Skocz do zawartości

Teleskop a lokalizacja


crystal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poczytalem troche forum, ale watku dotyczacego mojego pytania, nie znalazlem :(

Zastanawiam sie nad modelami:

1. SkyWatcher (Synta) N-130/900 EQ-2

2. SkyWatcher 1145EQ1

3. SkyWatcher 1149EQ2

4. SkyWatcher 1141EQ1

 

A teraz wiecej danych. Obecnie przebywam w Irandii. Male miasto prawie wioska. Obserwowac moge z ogrodka przydomowego lub okna. Obserwowac chcialbym, księżyc, planety, gromady gwiazd, mgławice, krajobrazy. Wiem ze duzo wymagam, ale jak przegladam sklepy internetowe sprzedawcy, zaznaczaja ze w/w teleskopy w roznym stponiu to zapewniaja. Rowniez fotografuje wiec pewnie bede chcial pozniej dokupic przejsciowki niezbedne do lustrzanki. Caly czas zmierzam do tego czy obserwacje planet sa mozliwe w tak chmurzystym kraju. Jak sobie zainstalowalem programy do obserwacji nieba to jest co obserwowac, nie wiem tylko czy chmury nie popsuja mi zabawy:)

 

Ktory z tych 4 teleskopow byscie polecili, ja mam ochote najbardziej na pozycje #1. Czy jest moze jakas strona www na ktorej mozna zobaczyc jak widac przez w/w teleskopy.

 

Dziekuje i przepraszam za pewnie powtarzajace sie (w jakims stopniu) pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sky watcher 114/1000 ma wbudowanego barlowa, krótką tubę, unikaj takich jak ognia. 114/500 to trochę zabawka. Najlepszy z tych to 130/900 EQ2.Co do lokalizacji to sam nie wiem, jeśli widzisz w nocy gwiazdy to planety zobaczysz tymbardziej bo są jaśniejsze. Księżyc i planety takim sprzętem będzie się fajnie oglądać, co do DSów, czyli mgławic, gromad i tak dalej to wiadomo zobaczy się je, ale dopiero astrofotografia wydobywa z nich prawdziwe piękno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sky watcher 114/1000 ma wbudowanego barlowa, krótką tubę, unikaj takich jak ognia. 114/500 to trochę zabawka. Najlepszy z tych to 130/900 EQ2.Co do lokalizacji to sam nie wiem, jeśli widzisz w nocy gwiazdy to planety zobaczysz tymbardziej bo są jaśniejsze. Księżyc i planety takim sprzętem będzie się fajnie oglądać, co do DSów, czyli mgławic, gromad i tak dalej to wiadomo zobaczy się je, ale dopiero astrofotografia wydobywa z nich prawdziwe piękno.

 

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, ale zrodzilo mi sie jeszcze jedno: Czy teleskopy mozna rozbudowywac, aby widziec wiecej. Na przyklad w lustrzance mozna zmieniac obiektywy itp., a jak to jest w teleskopach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum!

Ja nie polecam żadnego z tych teleskopów.

Jeśli mieszkasz w Irlandi to pomyśl o dozbieraniu kasy, żeby kupić coś krótkiego i na montażu azymutalnym, np o maku 127mm.

Taki przykład, żebyś wiedział o co chodzi: - > LINK

Dlaczego to??

Masz krótką tube (ok 30cm) a ogniskowa wynosi 1500mm, do tego optyka jest 100x lepszej jakości, niż Twoje przykłady (wiem bo miałem i używałem akurat w UK ;) ).

Masz tam też go-to, które pomaga na początku a i później się przyda, choć są ludzie którzy uważają go-to za herezje ;)

Poza tym wiem jak wygląda oglądanie przez teleskop na wyspach... Czasem masz 30 minut pięknego nieba a potem 30 minut deszczu i tak w kółko całą noc :lol:

Więc lepiej żebyś miał coś małego, krótkiego, co będziesz mógł szybko wziąść w ręce i zwiać przed deszczem :D Poza tym taki sprzęt jest możliwy do zabrania do samolotu, gdybyś chciał z nim lecieć np do PL, o czym możesz zapomnieć przy długiej rurze newtona.

Tym teleskopem będziesz mógł robić ładne zdjęcia księżyca, ale zapomnij o robieniu zdjęć mgławicą - montaż azymuntalny nie nadaje się do tego.

Na pewno będziesz miał ładne widoki na księżyc i planetki, a i mgławice i galaktyki co nieco pokażą, ale nie licz na kolorki i obrazy jak ze zdjęć. Zajrzyj do działu - SZKICE OBSERWACYJNE - tam możesz zobaczyć co widać przez teleskop.

