg.

mapa_kolowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również załączam mapkę, w dodatku ze starej wersji 16.09 - zatem nr wersji raczej nie ma znaczenia... Mapka kołowa na ustawieniach domyślnych. I też jest lepsza jakość, niż w tej od exec'a.

 

Może twoje ustawienia domyślne, wcale nie są domyślne - mogło się niechcący coś przestawić i po kliknięciu w ZiW tak już zostało... Mam wrażenie, że u ciebie są ustawione dużo mniejsze rozmiary czcionek, albo wręcz inne czcionki... Najlepiej, jakbyś jednak zrobił zrzut z ekranu z ustawieniami generowania mapki...

 

Druga możliwość to jakiś problem w samym systemie, brak jakiejś standardowej czcionki, albo nietypowe ustawienia. Jakiego systemu używasz?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Po ponownym porównaniu tych mapek mam pierwsze podejrzenie - czy masz może w systemie ustawione "wygładzanie krawędzi czcionek ekranowych" na ClearType ?(Pulpit / Właściwości / Wygląd / Efekty ...) Jeżeli tak, to wyłącz to, albo przełącz na "Standardowe" i spróbuj ponownie wygenerować mapkę...

post-19199-010775600 1284999632_thumb.jpg

Edytowane przez Leszek Szamocki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, specjalnie przeinstalowałem Astro JaWil, i zresetowało mi wszystkie ustawienia (bo wcześniej powiększałem czcionki, żeby były czytelne). Mam Win7 jednak wyłączenie Clear Type nic nie dało. W mapie kołowej nazwy gwiazd, Messier i NGC są ustawione na 8, w kwadratowej na 10. Dopiero jak ustawie wielkość na 12 to jako-tako da się odczytać - co prawda są rozmyte, ale czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 - tu zdaje się jest pies pogrzebany. Mapki są generowane w dość zawiły sposób, za pośrednictwem wtyczki w do Flasha... Flash, niejako z założenia, generuje obraz "do wyświetlania" i dopiero na jego bazie generowany jest JPG. Jeżeli system decyduje o sposobie wyświetlania / rysowania czcionek - to może być trudne do obejścia. Nie mam możliwości przetestowania pod Win7,a wszystko było pisane i testowane pod XP.

 

Trochę dziwią mnie te rozmiary domyślne, chyba że w wersji 17 coś się zmieniło. U mnie domyślne rozmiary w mapce kołowej są takie:

 

gwiazdozbiory - 24

nazwy własne gwiazd - 10

oznaczenia Bayera - 12

numer Flamsteeda - 8

Messier - 10

NGC i IC - 10

układ słoneczny - 12

 

Cóż, wygląda na to,że Janusz będzie musiał popracować nad wersją do Windows 7...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem przed chwilą na kompie z win xp i niestety przy próbie zapisania jpg wyskakuje 'nieokreślony błąd'.

 

Brak (lub niewłaściwa wersja) Flash Playera i/lub Shockwave Playera w systemie (le wtedy wysypałby sie już przy próbie wyświetlenia mapy)?

 

A skoro dopiero przy zapisie do jpg - kolejna możliwość - brak uprawnień do zapisu w /Program files/AstroJaWil/... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak (lub niewłaściwa wersja) Flash Playera i/lub Shockwave Playera w systemie (le wtedy wysypałby sie już przy próbie wyświetlenia mapy)?

 

A skoro dopiero przy zapisie do jpg - kolejna możliwość - brak uprawnień do zapisu w /Program files/AstroJaWil/... ?

 

Instalator standardowo sugeruje zapis programu do "/Program files/AstroJaWil...", bo ten folder jest w każdym komputerze, ale zdecydowanie polecam instalowanie programu na dysku d:/.

Co do mapek, to dziś wpadłem na świetny pomysł, jak znacznie przyspieszyć uzyskanie finalnej mapki do wydruku oraz jak poprawić czytelność opisów gwiazd. Każda nazwa własna gwiazdy i oznaczenie Bayera będzie miała indywidualne położenie, tak więc łatwiej będzie rozsunąć opis tych gwiazd.

Również postaram się dobrać właściwe ustawienia domyślne, aby od razu mapka pokazywała optymalne fonty i wielkość. Nie zwalnia to Was jednak od indywidualnego dopasowania opisów do własnego gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro JaWil zainstalowany mam wszędzie na C: lub D:, więc nie tu powinien być problem z brakiem możliwości zapisania pliku w XP.

No cóż, chyba zostaje mi poczekać aż pojawi się bardziej dopracowana wersja umożliwiająca zapisywanie plików w dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro JaWil zainstalowany mam wszędzie na C: lub D:, więc nie tu powinien być problem z brakiem możliwości zapisania pliku w XP.

No cóż, chyba zostaje mi poczekać aż pojawi się bardziej dopracowana wersja umożliwiająca zapisywanie plików w dobrej jakości.

Obawiam się, że jak u siebie czegoś nie zmienisz, to nie będziesz miał wyraźnej poprawy.

Moje poprawki umożliwią lepsze rozmieszczenie opisów i dzięki temu będzie można bezpieczniej powiększyć font i tylko tu może być u Ciebie poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie to dopracować jeśli nie wiadomo co dopracować.

Generujesz mapkę kwadratową, zapisujesz do jpg i dostajesz pikselozę? Wrzuć całą mapkę wygenerowaną do jpg to porównam z moją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że nie do końca rozumiecie o czym mówię, więc napiszę jeszcze raz o co chodzi:

 

 

 

1. Astro JaWil 17, system Win 7 (na obu komputerach)

 

2. Mapy w programie generuje w domyślnych ustawieniach. Wcześniej powiększałem czcionki, żeby były wyraźniejsze po wydrukowaniu, ale to nie jest dla mnie rozwiązanie. W miarę wyraźne czcionki mam dopiero po ustawieniu ich na wielkość 12.

 

3. Mapy wygenerowane w programie są b. ładne.

 

4. Przeinstalowałem programy, żeby zresetować je i otrzymać domyślne ustawienia.

 

5. Po zapisaniu do jpg następuje straszne rozmycie i pikseloza (na obu kompach).

 

6. Mapy które zamieścił tu Leszek są dużo lepszej jakości niż moje.

 

7. Polaris – mapę w pełnej rozdzielczości zamieściłem tu w poście #35 – możesz zobaczyć jaka tam jest pikseloza. To są domyślne ustawienia (czysty program, nic nie zmieniałem).

 

 

 

Janusz, może coś powinienem u siebie zmienić, ale może pomożesz mi i powiesz co? Co zrobić, żebym na domyślnych ustawieniach miał taką samą jakość mapy jak Leszek u siebie na domyślnych?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja nie widzę znaczących różnic między naszymi mapkami. Na wydrukach A4 wyglądają tak samo. Oczywiście, kilkukrotne ich powiększanie prowadzi do pikselozy, ale przy rozdzielczości 96 czy nawet 150 dpi to normalne. Nie lepiej od razu zapuścić druk mapki mniejszego obszaru który Cię interesuje? Wtedy będziesz miał dany fragment w skali 1:1 bez konieczności powiększania. Chyba, że chodzi Ci o jeszcze coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.