Zanim jeszcze kupisz, poczytaj troszkę forum, bo reklamy w sklepach to jak każda reklama, obieca Ci 300x więcej niż to możliwe ;)

Pozdro :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz, ale zrodzilo mi sie jeszcze jedno: Czy teleskopy mozna rozbudowywac, aby widziec wiecej. Na przyklad w lustrzance mozna zmieniac obiektywy itp., a jak to jest w teleskopach?

 

 

W teleskopie możesz zmieniać okulary, czyli uzyskiwać różne powiększenia, różne pole widzenia. <o ile o to chodziło> No piotrek jednak ma rację z tym że wszystko zależy od Twoje budżetu. Ten sky watcher 130/900 eq2 kosztuje 580zł, a taki mak 127 z montażem to 3-4 razy więcej, w deltaoptical za 1900zł chyba jest.

Tak więc może napisz ile masz pieniędzy i wtedy pomyślimy.

Ale fakt faktem, że lepiej dozbierać.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teleskopy mozna rozbudowywac, aby widziec wiecej. Na przyklad w lustrzance mozna zmieniac obiektywy itp., a jak to jest w teleskopach?

W teleskopie, aby zobaczyć więcej zmienia się teleskop :)

Mniej drastyczne wyjście to umiejętne dobranie zestawu akcesoriów: okularów, filtrów i innej drobnicy.

 

Z podlinkowanych teleskopów żaden wg mnie nie zasługuje na większą uwagę. Za małe apertury, za słabe montaże.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak: myslalem o wydaniu takiej sumy z przedzialu tych wlasnie 4 pozycji, ale jednak widze ze za szybko podjelem decyzje. Chyba jednak poczytam to forum dokladnie i wtedy zwroce sie z pytaniem. np teraz wlasnie doczytalem ze pentaxem nie da rady robic zdjec DS. Musze jednak duzo poczytac, a nie zadawac glupich pytan :(

 

Dziekuje za pomoc. Bardzo kulturalne to forum,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkimi mackami i czułkami popieram propozycję McArtiego.

Crystal, najlepszy teleskop to największy, jaki możesz stale i metodycznie używać. Z jednej strony liczy się przede wszystkim średnica obiektywu [lustra lub soczewki], czyli tzw. apertura, zaś z drugiej strony jako kontra działa problem transportu i miejsca na stanowisko obsewracyjne oraz cena. Ty jesteś w tej szczęśliwej sytuacji,że stanowisko obserwcyjne masz pod domem [o obserwacjach z okna zapomnij!] Najtańszym sprzętem o przyzwoitych rozmiarach i tym samym możliwościach obserwacyjnych będzie 6" Newton na Dobsonie, np. Synta 153/1200. Nie baw się w teleskop na paralaktyku, bo istontie zwieskza to cenę, poza tym często producenci dają za słaby montaż do danej tuby. Tak właśnie jest z podlinkowaną przez Ciebie Syntą 130/900 na EQ2. Gdyby była na montażu EQ3-2, to wtedy inna bajka. NA EQ2 będzię wpadać w drgania psując mocno komfort obserwacji. Mozna z tym żyć, ale... Tymczasem Synta 6" na prostym jak konstrukcja cepa skrzynkowym Dobsonie pokaże nieco więcej [bo większa apertura], będzie prosta w obsłudze, a montaż sztywny jak skała. Jedynym minusem jest to,że ten teleskop ma spore rozmiary i wagę. Ale to wynika z samego faktu dużej apertury -a na krótkiego Maka czy SC o tej aperturze musiałbyś wydać majątek, poza tym mniejszy teleskop na paralaktyku będzie ważył tyle samo co te 6" na Dobsonie, a dużo wiecej roboty ze składaniem na stanowisku.

Jedyne zastrzeżenie w kwestii tej Synty to czy w drodze do ogródka nie musisz pokonać paru pięter schodów -ale raczej w Irlandii tak nie budują domów.

Prozycja Piotrka L. z Makiem 127 na montażu AZ [AZ4 lub Vixen Porta, AZ3 trzeba przerabiać] też ma sens, ale to droższy wariant i jednak mniejszy teleskop

Pozdrawiam

-J.

P.S. Nie sugeruj się zdjęciami. Na nich z reguły jest więcej, niż okiem przez teleskop, przede wszystkim oko nie zobaczy kolorów. To co faktycznie widać, prezentują szkice, robione przez niektórych obserwatorów. Na forum jest odpowiedni dział. Oczywiście to też jest mocno subiektywne, doświadczony obserwator wychwytuje więcej szczegółów itp. Ale i tak lepiej to oddaje teleskopowa rzeczywistość wizualną niż zdjęcia [tam są czułe detektory, długie czasy ekspozycji i in.]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.